SağlıkGörme

Göz korneanın yapısı, fonksiyonları

Bir insanın en önemli organlarından biri gözleridir. Onlara teşekkürler, dış dünyayla ilgili bilgi alırız. Göz küresinin yapısı oldukça karmaşıktır. Bu cisim kendine has özelliklere sahiptir. Hangileri hakkında daha fazla konuşacağız. Ayrıca, bir bütün olarak gözün yapısı ve özellikle bileşenlerin biri olan korneada daha ayrıntılı olarak duracağız. Kornea'nın görme organının çalışmasındaki rolü nedir ve yapısının gözün elemanlarının yaptığı işlevler arasında bir ilişki olup olmadığı tartışılacaktır.

Insan vücudu vizyonu

Adamın gözü ile göz çevresinde büyük miktarda bilgi alabilme imkânı vardır. Bazı nedenlerle görüşlerini yitirenler çok zor. Hayat renklerini kaybeder, bir kişi artık güzelliği düşünemez.

Buna ek olarak, günlük işlerin uygulanması da zordur. İnsan sınırlıdır, tam olarak yaşayamaz. Bu nedenle, görme özürlerini kaybetmiş insanlara bir engel grubuna hakkı vardır.

Göz fonksiyonları

Gözler aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • Nesnelerin parlaklık ve renk ayrımı, şekil ve boyutları.
 • Nesnelerin hareketinin gözlenmesi.
 • Nesnelere olan uzaklığın belirlenmesi.

Böylece, gözler, diğer insan organlarıyla birlikte, dışarıdan yardıma ihtiyacı olmadan kendisini tam olarak yaşatmaya yardımcı olur. Vizyon kaybolursa, bir kişi yardıma muhtaç olur.

Göz cihazı, bir kişinin çevreleyen dünyayı algılamasına, yüksek doğruluk bilgisiyle işleme koymasına ve iletmesine yardımcı olan bir optik sistemdir. Benzer bir hedef, çalışması koordine edilmiş ve koordine edilmiş olan gözün tüm bileşen parçaları tarafından yerine getirilmiştir.

Işık ışınları nesnelerden yansır ve sonra optik bir lens olan gözün korneasına dokunur. Sonuç olarak, ışınlar bir noktada toplanır. Sonuçta, korneanın temel fonksiyonları refraktif ve koruyucu niteliktedir.

Sonra ışık göz iradesiyle gözün içine geçer ve sonra retinaya gelir. Sonuç, ters pozisyonda bitmiş bir görüntüdür.

Göz yapısı

İnsan gözü dört bölümden oluşur:

 • Periferik veya algılanan kısım, göz küresi, göz cihazları.
 • İletken yollar.
 • Subkortikal merkezler.
 • Daha yüksek görsel merkezler.

Okülomotor kaslar , gözün eğik ve düz kaslarına bölünmüştür, buna ek olarak da dairesel bir yapı vardır ve göz kapağı kaldırıcıdır. Okülomotor kasların fonksiyonları açıktır:

 • Gözlerin dönmesi.
 • Üst göz kapağının kaldırılması ve indirilmesi.
 • Göz kapaklarını sıkmak.

Tüm göz cihazları düzgün çalışırsa, göz normal şekilde çalışır - hasar ve zararlı çevresel etkilerden korunur. Bu, bir kişinin gerçekliği algılamasına ve tam bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

göz küresi

Gözbebeği, yörüngede bulunan küre şeklinde bir cisimdir. Gözler iskeletin yüzü üzerinde bulunur, başlıca işlevi gözbebeklerini dış etkenlerden korumaktır.

Göz küresinin üç zarülü vardır: dış, orta ve iç.

İlki lifli olarak adlandırılır. İki departmanı vardır:

 • Kornea - şeffaf bir ön bölüm. Kornea fonksiyonları son derece önemlidir.
 • Sklera - opak posterior bölüm.

Sklera ve kornea elastiktir, çünkü gözleri kesin bir şekle sahiptir.

Sklera kalınlığı yaklaşık 1.1 mm'dir, ince şeffaf bir mukoza - konjunktiva ile örtülüdür.

Göz korneası

Korneaya dış kabuğun şeffaf kısmı denir. Avlanma - irisin sklera çıktığı yer burası. Kornea kalınlığı 0.9 mm'dir. Kornea şeffaf, yapısı benzersizdir. Bu, katı optik düzende hücrelerin düzenlenmesi ile açıklanır ve korneada bile kan damarı yoktur.

Korneanın şekli konveks-konkav lensi andırır. Genellikle, opak bir çerçeveli bir saat için bir bardakla kıyaslanır. Göz korneasının hassasiyeti çok sayıda sinir ucundan kaynaklanır. Işın ışınlarını iletme ve kırma kabiliyeti vardır. Refraktif gücü çok büyüktür.

Çocuk on yaşına döndüğünde, kornea parametreleri yetişkin kişinin parametreleriyle eşitlenir. Bunlar şekil, boyut ve optik güç içerir. Ancak bir kişi yaşlı hale geldiğinde, senil olarak adlandırılan kornea üzerinde opak bir yay oluşturulur. Bunun sebebi tuzlar ve lipidlerdir.

Korneanın fonksiyonu nedir? Bu konuda - daha fazla.

Kornea yapısı ve fonksiyonları

Korneanın beş katmanı vardır, her birinin kendi işlevselliği vardır. Katmanlar aşağıdaki gibidir:

 • stroma;
 • Anteriora ve posteriora bölünen epitel;
 • Bowman membranı;
 • Descemet zarı;
 • endotel.

Sonra, kornea yapısının ve fonksiyonunun yazışmalarını göz önünde bulundurun .

Stroma tabakası en kalınsıdır. Elyafları kollajen olan en iyi plakaları ile doludur. Plakaların düzenlemesi kornea ve birbirine paraleldir fakat her plakadaki liflerin yönü farklıdır. Bu nedenle gözün güçlü bir korneası fonksiyonu yerine getirir - gözü hasardan korur. Keskinleştirilmemiş bir neşterle korneanın delinmesine çalışırsanız, bunu yapmak oldukça zor olacak.

Epitel tabaka kendini tamir etme kabiliyetine sahiptir. Hücrelerinin yenilenmesi, hatta hasarın yerine yara izi kalmaz. Ve bir gün içinde çok hızlı bir toparlanma var. Stromadaki sıvı içeriğinden anterior ve posterior epitel sorumludur. Ön ve arka epitelin bütünlüğü bozulursa, kornea hidrasyona bağlı olarak şeffaflığını kaybedebilir.

Stromada özel bir katman vardır - Bowman'ın kabuğu, hücresi yoktur ve hasar görürse yaralar mutlaka kalacaktır.

Descemet zarı endotelin yanında bulunur. Ayrıca kollajen liflerden oluşur, patojen mikroorganizmaların yayılmasını önler.

Endotel - tek hücreli bir tabaka, korneayı besler ve destekler, şişmesine izin vermez. Yenilenen bir kat değil. Yaşlı kişi, endotelin katmanını inceltir.

Üçlü sinir korneanın innervasyonunu sağlar. Vasküler ağ, sinirler, ön kamaranın nemi, gözyaşı filmi - hepsi beslenmesini sağlar.

İnsan korneasının fonksiyonları

 • Kornea güçlü ve son derece hassas, bu nedenle koruyucu bir işlev görüyor - gözleri hasardan koruyor.
 • Kornea şeffaf ve dışbükey bir içbükey şekildedir, dolayısıyla ışığı geçirir ve kırpar.
 • Epitel, korneanın koruyucu bir tabakaya benzer bir işlevi gören koruyucu bir tabakadır - enfeksiyonun içeri girmesini önler. Böyle bir sıkıntı sadece mekanik hasarla ortaya çıkabilir. Ancak bundan sonra anterior epitel hızla iyileşir (24 saat içinde).

Korneada zararlı etkiler

Gözler düzenli olarak aşağıdaki zararlı etkilere maruz kalırlar:

 • Havada asılı olan mekanik parçacıklarla temasa geçin;
 • Kimyasal maddeler;
 • Havanın hareketi;
 • Sıcaklık farkları.

Yabancı parçacıklar göze girdiğinde, bilinçsiz refleks göz kapaklarını kapatır, gözyaşları güçlü bir şekilde akar ve ışığa tepki görür. Gözyaşları yabancı maddeleri göz yüzeyinden yıkamaya yardımcı olur. Sonuç olarak, korneanın koruyucu fonksiyonları tam olarak tecelli eder. Kabuğa ciddi hasar oluşmaz.

Aynı koruyucu reaksiyon da kuvvetli rüzgar, parlak güneş, soğuk ve ısı ile kimyasal eylemle gözlemlenir.

Görme organlarının hastalıkları

Çok sayıda göz hastalığı var. Bunlardan bazılarını listeliyoruz:

 • Presbiyopi, yaşla ilişkili bir felci türüdür ve lensin esnekliği kaybolur ve onu tutan zinn bağları zayıflar. Bir insanın yalnızca uzak mesafedeki nesneleri görebildiğini görmek açıktır. Normdan bu sapma, yaşla kendini gösterir.
 • Astigmatizm, ışık ışınlarının farklı yönde eşit olmayan bir şekilde kırılmış olduğu bir hastalıktır.
 • Miyopi (miyopi) - ışınlar retiküler membrandan önce kesişir.
 • Hiperopi (hipermetrop) - ışınlar örgü zarın ötesinde kesişir.
 • Protanopia veya renk körlüğü - bu hastalığa yakalanan kişinin neredeyse tüm kırmızı renk tonlarını görme fırsatı yoktur.
 • Deuteranopia - yeşil renk ve tüm tonları algılanmıyor. Anomali konjenitaldir.
 • Tritanopia - göz kırması ihlaliyle, bir kişinin mavinin tüm tonlarını görme fırsatı yoktur.

Göz çalışmalarında ihlaller varsa, bir göz doktoruna başvurmanız gerekir. Doktor gerekli tüm testleri yapacak ve elde edilen sonuçlara dayanarak teşhis koyacaktır. Sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Kural olarak, gözbebeğinin ihlaliyle bağlantılı birçok hastalık düzeltilebilir. Bir istisna yalnızca konjenital anomalidir.

Bilim hala durmaz, bu nedenle insan korneasının işlevleri cerrahi olarak restore edilebilir. Ameliyat hızlı ve acısız bir şekilde geçer, ancak bunun sayesinde gözlüklerle gitmek için zorlanan zorunluluktan kurtulmak mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.