Entelektüel gelişimiDin

Iisus Hristos konuştu Nerede yaşadığı ve hangi dili içinde? Arami dilinde Sermon

İnanç bile çok derin ... Onsuz bir kişinin sadece var olamaz, her insan kalbinde yaşıyor. Biz Hıristiyanlar Tanrı ve Oğlu İsa inanıyoruz. İncil Tanrı'nın Oğlu insanlar arasında yaşayan bir adam olduğunu söylüyor. Nerede onun vatan? Iisus Hristos hangi dili dedin? Bu makalede bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Iisus Hristos yaşadığı Promised Land,

Her kişi görünmez bağlar o yerin ışığı gördü yere bağlı. doğmak bazı yüksek hukuk vardır başka yerde değil. tüm insanların Kurtarıcı - - Filistin kara, Yahudiler sadece doğal İsa canlanmasını oldu.

Bu yeryüzü, Cenab-ı Hak ona sadakatlerini için İbrahim ve onun soyundan sözü verdi. Tanrı'ya itaat, İbrahim onların Babil topraklarından ayrıldı ve onun için garip bir alanda, burada yerleşti. "İbrahim Çocuklar" zor bir geçmişi vardı: kıtlık Mısır'a gelmelerine yol, Musa geri dönmek için, çölde 40 yıl gelmelerine yol Joshua fethetti vaat arazi Kenanlı kabilelerden. Burada 12 Musevi klanların yerleşti.

yıllar Yahudiler binlerce bölgede yaşamış için, Kudüs, kaybı imha Babil tutsaklıktan yaşamış Ahit Sandığı'nı. Yine tapınağı yeniden inşa etmek için, buraya gelip dua etmeye devam etti - putperest deniz komşuları küçük ulus Tek Tanrı Görünmez ibadet tuttu. Yahudi halkının tüm Eski Ahit hikaye - onun çevre hulûl olduğunu sağlamak için hazırlanıyor.

Times Mesih'in doğum - Babel

Yarım yüzyıl boyunca MÖ Filistin dünya egemenliği yürütülen Roma, tarafından fethedildi. Yahudi devleti tek tip olmamıştır. Samiriye'de - - orta kesiminde, insanların en ortodoks kısmı yaşadığı güneydeki Yahudiye doğu yerleşimciler karışmış sakinleri ve oldu neredeyse Yahudi Yahudiler onlarla iletişim kalmaz. Ülkenin kuzeyinde ise Yahudilerin sayısı Yunan diasporasının temsilcileri yaşayan Galileo idi, Fenike ve Suriye, Arap yerlileri. komşuları doğru Celilelilerden tolerans Yahudiye sakinleri, bunlar kuzey akrabaları insanlar yetersiz görülmüştür sitem, ama yine de onlarla iletişim.

Herod Büyük

o zaman Yahudiye gasp Güç Herod Büyük. Büyük o bir cani olduğunu ve haksız. güç kaybediyor Korkuyor onun akrabaları, eşi oğullarının hepsi idam. aynı zamanda onun el işi - Bethlehem 14 bin çocuk Dayak. Bir Kutsal Aile, İlahi Çocuk tasarruf Mısır'da gizleme zorlandı.

Herod sonra Büyük artık Yahuda kralları oldu. Bir katil olarak Gospel İoanna Krestitelya belirtilen Oğlu ahlaksız Herod Antipas, o Celile yöneten ve sadece Roma vali itaat - Procurator Pontius Pilate.

- dini aristokrat parti yazmanları Tanrı, Ferisiler ve Sadducees Kanunun öğretmenler: Yahudiler sadece manevi liderleri oldular. güç ve servet Striving, bunlar Roma kural nefret ve Mesih hayal - Yabancılardan muaf tutacak bir kurtarıcı. İsa, günahlarından kurtarıcısı acı çeken, onlar beklemiyorlardı.

Gebe: bakire veya yasadışı?

İsa'nın anne ve babası kim? Meryem'in hamile, İsa'nın doğum tarihi kesin delil ve kilise dogmaları desteklemek için diğer kanıt sonsuz arayışında hiçbir faydası yoktur. Bu kanıt ve bunun için gerekli kabul edilen gerçek kalbi gerektirmez inanç, meselesidir. Yunan içine peygamber İşaya bu sözleri çevirme "Bakın, bakire ... gebe olacaktır" Simeon Tanrı-Alıcı bir yazmak istedim "genç kadın." Kilise geleneği Bakire'nin doğumunu görmek, 360 yıl yaşamış söylüyor. A ve Yunan çeviride kalır: .. "Parfenos", yani Başak!

Allah O'na yeryüzünde Word cisimlendirmek olacak şekilde - mucizevi. İlahi eşit değildir çünkü herkes, insan zihni tutabilir. Burada gerekli tevazu olduğunu. bunu kabul etmek istemiyor herkes onu yaklaşık İsa dedikodu ihanet Yahudilerin kelimeleri tekrar edelim "evli bir kadının yasadışı oğlu." Bu arada, Musa'nın yasaya göre, Yusuf çocuk gayrimeşru olsaydı, ölüm Meryem'e taşlanarak gerekiyordu. Kendi oğlu olarak tarihe kalacağını "İsa -, Yusuf'un oğlu" değil, "İsa - Meryem Oğlu" iki kutsal kitaplarda kanıtladığı gibi - İncil'de ve Kur'an'da.

Soy Mary

Maria'nın veliler, Luka İncili göre, Celile Nasıra yaşamış ve ortodoks Yahudilerdi. üç yıl içinde, kız gönderildi Kudüs'teki tapınağın, Yüksek Priest Davut'un soyundan bir temsilcisi olarak aldı ve Kutsallar Kutsal girmiştir - rahipler kendilerini yılda bir kez gelip yer. gebe kalma üç ay sonra Mary onun akrabalarından Kudüs'te kaldı - anne Ioanna Krestitelya. İlk Yahudi rahip - Elizabeth Aaron bir tür geldi. Yani, Allah'ın geleceği Anne mutlak ve Yahudi kadın Başkâhin Aaron ve Kral Davut'un bir akrabasıydı.

Koca, veli, Nişanlı?

Musa'nın Yasası yetişkinler Tapınağı kız terk etmesine izin vermedi. Onlar velilere geri verdi ya evlendirdi. o zaman Mary yaşlı anne o kesin bir dille gitmeyi reddetti öldü, evlenmek var. Ardından yetim kız Nasıra evine kasaba, zengin ve yaşlı marangoz Yusuf, 80 nişanlıydı edildi. Onlar uzak akrabalar idi. Şecere Iosifa Obruchnika geri King David dayanıyor. İsa doğduğunda Bethlehem, - İmparator Tiberius tarafından açıklanan nüfus sayımında, için, Davut Kenti'nde geldi.

O Mary hamile olduğunu fark etmeye başladığında Hayat ustalık Joseph, Müjde sonra başladı. , Gitmesine izin, taşlanarak doğmamış çocuğa oğlunu kabul etmek ve utanç kapak ...: Farklı çıkış yolu sundu içsel düşüncelerini Fırtına

Aslında Bakire ve Çocuk özellikle savunmasız nerede olduğunu yabancı bir ülkede yaşama ya, oğulları Bedence babası değildi Mesih'i tanımadı, ama ya Mısır'a uçuş sırasında bir mağarada ya da Noel Mary bırakmadığını kalır.

Annem kim? Ve kardeşlerim kim? (Mat. 00:46)

Mesih'in özgeçmiş İncil'de anlatılan. Bunun anlamı adını İsa, verildi, Musevi gelenekleri uyarınca sünnet edildi sekizinci gününde Bethlehem Cave Bebek doğdu söylüyor "kurtarıcı". O Yahudi inancına göre ailesi tarafından büyütüldü ve onun bu topluma mensup inkar için hiçbir neden yoktur. Ve Samarit kadınla yaptığı konuşmada kendisinin şunları söyledi: "Biz ibadet biliyorum: kurtuluş için - Yahudilerden" (Yuhanna 4:22)..

İsa'nın milliyeti nedir? O enkarne oldu ve Yahudiler arasında yaşamış ve bu onların zafer: onların ortasında Tanrı'nın annesi olmaya layık tek kaldırdı. Ama levirate şecere insanın baba yasalarına göre. Baba özelliklerinin tür kalıtsal gönderir. İsa'nın annesi olduğunu ve o yapmadı bakire, dünyasal babası kalmıştır. Bu nedenle, o Yahudi seçimin dar sınırları içine sığmayan ve kapatma akrabalık bağlarını kırar. Ona yerli olan - annesi ve kardeşleri onu eve götürmek kapıda durdu, o Göksel Baba'nın arzusunu yaratmakta olduğu söyledi. Yani, milliyet İsa tanımlı değil. ruhsal - - topluluk O'na değil İskit ne Rum ne de Yahudi ne bir barbar İkisi de değil, O yeni tüm ulusları birleştirmek amacıyla enkarne oldu. "Etten doğmuş olan bu eti ve Ruh'un doğmuş olan bu ruhtur" (Yuhanna 3: 6.).

Iisus Hristos tarafından konuşulan dil

Iisus Hristos hangi dili dedin? "Elbette, İbranice," - hemen bir cevap yalvarır. Ama İsa günlerde bu haliyle tek Yahudi devleti artık olmadığını unutmamak gerekir. Ve İbrani dili kendisi büyük değişiklikler yapılmıştır.

Yahudiye ortak noktası Eski Ahit'in diliydi - İbranice: Üzerinde dua konuşurken, teolojik konuşma açtı.

Yani hangi dili Iisus Hristos söyledi? Sami dil, Arami göçebelerin güçlü bir etkiye yapılan konuşma İbranice bir tür, Oğul, yeryüzündeki hayatının en yaşadığı Celile giderlerken Aramice konuştu. Bu dil Celile'de daha canlı ve daha zengin prim İbranice yanı sıra hayatımdı.

tüm bölgelerde Filistin'de, nüfus, Yunan "Koiné" konuştu farklı milliyetlerden insanlar birbirlerini anlamalarına olanak tanıyan dahil Aleksandrom Makedonskim fethetti.

Son olarak, Yahudiye resmi dil Latince idi Roma devletinin bir parçası haline geldi.

Qumran Kanıt

Fazla 60 yıl önce Ölü Denizi yakınlarında çölde, mağaralar dini metinler çok sayıda bulunmuştur. Şimdi bilim adamları kaydırdığı Roma ile savaş sırasında Kudüs'ten ihraç kütüphane olduğunu bulduk. yazmaların çalışma mümkün kurmak: sinagoglarında İsa'nın zamanında İbranice servis edildi. Yunanca dua (Mısır'da örneğin) sürgünde Yahudiler. Kutsal yorumlanması ve vaaz Aramice, sıradan insanların anlayacağı bir dilde idi.

"Eloi, Eloi, Lamm sabachthani?" (Mat. 27:46), (Mk. 15:34)

Aramice İsa Ele tek değildi. İsa'nın ailesi onun Yunan iletişimi gidiyordu Mısır'da bir süre yaşadığı yana, onlara akıcı olduğuna hiç şüphe yoktur. Müritleri - Peter Andrew Luke Philip - Yunan isimler vardı onlarla iletişim yanı yabancılarla Yunan yapılmıştır olasıdır.

Iisus Hristos hangi dili dedin? 12 yaşına geldiğinde, İsa ilk kez kendisi hakkında endişe anne zorla: o Kudüs'ten Nazareth yolda kayboldu. Meryem ve Yusuf teolojik temalar üzerine Ferisiler ile tapınakta konuşma buldum. Tabii ki, konuşma İbranice oldu - dua ve teoloji dili.

En Sorgulama Pontius Pilate O'nun yeryüzündeki yaşamının son gününde tercüman (ki herhangi bir kaynak söz etmez) idi. Bu köle halkları kendi dilini öğrenmiş ile Roma procurator iletişim inanmak zor. Büyük olasılıkla, Nasıralı İsa Latince ona.

Ama onun için anadil hala Aramice idi. Üzerinde, o Celile'de vaazlarını söyledi öğrencilerle konuştuk. Mesih'in son sözleri Aramice de konuşulur edildi: "Allah Ey Tanrım, beni neden terk ettin?"

Şimdi İsa'nın yerli Aramice, Suriye köylerde insanların bir avuç konuşulan kaybolur.

ogy Christ

İki yüzyıl önce, bilim adamları din uzmanları, Sinoptik İncile karşılaştırarak, onlar İncil Q olarak tanımlanmıştır erken ilkbahar, bir tür olduğunu bulduk Bu Dağı, dua "Babamız", John hikayesi Vaazı dahil yaşamı, İsa'nın sözler topluluğudur Baptist, bazı kıssaları. öğrencileri ve dinleyicilere İsa'nın tüm vaaz kurtuluş yolunu almaya çağırıyor. Bu yol her zaman, dar acı, kendini inkar doludur. Ama Tanrı'nın krallığını bulma bu şekilde içimizde. Hayatta yıkıma yol açan vurdumduymazlık bir yolu seçer ona keder.

kendisi onu kaybedersiniz için kim canını kurtarır. Her kim onu kurtaracak aşkına hayatını kaybeder.

Tüm uluslardan insanlara anlaşılabilir (dünyevi hırs saf bir kalp ile ve olmadan) ruhta ve gerçekte okunan İsa'nın kelime,.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.