SağlıkTıp

Kan testi: transkript PDW (norm ve sapma)

Bu asla hayatında kan sayımı bağış gereği ile karşı karşıya olmazdı bir adam bulmak zor. o karışıklığa yol açabilecek açıklanması PDW. Büyük olasılıkla, bu çoğu bile duymuş değil. Tam kan sayımı - Önleyici Muayeneler sırasında herhangi muayene temel asgari, tanıyı doğrulamak için herhangi bir tedaviye başlamadan önce hamilelik kayıt yaptırmak. inflamatuar ve enfeksiyöz süreçler ve anemi: Bu çalışma insan sağlığı durumunun kapsamlı bir resmini sunar. Peki göstergeler kanın klinik analizi olarak kulaklarımıza aşina ve o kadar mı?

Bir kan testi nedir?

Kan - insan vücudunun her hücresinin içine nüfuz eden bir biyolojik sıvıdır. Onun durumu ve kimyasal göstergeler, sen ne kadar iyi vücudumuzu görebilmeniz için, bizim vücuda geçirir. analize göre doktor organları ve sistemleri bu veya başka nasıl çalıştırılacağını değerlendirir. kanında, bazı kimyasallar vardır, düzeyi bir uzmanın göstergesidir. kan kılcal ve venöz alınabilir. Bu duruma göre, bir parmağın birinci teslim ve ikinci - damardan. En yaygın muayene ortak bir kan testidir. Eğer içinde şeker seviyesini gerekli hormonların sayısını, karaciğer ve diğer organların durumunu görebilirsiniz biyolojik sıvının, diğer birçok çalışma bulunmaktadır. Özellikle kandaki hemoglobin uzmanlar ölçüsüne dikkat edin. O oksijenin tüm organ ve hücreleri, tedarik gibi bir kişi için hayati önem olan onları engelledi çeşitli kimyasal reaksiyonlar olmadan.

Bunun için nasıl hazırlamalıyım?

Herhangi laboratuvarda için testler hazırlanması gerekir. Kan testleri yağların diyetten çıkararak analizden önce 8 saat açlık daha iyi. Test alkollü içeceklerden uzak durmaları gerekir önce güvenilir sonuçlar elde etmek için. onsuz bilgilendirici olduğu gibi, kan özel eğitimin genel analizi gerekli değildir geçmek için. Diğer kan testleri analizinden önce özel bir tedavi gerektirmez.

Bir kan testiyle sağlığımız hakkında bilgi

hematokrit, renk indeksi, başlangıç ve koagülasyon sonu - CBC hemoglobin, beyaz kan hücreleri ve kırmızı kan hücreleri, trombosit sayımı, eritrosit sedimantasyon gerekirse oranı formüllerini içermektedir.

Kırmızı kan hücrelerinin Norm 5.0, daha güçlü seks temsilcileri - - 4.5 5.5 kan sayımında 4.0 arasında insanlığın güzel yarısıdır. insan kanı bu öğelen yüzü iç bükey bir plaka vardır. O 110-120 gün eritrosit yaşıyor. kırmızı kan hücrelerinin sayısı, normal, yüksek ve düşük olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin miktarını arttırmak eritrositoz denir. Bu esas olarak kan kalınlaşma meydana gelir ya da alyuvar hücrelerinin sayısını artırmak. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı düşürülerek erythropenia denir. Bu anlamlı kan kaybından sonra ortaya çıkabilir.

Hemoglobin kırmızı kan hücresinin bir parçasıdır. kandaki hemoglobin doygunluk derecesine öğrenmek için bunu ölçün. O oksijen kan doldurur ve dolayısıyla nefes açısından önemlidir. erkekler için hemoglobin seviyesi litre başına 120 ila 170 gram arasında bir göstergesi olarak kabul edilir. kadınlar için litre başına 110 ila 150 gram arasında, normal hemoglobin düzeyi olarak. hastanın hemoglobin azalma ise, bu durum, vücut demir eksikliğini göstermektedir anemi, muamelesi ve vitamin B 12, yüksek hemoglobin gibi yaygın değildir. Bu eritrositozu atletlerde artırmıştır, kan pıhtıları neden dağlık bölgelerde yaşayan insanlar olabilir.

Lökositler - beyaz kan hücreleridir. korunması - Normal olarak, sayı 4 -9 ana işlevi arasında değişir. Enflamatuar, enfeksiyöz ve onkolojik habis bu rakam lökositoz denir yükselir. Beyaz kan hücreleri, normalden daha az kemoterapi sonrası oluşur, daha sonra bu durum olarak adlandırılır lökopeni, vücuttaki bağışıklık ve diğer patolojilerin azalma ise. Değeri de sahip WBC: normal olarak 45 ile toplam lökositlerin, lenfositlerin yüzde 70'i oluşturan nötrofiller,, - 19 ila 37%, monositlerden, - 3 ila 10 dan yüzde eozinofiller - 1-5'i bazofiller -% 1 kadar.

ESR - sedimantasyon - Normal kadınlarda eşit saatte 1 ila 15 milimetre, o saatte 1 ila 10 milimetre arasında olan erkeklerin. Artış en sık vücutta, iltihaplı enfeksiyon ve onkolojik odak göstergesidir.

Trombositler kan pıhtılaşma sisteminde, fibrinoliz ilgilidirler. Bir organizmada trombosit sayısının artırılması Trombositoz veya miyeloid lösemili, dalağın çıkarılmasından sonra gözlemlenen kan kaybı, bir göstergesi olabilir. Trombositopeni veya azalmış trombosit sayımı hemopoeziste doğumsal ve edinsel anomalilerin göstergesidir.

Bir kan testi, trombosit hacim nedir?

Artık doktor hastanın sağlık durumu hakkında kesin bir sonuca olmasına yardımcı yirmiden fazla göstergelerin tanınır. Bu trombosit PDW endeksi dahil - bir kan testi, deşifre "Onların şartlarda trombosit dağılım genişliği" gibi sesler Onların boyutunu değiştirerek dahil olmak üzere farklı hücrelerin heterojenite karakterize etmektedir. Başka bir deyişle, kan hücreleri farklı boyutları vardır ve makro ve mikrotrombotsitov sayısı bu kan testi teyit ettiğini. Deşifre PDW vücutta ciddi anomalilerin bir dizi belirlemeye yardımcı olur.

Kan örnekleri parmak aç karnına alınmalıdır. Tam kan önceden hangi bir antikoagülan ilave edilir, bir test tüpü içine yerleştirilir. Şu anda, araştırma bu göstergenin yanında bile 24. CBC geçmek önemlidir verebilir analizörlerine gerçekleştirilir. PDW Deşifre Böyle yeme, aşırı yük, gebelik, adet döngüsünün günü olarak birçok durumda bağlıdır. Bu nedenle, stres, ağır fiziksel aktiviteler ortadan kaldırmak, aç karnına kan bağışı gerektiğini adet sırasında araştırma yapmak değil.

Ayrıca, muhasebe SD endeksi PDW kan testi diye bir şey yoktur. PDW-SD Deşifre - yakın ideal bir sonuç doğrulukla trombosit heterojeniteyi karakterize dizini. Bu durumda, SD - bu standart sapması. Onun endeksinin hesaplanmasında dikkate almak.

Ne bu rakamı bilmek gerekir?

O kan testi tedavi etmek çok önemlidir sır değil. Açıklama PDW önemli tanısal ve prognostik değeri vardır. Örneğin, büyüme oranı miyelodisplastik hastalıklarda dikkate alınır. norm Onun sapma vücutta anemi ve diğer bozuklukların farklılaşmayı sağlayacak.

PDW: Yetişkinler Ne oranı?

normal bir yetişkin insan trombositleri 15-17 oranında hacim olarak dağıtılır. yüzde iki, her bir organizmanın özelliklerine bağlıdır - Bu metrik küçük sapmalar verir.

Çocuklar için Norma endeksi

Klinik kan analizinin tüm göstergelerin çözme dikkate hastanın yaşı aldığında. Bu istisna ve PDW endeksidir - Kan analizi, kod çözme, çocuklar için tarife diğer göstergelerle karşılaştırıldığında tahmin edilmektedir.

Gösterge PDW henüz yeterince çalışılmamış, ama onun veri birçok patolojilerin, çocuklarda kan yapıcı organların ve süreçlerin özellikle kanser teyidi de dikkate alınır. 10 ila trombositler toplam sayısının yüzde 15 arasında değişen 18 yaşından küçük çocuklar için normaldir Ortalamalar,.

PDW: Kan analizi (şifre çözme). yüksek seviyeler

araştırma yapın - bu sadece yarısıdır: Önemli kan testlerinin doğru çözme. Genel PDW gibi patolojilerin ile artar:

 • enflamatuar süreçler;
 • büyük fiziksel efor;
 • karaciğer hastalıkları;
 • kalp hastalığı;
 • splenektomi;
 • Özellikle kemik iliği metastazı habis süreçleri,
 • ciddi kan kaybı;
 • kurşun zehirlenmesi;
 • Çeşitli anemi;
 • Kortikosteroid tedavisinin;
 • Alzheimer hastalığı;
 • postoperatif dönem.

Fiziksel olarak PDW yukarıdaki kurallar adam keyifsizlik hissedecek ve halsizlik, baş dönmesi çalışma yeteneğini azaltabilir.

PDW: Kan analizi (şifre çözme). indirgenmiş seviye

Birçok patolojiler doğru tanı koymak ve yeterli tedavi tanımlamak için yardımcı olur sadece artırmak değil, aynı zamanda PDW seviyesini azaltmak değil. İndirgenmez endeks altındadır:

 • lösemi;
 • radyasyon hastalığı;
 • miyelodisplastik sendrom;
 • DIC;
 • viral hastalıklar;
 • sepsis;
 • Sitostatiklerle uygulanması;
 • megaloblastik anemi;
 • siroz, kronik hepatit.

Günümüzde önemli birçok konuda genel bir fikir sahibi olmak. Ama daha da önemlisi yeterince bilgilerini kabul etmek. değil aynı şeyi - bir fikir ve derin bir bilgi sahibi olur. Kan analizi, kod çözme, hızı ve değeri sadece bir uzman tarafından iyi bilinir - Bu nedenle, PDW anlamak gerekir. kendini araştırma ve yapmaması gereken performansları hiçbir önemli bulgu Adam, hastaneye gitmek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.