FormasyonOrta öğretim ve okullar

İlkel dünya. Tarih öncesi adamın yaşamı

İnsanlığın gelişimindeki ilkel (sınıf öncesi) dönem, 2.5 milyon yıl öncesinden MÖ 5. binyıl'a kadar büyük bir zaman aralığını kapsar. e. Bugün, arkeologların eserleri sayesinde, insanlık kültürünün ortaya çıkışının neredeyse tamamını restore etmek mümkündür. Batı ülkelerinde ilk aşama farklı olarak adlandırılır: ilkel, kabile toplumu, sınıfsız ya da eşitlikçi bir sistem.

İlkel dünyanın çağısı nedir?

Sınıf toplumları farklı zamanlarda farklı bölgelerde ortaya çıktı, bu nedenle ilkel dünyayı tanımlayan sınırlar çok bulanık. İlkel tarihle ilgilenen en büyük antropologlardan biri - AI. Pershits. Bölünme için aşağıdaki kriterleri önerdi. Sınıfların ortaya çıkmasından önce var olan toplumlar, bilimadamı apopolytheymi'yi çağırır (yani, devletin ortaya çıkışından önce ortaya çıkar). Toplumsal tabakaların ortaya çıkmasından sonra var olmaya devam edenler sentetiktir.

İlkel dünya dönemi, önceki Australopithecus'dan farklı olan yeni bir insan türü doğurdu. Yetenekli bir adam zaten iki bacağı üzerinde hareket edebilir ve bir taş ve çubuk kullanabilir. Bununla birlikte, onunla atası arasındaki tüm farklılıklar sona erdi. Australopithecus gibi, yetenekli bir kişi yalnızca çığlıkları ve hareketleri kullanarak iletişim kurabilir.

İlkel dünya ve Australopithecus torunları

Bir milyon yıllık evrimden sonra, sağ gözlü bir kişi olarak adlandırılan yeni bir türün hala öncülünden farkı yoktu. Yünlerle kaplıydı ve vücudun bir kısmı her şeyde maymunlara benziyordu. Ayrıca hâlâ alışkanlıklarında bir maymuna benziyordu. Bununla birlikte, düz gövdeli bir adam zaten yeni beyin yeteneklerine sahip olan büyük bir beyne sahipti. Şimdi insan yaratılmış araçlar yardımıyla avlanabilir. Yeni araçlar, ilkel erkeğin hayvan karkalarını oymalarına, tahta sopa asmasına yardımcı oldu.

İleri kalkınma

Sadece büyümüş beyin ve edindiği beceriler sayesinde, bir adam buzul çağından sağ çıkabilir ve Kuzey Çin, Hint alt kıtası olan Avrupa'ya yerleşebilir. Yaklaşık 250 bin yıl önce ilk kez makul bir kişi ortaya çıktı , ya da homo sapiens. Bu zamandan itibaren, ilkel kabileler konut için mağara hayvanlarını kullanmaya başlar. Onlara büyük gruplar halinde yerleşiyorlar. İlkel dünya yeni bir şekil almaya başlar: bu kez aile ilişkilerinin doğuşunun dönemi olarak kabul edilir. Bir kabilenin insanları taşlarını mezarlarını korumak için özel ritüellere gömülürler. Arkeolog bulguları, o devrin bir adamının akrabalarına hastalıklarla, yiyecek ve giyecekleri paylaştıklarını doğruladı.

İnsan sağkalımında faunanın rolü

Evrim için önemli bir rol, avlanma ve hayvancılık üretiminin gelişimi, ilkel çağda ilkel dünyanın hayvanlarından, yani ilkel dünyanın futbolunda oynandı. Bu kategori, çok sayıda nesli tükenmiş türler içerir. Örneğin, yünlü gergedanlar, musk öküzleri, mamutlar, dev geyikler, kılıç dişli kaplanlar, mağara ayıları. Bu hayvanlardan insanların atalarının yaşamına ve ölümüne bağlıydı.

İlkel bir adamın zaten yaklaşık 70 bin yıl önce yünlü gergedan avladığı bilinmektedir. Onların kalıntıları modern Almanya topraklarında bulunur. Bazı hayvanlar ilkel kabileler için özel bir tehlike oluşturmadılar. Örneğin, etkileyici boyutlarına rağmen, mağara ayısı yavaş ve halsizdi. Bu nedenle, ilkel kavimler savaşta kolayca kazandı. İlk evcil hayvanlardan bazıları: Kurt, giderek bir köpek haline gelirken, aynı zamanda süt, yün ve et veren bir keçi olur.

İnsanın evrimi aslında ne yaptı?

Unutulmamalıdır ki, insanın milyonlarca dolar evrimi, bir avcı ve koleksiyoncu olarak hayatta kalmak için hazırlanmıştır. Dolayısıyla, evrim sürecinin birincil hedefi insanda ilkeldir. Yeni dünya, sınıf katmanlamasıyla tamamen yabancı bir çevredir.

Bazı bilim adamları toplumdaki sınıf sisteminin doğuşunu cennetten atma ile karşılaştırabilir. Sosyal seçkinler her zaman daha iyi yaşam koşulları, daha iyi eğitim ve boş zaman harcama yapabilir. Alt sınıfa ait olanlar, en az dinlenme, ağır fiziksel emek ve mütevazi bir konut ile içerik dinlenmeye zorlanmaktadır. Buna ek olarak, pek çok akademisyen sınıf toplumunda ahlakın çok soyut özelliklere sahip olduğuna inanmaya eğilimlidir.

İlkel ortak sistemin çöküşü

İlkel dünyanın sınıfsal tabakalaşmanın yerini almasının nedenlerinden biri, maddi ürünlerin aşırı üretilmesidir. Aşırı üretim gerçeği, bir noktada toplumun zamanında yüksek bir gelişme seviyesine ulaştığını göstermektedir.

İlkel insanlar araç ve ev eşyaları üretmeyi değil, aynı zamanda kendi aralarında alışveriş yapmayı öğrendi. Kısa sürede ilkel toplum lider gibi görünmeye başladı - ürünlerin üretim sürecini yönetenler. Evrimci topluluk yavaş yavaş sınıf sistemi ile değiştirildi. Tarih öncesi çağın bitimine kadar bazı ilkel kabileler, liderler, yardımcı liderler, hakimler ve komutanlar bulunan yapılandırılmış topluluklardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.