OtomobilMotosiklet

Honda CBR 400 - yolların evrensel fatihi

Honda CBR 400 - endişe üretim programında 1987 yılında ortaya çıktı ve devam eden spor bisikleti, 1999 yılı kadar üretilecek. Bu bisiklet onun yenilenen sadece serbest bırakıldı halefi, ama tamamen yükseltilmiş birim olarak o kadar popüler hale gelmez, daha önce yayınlanmamış AERO, yerini aldı.

motor Özellikler

Honda CBR 400 tüm dünyada hevesli motosiklet kalbini kazanmayı başardı. Ve sadece şehir sokaklarında. Birçok motorlu fanlar bu birim pistlerde fethetti. Bu bisiklet gücünün sırrı nedir? Tabii ki, ilk şey onun inşaat unutulmamalıdır. Ancak, tasarım ve ergonomi de takdir edilmelidir. Önce Ama her şey. Honda CBR 400 - Bu uyum mükemmel yol tutuşu, güvenilirlik ve rahat bir oturuş birleştiren çok dengeli bir bisiklet vardır. Üzerinde o sportbikes tedbirlere göre seyahat etmek gerçekten çok uygundur. Bu bisiklet - başlayanlar motorlu hayranları için mükemmel bir seçenek, bu yönetmek çok kolay ve basittir tyagovity "elastik" motoru, ayarlandığı için. 12 yıl bunu yükseltmek için Bu motor iyi bir neden Honda için, çok iyidir. Motor 399 cm / cu eşit olan çok az bir farkla, bakmadan çok dinamik olarak hareket etmesini sağlar.

Seçenekler

Bu eşsiz motora ek olarak, orada Honda CBR 400. Yorum motosiklet bazı özellikler hala o bakım açısından çok basit olduğunu göstermektedir. Burada en önemli şey - Zaman sarf ve yağı değiştirin. Bu durumda, uzun süre motosiklet, sahibinin kurulu bir çalışma memnun edecektir. Bu unutulmamalıdır karbüratör Keihin, bu bisiklet üzerine monte edilir. Aynı rezil Yamaha veya Suzuki ile karşılaştırıldığında Onlar çok daha kolay ve tasarımı ile daha güvenilirdir. şanzıman bir İsviçre saatinin çalışmalarına karşılaştırılabilir. Bir kavrama diskleri 50 bin kilometre gitmek mümkün ve hatta daha fazlası - hepsi binici hazırlanması ve onun sürüş tarzınıza bağlıdır.

teknik detaylar

Bir iyi bulunmuştur olarak, Honda CBR 400. şartnamenin diğer yönleri hakkında konuşmak için gereklidir - Bir motosiklet iyi bir seviyede bu konuda kendini ortaya koymaktadır. Fakat bu onun esasının tüm liste değil. Onun güçlü şasi not etmek değil imkansız. İyi alüminyum ve çapraz çerçevesi ve arka süspansiyon, burada aşamalı karakteristiği. Bu elemanlar sorumlulukları ile başa çıkmak için en üst düzeyde ekipman altındadır. Bu frenler hakkında birkaç söz söylemekte fayda var. Bunlar sözde akıllı yeterlilik ilkesine uygun olarak geliştiriciler tarafından yapılır. İki kayan disk - ön ve arka - tek pistonlu kaliper ile tek diskli. hep Motosiklet yeterli fren dinamikleri. Bazı motorlu fanlar takviyeli hortumlar kuran, bilgi içeriği geliştirmek, ancak herkesin iş yoktur.

görünüm

Onun görünüşü ve tasarımı özellikleri böyle olan Honda CBR 400. hakkında biraz daha fazla özellik dikkati çekiyor motosiklet CBR900RR Yangın Bıçak 1992 model yılı için dıştan benzer. Onun görüşlerini, o açıkça bu çok kompakt olmasına rağmen, gerçekten bir spor bisiklet olduğunu yapar.

öncülleri

Model Honda CBR 400 piyasada popülerlik kazandı önce diğer motosiklet bol. 1992 yılında birçok motorlu fanlar tarafından takdir edilmektedir iyi bir bisiklet çıktı. Bir Honda CB 400 Süper dört oldu. Bu makineler resmen Japonya'da satılmaktadır dikkati çekiyor. Diğer ülkelerde sadece sözde "gri satıcıları" satıldı. Ve büyük, sadece Japonya'da olduğu gibi, Japon motosiklet pazarı için yapılan bu "chetyrohsotki" acemi biniciler için kapasite ve küp çözme geçerli kısıtlamalar bulunmaktadır. aşağıdaki gibi Ve yaklaşık bu kısıtlamalar şunlardır: güç en fazla 53 beygir ve hacim - en fazla 400 santimetre küp. Birkaç yıl sonra, 1995 yılında, yıl, zaten zaman kare farlar, ön cam ve şık olmuş başka versiyonunu yayınladı. Sonra çok popüler renk turuncu "turuncu" ve siyah vardı. Yani onlarda olduğunu ve bu model uygulamaya konmuştur. S ve R versiyonları ile donatılmıştır egzoz boruları, (bu arada, salım aynı yıl) Honda CBR400RR için aynıdır. Bu modellerin biraz daha ayrıntılı olarak incelendiğinde olmalıdır. S versiyonu 1996 yılında serbest bırakıldı. Bu önceki yuvarlak far, spor farklılık karbüratör ayarlarına ve modifiye yolcu footrests. merkez standı eksik dışında. 2008 yılında yayınlanan modellerin sonuncusu. O yeni bir motoru NC-42 artı enjeksiyon sistemini ayarlayın. Geliştiriciler iletirken ilave vana zaman tamamen açık gaz aktif bir şekilde VTEC sistemi tamamlamıştır. Biz güvenle hem acemi ve hırslı fatihler yollar hitap edecek mükemmel bir çok amaçlı bisiklet dönüştü kadar her yıl modeli yeni hatlarını kazanmıştır diyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.