KanunZarar Nedeniyle

Komşular dökülür: Ne yapmalı? Ne komşular tarafından sular altında kalırsan?

Çoğu zaman tüm ağrı tanıdık bir durum vardır. Daire onarım, yapıştırılmış duvar kağıdı, yeni bir kiremit ve ruh-hoş laminat yaptı. Daire yeni gibi görünüyor ve sahiplerinin ruh harika. Ancak işten eve dönerken, suya zarar veren bir tavan döşemesi, ıslak duvarlar ve zemin görüyoruz. Her şeyin belirsiz olduğu ortaya çıkıyor - komşular yukarıdan dökülüyor. Bu durumda ne yapmalı? Bütün bunlar sadece tatsız değil aynı zamanda onarım masrafları çok büyük olabileceği için çantayı da önemli ölçüde etkileyebilir. Peki, komşular sular altında kaldı, ne yapmalı? Ayrıntılı talimatlar bu makalede tam olarak yansıtıldı. Aşağıda, hem yaralı tarafa hem de faillere sorunun çözümünde yardımcı ipuçları bulunmaktadır.

Bu neden oluyor?

Komşular eve sızarsa ne yapmalıyım? Çoğu insanın ilk arzusu onların kusurlarını onlara "dökmek" tir. Bununla birlikte, "sel" için suçlamayabilirler. Belki de, uzunca bir süre onarılamayan ısıtma sistemi kırılmıştır. Bazen ihmalkar tesisatçılar, yanlış bir şey yükleyen suçludur.

Çoğu zaman, sorumluluk komşularla yatıyor. Zehirlenme halindeyken mutfaktaki veya banyodaki musluğu kapatmayı veya sıhhi tesisatını kesmeyi unutun. Bu tür davalar da nadiren görülür.

Sular altında kaldıysan, sular altında kalmış komşular olsaydın, nereye dönebilirim?

Her durumda, yalnızca özel komisyon suçlu partiyi belirleyebilecektir. "Selden" nedenini öğrenmek ve sorumlu kişiyi belirlemek için, yönetim şirketine veya bağımsız uzmanlara başvurmanız gerekir. Tüm zararlar ve hasarın tazminat tutarının kaydedildiği yerde bir hareket düzenlenecektir.

Eğer daire tamirden sonra sular altında kalırsa

Önce "taşkın" faillerine yönelmek ve konuyu dostane bir şekilde çözmeye çalışmak en iyisidir. Birçoğu barış içinde görüşmeyi tercih eder. Komşular yukarıdan döküyor musunuz? Tavandan dökülmeye başlayınca ne yapmalı? Her şeyden önce, suyun daireye sızıntı olduğu tespit edilirse acil servis çağırmak gerekir. Uzmanlar sızıntılara tanık olacak, suyu geçici olarak kapatacak (kazanın nedenleri ortadan kalkacak).

Bundan sonra, yönetim şirketine (DEZ, Housing office, TSZH, vb.) Bir açıklama yapmanız gerekmektedir. Buradan, konuta neden olan zararın nedenini ve miktarını belirleyecek bir teknik komisyon gönderilecek.

Komisyon çalışması

Komşular yukarıdan sızarsa, ne yapmalı, nereye dönelim? Kimin haklı olduğunu, kimin suçlayacağını belirleyen bir komisyon çağrılır. Zararın nedeni ayrıntılı olarak açıklanmaktadır: apartmanın teknik koşullarına hasar verilmesinden kaynaklanan hasardan başlamak ve düzensiz elektrikli cihazlar ve dekor elemanlarıyla bitmek. Kazanın anından itibaren üç gün içinde bir hareket hazırlamak mümkündür. Bu sürenin sonunda hiçbir şey belgelenemez.

Neden sadece ilk üç gün içinde hareket derlendi? Çünkü kaçak izleri hala taze. Komisyon, olay yerini, zamanı, nedenini ve kazanın suçunu tespit edecektir. Buna ek olarak, konuta verilen hasarın derecesini de yansıtıyor.

Bundan sonra ikinci düzen hazırlanıyor. Sadece hasar miktarını (ayrıntılı envanter) yansıtır. Bu, sadece tavan ve duvarların zarar verebileceği değil aynı zamanda daire içindeki mobilyalar, ev eşyaları, antikalar, kıyafetler, ayakkabılar vb. De yapılabileceği için yapılır.

Bir hareket nasıl çizilir

Ne komşularla sular altında kalırsan? Her şeyden önce, bir inceleme yapın ve bir hareket hazırlayın. Sel felaketinin tarih ve saatini ve su hasarının ayrıntılı bir listesini yansıtması gereken en önemli belgedir:

  • Nedenler (boru hasarları, komşuların ihmal edilmesi vb.). Sınav, olay suçlusu tarafından ödenir.
  • Hasarın tam bir listesi mülkiyet: hasarlı mobilya, ayakkabı, giysi, halı, lambalar, ev aletleri, dekorasyon ve benzeri.
  • Tufan suçlusu muayene sırasında hazır bulunmalı ve sonunda belirtilen miktarı iade etme veya reddetme konusundaki rızasını imzalamalıdır. İkinci durumda, tazminat tutarı mahkemelerce belirlenir. Fakat eylemde, mümkünse failin cevabı düzeltilmelidir.
  • Belgede, sel ve kanlı kişilerin etkilediği komisyon üyelerinin imzaları yoksa geçersiz sayılabilir.
  • Bağımsız bir uzman tarafından derlenebilecek bir tahminin eklenmesi önerilir.

Eylemler nereye gideceğim

Komşular sular altında kaldıysa, bir sonraki adımda ellerinden gelen tüm işlemleri yapacak mıyız? Kanıtlara zarar veren belgeler varlığında, resmi gazetelerin kopyaları ile birlikte kazanın suçlusuna gönderilen yazılı bir talep hazırlamak en iyisidir. Bu hem kişisel olarak hem de kayıtlı posta ile yapılabilir. Kazanın suçluları her zaman komşu değildir. Bazen belli bir zamanda koruyucu bakım yapmayan bir yönetim şirketidir. Özellikle ısıtma ve nargile ile ilgilidir.

Komşular döktü. Zarar ödemeyi reddetmeleri durumunda ne olur?

Bu durumda, mahkemeye başvurmak gereklidir. Orada, posta emrinin bir makbuzuna ya da evin taşmasını müteakip komşuların hasarı telafi etmesini reddetme talebinde bulunmanız gerekir. Her iki belgeden de kopya çekmeniz gerekir.

Mahkeme, daireyi düzene sokmaya karar vermeden önce buna değmez. Komşular tazminat şeklinde verilen tutara itiraz etmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda, mahkeme mağdura maddi tazminatın miktarını belirlemek için ek bir incelemeyi yapar. Tüm masraflar ve hukuki masraflar davalı tarafından karşılanacaktır.

Açık bir sızıntı yoksa

Alttan gelen kiracılar, komşuların daire sular altında kaldığı şikayet olur. Tavan üzerinde belirgin bir sızıntı olmazsa kuru olurlarsa ne yaparlar? Bu durumda, "taşkın" nedeni, yüksek katlı binaların zeminleri arasında yer alan kanalizasyon sistemi veya ortak ev sistemi olabilir. Ve kaza, muhtemelen kavşakta ortaya çıktı.

Komşular sürekli sular altında kalırsa ne yapmalıdır? Apartmanı öğrenin ve sızıntının yerini belirleyin. Tavanlar tamamen kuru ise, mala verilen zarar için komşular sorumlu değildir ve tazminat yönetim şirketi tarafından ödenmelidir. Ancak suçluluk duygusunu itiraf ediyor ve böyle bir çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesi nadir. Her halükarda, bağımsız bir sınav yapmak zorunludur. Hizmet ücretlidir, ancak daha sonra suçlu taraf parayı iade edecektir.

Sabit seller yukarıdan

Yine, komşular sular altında ... Ne yapmalı, Durum tekrar tekrarlanıyorsa? Bu durumda derhal yönetim şirketine, sonra mahkemeye başvurabilirsiniz. Elindeki tüm eylemler ile komşular tarafından bir konut kullanma kurallarının düzenli olarak ihlal edildiği hakkında bir şikayet yapılır. Komşular sürekli sular altında kalırsa ne yapmalıdır? Mahkemeye git. Zararları onarmakla kalmayıp, suçluları da uyaracak. Eğer bu tekrarlanırsa, büyük miktarda para cezası verilecek.

Komşuların alttan sularak

Her şeyden önce sızıntının bulunması ve nötralize edilmesi gerekiyor, bunun için girişi suyun tamamen bloke edilmesi gerekse bile. Bu, acil durum şirketi tarafından yapılır; bu acil durum şirketi, daire içindeki vinçleri bağımsız olarak kapatamazsanız derhal aramanız gerekir.

Hasar gördükleri takdirde tazminat ödemek zorunda kalacakları için toplumsal iletişimlere kendi başınıza dokunmamak daha iyidir. Bu nedenle, acil mürettebatın beklenmesi daha makul. Bir eksiklikten kaçınmak için, evdeki elektriki derhal kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için anahtarı indirin.

Komşulara neden olan hasar nasıl düzeltilir?

Komşuları aşağıdan sızdırdıysanız, bu davada ne yapmalısınız? Verilen hasarın derecesinin değerlendirilmesi için dairenin şahsen ve derhal denetlenmesi gerekiyor. İdeal - kameradaki her şeyi çekmek veya fotoğraf makinesinde fotoğraf çekmek için. Çoğu zaman, etkilenen sakinler hasarı abartmaya çalışır, bu nedenle telafi miktarını ayarlarken kanıta ihtiyaç duyarsınız.

Sular altında bir daireye girmenize izin verilmiyorsa, bu, mülkiyetin neden olduğu zararı ortadan kaldırmak için gerekli olandan daha fazla para talep etmeniz istenileceği anlamına gelebilir. Bu nedenle, yönetim şirketini veya bağımsız uzmanları bağımsız olarak arayıp onlarla birlikte komşularına gitmek daha iyidir. Daire tekrar izin verilmiyorsa, mahkemede mağdurların tazminat olarak talep edecekleri miktara kolayca meydan okumak mümkündür. Komşuların, hasarı değerlendiren komisyonu kabul etmek istemediklerinin tanıkları olduğundan.

sınav

Komşularınızı aşağıdan sızdırdıysanız ne yapmalısınız? İlk olarak, tüm hasarların ve hasar miktarının belirtileceği bir hareket düzenleyin. Belgenin doğruluğunu ve suyun maruz kaldığı hasar miktarını tespit etmek için, suçlunun bu şahsen bulunması daha iyidir. Bu durumda, ikinci videonun doğası, daha önce belirtildiği gibi en iyi şekilde video ve / veya fotoğraflara kaydedilir.

Tazminat prosedürü

Özel bir şekilde hasara neden olmak için para transferi, en az bir tanık ve tercihen ikisi varsa yapılmalıdır. Bununla birlikte, sel sularında yaşayan bir apartmanın sakinleri olmamalıdır. Mülk hasarının telafi edildiğini ve mağdurların hak iddia etmediğini belirten bir makbuz alınmalıdır. Her şey barış içinde çözülmezse, mahkemede bu sorunun çözülmesi gerekecek ve orada meydana gelen hasar miktarının tüm kopyalarının ve fotoğraflarının talep edilmesi sağlanacaktır.

Hasarları nasıl telafi edebilirim?

Yaralanmadan hasarları nasıl telafi edebilirsiniz? En kolay yol para ile ödemek, sadece komşulara gerekli miktarı aktarmaktır. Aynı zamanda, mağdurların daha fazla iddia göstermediği bir makbuz almak gerekiyor. İkincisi, taşkın bir evde kendi başınıza onarım yapmaktır. Bu durumda, tüm yapı malzemeleri ve işler bağımsız olarak ödenmekte ve komşulara herhangi bir maddi tazminat aktarılmamaktadır. Üçüncü yol - mağdurlar kendileri yapsaydı, yapılan onarımları (belirli çekler için) ödeyebilirsin.

Elbette bu durum keyifli ve çok can sıkıcı değil. Bununla birlikte, muhaliflerle çatışmaya girmek akıllıca değildir - daha pahalı olacaktır. Denemeler sadece çok fazla zaman ve para almıyor aynı zamanda sinirlerinizi de bozuyor. Çaresiz durumlar yoktur , insanlar kendi aralarında her zaman hemfikir olabilirler ve mutlaka taviz vermeleri gerekmez. Sadece suçlu taraf, olanlara karşı olan sorumluluğunu kabul etmek ve hasarı onarmak içindir. Bir kurban - karşılamak ve beklenenden fazlasını talep etmemek. Bir ay içinde durum unutulacak. Ve komşular arkadaş kalmaya devam edecekler. Ancak çatışmalar, çekişme ve tartışmalar uzun sürecek ve hiçbir şeye iyi gelmeyecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.