Tarım

Kompozisyon, türleri ve değerlendirmesi: tavşanlar için karma yemleri. Evde tavşanlar için komple yem bileşimi

Büyüyen tavşan - çiftlik hayvanlarının çok karlı ve gelecek vaat eden bir alan. Yoğun yetiştirme modern yöntemlerle özel bir yeri gıda tedarik kaplar. tavşanlar için Yem büyük bir kürk çiftlikler için (bileşim cinsiyet ve yaş grubu bağlıdır) modern yem değirmenleri üretir. Küçük çiftçiler ve amatör damızlık tavşan için ev yemlerde sağ kısmını bulmak değil, aynı zamanda kendi ihtiyaçları için bunu üretmek için sadece oldukça yapabiliyor.

yem

Belirli türlere eser elementler ve vitaminler arzu edilen bir set içeren bitkisel maddenin bir karışımı, besleme olarak adlandırılır. diyette böyle evrensel bir yem dahil değil sadece tam ve doğru beslenmesini sağlar, aynı zamanda önemli ölçüde nihai ürün (kilo alma veya süt üretimi) miktarını etkiler.

Değil bir yardımcı ve tavşan yetiştiriciliği olmadan. kompozisyon yaygın olarak kullanılan kürk çiftlikleri, çiftçiler ve özel sahipleri değişebilir tavşanlar için karma yemleri. Bu önemli ölçüde karlı çalışmasına çiftçiler yardımcı olarak üretim birimi başına maliyetini düşürür.

yapı

tavşanlar için granül besleme bileşimi farklı olabilir, ancak temel terkip maddeleri aşağıdakileri içerir:

 • saman;
 • Çim unu;
 • kek (ayçiçeği);
 • mısır;
 • yem maya ;
 • Et ve kemik ve balık unu ;
 • tuzu;
 • Mineral ve vitamin kompleksleri.

aşağıdaki gibi karışımın yüzdesidir:

 1. Tahıllar, toplam karışımın, yaklaşık 30-45% oluşturmaktadır. Kural olarak, bu mısır, buğday, yulaf, arpa olduğunu.
 2. İkinci sırada protein açısından zengin olan bileşenlerdir. Bu ayçiçeği yağı kek içerir buğday kepeği, soya fasulyesi yemeği, maya, un, et ve kemik.
 3. Mineral ve vitamin kompleksleri. bileşimde, farklı olabilir. En popüler trikalsiyum fosfat, tebeşir, tuz, ön-karışımlar, (hayvan takviyesi her türü için özel bir mineral ile diyet zenginleştirir biyolojik olarak aktif maddeler, vitaminler) içerir.

Yüzdeler değişebilir. Bu yem ihtiyaçları kullanılan amacına bağlıdır.

Aşağıdaki tablo, yem bileşenleri yüzdesi, farklı amaçlar için kullanılabilir gösterir.

malzemeler

Laktasyondaki dişilerden (%)

Besi et (%)

un bitkisel

30

40

yulaf

19

-

arpa

19

30

buğday kepeği

15

5

Malassa

-

2.5

bezelye

-

8

ayçiçeği kek

13

10

Kemik eti unu

1

1.6

hidrolize maya

1

2

kemik yemi

0.5

-

Et (balık) un

2

-

tuz

0.5

0.3

besleme fosfatlar

-

0.6

Süt (% 0,65) içinde yer alan kalsiyum vücuda sağlamaya tavşan vurgu Laktasyondaki diyet.

Zorunlu beslenen karma yem tatlı su ile nüfus sağlamaktır. buna Access ücretsiz ve günün her saati olmalıdır.

türleri

Gevşek granül: Yem iki gruba ayrılabilir. Tavşanlar için, ikinci form tercih edilir. Gevşek, hayvanların hava yollarını tıkayan, tahrişe neden olabilir tozu içerir. patojenlerin varlığında mümkün provokasyon ve pulmoner hastalıktır. Onlar dişleri aşınmış yanında Granül tavşanlar, aktif yemek.

bileşimin diğer sınıflandırma:

 1. Yem katkı maddeleri. Onlar vitamin ve mineralleri ve protein bileşenleri içerir. saf formda tavşan beslenmez. Bunlar temel diyete ek olarak hareket ederler.
 2. Yoğunlaşmaktadır. Bir "şok" doz sahiptir, bunlardan biri çok sayıda bileşenler de içerebilir. Bu sulu ve kaba yemlerin eklenir.
 3. Polnoratcionnyh. uygun büyüme ve hayvan gelişimi için gerekli olan tüm bileşenleri içeren tavşan için komple yem bileşimi. Bu besleme en çok talep türüdür. Bu diyetin temeli olarak hizmet verebilir.

besi için

yetiştiricileri arasında geniş popülerlik tavşanlar için yem PC 90 kazandı. tevdi genç hayvanlar için bileşim sınıfı granül besleme tam artan organizmanın ihtiyaçlarını karşılar. 30 ila 135 gün arasında yaş. Mükemmel bileşenlerin seçimi ile açıklanabilir büyüme ve besi üzerinde mükemmel performans:

 • Çim yemek% 30;
 • yulaf (buğday) tozu -% 19;
 • arpa (mısır) tozu -% 19;
 • buğday kepeği -% 15;
 • kek (yemek), ayçiçeği (soya) -% 13;
 • Balık unu -% 2;
 • Hidrolitik maya -% 1;
 • sodyum klorür% - 0.5;
 • kemik tozu -% 0.5.

Çim - Kışın, temel rasyon saman, çırpı ve yaz aylarında eklemeyi unutmayın.

Tavşanlar - bu karlı

olumlu birkaç parametreler için diğer hayvanlarla İçindekiler tavşan:

 • onlar bakımı kolay olan;
 • Hızla büyümeye ve iyi çoğaltmak;
 • et dışında mükemmel kürk verir;
 • yüksek geri dönüş besleme.

(Birden fazla 60) tavşanların ırkların çeşitliliği arasında, tercih erken gelişmiş türlerin (Kaliforniya, Yeni Zelanda, Belçika Flanders, beyaz ve siyah dev) verilir. 2-2,5 yıldır bir tavşan cins 10-12 Yasaklanan odun verebilir. Besi buzağılar sadece 2.5 ay sürer ve tam karkas uygulanması için hazırdır. karşılık gelen gücü gibi güçlü bir büyümede gereklidir. tavşan olgunlaşan doğurmak için tam besleme bileşimi dikkatle seçilmesi gerekmektedir.

teknoloji

hemen hemen herhangi bir iklim bölgesinde kalite kaybı olmadan başlangıç bileşenlerinin uygun bir dizi alabilirsiniz. Evde tavşanlar için Besleme bileşimi değiştirilebilir. Bu, her bölge beslemek için tercih de, bu alandaki doğasında olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşım bazen yem fiyat bir azalma sağlamaktadır.

teknoloji endüstriyel hacimleri ve yem ev yapımı küçük parti ile değişmeden ve büyük bitkilerin geçerli:

 1. Başlangıç malzemesinin hazırlanması için: yüksek kaliteli saman, tahıl, yağ kek (ayçiçeği), vitamin ve mineral takviyeleri, ve diğer bileşenler.
 2. Bir toz saman için taşlama - besleme temelidir.
 3. kırık taneler ve diğer bileşenleri ekleyin.
 4. kitle şeklini korumak için, su ile seyreltilmiş, unu ekleyin.
 5. "Hamur." Yoğurmak

Bundan başka, iki seçenek: ya kuru doğal (son ürün - gevşek besleme) atlamak veya bir et öğütücü boyunca kütle, granüller, kuru doğal (- granül besleme nihai ürün) elde edilmektedir.

Bitmiş ürün düşük nem oranı ile kuru, serin bir yerde saklanır. büyük stoklar yapmayın. hacim aylık yönetim ihtiyaçlarını geçmemelidir. Daha beslenen taze hazırlanmış yiyecek. Az mantar hastalıklarının riskini ve diyet çeşitlendirmek için fırsat var.

Başka bir artı - Eğer tavşanlar için beslemeyi değiştirebilir. bileşim, bir tanesi ile ilgili yeni maddeler ya da ağırlık ile takviye edilir. Her iki terkibin tamamının, hayvan (tavşanlar hamilelik veya emzirme) fizyolojik durumuna değişikliklere bağlı olarak ayarlanır.

ekipman

üretim süreci karmaşık değildir ve bazı donanım yeterli olsa da:

 • zerreleştirici (granüle yemi üretimi için);
 • Kırma,
 • saman helikopter.

Bu pelet doğrudan hazırlanması için sadece ayarlayın. Ve onların değerinin değiştirilebilir ipuçları sayesinde ayarlanabilir. tavşan için küçük boyutta granüller tercih edilir. tavşanların büyük nüfusa sahip tırpanı ve kurutma saman engellemez. Kurtarma ve kendi ayçiçeği basarak birim (çift yarar: tavşanlar için yağ ve küspe).

Tek evrensel tarifi yok. Herkes tavşanlar için yem çok bileşimini seçer. Yüksek kaliteli bileşenlerden yapılmış Elleri, düzgün kurutulmuş - en iyi seçenek (daha ucuz ve üreticilerden satın almak daha güvenilir) 'dir. ekipmanın en az set (bir mikser veya bir tatbikat inşaat, kıç değirmeni ve granülatör) ile bir besleyici dengeli bir beslemeyi pişirmek için evde olabilir.

haysiyet

komple bir yemin besleme avantajları:

 • Hayvanların dengeli beslenmeyi sağlamak;
 • hayvan beslenmesinde minimum süre;
 • taşıma ve depolama kolaylığı;
 • tavşanda Maliyet azaltma;
 • Hızlı Buzağılar.

En önemlisi, bağımsız bir şekilde, tavşan için bir besleme imalatı bileşim birincil bileşenlerinin mevcudiyetine bağlı olarak ayarlanabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.