Entelektüel gelişimiDin

Hodegetria - nedir? Simgesi "Hodegetria"

Bu makale dikkate alacaktır: "Hodegetria - bu nedir?" Buna ek olarak, bir efsanedir görüntünün antik, hem de, simgenin kökenleri hakkında daha fazla bilgi. Orijinal görüntüden mevcut simgeleri ve listeleri düşünün.

Hodegetria - nedir?

Nereden kadar geldin? Efsaneye göre özgün tarafından yazılmıştır havari Luke Meryem ömrü boyunca. Daha sonra Hodegetria olarak tanındı Bu görüntü, beşinci yüzyılda İstanbul'a gönderildi. Uzun bir süre ben Odegon manastırda oldu. Bazı araştırmacılar bu Blakherna bir liste simgesi olduğuna inanıyoruz. İlk resimde depolanır ve bakire pelerini küçük bir bölümü.

Bugüne kadar, Tretyakov galerisi önce olduğu gibi aynı kaldı resim, en eski birini içerir. Bu simge Pskov soyundan ve arka XIII yüzyıl sonuna kadar uzanmaktadır. Daha önce, o derileri St. Nicholas kilisedeydi.

Görüntünün adı kendi efsanesini sahip olduğunu belirtmek gerekir. Ona göre Tanrı'nın annesi iki kör erkeklerin önünde belirdi ve bir şekilde açıklanamaz Blakherna içinde tapınağa getirdi. Aynı adı simgesinin olanlar teslim ve onlar ışık gördüm. O zamandan beri, bu şekilde ve "putevoditelnitsa" olarak Yunancadan çevirir "Hodegetria", seçildi.

Başka bir efsaneye göre, simge Yunan kızı Anne düğün, bir nimet oldu imparator Konstantin Porfirorodnogo. Rusya'ya uzun bir yolculuktan sonra, ve bu adı almıştır.

Rusya'da "Hodegetria"

Mevcut Rus simgesinin topraklarında XI yüzyılın ortasında bir yerde düştü. Bir süre sonra Chernigov Vsevolod YAROSLAVICH eşi oldu Prenses Anne, getirdi. Bu görüntüde mucizeviydi ve Hristiyanların özel bir saygı zevk. Bir süre sonra "Odigitria" Meryem Ana ikonu, Smolensk olarak tanındı.

Bu simge ile listelerin seti çok hızlı Rusya'da yayıldı. Tabii ki, görüntü Tanrı'nın Anne bu tür sıkı ikonografik kanon yana bazı değişiklikler yapılmıştır değildi ve hiç kimse kesin kopya türbelerini iddia etti. Ancak, ortak özellikleri simgeler korundu.

Rusya'da Tanrı'nın Annesi açısından özel önem taşıyan

Böylece, Rusya'da simgesi "Hodegetria" oldukça popüler ve çok onur olduğunu. Bunun kanıtı antik satılan ilk görüntünün, sayısız listeleri vardır. Bu unutulmamalıdır ki birçok yerde o patronu ve şefaatçı olarak düşünülmesi nedeniyle bu bölgede yaşayan insanlara olumlu Bakire.

Çoğu zaman içten dua herhangi talihsizlik veya felaketten adamı kurtarır. Bu konuda, hem antik ve bugün birçok kanıt vardır.

İkonografi görüntü

Simgesi "Hodegetria" - Our Lady özel bir görüntü. Yunan olarak, önce de belirtildiği gibi, bu "putevoditelnitsa" dir. simge Hıristiyanlar için özel bir önemi vardır. Bu şekilde genellikle Çocuk ile Meryem Ana'yı tasvir edilmiştir. Eli - yanı sıra tüm insanlığın kurtuluşu için (göğsünüzün önünde bulunur) Oğul işaret eden bir parmak. Bu nokta çok önemlidir. Sol taraftan bebek kendisi oturur. Sol eli haddelenmiş bir kaydırma tarafından işgal edilir ve sağ kol nimet jesti olarak yükseltilir. Bebek bacaklar çapraz ya da doğrudan yerleştirilmiş ya da. Tipik Son önden gösterildiği gibi, ancak bazen yarı torna ve çekilmiş olabilir. Herhangi bir durumda, bereketin bir hareket sağlanır. Bakire zaman tahta, bazen tam boyda veya bel derin tasvir edilmektedir.

Görüntü Filistin ve Mısır'da bile VI yüzyılda önce, uzun zamandır bilinmektedir olduğu unutulmamalıdır. Bundan sonra o Ortodoks Doğu boyunca yaygındı. III yüzyılda görüntünün teolojik yorumu, Bakire'den Enkarnasyon'un anın yani yorumu vardır. Doğrudan Tanrı'nın Anne ile ilgili yeni vardır bu sahnede, gelen olduğuna dikkat edilmelidir. Bu "Yanan Bush" ve "dokunulmaz duvar", ve diğerleri.

Smolensk simgesi - bu tip için en popüler

Simgesi "Hodegetria Smolenskaya" Rusya'da tüm bu simgelerin prototip olarak kabul edilir. Onun geçmişi yüzyıllar öncesine gider, ama temelde ağızdan ağıza geçirildi efsaneler olduğunu. O havari Luke tarafından yapıldığı ilk simgelerden birine listesidir inanılmaktadır. Yukarıda yazılmış olarak Rusya'ya o İmparator Konstantin'in kızı geldi.

Bir kez ölen Prens Vsevolod Vladimir Monomakh - Yaroslavovich ve eşi Anna, simge oğulları tarafından miras. O Smolensk mucizevi bir görüntü yaşadı ve Meryem'in Göğe Kabulü kilisede koydu. O zamandan beri, ve Smolensk bir simgesi haline gelmiştir.

taahhüt harikasından sayısına göre tam onun gibi başkalarının ilk yerlerden biri üzerindedir. O 1239 yılında "Smolensk Hodegetria Tanrısı'nın annesi" Batu Han'ın birliklerinin işgali Rus arazi kurtarıcı ve koruyucusu oldu olduğunu.

XV yüzyıl ikonu başında Moskova'ya taşındı ve Müjde Kremlin Cathedral yerleştirilir. Bir süre sonra, yine Smolensk evine döndü. Bundan sonra, görüntü hala özellikle eylemin fetih savaşları sırasında, seyahat ve göçler bir sürü yapılmış, ancak her zaman vatanlarına geri döndüler. Ne yazık ki, İkinci Dünya Savaşı olaylardan sonra, kaderin görüntü bilinmemektedir.

Onun zamanında bu simge ile Rusya'nın her yayıldı listelerin bir sürü yazılmıştır. Smolensk yılında antik simgesinin sitesinde de mucizevi özelliklere sahip olan aynı değil. Rus topraklarının en önemli tapınaklarından biri olarak kabul edilir.

Tikhvin simgesi

Smolensk onurlandırmak şekilde ve "Tihvin Hodegetria" eşit. Our Lady harika anları vardı sırasında aynı uzun bir geçmişe sahiptir. Görüntü onun düşüşünden sonra Konstantinopolis kayboldu inanıyordu, ve bir süre sonra Tihvin yakınındaki Rusya'da ortaya çıktı edilir.

Efsaneye göre, İstanbul Patriği kendisi bu kez Blakherna kilisedeydi simgesi olduğunu belirtti. Tikhvin manastır görüntü de Konstantinopolis'in kilisede orijinal aynı şekilde gönderilmiş. Orada o manastırlardan kadar tutuldu ve kiliseler ülke (Sovyetler dönemi) boyunca kapatmak için başlamadım.

Sovyet yıllarda simgesi Amerika'da olduğunu ve 2004 yılında Tikhvin manastırı yeniden başlandı Rusya, geri döndü.

Kazan simgesi

Kazan'da bir diğer ünlü "Bakire Hodegetria". neredeyse tüm yerleşim yok o korkunç yangın vardı sonra bu simge, Kazan'da 1579 yılında elde edilmiştir. Meryem Ana görüntü kazdık küçük kız ve küllerinden bir simgeye ortaya çıktı.

korkunç bir trajedi sonrasında görüntünün Mucizevi keşif hepsi çok çarptı. Ona boyun eğmeyi vardı o zaman birçok insan, o kurtuluş (soğuk ilerledikten sonra ve birçok kişi sokakta, evsiz ve herhangi bir malvarlığı vardı) umut verdi.

Ardından emriyle Ivana Groznogo Kazan Katedrali inşa edildi ve yanındaki kurulmuştur manastır. Mucizeler hemen edinimi (içgörü iki kör) sonra simgesinin yakınında oluşmaya başladı.

Bugüne kadar, yoksa orijinal simgesi, bir süre kayboldu. Ancak, bugün var sayısız listeler, onun mucizeler ünlüdür.

Bu türden diğer tanınmış simgeler

Tabii Simgesi "Smolensk Hodegetria", bu tip diğerleri arasında en ünlüsü. Ancak, onun gibi diğerleri vardır. Bu simgelerin biri Gürcü olduğunu. Başlangıçta, o Gürcistan'da, ama o Pers götürüldü 1622 sonrasında (Shah Abbas tarafından ülkeyi fethetmeye oldu). Onun yolculuğu uzundu ve Krasnogorsk manastırda Arkhangelsk bölgesinde duruyordu. Bugüne kadar, orijinal resim kaybetti, ama onunla listeleri vardır edilmiştir. simgesinin önce Namaz çeşitli salgın bertarafı için yükseltmek, hem de kulak ve göz hastalıkları tedavi etmek.

Tanrı Hodegetria Anası gösteren başka, daha az önemli bir simge, Iver olduğunu. Bu görüntü daha az gizemli bir geçmişi vardır. IX yüzyılda bir dindar kadın evinin içindeydi. Bu ikonoklastik dönemdi ve o, imha simgeyi kurtarmaya karar deniz suya indirdi. Simge İber manastırın yakınında, Mount Athos yakınında, sadece iki yüzyıl sonra ortaya çıktı. görüntü hala depolanır ve nerede, kapı kilise inşa edilmiştir için.

Elbette, bu birçok manastır ve tapınaklar tutulur ve onur bu türdeki tüm görüntüleri değil. Onlar oldukça çok olan ve hepsi kendi özel güce sahip ve himayesini sağlamak.

"Hodegetria" imajına adamış olan Tapınaklar,

resmi diğer türbelerin uygun olduğunu belirtmek gerekir - "- ne olduğunu Hodegetria": Soru dikkate alarak. Örneğin, Rusya ve diğer ülkelerde hem de birçok ilde, "Putevoditelnitsa" imajına onuruna inşa edilmiştir tapınaklar vardır. listeyi göz önünde bulundurun:

  • Kilise Kimzha Arkhangelsk bölgesinde (geçerli değil) olduğunu;
  • Disney Belarus (oyunculuk) kentinde kilise;
  • şapel kilise Hodegetria, o Simferopol, (güncel) Kırım olduğu;
  • Kasimov Kilise, Ryazan bölgesi (akım) yer alır.

Ve oldukça çok sayıda kilise, şapel ve tapınaklar Bakire Ortodoks İyilik saygıdan olarak vardır.

Sonuç

Ve ayrıca bu ikonografik tipi vardı nasıl - "ne olduğunu Hodegetria" ve ona adanmış en ünlü simgeleri nelerdir: Yani şimdi şu sorunun yanıtını biliyorum. Rusya'da Bakire çeşitli sorunlar, ilham inanç ve umut insanları kurtarmak için sadece değil çünkü görüntü yüzden, onur, Ben kalpsiz vermeyin neden anlaşılabilir bir durumdur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.