SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Kalça bursit, teşhis, halk ilaçları, ilaç tedavisi, fotoğraf belirtileri

iltihabı kalça eklemi, ağrıya neden olur ve düşük hareketlilik kalça fonksiyonu bursit olarak adlandırılır. Patoloji kadınlar arasında oldukça yaygındır ve fiziksel aşırı yük, eşlik eden hastalıkların arka plan üzerinde veya bulaşıcı ajanların etkisi altında meydana gelebilir. Bu yazıda, daha yakından kalça bursit olduğunu ne olduğuna bakın. Nedenleri, belirtileri, teşhis ve hastalığın tedavisi de tema çerçevesinde ele alınacaktır.

bursit kavramı

Bursit - sinoviyal eklem çevresi torba ya da kese etkileyen bir enflamatuar hastalık. kemiğe kas karşı kayma sürtünmeyi yumuşatmak için şok emici olarak ve hareket - omuz, dirsek, diz, kalça - kemik eklem bitişik bursa. Bursaların bazı faktörlerin etkisi altında iltihaplı olabilir ki, sıvı ihtiva etmektedir.

Femur büyük trokanter olarak adlandırılan kemik çıkıntı, karakterize edilir. ekli kasların bu oluşum ile, kalça eklemi işleyişini sağlamak. Kalça bursit gelişmesine yol tahriş ve iltihap süreçleri ortaya bitişik bursa, uyluk şiş için.

bitişik kalça ve diğer sinoviyal torbalar, fakat çoğu zaman iltihabı üçünde ortaya ile:

 • trokanterik çantası;
 • iliyo-pektinat torbası;
 • iskiyal çanta.

bursit türleri

trokanterik bursit (trokanter) - trokanterik torba içinde ortaya çıkan enflamatuar süreç aynı adı patolojisini neden olur. uyluk büyük trokanterine yakınında bulunan bursa Bu tür. femur (dış) ve kemik üzerinde çıkıntı - enflamasyon büyük trokanter bölgede ağrı neden olur. Bu torbanın bitişik trokanterik bursa iltihabı ile aynı olur ve aynı usullerle ortadan Subtrokanterik bursa iltihabıdır.

bel iliak kas önünde bulunan bir tarak-ilyak bursa. Bu bursa'da patoloji bursit kalça scalloping yol açar. Bu torba eklem, iltihabı boşluğu ile bağlantılı olduğu için bu Cox (kalça eklem işlemi iltihabı) hatırlatır. Ağrı (sadece kasık altında) ön yüzey uyluk meydana gelir. Kalça eklemi uzantısı olarak geliştirilmiş ağrı ödem veya şişlik ortaya çıkabilir edilir.

Siyatik torba iskiyal tüberozitenin kas eki yerinde lokalize edilir. İçinde enflamasyon kalça eğme ağrı ile karakterize siyatik bursit, yol açar.

bursit belirtileri kalça eklemi

bursit ana tezahürüdür kalça eklemi, ağrı , avantajlı femur dış yüzeyi boyunca uzanır. akut ve şiddetli ağrı ile karakterize edilen hastalıkların erken aşamaları. Hastalığın daha da geliştirilmesi ile ağrı çok açık değildir.

Patoloji, kronik şeklini alır. enflamatuar sürecin lokalizasyon bölgesinde yuvarlak bir şekil alır ve yumuşak bir kıvama ile karakterize edilir şişme gerçekleşir. bursit kronik formu etkilenen eklem fonksiyonlarının ihlalleri neden olmaz. Hastalar yakıcı ağrı eksikliği bildirmektedir.

eksuda dolu oluşan kistleri, - - kalça özel semptomları bursit etkilenen torba artar boşluğunda sıvı miktarının akut safha patolojisinde en.

bursa iltihabı enfeksiyon etkisi altında olursa, pürülan bursit eder, keskin bir ağrı olduğu geliştirir, özellikle bacak kaçırma ve kalça uzantı fleksiyon. şişmesiyle oluşturulan uyluk dış tarafında, hastanın tam olarak düzeltmek veya kalça bükme değil.

Ağnya ek olarak, kalça bursit ek belirtileri vardır:

 • şişme Lezyon çapı büyüklüğü 10 cm kadar olabilir, ortaya çıkar;
 • iltihaplı çanta etrafında şişme;
 • ateş;
 • bozulma genel durumu.

Hayvanlarda bursit belirtileri

Trokanter - İnsanlarda aynı zamanda hayvanlarda da cereyan eder bir hastalık. yanı sıra büyük trokanter kalça konumu yerine, olekranonun yüzeyinde oluşan bir şişlik, topuk kemiği bölgesinde - Genellikle köpek sahipleri higroma olarak evcil hayvanların patoloji ile karşı karşıyadır. kalın lifli kapsülün içinde bacak, sıvı ile doldurulmuş bir oyuk, biz, kalça eklemi bir Higroma (bursit) olduğunu söyleyebiliriz edin. aşağıdaki gibi köpeklerde Belirtileri gösterilmiştir:

 • Sözkonusu kolda (ayak) sıcak bölge;
 • hayvanların ağırlığına uzuv tutar;
 • Köpekler vücut ısısı, bazen 39.5 dereceye kadar ulaşan, normalden daha yüksek olduğu;
 • kendiliğinden açılır, ve iltihap anlamına gelebilir cilt oluşan hareketli şişme altında.

patoloji daha sık ortaya çıkar ya da çok genç ya da yaşlı hayvanlar var. Ayrıca hastalık büyük ırk köpekler için daha duyarlı.

Bursit nedeniyle ortaya çıkabilir:

 • enfeksiyöz maddeler;
 • yanlış hayvan çöp için seçilmiş;
 • düzensiz fiziksel aktiviteler;
 • hipotermi.

İnsanlarda risk faktörleri

Kalça bursit kadınlarda erkeklere göre daha ağırlıklı olarak oluşur. Temel patoloji kadınlarda orta yaşlı veya yaşlı teşhis edilir. Genç erkekler nadiren tanısı almaktadır "kalça bursit." Hastalığın belirtileri ortadan kaldırmak için gerekli olan nedenleri ve tedavi çok kişi de olabilir. Her şey bireyin vücudunda bağlı olacaktır. Ancak, ortak faktörler vardır, etkisi patolojinin gelişmesine yol açar.

kalça bursit arka plan üzerinde oluşturulmaktadır:

 • Femur Yaralanmaları - uyluk düşmeye, bir yatay konumda vücudun bir tarafında adamın şey uzun varlığı hakkında çarptı.
 • Periyodik yersiz stres üzerinde kalça eklemi - zaman tırmanma merdivenleri, koşu için şehirlerarası bisiklet, uzun vadeli kalmak bir dik konumu.
 • Farklı bacak uzunluğu, insan yürüyüş üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir - Patoloji fizyolojik eksikliği meydana gelebilir. Aynı sinoviyal kalça torbaları 'de şiddetli tahriş tabidir.
 • Bursit, romatizmal artrit, böylece omurga patolojileri (skolyoz) gibi eşlik eden hastalıklar da sebep olabilir.
 • kalça bölgesinde cerrahi müdahale, hem de eklem değiştirme patolojinin gelişiminde tetikleyici olabilir.
 • Tendon bölgesi trokanterik kalçada kireçlenme gövdesinde varlığı sonucu, bursit olarak, tahriş ve bursa iltihabı yol açmaktadır.
 • Hipotermi, fiziksel hareketsizlik (sedanter yaşam), kilolu - uyduları bursit.

Bazen patoloji herhangi bir dış etken olmaksızın gerçekleştiğini söylemeliyim.

Tanı. teftiş

Kalça bursit tanısında çeşitli yöntemler kullanılır. Uzman eşlik eden hastalıklar, olası bir önceki cerrahi müdahalenin varlığını / yokluğunu tespit hangi bir sonucu olarak hasta ile bir konuşma, yürütür. Özel dikkat yaptığı gözlemlerin tüm göz önünde tutularak hasta bir muayene verilir. Uzman artan ağrı duyarlılığının şikayet ve çıkıntı yapan kısımlar uyluk dikkate alır.

bursit her türlü genellikle trokanterik bursit oluşur. Hastalığın bu şekilde kalça bölgesinde yanma ağrı ile karakterize edilir. Ağrı femur dış yüzeyi boyunca uzanabilir. dinlenme veya uyku sırasında herhangi bir kenarda uzun süre bulmak zor Hasta. Ağrı sendromu aktif hareketi tarafından geliştirilmiş - yürürken, merdiven çıkma, uyluk ani dönüşünü çömelme.

şüpheli akut bursit - zedelenmiş kalça ve şiddetli ağrı varsa. Genellikle nedeniyle güçlü öncesinde travmaya patoloji gelişme hastalar fark olduğunu tıklayın. Hastalık sporcular arasında yaygın anlatılan Bazen tıp uzmanları, hastanın doğal aktivitesi ilgilenen.

muayene diğer yöntemler

kalça eklem kas dokusunun bir tabaka ile çevrelenmiş olduğundan, uyluk bölgesi palpasyon inceleme ve teşhis birinci aşamada gerçekleştirılen. Bu manipülasyon ile ağrı hissedilir hangi alanları belirlemek için. Bundan başka, eklem pozisyonu ağrı büyük genlik (doktor yan yana gelen hastanın ayağını hareket eder) haline gelir.

Genellikle, tanı gerekli değildir inceleme aşamasında net ve tanısal ek olduğunu, ancak, hasta ek araştırma yöntemleri belirsiz ve tartışmalı olan veya olası yaralanmaları ve diğer patolojik belirtilerini önlemek için durumlarda atanabilir.

Örneğin, trokanterik bursit X-ışınları büyük trokanter bölgesinde yumuşak dokularda kalsifikasyon algılar. MR açıkça görülebilir inflamasyon tükürmek çanta ve içindeki sıvının birikmesini tarar günü. Sahne ultrason da torbaya aşırı sıvı birikimini belirlemeye yardımcı olur.

bursit tedavisi

bursit tedavisinde kullanılan yöntemler, hastalığın süresine bağlıdır. Bu nedenle, bu fizik tedavi çalışma yapılması için gerekli olan hastanın başarılı kurtarma için hastalığın başlangıç aşamasında, bir anti-inflamatuar ilaç kullanımı ve gün yapışması, ana bileşeni olan hastanın tam bir geri kalanı ve güçlü fiziksel hareketi ve aktivitesinin en aza indirmek için. Kalça bursit semptomlarının ortadan kaldırılması için, ilaç tedavisi , steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların kullanımı ile başlar. Bu, "Diklofenak", örneğin oral ilaçlar ve merhemler, jeller, her ikisi de olabilir. Tedavi genellikle şiddetli ağrının giderilmesi için hidrokortizon (glukokortikoid hormon) ile birlikte, bir% 2 novokain çözeltisi kullanılır. Hastalar ağrıya neden hareketleri önlemek için tavsiye edilir. Ağrı demirledi sonra, gluteus maximus eğitimi ve güçlendirilmesi amaçlı hafif egzersiz, yapabilirsiniz.

Lazer tedavisi, manyetik terapi, elektroanaljezi, DM tedavisi, Naftalan banyoları - Ağır vakalarda fizyoterapi tesisi için (yukarıda belirtilen metotlar, istenen terapötik etki sağlamaz ise). Bazen de bursit tedavisinde etkili dışı şok dalgası bir tedavidir.

Bu prosedürlerin yetmezliği cerrahi bazen enjeksiyon steroid içeren preparatlar (lokalizasyon bölgedeki en büyük ağrı) ve gerektirecektir. trokanterik bursit içinde çalışma prensibi gerginlik iliyo-tibial yolunu rahatlatmak etmektir. Bazen eklem eksizyon tükürmek çanta gerçekleştirdi. İyi büyük çoğunluğunda böyle operasyonlarda tahmini kurtarma.

Komplikasyonlar ve rehabilitasyon

trokanterik bursit hastalığın ana komplikasyon kronik aşamaya akut geçiş olarak kabul edilir. çoğu durumda kronik hastalıkta cerrahi gereklidir - çalışma.

Tipik kalça bursit belirtileri birkaç hafta maksimum sonra kaybolur. Ancak, patoloji kronik aşamaya geçti söylenebilir ki bu durumda belirtiler birkaç ay devam vakalar vardır. Bu durumda, ağrı ve kalça iç hareketliliğini sınırlama olarak korunur.

durumda burada biçimlendirilmiş yapıştırıcı kapsulit - kalça eklem kapsülü iltihabı, hasta "dondurulmuş" kalça hissi.

Resmin sol kısmı iltihaplı eklem gösterir. Aynı zamanda onun hareketlilik kısmi veya toplam bozulma olmaz. Resmin sağ kısmı kapsülün sağlıklı durumunu yansıtır.

Bir ameliyat olmuşsa, gerekli rehabilitasyon geçmesi önemlidir. Koltuk değnekleri, baston, yürüyüşe - Bu dönemde o yardımları sürerken kullanılması önerilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk gün ilgilidir. Ancak biz hareket ve manipülasyon yapıldığı gün yataktan çıkmak başlamalıdır. Bu, doğru doku tamiri katkıda bulunur. Ameliyattan birkaç gün sonra genellikle kalça bursit eşlik ağrıya kaybolur.

halk ilaçları tedavisi

temel olarak enflamatuvar sürecin giderilmesi amaçlanmaktadır geleneksel tıp reçeteleri bursit tedavisi. Bu amaçla emilebilir kompres için kullanılan Çoğu durumda.

Örneğin, kalça rende Rub 1 çorba kaşığı bursit. Sabun bir kaşık, bir bal kaşığı, soğan rendesi (1 çorba kaşığı) ekleyin. Ortaya çıkan kitle iyice karıştırılır ve bir pamuklu bez üzerine yerleştirilir. sıkıştırmak iltihaplı bölgeye tatbik edilmektedir, yünlü kumaş 2-4 saat tutmak tamamladı. Tedavi genellikle yedi gün içinde yapılır.

hastalığı (kalça eklemi bursit) semptomların tezahürü ortadan kaldırmak için yardımcı olur bir daha etkili reçete kompres yoktur. İlaçlar safra eczane şişe, At kestanesi ve aloe meyve iki bardak ile karışık iki fincan ispirto temelinde yapılır. Karışım buçuk hafta tutulmuştur. Sonra, taşıtın batırılmış bir keten bezi, bamteli başvurmuştur. Tut kompres 3 ila 4 saat arasında olmalıdır. Tedavi on gün içinde gerçekleştirilir.

Amacıyla bursit, kullanım dulavratotu yaprağı lahana yaprağı kurtulmak için. Bunlar bitkisel ilaçlar antikanser (gerizekalı) etkisi vardır. Çoğu zaman, geleneksel tıp şeker pancarı, patates ve lahana kullanımı bitkisel paketlerini sunuyor. Bitkisel doğal kumaş tabakası, yaklaşık 0.5-1 cm üzerinde ince bir rende ve yayılması sürülür. Terapötik sarma tamamen ödem (şişmiş kısım) bir alanı kapsamalıdır. Hafta boyunca 2 ila 4 saat boyunca tedavi.

aşırı egzersiz, önceki cerrahi prosedürler, enfeksiyöz ajanlar: yani çeşitli faktörlere neden olduğu bir hastalık - bütün Özetlemek gerekirse, biz bursit olduğu sonucuna varabiliriz. Patoloji tedavi edilebilir, ancak hastalık çalıştırmak için önemlidir ve hastalığın ilk görüldüğü semptom ve teknikte uzman iletişim terapötik prosedürlere devam zaman.

Ne kalça bursit ayrıntılı olarak açıklanmıştır makale. Hastalığın tezahürünü gösteren Belirtileri fotoğraflar, tedavi yöntemleri de bu konunun malzemeler ele alınmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.