Haber ve ToplumKültür

Lenin Kütüphanesi. Moskova Lenin Kütüphanesi

Rus Lenin Kütüphanesi Rusya Federasyonu'nun ulusal kitap emanetçi olduğunu. Diğer şeylerin yanı sıra, önde gelen araştırma kurumu, ülkenin sistemli ve danışma merkezidir. Moskova'da Lenin Kütüphanesi yer alır. bu kurumun geçmişi nedir? Kim kaynağında durdu? Moskova Lenin Kütüphanesi kaç kitap saklar? Bu ve sonraki makalede diğer birçok On.

1924 den yıllık veya Milli kütüphane

Lenin (aşağıda verilecektir çalışma saati) adını Devlet Kütüphanesi Rumyantsev Müzesi temelinde oluşmuştur. 1932 yılından bu yana, kütüphane ulusal öneme sahip araştırma merkezlerinin listesine eklendi. kurumdan 2. Dünya Savaşı ilk günlerinde en değerli varlıkları boşaltıldı. O doluydu ve Lenin Kütüphanesi tutulur yaklaşık 700.000 nadir el yazması ihraç edildi. Nizhny Novgorod değerli koleksiyonları tahliyesi koltuk oldu. Ben Gorky da oldukça büyük bir kütüphane bulunan söylemeliyim - sahada önemli şey.

kronoloji

Temmuz 1941 ile Mart 1942 döneminde Lenin Kütüphanesi, çeşitli çoğunlukla yönetti İngilizce-konuşma, ülkeyi değişimi tekliflere 500'den fazla harften. rıza devletler bir dizi elde edilmiştir. 1942-inci yıl kitap değişim Kütüphanede 16 ülke ve 189 inci kuruluşlarla ilişkiler kurmuştur. Büyük ilgi ABD ve İngiltere ile ilişkidir.

O yılın Mayıs ayında, kurumun yönetim düşmanlıkların sona ermeden sona erdi "sertifika" başlattı. Sonuç olarak, dosya dolapları ve klasörleri dikkate alınmıştır ve uygun biçimde verilmiş. İlk okuma odası yığınlarının 24 Mayıs'ta, 1942 yılında açıldı. Bir sonraki, 43 th, gençlik ve çocuk Literatürde, bölüm kuruldu. 1944 yılına dokuzuncu yıl Lenin adını kütüphane kurtarılanlar ilk savaş değerli varlıkları döndü. Aynı yıl o Kurulu'nu ve onur Kitabı oluşturuldu. Şubat ayında, restorasyon ve bakım 44 bölüm desteler halinde kurulmuştur. Araştırma Laboratuarı onunla kurulmuştur. Aynı yıl, doktora ve yüksek lisans tezlerinin kitabı tevdi transferi hakkında sorular çözüme kavuşturuldu. Aktif oluşum fonu avantajlı antik dünya ve yerli literatürü satın alarak gerçekleştirdi. 1945 yılında, 29 Mayıs tarihinde, yığınları verildi Lenin Nişanı mağazası ve kitaplarını toplayıp okuyucuların hizmetine geniş kitlelerin yaptığı önemli katkılardan için. Aynı madalya ve siparişlerin azından cezaevi personelinin çok sayıda aldı.

Savaş sonrası yıllarda Geliştirme yığınları

1946 olarak, dokuzuncu yıl Rus kitapların Birliği Kataloğu oluşumu ile ilgili bir soru vardı. Lenin okuyucuların konferans için mekan oldu sonra 18 Nisan Aynı yıl Devlet Kütüphanesi adını verdi. Bir sonraki 1947-mu yıl için Sovyetler Birliği'nin başlıca tevdi Rus sürümleri Birliği Kataloğu hazırlanması için kuralları belirleyen hükümler tarafından onaylandı.

Kitap Depodan temelinde bu etkinliği gerçekleştirmek için danışma kurulu kurulmuştur. Çeşitli halk kütüphaneleri temsilcilerinden oluşmaktadır (onlar. Saltıkov-Shchedrin için, Fen ve diğerlerinin Akademi yığınlarını). Sonuç olarak, tüm faaliyetlerin 19. yüzyılın Rus kitapların kataloğu için eğitim üssü başladı. Ayrıca 1947 yılında, o konulmuştur bir konveyör bant ve okuma odalarından kitapların depolanması ve yayınlar taşımak için bir elli konveyör için teslimat gereksinimleri için bir elektrikli tren.

Yapısal dönüşüm kurumları

1952 yılı sonunda, bu yığınlar Şartı tarafından onaylandı. Nisan 1953 yılında kültür ve eğitim kurumları gibi konularla ilgilenmek komitesi ve RSFSC Kültür Bakanlığı oluşumu dağılması ile bağlantılı olarak, Lenin Kütüphanesi Kamu Yönetimi yeni kurulan Bölümüne transfer edildi. 1955 yılına dokuzuncu yıl gelen atlas ve yasal mevduat kart haritacılık sektörlere üretim ve basılı kartların dağıtımını başladı. Bunun yanında yenilenen ve uluslararası bilet edilmiştir.

Yana birçok okuma odaları inci 1957 inci ve 1958 açıldı. Kültür Bakanlığı tarafından verilen siparişler doğrultusunda, 1959 yılında, o kütüphane ve bibliyografik sınıflandırma tabloları yayın beklenen etkinlik yayın kurulu tarafından kurulmuştur. yarar fonların 1959-1960-inci yıllarda bilimsel salonları ifade eder, açık erişim çevrilmiştir. Böylece, yığınlar 20'de 60s fazla 2.300 için daha fazla okuma odaları işliyordu.

başarılar

1973 yılında Lenin Kütüphanesi Bulgaristan'ın en yüksek ödül aldı - Dmitrov Nişanı. 1975 başında ulusal kamu yığınlarının içine Rumyantsev dönüşüm ellinci yıldönümü kutlama geçti. 1992 yılının başında, Kütüphane Rusça durumunu aldı. Daha sonra, 93 m ayrıldı, izoizdany Mabis (Moskova Derneği bilgi depolarının sanatı) kurucuları biridir. 1995 yılında Devlet Kütüphanesi projesi "Rusya'nın Memory" başladı. Seneye kurumun modernizasyon projesi onaylandı. 2001 yılında, güncellenmesi Şartı yığınlar tarafından onaylandı. Aynı zamanda büyük ölçüde kütüphane yapısı içinde süreçlerini değiştirdi yeni bilgi taşıyıcıları, giriş vardı.

fonlar yığınları

Kütüphanenin ilk koleksiyonu Rumyantsev toplantıda geldi. Yapısında bin 28 üzerinde. Yayınları, 1000 kartları, 700 el yazmaları katıldı. iş yığınlarını yöneten ilk düzenlemelerin birinde, o kurum ve Rus İmparatorluğu'nda yayınlanacaktır olmuştur tüm literatürü almak gerektiği de ifade edildi. Böylece, 1862 yasal mevduat İlk yıl girmeye başladı.

Daha sonra, ikmal çelik bağış ve hediyeler ana kaynağı. 1917 başında kütüphane yaklaşık 1 milyon 200 bin sürümleri tutuldu. Ocak 2013th fon hacmi itibariyle halihazırda 44 milyon dolar. 800 bin olduğunu. Kopyalar. Bu geleneksel olmayan bilgi taşıyıcıları için seri ve dergi, kitap, el yazmaları, gazete arşivleri, (üreme dahil) yayınları, eski basılmış örnekleri ve belgeleri içerir. Rus Lenin Kütüphanesi tipolojik ve 360 üzerinde dilde yerli ve yabancı belgeleri toplantı içeriği evrensel bir göre değişiklik göstermektedir.

Araştırma faaliyetleri

Lenin Kütüphanesi (makalede sunulan fotoğraf yığınları) knigo-, biblioteko- ve kaynakçada alanında ülkenin önde gelen bir merkezdir. işyerinde çalışan bilim adamları, geliştirme, uygulama ve çeşitli projeler geliştirme yapan. Bunlar arasında, "Ulusal Fon resmi belgeler", "Muhasebe, kimlik ve Rusya Federasyonu kitap anıtların korunması", "Rusya'nın Bellek" ve diğerleri.

Buna ek olarak, sürekli kütüphanecilik teorik, metodolojik temelleri, kütüphane bilimi alanında metodik ve düzenleyici belgelerin hazırlanmasını geliştirilmektedir. Araştırma ve geliştirme departmanı veritabanları, endeksler oluşturulması devreye girer, profesyonel üretim, araştırma ve yardımcısı, ulusal, danışma niteliğini bildiriyor. Burada geliştirilen ve teori üzerine sorular metodoloji, tarih, teknoloji, organizasyon ve kaynakça metodolojisi. Düzenli kitap kültürünün disiplinler arası çalışma tarihsel yönlerini kütüphanesinde düzenledi.

yığınlar faaliyetlerini genişletmek için çabalar

araştırma ve bir kitap bölümü okuduktan görevleri ulusal öneme sahip bilgi politikasının bir aracı olarak kütüphanenin işleyişi için analitik destek yer almaktadır. Buna ek olarak, bölüm belgeleri ve kitapların en değerli kopyalarını tespit etmek kültürel uygulamalar ve ilkeler geliştirme yapan, kurumun pratik faaliyetlerinde tavsiyelerin uygulanması ve kütüphane fonları açıklanması üzerine program ve projelerin geliştirilmesi. Aynı zamanda, araştırma ve restorasyon ve kütüphane belgeler emanetçi anketin korunması, metodik ve danışmanlık faaliyetleri yöntemlerine pratik giriş üzerinde çalışıyoruz.

Lenin adını Modern Kütüphane

Kurumun resmi web sitesi kökenli tarihi hakkında bilgi içerir, geliştirme yığınlar. Burada ayrıca dizinleri, hizmetleri, etkinlikleri ve projeleri hakkında bilgi almak olabilir. Tesis Pazartesi sabah 9'dan 8 pm Cuma, Cumartesi için çalışır - 9'dan akşam yediye. Gün kapalı - Pazar.

kütüphane bugün ek ve lisansüstü eğitim uzmanları için bir eğitim merkezi işletmektedir. Faaliyetler bilim ve eğitim alanında gözetimi için FS lisansı temelinde yürüttü. "Kaynakça" ve "Kütüphane" merkezinin temeli alanı "bibliology" uzmanlar eğitiyor enstitü, çalıştığından günü. yargı doktor ve pedagojik bilimler adayın akademik ünvanların verilmesini içeren Tezi Konseyi eylem aynı yönde göre. Bu departman, eğitim ve tarihsel bilimlerinde uzmanlık işi savunmak için almasına izin verilir.

Kural girişi

bütün vatandaşların olabilir (kütüphanesinde 36 şimdi) okuma odaları kullanın - Rusya Federasyonu ve yabancı ülkeleri hem de - on sekiz yaşına geldiklerinde. kayıt kişisel fotoğraf vatandaş bulunduğunu plastik bilet okuyucuların ihracı, sağlayan otomatik bir modda, yapılır. Bir kütüphane kartı, bir oturum izni (veya pasaport göstermeleri gerekmektedir elde etmek için , ikamet kaydı) öğrenciler için - Gradebo veya öğrenci kartları liseden mezun için - bir eğitim belgesi.

Uzak ve on-line kayıt

kütüphane bir uzaktan kayıt sistemi işletmektedir. Bu durumda, bir elektronik kütüphane kartı. Yabancı uyruklu Rusça'ya tercüme kimliklerini, belgeleyen bir belge yazmak gerekir. E-bilet kaydolmak için bütün paket gerekli evrak kişi postayla göndermek zorunda kalacak. Buna ek olarak, hareket çevrimiçi kayıt. Bu kayıtlı çevrimiçi okuyucular için kullanılabilir. Kayıt kontrol panelinizden çevrimiçi yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.