TeknolojininElektronik

Harmonik osilatör: tip ve kullanımları

Teknolojik ilerleme çalışma yoluyla gerçekleştirilmektedir fiziki olgu kuantum alanında ve diğer alanlarda buluşlar. yeni cihazlar ve aksesuarları icat aynı zamanda, hangi aracılığıyla çeşitli çalışmalar yapmak ve Mikro dünya fenomeni açıklamak mümkündür. Bu tür bir mekanizma, etki prensibi medeniyetin temsilcileri beri bilinmektedir, harmonik osilatördür.

Cihaz ve türleri

Harmonik Osilatör - tarafından açıklanan hareket içinde olan bir tertibat , doğrusal bir denklem sabit bir değer ile diferansiyel katsayıları. Bu tür cihazların örnekleri en basit - yay yükü, sarkaç akustik sistemi, moleküler türler ve diğer hareket.

Şartlı cihazlarının aşağıdaki türde ayırt edebilirsiniz:

  • Basit bir harmonik osilatör - burada sistem, formül F ile ifade edilebilir kuvvetlerin etkisiyle F altındaki dinlenme pozisyonunda, çıkarılır = -kx, k burada - Sistemin yay sabitesi, X - dengelenmiştir. Burada F salınımlar etkileyen tek bileşendir.
  • Lineer harmonik osilatör - burada hareket düz bir yol boyunca bir düzlemde olduğunu. Ayrıca, bu sistem, tek boyutlu bir titreşimler yarı elastik doğasının etkisi altında meydana adlandırılır.
  • modeli Decaying - burada sistemde de etkiler sürtünme kuvveti, titreşimlerin hızı ile orantılı olarak hareket ve hareket yöneliktir. Bu sönümleme işleminde tipik olarak boyut ve adı Q faktörüne sahip bir parametre ile karakterize edilir. Bu değer, bir kendi kaybına depolanan enerji oranını belirler sisteminin bir özelliğidir salınım süresi.

Cihazın Kullanımı

Bu cihaz esas olarak salınım sistemlerinin doğasını incelemek için çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. fotonlar elemanlarının davranış çalışmada kullanılan kuantum harmonik osilatör. Deneylerin sonuçları çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Bu nedenle, American Institute Fizikçiler birbirinden oldukça büyük bir mesafede yer alan berilyum atomu, bir kuantum düzeyde etkileşim bulmuştur. organlar gibi bu parçacıkların davranışı bir ileri-geri dönüşümlü bir şekilde analog harmonik osilatör hareket makro (metal toplar). Berilyum iyonları, fiziksel olarak büyük olan mesafeleri de, en düşük enerji değişimi birimleri (kuantaları). Bu keşif, BT-teknolojileri tanıtmak için izin verir ve bilgisayar donanımı ve elektronik üretiminde yeni bir çözüm sağlar.

harmonik osilatör müzik kompozisyonları değerlendirilmesinde kullanılır. Bu yöntem spektroskopik çalışmalar denir. En kararlı sistem dört müzisyen (q) 'in bir bileşimi olduğu bulunmuştur. Ve çağdaş eserler çoğunlukla anharmonicity vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.