ÇirkinlikBahçıvanlık

Kayısı "favori": çeşitliliğin tanımı, bakımın özellikleri, üretkenlik, incelemeler. Moskova bölgesi için kayısı

cinsine armeniaca Scop ait kayısı gibi böyle bir kültürün, alt familyası erik dahildir. meyve oniki çeşit dünyasında en yaygın. Ana ekili çeşitleri Avulgaris veya sıradan kayısı olduğunu.

Bu meyve yedi ya da sekiz bin yıl önce beri bilinmektedir. Avrupa'da bu Ermenistan'dan getirilen ve yaklaşık iki yüz yıl önce oldu edildi. Bu ülkede, karakterlerden biri tam kayısı olduğunu. ağaç olduğunu aynı zamanda "Ermeni elma" olarak adlandırılan. Ülkemizde kültür Kuzey Kafkasya ve Kırım'da en yaygın olanıdır.

Böyle kayısı gibi meyve yemek severim olmaz Öyle birisi yoktur. sarımsı-pembemsi meyveleri Avulgaris ile mayınları Ağacı, her bahçıvan hayalidir. kadife deriler ve sulu aromatik hamuru gibi Nazik - tüm bu birçok kayısı favori meyve yapar. Ve çocukluktan beri. Ve eğer daha önce bu yetiştiriciler de vardır nispeten sert kış koşulları tahammül gibi çeşitleri, çekilmiş, bir meyve ağacı son yıllarda, sadece güney bölgelerinde yetişen edilebilir olduğunu.

genel bilgiler

Hardy kayısı hemen Bahçıvanlar sevdim. Bu "kırmızı yüzlü", "Rus", "sert", "favori", "bal", "snegirek" ve en popüler "kupa". Bu kültürün yok daha az yararlı bir özellik kendi kendine döllenmeden yeteneğidir. Bu özellik bile, mükemmel hasat bir garantisidir bir kayısı ağacının tek sitede.

olgunlaşmasına zamanlaması, bu kültür, erken, orta ve geç. Uzmanlar bu konuda farklı birkaç çeşit bahçesinde büyümeye önerilir. Sonra, neredeyse tüm sezon tatlı kayısı masaya olabilir. Erken çeşitleri "Alyoşa", "Haziran" dir, "leskore", "kraliyet", "Sambursky erken", "ittifak", "erken Melitopol" ve "buzdağı". "Al yanaklı", "Goldrich", "manastır", "Altair", "Kazak", "Thunderbird", vb. D. geç çeşitleri ile "kıvılcım" include "Kiev Krasen», «kostyuzhensky "" özel Denisyuk Orta kabul "ve kayısı" favori ". Birçoğu banliyö bahçelerde de büyür ve hasat zevk.

banliyölerde için en iyi kayısı

Her bir bölge için, bölgenin iklim koşulları dayanabilir belirli çeşitleri seçmek gerekir. Örneğin, banliyölerde ekimi nispeten yüksek kış tahammül ve soğuk mevsimlerde oldukça yaygındır burada donlarından tolere sadece bu çeşitlerin uygun. Geç olgunlaşma, farklı sağlamlık ve meyve erken görünümü ile çeşitlerin grubuna atıfta Kayısı "favori". Onun meyveleri mükemmel aroma ve iyi bir görünüm için, mükemmel tat bakımından değer taşımaktadır. Kayısı "Favori" damızlık Kramarenko tarafından 2000 yılı başında başlatıldı. çeşitli yaratıcının ülkenin ana botanik bahçesidir. 2004 yılında, kültür Merkez Bölge Devlet Kayıt dahil edildi. Bu değerlendirme, varoşlarda en iyi kayısı bakılırsa olduğunu.

çeşitli açıklaması

Bu meyve ağacı ılımlı kuvvet büyüme olduğunu. Olgun bitkinin yüksekliği az üç-dört metreye ulaşır. Geç olgunlaşma Kayısı "favori" sredneraskidistuyu tacı vardır. O tüylenme ve kahverengi renk kalmadan parlak yıllık sürgün, kollara. eski gövdelerinde kabuğu kademeli gri-kahverengi ve uzunlamasına çatlaklar ile kaplı hale gelir. kayısı, bu tür çelik plaka ucu ve elma kenarlarında özel olan, bir ince uzun bir şekle sahiptir. İnce bitkinin sapı. Kayısı ağacı çeşitleri "favori" (çap ve üç santimetre cinsinden) bir ortalama boyuta sahip, ilkbaharda beyaz çiçekler ile kaplıdır. Yaprakları görünmeden önce Tomurcuklar açarlar.

ağırlık oldukça büyük otuz gram kadar gelir hangi kayısı, meyve. Onlar yuvarlak bir şekil, pürüzlü yüzeyi ve hafif tüylenme var. "Favori" kayısı çeşitlerinin meyve belirgin kırmızı turuncu renkte. Odalarda canlı hamuru sulu ve yoğun doku olduğunu var. fetus kemik kolayca ayrılabilir, aynı zamanda, kadar küçüktür. daha önce belirtildiği gibi "favori" kayısı, bunun için hiçbir ilave polinatörleri, samoplodnye ile ilgilidir. Ancak bir çok uzman tavsiye: Onunla yumurtalığın iyi "alleli", "royal" ya gibi bitki çeşidi için "Manastırın." İncelemeler bakılırsa, banliyölerde bu Kayısı iyi uyuyor.

Avantajları, dezavantajları dereceli

Pozitif özellikleri "sık" listesine ilk erken görünümünü sırada yer alıyor. Buna ek olarak, bu notu yüksek don direnci mümkün Moskova alanı, samoplodnye, mükemmel sunum ve iyi taşınabilmesi koşullarında büyümek için yapım.

avantajlara ek olarak, uzmanlar tipik kayısı olan eksiklikleri bir dizi anılacaktır "favori". Bu - geç olgunlaşma dönemleri düzenli budama ve taç incelme, hem de hava şartlarına meyve tadı ve kalitesi bağımlılığını gerekir.

Her zaman ve iniş yeri

"Favori" En meyve ağaçları, bir ışık ve ısı seven bitkiler gibi. Bu nedenle, açık toprağa dikim kayısı erken ilkbaharda yapılmalıdır. Bu banliyölerde bağlamında Nisan ayı başlarında çalışmaları yürütmek üzere daha iyidir. Bu dönemde Apricot'u Dikim daha iyi bir fide kök sağlayacak ve ağaçlar don hasar riski en aza indirilir. Açık zemin uzmanlar uzay fide sonbaharında az elverişli düşünün.

"Favori" samoplodnye normal büyümüş ve iyi bir mahsul verdi kayısı için, güneş ışığına ücretsiz erişimi yoktur sitenin güney tarafına çekmek için daha iyidir. Bu meyve ağacı bir yanında çit ve yakın binalar gibi dikilebilir. İniş için temel gereksinim alanı Rüzgar ve cereyan korunacak gerektiğidir.

hızla oluşturulması fidanı küçük kalkanlar kalkan kuzey tarafında olabilir için, beyaza boyanmış. Bu tür yapılar iyi güneş ışınları yansıtır ve dondurucu bitkiler önlemek edilir.

Kayısı yüksek bölgeler ve küçük yamaçlarda "favori" mükemmel başarıyla gelişmiş ve meyveler. Bu ovalarda veya sabit sel olduğu yerlerde bu kültürü dikilmiş olmamalıdır. Bu sitede yeraltı seviyesi 3-4 m aşmamalıdır.

kir

Tatlı kayısı çeşitleri yeterli besin bileşimi ve toprak yapışım talep. Onlar için, mükemmel ışık verimli toprak - kumlu balçık veya tınlı topraklar. Optimum asit toprak nötr veya bu durumda 6 ila 7 arasında bir pH'a sahip olan zayıf asidik olmalıdır, toprak mutlaka iyi su ve havanın geçmesi gerekir ve. kayısı uygulama çeşitlerinin ekimi için uygun kum veya kil alanları değildir.

kültür yağmurla beslenen kara toprağa koymak, ağaç geç meyve döneminde dek gelmedi ama düzensiz ve yetersiz hasat verecektir. kayısı çeşitleri için iyi "komşular" meşe, eski armut ve akçaağaç ve kül olarak kabul edilir. "Favori" kapsamlı ve derin kök sistemine sahiptir, bu nedenle bu bitkiler bulundukları alanlarda, kök salmaya genellikle her zaman iyidir.

bitki seçimi

Sağlıklı bir ekim malzemesi - Güçlü bir ağacın başarılı kurulması ve gelişmesi için çok önemlidir. Ayrıca bu durumundan verim bağlıdır Kayısı "Favori", belirli kriterleri karşılaması gerekir. ilk etapta fide seçerken şube ve gövdenin belirgin duruma dikkat edilmelidir. Bunlar, herhangi bir hasar, yaralanma pürüzsüz olmalıdır. banliyölerde büyümek fidanları shtamboobrazovatelyah seçmek için arzu edilir. anaç sırasında böyle erik gibi kültür, podprevayuschie değil soğuk dayanıklı kullanılmalıdır erik, şeftali, badem ve tabii ki, kayısı. Yani uzmanlar don direnci ve kuraklık direnci çeşitleri artar. şeftali - kuraklık kayısı karşı kararlılık iyi göstergeler biraz daha düşük, badem aşılı. Satın alırken fideler kök sisteminin gelişmesine dikkat etmek gerekir. kökleri de hasarlı olmamalıdır. Bu ölü ya da podmerzshie parçaların varlığı gibi kabul edilemez olduğu zaman.

Buna dayanarak biz iyi anaokulları ya da özel mağazalarda fide satın söyleyebiliriz. Özel tüccarlar pazar sunulmaktadır Ağaçlar, her zaman iyi bir niteliği yoktur. dikim için açık veya kapalı kök sistemine sahip yıllıkları veya bienal bitkiler seçmek gereklidir. O ağaçların, kaplarda bugün satmak fidanlıkları, kök salması ve çok daha erken semere girmesi çok daha iyidir.

iniş alanında Hazırlanması

Onun kayısı açılış bir yıl önce bölgede hazırlık çalışmalarını yürütmek için en iyisidir. Örneğin, Moskova bölgede yapılandırılmalıdır daha yaygın tek bileşenli astardır. yaklaşık seksen çapında ve en fazla yetmiş santimetre derinliğe sahip kazılmış çukur dikim başlamak için. Büyüklüğü toprak sitesi besinler açısından zengin olmadığı zaman artırmak için daha iyidir. Genellikle, arazi fakir, daha bir delik kazmak gerekir. alt genişletilmiş kil, iri çakıl veya kırık tuğla drenaj ile doldurulur. kazı içine doldurmak için eşit oranlarda kil, yer kömürü ve kum bir kir karışımı hazırlamak gerekir. Pek çok zamanda, kireç ya da ahşap külü on beş gram - yirmi gübre, süperfosfat ve potasyum tuzu. çukurun üstünde saf astar tabakası ile doludur.

İniş: adım adım kılavuzun

Toprağa fide koyarak önce, hasarlı ve kurumuş kökleri kesilmiş olmalıdır. Daha önce süreçlerini işlenen Kesim güncellemeler gereklidir. fidelerin kökleri bir ezme toprak batırılmış olmalıdır. Ekimden hemen önce hazırlanması gerekmektedir. Bu amaç için, verimli toprak kaymak bir kıvama gelecek şekilde su ile seyreltilerek kullanılır. Uzmanlar, ve su karışımı on galon başına 0.1 gram oranına IAA ilave önerilir. Bu araç köklerin oluşumunu teşvik ve genç ağaçların daha iyi gelişmesini teşvik edecektir.

Daha sonra, alt hazırlanan deliğin küçük toprak tepedir. merkezden on santimetre mesafede dövülmüş Peg. iniş çukurun merkezi, kökleri bir fidan, yerleştirilir ise yavaşça tepede düzelir. Kök yaka dört ila altı santimetre alt seviyesinden daha yüksek olduğunu emin olmak gerekir.

uykuya bir delik yer altına düşen, fide periyodik toprağın boşlukları doldurmak için çalkalanmalıdır. Toprak dikkatle bacak ezmek gerekir. Bundan sonra, fide sicim bir kanca bağlıdır. Daha sonra, yaklaşık kırk santimetre bir çapa sahip bir delik ve kenarlarında yer silindiridir.

Fidan dikiminden sonra sulama ılık saf su yirmi litre olmalıdır. kuyu kuru toprak malç, talaş veya turba edildi. Ekimden sonra, ilk ay boyunca dikkatli bir şekilde toprağın kurutma izin vermeyerek, her durumda, nem içeriği kontrol gerekir.

Kayısı "favori": bakım özellikleri

başka bir bitki gibi, bu meyve mahsul de ekimi için doğru bir yaklaşım gerektirir. kayısı bu çeşitler için sadece yetkili bakım alanında büyümeye bahçıvan lezzetli meyve kalitesinin güçlü ve sağlıklı ağaç yılda sevindirici bol hasat olduğunu tanır. temel kurallar zamanında Makine budama, gübreleme, haşere veya hastalıktan korunma, ve tabii ki, zamanında sulama. Bahçıvanlar düzenli otları kaldırarak namlunun yakın sitenin temizliğini izlemek gerekir ve periyodik olarak toprağı vzryhlivaya.

sulama

Kayısı "favori" güçlü ve derin kök sistemine sahiptir. Bu yüzden toprağın alt katmanlardan nem, normal büyüme için oldukça gerekli alabilirsiniz. Temmuz ayı başlarında ve Ekim aylarında, Nisan, Mayıs ayında - Normal iklim koşulları altında, uzmanlar dört ana sulama yürütmek için önerilir.

Sulama iyi bir ekleme sistemi ile ya da halka şeklindeki oluklar vasıtasıyla gerçekleştirilir. otuz kırk santimetre derinliğe toprağı ıslatmak gerekir .. üç, vb her sulanma At - iki kova üç yıl - Yıllık ağaç için su oranı yıllık için onbeş ya da yirmi litredir. çam iğnesi, kuraklığa veya ahşap çipleri sulama deliği malç sonra.

budama

Bu tür kayısı gibi meyve ağaçlarının bakımında önemli aşamalarından birisi olan "favori". Budama genellikle ilkbaharda düzenledi. Sonbaharda, özellikle soğuk ya da yağışlı sezonunda, ağaç zayıflatabilir. Yaşamın ilk yıllarında bir taç oluşumu gerçekleştirilmiştir. seyrek katmanlı formu daha sık seçilir. kırk santimetre aralıklarla 5-7 birinci dereceden dalları için muhafaza otraschivaniya Bu durumda.

Açılış sonra gelecek yıl yerden yaklaşık bir metre düzeyinde tüm dallarını kesti. Başlangıçta ana satırda bulunan yarım kişiler tarafından kısaltılmış. Daha sonra, geriye kalan dalları kambiyal halkaya kesilir. yaz sonu uzaklaştırıldı temel olmayan işlemlerde, ve dar bir açıda giderek artan.

hayat kayısı ikinci yılında ikinci kademe döşeme üretti. ilk kırk santimetre seviyesinde ikinci bir prosedür meydana dallanma. Bu durumda, küçük yıllıkları dalları kesilmiş değildir ve altmış santimetre uzunluğunda ve kısaltılmış yarısı yıllık sürgünler. Ertesi yıl, aynı şekilde, yeni bir katmandaki. taç oluşumu kapatılmasından sonra hijyenik delme ve kesme gerçekleştirilir. Bu kuru ve kırık dallar ve dikey ve derinlik çoğalan bu sürgünler kaldırır.

giyinme ekleme

kayısı çeşitleri aşılamak "favori" kendi meyve vermenin ilk sonra başlamalıdır. Besleme yılda yapmak gerekmez. Gerekli oranı iki bölüme ayrılmıştır: ilk devre ilkbahar zaten toprak ilave edilir ve sadece hasattan sonra ikinci bir. Kayısı Organik gübreler üç yılda sadece bir kez verilmelidir. Gübre çukuru alt alanı üzerinde eşit olarak dağıtılır ve daha sonra yedi ile on santimetre için saf toprağın o bir tabaka serpin edilmelidir.

Kışın soğuğa kültürünün hazırlanması

kayısı ağacı düşük sıcaklıklarda, soğuk rüzgar ve kar yağışı muzdarip değil için, kış için şimdiden hazırlanmak için gereklidir. Bunu yapmak için, yetiştiricisi gerektiği bahçe beyaz veya sönmüş kireç sonbahar badana gövdeleri ve iskelet şube bazlar. Daha sonra yakın-kuyu deliği kısmı turba malç veya ladin dallarının ladin talaş. Genç ağaçların taç sicim kravat var.

Bölgede kış, örneğin, soğuk Moskova'da, bir bahçe barınak veya spunbond ile bir ağaç üzerinde bir koni oluşturacak şekilde gereklidir ve baz kum veya toprak ile kaplı ise. Ek bir tel ya da başka metal ürünleri kullanmak gerekli değildir olarak malçlama uzmanlar, hem de kuru ot, saman veya dökülen yaprakların kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Verim kayısı

Daha önce bahsedildiği gibi, bu meyvenin erken görünümü bir tür. O ektikten sonra üçüncü veya dördüncü yılda meyve vermeye başlar. Ülkemizin bölgelerinin çoğunda meyve olgunlaşma Ağustos ayında başlar ve Eylül sonuna kadar sürer. Yaz soğuk ve yağışlı hava idi durumda, kayısı çoğu ve olgunlaşmamış halde dalları üzerinde kalır riski vardır. "Favori" her ağacın çeşitli ortalama verimi onsekiz yirmi üç kilogram etmektir.

buzdolabında meyve sızdırmaz kağıt torbalar içinde saklanmalıdır. Onlar da plastik kaplarda muhafaza edilir. Bu gibi durumlarda, uzun süre kayısı notu "favori" altı ila sekiz gün süreyle taze kalır. sıfır derece bir ve% 85-95 nem oranında bir sıcaklıkta meyve otuz ya da kırk gün kadar saklayabilirsiniz. Bu durumda eti yapısının imha başladığı için daha uzun bir depolama süresi, tavsiye edilmez.

yorumlar

Ben bugün, bölgede birçok bahçıvanlar büyüyor kayısı "favori". Söylemeliyim Yorumlar Bu çeşitlilik Moskova bölgesinde büyütme konusunda en iyi olduğunu göstermektedir. İşte o bir buçuk metrelik ortalama yaz aylarında hızlı bir büyüme sağlayan muhteşem bir ağacın içine büyüyebilir. yorum bahçıvanlar Kayısı "favori" olarak oldukça basit kalitedir. hepsi büyüyen tarımsal standartlara uygun, ağaç onun tatlı meyve sahipleri mutlu mesut, düzenli aralıklarla hasat üretecektir. Bu yeterince düşük sıcaklıklar ve hatta serin iklim iyi meyve dayandı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.