SağlıkTıp

Hormon kalsitonin: çalışma, norm ve anormallikler

Kalsitonin, tiroid bezinin sorumlu olduğu bir hormondur. Bu organın parafolliküler hücrelerinde oluşur. Kalsitonin hormonu, kimyasal olarak, bir polipeptittir. 32 aminokislottan oluşmaktadır.

Kalsitoninin fonksiyonları nelerdir?

Vücuttaki fosfor ve kalsiyum metabolizmasına katılır. Tiroid bezinin kalsitonu, kemik sisteminin hücreleri tarafından yakalanmalarını arttırarak kandaki bu kimyasal elementlerin içeriğini düşürür.

Ayrıca, bu madde osteoblastların üreme ve aktivitelerini düzenler.

Tıpta, kalsitonin hormonu onkomarker görevi görür. Kanındaki sayıya göre kanseri tanıyorsun.

Bu madde aynı zamanda tiroid bezleri tarafından üretilen bir paratiroid hormonu antagonistidir.

Kalsitonin (hormon) kadınlarda ve erkeklerde normaldir

Miktarı gebelik ve emzirme döneminde artabilir. Ayrıca, kalsitonin hormonu vücudun kalsiyum eksikliği ile normun üstünde bulunan kan içinde bulunabilir. Kandaki bu maddenin miktarı normu aştığında, bu kanserin varlığına işaret eder.

Kalsitonin (hormon) normudur:

 • Kadınlarda, 0.07-12.97 pg / ml;
 • Erkeklerde 0.68-32.26 pg / ml;
 • Çocuklarda 0.07-70 pg / ml;
 • Yenidoğanlarda - 70-150 pg / ml.

Yukarıda enzim immünoassayının normları bulunmaktadır . İmmünokemilüminesan analiz de yapılabilir.

Kalsitonin (hormon) immünokemilüminesan analiz için bir normdur:

 • Erkekler - 2.46 pmol / lt'ye kadar;
 • Kadınlar - 1.46 pmol / lt'ye kadar.

Normal seviyenin üstünde

Eğer kalsitonon hormonu biraz yükselirse, bu vücutta kalsiyum eksikliğinin yanı sıra kemik sisteminin bazı hastalıklarına işaret edebilir.

Kandaki kan seviyesi büyük oranda artarsa (100 pg / ml'den fazla), bir kişinin tiroid bezi, böbrek, göğüs, karaciğer veya karnın kanseri olması ihtimalinin yüksek olduğu söylenebilir.

Ayrıca, kalsitonin hormonu, akut pankreatit, anemi, tiroid C-hücrelerinin hiperplazisi, Paget hastalığı, Zollinger-Ellison sendromu ve artan tiroid paratiroid hormonu ile kanda yüksek miktarda bulunabilir).

Kronik inflamatuar hastalıklar, böbrek yetmezliği ve gebelikte hormonda hafif bir artış olabilir.

Normun altındaki seviye

İndirgenmiş kalsitonin nadir görülen bir fenomendir. Bu gerçek, aşırı fiziksel hararetin kanıtı olabilir.

Analiz Endikasyonları

Bazı hastalıklardan şüphelenirseniz, doktorlar hastanın kanı kalsitonini ne kadar içerdiğini inceler. Bu hormonun analizi aşağıdaki durumlarda öngörülmüştür:

 • Şüpheli tiroid kanseri;
 • Tümörün cerrahi olarak çıkarılmasının etkililiğini değerlendirmek;
 • Kanser tedavisinde hastanın durumunun takip edilmesi için;
 • Vücudun kalsiyum metabolizması bozukluklarının teşhisi yapılırken.

Nasıl hazırlanır?

Analize düzgün bir şekilde hazırlanmak çok önemlidir, aksi takdirde teşhisleri etkileyecek sonuçlar doğru olmayabilir. Dolayısıyla, kandaki kalsitonin düzeyine kadar kan almaya başlarken, bu gibi kurallara dikkat etmek gerekir:

 • Analizden birkaç gün önce fiziksel hareketi terk etmelisiniz;
 • Kan bağışı yapmadan önceki gün boyunca alkol kullanmamalısınız;
 • Analizden bir saat önce sigara içemiyorsunuz;
 • Kan, sadece sabahları araştırmaya harcanmaktadır;
 • Analiz, boş bir karnı geçiriyor;
 • Çalışma için kan bağışı yapılmadan yarım saat önce hasta dinlenmelidir.

Bir ilaç olarak kalsitonin

Bazen bu hormonu tablet, enjeksiyon ve intranazal sprey şeklinde uygulamak gerekebilir.

Kullanım Talimatları
tanıklık Bu ilaç, insan kemik sistemi zayıfladığında reçete edilir. Bunlar: menopoz sonrası osteoporoz, osteopeni, osteoliz, Paget hastalığı, Zudeck hastalığı, algodistrofi. Ayrıca, kalsitonin, vitamin D vücudunda aşırı miktarda reaktöre verilir ve aşırı tiroid bezi paratiroid hormonu üretilir.
Kontrendikasyonlar Kalsitonin hormonunun, sentetik kalsitonin veya tabletlerin bir parçası olan diğer bileşenlere kişisel olarak tahammülsüzlüğü olan hastalarda kullanılması yasaktır.
Yan Etkiler

Enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişme, sindirim sistemi bozukluğu, döküntü gibi semptomlarla karakterize alerjik reaksiyonlar olabilir. Şiddetli alerji vakalarında taşikardinin eşlik ettiği kan basıncında azalma olan anafilaktik şok meydana gelebilir.

Baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, bulantı, kusma, performans düşüşü, öksürük, görme bozukluğu, farenjit, miyalji: bu yan etkiler tablet şeklinde kalsitonini alırken ortaya çıkabilir.

Burun spreyi şeklinde kalsitonin kullanırken, burun mukozasında şişme, kaşıntı, hapşırma, müköz kuruluk, sinüzit, burun kanamaları gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Yan etkiler ortaya çıkarsa, ilaç kesilmelidir.

Kalsitonin atanmadan önce, genellikle deri alerjik testi yapılır. Hormonun uygulandığı deride kızarıklık ve şişme ortaya çıkarsa, hasta hemen alerjik reaksiyon geliştireceğinden kullanılamaz. Bu durumda, cilt testi, başka bir kalsitonin türünün üzerinde yapılır.

Bir ilaç olarak kullanılan kalsitonin, farklı nitelikte olabilir. Somon, domuz veya rekombinant bir insanın hormonu olabilir. Birincisi maksimum biyolojik aktiviteye sahiptir. Bu nedenle, sıklıkla kullanılır. İnsan vücudunun, yalnızca kalsitonin türlerinden birine tahammül edemediği olur. Bu durumda, ilacın kompozisyonunu dikkatlice incelemeli ve vücudunuzun özellikleri hakkında doktorunuza uymalısınız.

Hiçbir durumda, ilacı doktora danışmadan almamanız gerekir; daha önce olduğu gibi, kalsitonin içeren ilaçların atanması için alerjik bir test yapılmalıdır. İlacın kontrolsüz kullanımı hormonal başarısızlık ve metabolik bozuklukların yanısıra bir takım yan etkilere neden olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.