ÇirkinlikAğaçlandırma

Güllerin canlandırılması ve uzun süre buketin tazelik derecesi korunması

Hediyelik olarak bir çiçek çiçek demesi alıp almayı tereddüt etmeden, basitçe bir vazo içine koyun ve ertesi gün sarkık kafaları bulmak için pişman olduklarını. Doğal olarak, bu "güzellik" hemen çöp kutusuna gider. Güzel güllerin şık bir demetine geldiğinde özellikle saldırgan olur. Fakat ortaya çıktı ki, bu talihsiz durum önlenebilir ve düzeltilebilir. Doğru hareket ederseniz, buketler bir hafta boyunca veya daha uzun süre taze kalabilir.

Neden güller çabucak soluyor?

Bu soru genellikle ev sahibesi tarafından sorulmaktadır. Sonuçta, çiçekçi dükkanlarında ve tezgahlarda sanki bir çalıdan kesilmişmiş gibi oldukça taze görünüyorlar. Gerçek şu ki, deneyimli çiçekçiler, gürleyen gülleri nasıl canlandıracağını ve onları harika görünmeleri için ne yapılması gerektiğini mükemmel bir şekilde biliyorlar.

Bırakılan tomurcukların ve kuruma yapraklarının sarkması, kural olarak, yalnızca biridir: nem eksikliği. Kesme çiçeklerin tazeliğinin asıl sırrı, kaybetmemesidir. Gül yaşarken, köklerden gövde boyunca yiyor. Sıvı, kılcal damarlardan yapraklara ve tomurcuklara girer. Çiçek, "canlı" görünmesi için kesildikten sonra, maksimum neme ihtiyacınız var.

Bir vazoda bir gülün ısrarlı olması, yetiştirme koşulları ve nakliye ile biten koşullardan, sapların bulunduğu suyun kimyasal bileşiminden ve odanın sıcaklığından kaynaklanan birçok faktöre bağlıdır. Bir buket satın alan alıcı, geçmişi pek bilmiyor. Ve daha da öyle büyüyen çiçekler ve onların teslimat yol ve koşullarını etkileyemez. Ama eğer güllerin nasıl canlandırılacağını , onları nasıl taze tutacağını ve hangi koşullarda saklanacağını biliyorsa, bu oldukça yeterlidir.

Ne zaman satın almada bakmak

Ne yazık ki, buketler hazırlarken vicdansız çiçekçiler genellikle çok taze olmayan ve hatta şımarık çiçekler kullanmaya, onları merkeze yerleştirmeye veya onları süslemeler veya diğer basit uyarlamalarla maskeleme eğilimindedir. Böyle bir satın almanın ardından, sadece birkaç saat sonra, solgun güllerin canlandırılması hakkında bir soru olabilir. Bu durumda buket, alıcıya bile ulaşmaz.

Böyle utanç verici bir duruma girmemek için, satın alırken önce çiçekçiden istemcinin huzurunda bir buket yaratmasını isteyin. Kuşkusuz, biraz zaman alacaktır, ancak hangi çiçeklerin bileşimine dahil edileceğini kontrol etme fırsatı bulacaktır. İkincisi, dilimlere dikkat etmeniz gerekir. Taze güllerde hafif güller var (kimse her sabah güncellenmesini önleyemese de yeni bir taklit taklit ediyor). Ve üçüncü olarak, "gömlekler" içinde yoğun tomurcuklu çiçekler seçmek arzu edilir, bu da buketi oluştururken doğrudan çıkarılabilir.

Suya ne eklenir?

Çiçekçiye güllerin canlandırılmasını veya yaşamını bir vazoda nasıl uzatacağını sorarsanız, kesinlikle özel bir toz almayı teklif edecektir. Bazen bu ilaç gerçekten yardımcı olur, ancak bazen aksine çiçekler daha da hızlı ölürler. Gerçek şu ki, terkibin torbanın üzerinde nadiren belirtildiği, dolayısıyla tam olarak ne dökülmüş olduğunu ve bu maddenin ne kadar faydalı olduğunu tahmin etmek zordur. Bu yüzden, kanıtlanmış yöntemler kullanmak daha iyidir.

Gülleri bir vazoya koymadan önce yapmanız gereken ilk şey, onların saplarını kesmektir. Tamamen taze görünseler dahi incinmezler. 45 derecelik bir açıyla kesim yapmak, tercihen keskin bir bıçakla kesmek gerekir. Ardından kabuğunu kenarından yaklaşık 2-3 cm kaldırın.Bu çiçeklerin maksimum miktarda nemi almasını sağlar. Ayrıca, kök ne kadar uzun olursa, çiçek içine girmek daha zor, kılcal damarlardan geçen yolun üstesinden geldiğini anlamanız gerekir. Bu nedenle, çok uzun gülleri kısaltmak veya maksimum alanla nem temasını garantilemek için onları özel bir yüksek vazoya koymak daha iyidir.

Çiçekçiler, kimyasal maddelerin düzenli şeker (litre su başına 10 gram) ve hinzol (10 litre başına 1 gram) kullanılmasını önerir. Başka bir seçenek ise, klorun bir çözeltisidir (ucuz çamaşır suyu yapacaktır), sıvı litre başına damla damla. Her iki durumda da, güllerin canlandırılması konusu en az bir hafta süreyle kaldırılacak. Bu, günlük kullanılan kimyasalların güncellenmesi gereken suydu.

Çevredeki havanın sıcaklığı da önemlidir. Oda çok sıcaksa, hiçbir klor yardımcı olmaz. İdeal sıcaklık 16-18 derece. Bu nedenle gecenin ilkbaharı veya sonbaharında vazo balkondan alınabilir veya ısıtmalı amblem alınamaz.

Solgun gülleri nasıl canlandırırsınız?

Birçok kişi tüm tomurcuklar düştükten sonra bu konuyu merak etmeye başlar ve buketin kaybolduğuna inanır. Ancak bu durumun bir yolu var. İlk olarak, güllerin kesilmesi gerekiyor. İkincisi, onlardan sivri uçları kaldırın. Ve üçüncü olarak, orada tamamen tırmanmak için bir kapta serin su koydu. Havza ya da banyo olabilir. Orada birkaç saat yattıktan sonra, kesinlikle yenilenip başlarını kaldıracaklar. Ve ayrıca klor veya şekerle suya koymak gerekiyor.

Buket çok taze görünmese bile, güllerin yeniden canlandırılması ve uygun şekillere getirilmesi için yollar vardır. Bu yüzden, sarkık tomurcukları gördükten sonra üzülme ve onları erken dışarı atma. Büyük ihtimalle, çiçekler hala kurtarılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.