Haber ve ToplumÜnlüler

Stepan Dmitriyeviç Erzya: biyografi ve fotoğraf

Stepan Dmitriyeviç Erzya (gerçek adı - Nefedov) - Tüm dünya Mordovian kabilelerinden birinin varlığı hakkında öğrendiği hangi nedeniyle ünlü Rus heykeltraş,. makale hayatının ve eserlerinin kısa bir bakış sağlar.

heykeltıraş kökeni

Stepan Dmitriyeviç Erzya (d. Baevo) 27 Ekim 1876 Mordovya Ardatov ilçesinde doğdu. Ailesi kabile Mordvinian Erzya (dolayısıyla takma heykeltıraş) ait çiftçiydi. putperest inançlar Bu kabile 19. yüzyılda içine devam etti. Nehirler, yaylar ve taşların Erzya onur ruh kutsal ağaçları taptıkları bilinmektedir. Ancak, Stepan kendisi 3. nesil zaten Ortodoks oldu ve.

eğitim dönemi

Gelecekteki heykeltıraş 14 yaşından de kendi hayatını başlamıştır. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Stepan Dmitriyeviç Erzya boyama tapınaklar dahil olmak üzere çeşitli el sanatları yapan. Sadece onlar o sırada taşınmıştı Alatyr, onun ebeveynleri dönen, Stepan onun gerçek bir çağrıydı şeyi yapmaya başladı. Yerel tüccarlar o eserler A. S. Pushkina üzerinde amatör theatricals yapılan sahne takdir. Moskova'dalar Stroganov Okulu Stepan Dmitriyeviç Direktörü fotoğraflarını göstermeye karar verdi.

1901 yılında neredeyse Erzya Moskova'da çalışmaya gitti Rus dili sahibi. O akşam çizim dersleri katıldı Stroganov Okulu'nda bir yıl boyunca inceledikten sonra, Stepan Dmitriyeviç Erzya Resminin Moskova Okulu girebileceğini. Yıl boyunca, Erzya sonra ressam olmaya hazırlanıyor, ama heykel bölümüne gitmeye karar verdi. O çalışma kolaydı. Erzya Stepan Dmitrievich hızla doğal vakıflarıyla heykeltıraş sayesinde zanaat hakim. Öğretmeni yazarı olarak bilinir S.M. Volnuhin oldu anıt Ivanu Fedorovu, Rus öncü. Stepan hocasına dostane ilişkiler vardır. Erzya devrimden sonra ona yardım etti. Onu kurtarmaya çalışırken, güney hasta Volnukhin aldı. Ancak, onun öğretmeni kollarında öldü. Empresyonizm P. P. Trubetskogo ait Yaratıcılık temsilcisi de heykeltıraş geleceği oluşumu üzerinde büyük bir etkisi vardı.

Erzya Stepan Dmitrievich ders bitiremedi. O okul elimden geleni olduğunu düşündüm. 1906 yılında İtalya'ya gitti. O nedenle halkı için dünyanın diyor inanarak, nihayet Erzya kendini aramaya burada başladı. Daha önce takma cevap ve bazen adı Nefedov-Erzya yaptığı Öğrencilerin çalışmalarını imzalı unutulmamalıdır.

iş İtalya'da yürütülen

esinlenerek Michelangelo eserleri, Erzya mermer çalışmaya başladı. İtalya'da, o hızla gerekli becerileri hakim. Heykeltıraş sadece taş kendi yarattıkları kesti. O ön taslaklar ya da etüt hazırlamak vermedi. Birkaç ustaları direkt oyma tekniği kullanılarak, çalıştığı unutulmamalıdır. genellikle yardımcılarının hizmet başvurulur. Şu anda, Erzya bu döneme ilişkin çok iş yok. heykel arasında heykeli Ioanna Krestitelya dikkat etmek gerekir. Bu eser La Spezia tapınak kent için yapıldı.

İlk büyük başarı

1909 yılında, Stepan Dmitrievich ilk büyük başarılar geldi. Bu Venedik Erzya kompozisyonda sekizinci Uluslararası Sergi daha sonra "suçlu kişinin çalıştırılmadan önce son gece" lakaplı, gösterilmiştir. Bu Moskova-ziyareti sonrasında yapılan Stepan Dmitrievich ürünüdür Butyrskaya. Ben çalışmanın yıl içinde heykeltraş fotoğrafçı ek iş ilgilenen söylemeliyim. Şu anda, ben devrimcileri, Erzya Stepan Dmitrievich tutuklandı çekim duyuyorum.

ustanın kısa biyografisi eserleri ile detaylı bir tanıdık içermez. bu çok önemli bir iştir ancak, biz, "suçlu kişinin çalıştırılmadan önce son gecesi" hakkında birkaç söz söylemek gerekir. Stepan Dmitrievich yakında o olacak gerçeğin acı farkında çalışan kişinin, yarı çıplak bir adam oturuyor tasvir. Bu şekilde, benzerlik bize ilgi ustası eserleri bir dizi tipik yazar tahmin etmek.

Bu heykel sergisi etkilendiğini söylemeliyim. Erzya hemen sadece olarak tanındı "Rus Rodin." Öyleydi sergi, ona sunulmak üzere kısa bir süre önce, şımarık olması ilginçtir. Stepan Dmitrievich sadece 4 gün içinde heykel restore etmek zorunda kaldı. Şu anda, betonda yürütülen çalışmaların yer bilinmemektedir. Orada sadece oynamak.

Fransa'ya Hareketli

Fransa'ya taşındı 1910 yılında o zaman zaten oldukça iyi yurtdışında bilinen Stepan Dmitriyeviç Erzya heykel. Büyük başarı Münih, Nice ve Milano'da kendi sergisini açtı. Nice Müzesi eserleri var, onlar satın aldı ve özel koleksiyoncular etmiştir. Paris'te 1913 yılında ilk kişisel sergisini Erzya Stepan Dmitrievich düzenledi. sipariş üzerine yapılır heykelsi portreler bir dizi oluşturulması ile işaretlenmiş şu anda O'nun biyografisi. Bu usta önemli bir getiri verdi. Eserlerini büyük talep olduğunu Stepan Dmitriyeviç Erzya, anında plastik modelini ezberledim. Bu yüzden çok çabuk Gerçekleştirilen siparişler - bu bir veya iki seans için yeterli oldu.

Kadın portreleri

1912 yılında Stepan Dmitrievich sevdiği kadının, Martha portresini oluşturdu. Bu heykel resmi (kafa, gizemli yarı gülümseme bir zarif eğim), hem de sanatçının gelecekteki çalışmalarında modelleme belirli yöntemleri (contrastly düzleştirilmiş yüz, dokusal masif işlenmiş saç) kadınların portreleri bir dizi tekrarlanacaktır. 1914 yılında oluşturulan "Norveçli kadın", olarak, büyük beceriyle heykeltraş kadın kahramanın ruh zor bir devlet geçti, çok genç kadınlar çok güzel ve değil değildir. O takdirde mutluluk ya sefalet hissediyor.

Rusya dön

Erzya 1914 yılında Rusya'ya döndü. Komşusu olan ST Konenkov, önemli ölçüde ustanın fazla çalışma etkiledi. Stepan Dmitrievich o Dr. H. O. Suteeva gözetiminde idi I. Dünya Savaşı sırasında harekete geçirdi. Erzya tıbbi düzenli olarak görev yaptı. Stepan Dmitrievich emrinde olan doktor, yurtdışında hayatının olağanüstü maceralarını dolu öykülerini yazdı. Bu hikayeler sonra yayınlandı.

Eve, heykeltraş sadece mermer, çalışma oluşturdu. olağandışı şövale heykel (beton, çimento) vardır Erzya ve kullanılan malzemeler. Buna ek olarak, sanatçı, metal yongaları ile beton uygulanan. Erzya ilk ağaçta çalıştı. Bu ahşap heykeller yaratma ünlü ustasıydı Konenkov olan dostluğu, tarafından destekli. malzeme seçimi de performans Mordvin halk sanatçıların eserlerini hayranlıkla, Stepan Dmitrievich alınan çocuk deneyimleri, etkilenen ahşap heykel.

Urallar gezisi

Mermer her zaman favori malzemeyi Erzya kalmıştır. Stepan Dmitrievich bile nadir mermer kayaların arayışında Ural Dağları'na gitti. Bu gezi 1918 den 1921 kadar süre anlamına gelir. Şu anda, heykeltıraş tüm ciddi devrim sonrası zamanın zorlukları ve ardından gelen iç savaş katlanmak zorunda kaldı.

"Havva"

"Havva" - 1919 yılında yapılan Erzya bilinen eseri. oyma mermer İncil atası. Aynı anda naif ve erotik bir köy pyshnoteloy moloduhi, şeklinde bize görünür. Art Nouveau ustaların eserleri ile ortak Bu heykel. Bu tarz Fading heykeltıraş olarak oluşum Erzya dönemi ifade eder.

Savaş sonrası yıllar

Savaştan sonraki ilk yıllarda Stepan Dmitriyeviç Yekaterinburg ve Moskova'da, Batum, Novorossiysk, Bakü yaşadı. Usta öğretilen, yeni yetkililerle tarafından düzenlenen etkinliklere katıldı. 1922 yılında Erzya Akaki Tsereteli portreleri gerçekleştirilen Shota Rustaveli, Ilia Chavchavadze. Uçan "Leda ve Kuğu", "Annelik", "": O da şu eseri. Bu tasarımların tamamı ahşap malzemeden yapılmıştır. sanatçı oluşturulan ve dekoratif çalışma sipariş. Bunların çoğu günümüze ulaşamamıştır. Bunlar arasında, bu Yekaterinburg Karl Marx'a anıt ve Özgürlük unutulmamalıdır. Her ikisi de çimento yaptı ve 1920 için geçerli olan. Bu süre hayatta kalan eserler arasında, söz konusu Bakü'de Sendikaları Evi gibi, açıkçası zayıf sunulmaktadır. Bir Erzya bu formları sahip değildir hissediyor. As heykeltıraş Stepan Dmitriyeviç Erzya tarafından Lenin'in baş ve büstünü yaptı.

yaratıcılık Arjantinli dönemi

1925 yılında Sanatçı Rus heykeltıraşların Derneği üyesi oldu. Ertesi yıl sonra, onun gösterisi ile Fransa'ya gitti vatanlarına dönmeye karar verdi. Avrupa ülkeleri almak istemiyordu olarak Erzya, Arjantin yerleşti "kırmızı heykeltıraş." Böylece Stepan Dmitriyeviç Erzya gibi bir sanatçının hayatında yeni verimli aşaması başladı.

Arjantinli dönemi kuvvetle ana reklamdan özgünlük etkiledi. Stepan Dmitrievich, bu ülkeye taşındı Buenos Aires eteklerinde küçük bir evde yerleşti. O düzenli olarak yerel sergilerde kendi pahasına onlar hakkında bilgi içeren bir kitapçık yayınladı onun eserleri sergilendi Erzya. Bu dönemde, Erzya için sadece malzeme Algarrobo ahşap ve Güney Amerika ormanlarında münhasıran yetişir quebracho oldu. Bu malzeme son derece zordur, bu yüzden, sert sıkı çalışma Stepan Dmitrievich talep etti. sanatçı tutkal arzu edilen bağlantı parçaları, ağaçlar nodüller, nodül kökleri kullanılabilir. 1932 yılında (yukarıdaki resim) bir kafa maskesi "Musa" Stepan Dmitriyeviç Erzya seslendirdi. Arjantinli dönem - bu da babası ve annesi, "Lva Tolstogo" (1930) heykel portreler yaratılmasıdır. 1944 yılında sanatçı çalışmalarını gerçekleştirilen "İnsan". Erzya da genç güzellikleri portrelerini bir dizi yarattı.

Eve Dönüş, hayatının son yıllarını

1950 yılında, Erzya (Nefedov) Stepan Dmitriyeviç SSCB döndü. Birlikte onunla gemide neredeyse bütün heykeller (300 eserler üzerinde) geldi. Ayrıca, sanatçı onun gelecekteki çalışmalar için odun Algarrobo ve quebracho parçaları getirdi. 1954 yılında Moskova'da düzenlenen kişisel sergisi Erzya büyük bir başarı oldu.

Heykeltıraş kesinlikle Stepan Dmitriyeviç Erzya ne büyük ustanın kalır Saransk 27 Kasım 1959 tarihinde öldü. Fotoğraflar mezarının üstünde sundu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.