Haber ve ToplumÇevre

Nerede Dağlık Karabağ olduğunu

Bu güzel alan hala bazı araştırmacılar ve turistlerin ilgisini çekmek birçok doğal ve kültürel-tarihi eserleri vardır. Ama iyi bir dünya çapında bilinen Karabağ dağ etnik çatışma 1988 yılında alevlendi - yani geçmişini emretti. Olay, birçok cana mal olan, üzgün Başlangıçtan Ermenistan'a bağlanmak yönetim özerklik ifadesi oldu. Şu anda, alan aslında Azerbaycan idari parçasıdır, kendi kendini ilan dünyanın Dağlık Karabağ Cumhuriyeti tarafından kontrol edilir.

Dağlık Karabağ: nerede?

Bu Küçük Kafkas, eşsesli coğrafi alanın dağlık ve foothill alanları kaplar. adının etimolojisi ve "patlama" (- "bahçe" Farsça) ( "siyah" anlamına gelir) Türki "kara" dan gelmektedir. Genellikle bu terim - bir dağ Karabağ - çok isim ve tanınmayan cumhuriyet. Ama coğrafi bölge sadece kısmen örtüşmektedir.

eski tarih

Antik çağda dağ Karabağ Hint-Avrupa değil kökleri vardı kabileleri, doldurulan. Bu boyları Ermeni karışmış ve bölge yapısı (4-2. BC) içine girmiştir. Şu anda, alan Ervandidskogo (- Karabağ eyaleti olarak adlandırılır) Ermeni krallığının bir parçasıydı. Ermeni krallığının yıkılmasından sonra gider Arnavutluk'u Kafkas (bağımlı Farsça). Ama Ermeni kabilelerin kompozisyonda uzun süre Armenified ve Ermeni kültürünün bütün işaretler var. Böylece, bir tarihsel kaynağa 700 AD göre. e. dağ yaşayan insanlar o Karabağ, Ermeni lehçesini söyledi. Ve biz bu etnik gruba ait tüm işaretler vardı.

Orta Çağ ve Modern Tarih

9-11 yüzyıl toprakları Ermeni devletinin restorasyonu dahil, fakat 13. yüzyıldan bu Ermeni prensleri tarafından yönetiliyordu. 12-13 yüzyıllarda Karabağ - Ermeni kültürü ve siyasi yaşamın merkezlerinden biri (yabancı gezginlere göre). 16. yüzyıla kadar, bazı tarihçilere göre, Artsakh Ermeni devlet kurumlarını kalmıştır.

Osmanlı işgali

İmparatorluğu, Osman mücadele merkezi, işgalden Ermeniler serbest bırakılması için çağrıda - 18. yüzyıl Karabağ'ın 20s. Ve Petra Velikogo ve sonraki rahiplerin döneminden beri Rus İmparatorluğu'nun Karabağ toprakları katılma hedefi ayarlar gizli yazışmalar vardır. 18. yüzyılın ortalarında ise, Hanlığı kuruldu Ermeni Karabağ ve bölgenin altında yapılan ve insanların Türkçesinin kontrolü altındadır.

Rus imparatorluğu

Ve 1805 yılında, Karabağ'da Rus-İran savaşı sırasında Rus birliklerinin girdi. 1813 (barış antlaşması) yana - bu resmi Rus bir bölge. Ve 1823 yılından bu yana, Hanlığı, Dağlık Karabağ tamamen ortadan kaldırılması sonrasında - Birkaç ilçeleri ili - o zaman Rus Karabağ ili ve ilk bölümü.

1917 sonrası

Rus İmparatorluğu'nu kırdı ve Azerbaycan hükümeti derhal bölgeyi yönetmek için Ermenilerin hakkını itiraz etmiştir. Alan Ermeniler ve Azeriler arasındaki etnik çatışmaların tekrar bölgeyi olur. yabancı yardımıyla son başarılı ve Azerbaycan otoritesi altında bölge. Sovyet zamanlarda, bölge tartışmalı, ama kabul 1921-1923 iki yıllık içinde oldu. Nihayet AzSSR içine girer ve daha sonra bir özerk alanı bırakıldı.

Dağlık Karabağ. Savaş ve çatışma

bölgenin Ermeni nüfusu hep tarihsel açıdan adalet (kendi görüşünü cinsinden) bir karşılama Reduction. Artsakh Ermeni uzun bir geçmişi olan bölgeyi bilinen ardından Sovyet hükümetinin keyfi bir karar Azerbaycanlı yetkililere teslim ve Azerbaycan SSR katıldı idi. insanların bazıları temsilcilerinin eşitsiz durumu (ve Karabağ'da SSCB yıllarında gerçekleşen Ermeni sayısının önemli ölçüde azalmıştır), isteksizlik o konumda kalmasını başlıca nedeni oldu. Bütün bunlar bir çatışma durumunun ortaya çıkmasına yol açmıştır: Hocalı Sumgait ve Bakü olaylarında pogromlar.

Bunun özü Azerbaycanlı yetkililer saldırgan ve işgalci olarak Ermenistan etiketleme tarihsel Ermeni toprakları olmak Karabağ'ı tanımak istemiyoruz gerçeği ile açıklanabilir. Ve doksanlı yılların başında Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki mevcut savaşa yol açtı ilk doğal, daha sonra zaten büyük ölçekli askeri operasyonlar patlak. Kırılgan ve göreli barış sadece 94-inci yıla restore edildi.

bağımsızlık üzerine bir referandum ve mevcut durum

Dağlık Karabağ'da 91 inci bağımsızlık konusunda ülke çapında referandum düzenledi. Cumhuriyeti özerk hükümet kurumlarını oluşturmuştur. BM ve diğer uluslararası örgütler ve bugün ülkenin egemenliğini tanımıyor. gösteri yalnızca bir yönde Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester, ya da başka kendileri tanınmayan oldukları Dayanışma ve sadakat. Rusya Federasyonu defalarca anlaşmazlığının çözümünde barışçı olarak hareket etmiştir. Ama çatışma ülke hala sınırları ve bölgede konusunda uzlaşmaya varmış değil. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin gücünün nöbet korkutmak için devam etmekte ve Ermenistan kendi kaderini tayin ve yeni bir referandum konusunda ısrar eder. Şimdi Dağlık Karabağ'da neler oluyor? Dünya cumhuriyeti kayması zaman böyle tarım, turizm ve madencilik sektörlerine geliştirmeye devam ediyor. Hükümet bu durumun kontrol altında olduğunu iddia olsa Ama provokasyon ve sabotaj grupları baskınlar, devam etmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.