Kendini yetiştirmePsikoloji

İnsan karakterler ve bunların her birinin kullanışlı uygulama türleri

Sınıflandırma mizaç üretilen iki buçuk bin yıl önce, Hipokrat, tüm modern psikologların alfabe oldu. bazen yüz ifadeleri, jest ve yeteneği ortaya çıkan belirli bir duruma insan fiziği olası reaksiyon herhangi lider ya da kadro için çok önemli tahmin. Bu beceri bulundurmak düzgün, şarj işlemi her yeteneklerine göre takım içinde sorumluluklarını dağıtmak için izin verir.

Hipokrat liyakat o ana türlerini tek tek olmasıdır insan karakterleri. Bunların her biri temiz, rafine biçimde Dördü son derece nadir karşılar, ancak bazı genellikle işgal ile ilgili olarak seçim çalışması ve psikolojik iklimi belirleyen yeteneğini etkileyen, hüküm sürer.

ekip üyeleri "Her açıdan" en keyifli iyimser olarak kabul edilir. İlk bakışta, kendi avantajları sizin gibi insanlar sadece hayran böylece yüksektir. Bazı yöneticiler bazen diğer türleri olduğunu düşünüyorum insan karakterleri gerekli değildir, bazı iyimser bir ekip kurmak arzu edilmektedir. Hepsi nedeniyle doğal sosyallik, dost iyimser, zeki, değiştirmeye adapte ve çok enerjik bir geçinmeye hep yeni fikirlerle fışkırır, yaratıcıdır. Ancak, iyimser yakın baktıktan sonra, ciddi eksiklikleri tespit etmek kolaydır. yetenek Mantıklı olan ilginin hızla kaybı ve işi bitirmek için arzu dolayısıyla eksikliği ile birlikte yeni bir fikir yer almak. Sanguine bir fikir jeneratörü ve en yaratıcı sanatçılar çalışma siteleri gibi çok iyidir.

Phlegmatic tam tersi dolu görünüyor - bumpkin bir tür, herkes yavaş ve kademeli yapıyor. gesticulate ve nadiren herhangi yaşam tarzına alıştım, onlar sevmiyorum konuşun, ona herhangi bir değişiklik olarak düşmanca müdahale algılamıştır. Bu pasiflik, ilk bakışta görünüşte kötü özelliği de, aslında, çok değerli bir niteliktir. Phlegmatic azim ve yöntemli çalışma yeteneğini, sen sıkı çalışma, pek uygun insan karakterleri diğer türleri için çok iyi şekilde bulabilirsiniz. Bu nadir mokasen olabilir, ama gerçek bir işçi olma kapasitesine sahip olduğunu edebilir, tüm müdür sağ sorunu koymak yeteneği bağlıdır.

takımın çok iyi edinimi görünmüyor Melankolik. Onlar dengesizlik ve hızlı öfke ile yavaşlık birleştirmek ve tüm huzursuzluk için genellikle çok tembel. rencide kolay Melankolik, bu eksik değildir. Girişimi - oyuncağı - sıfır ama onların bunun için bütün takım homurdanan perekalamutit. Ama acele böyle bir işçinin olmamalı kurtulmak için. Melankolik çok yetenekli ve bunlar değerli zaman, iyi işler olabilir. Yani, sadece yönetmek gerekiyor, bir yük arabası at, paça değildir.

Son derece enerjik ve aktif asabi, ancak kalın şeyler, bir yerlerde kenarında hayal etmek imkansızdır. hızlı, durumu gezinmek ve kararlar yeteneği olmasa her zaman en uygun, azim ve saldırganlık ve öfke ve kibir ile özgüvenle kombine bitmeden herhangi davayı getiren arzusu. Mood çok sık değişir. Asabi geri tutun, ama çabuk patlak sonra solmaya mümkün değildir. Kural olarak onlar zekiyseniz, üst ve ast şefleri, ister ve nefret, değilse. Ve bu ne yazık ki, olur, asabi aptal - kötü yöneticisidir.

Bunlar başlıca türleridir insan karakterleri. Aralarında hepsi rasyonel doğası, iyi ve kötü vardır. Sadece bir kişinin yerde değildir ve daha sık bundan o acı ilk olur.

Modern psikiyatri türlerini ilişkin karakter vurgulama teorisinin bir Alman profesörü göre Karl Leonhard, ancak bu sınıflamanın temeli önsel patolojik kimse olduğunu. Sağlıklı hasta ayıran sınırın belirsizlik rağmen, çevremizdeki insanların çoğu hala normal olduğunu inanmak istiyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.