Sanayi

Gelişmiş malzemeler için eski teknoloji - Çelik Sertleşme

Çok eski zamanlardan beri insanlar onun günlük hayatta ihtiyaç vardı metalin sertleşme prosedürü kullandık. Bütün gerektiren yüksek mukavemet - İster tarımsal iş için soğuk silah ya da araçları var. Bu nedenle, insan metali azaltılmış buna sıkı ve sert ve plastik özelliğini olmak için bu türdeki bir yöntem, buluşa gerekli hale gelmiştir. Ve yolu metal ürünlerin işlenmesi bulunmuştur. çeliğin sertleştirilmesi - Böyle onun ismi. Metal niteliklere kazanmak için bir sertleştirme işlemi ısıtma ve daha sonra bir soğutma işlemine maruz.

paslanmaz çelik bir olunca, bu muamele edilmiş metal yöntem ve araçları geliştirmek için bir ihtiyaç vardı. Isıl işlem ve yeni yollarla geliştirmeye başladı, bu yüzden bugün çelik (paslanmaz) sertleştirme, daha kaliteli malzemelerin üretilmesini sağlar.

Martensitik paslanmaz çelik genellikle sertleştirme işlemi kullanılan çelik türüdür. Bu normal durum - sertliği artmış, ancak bu kırılganlık görünümünü eğilimli o farklıdır. hızlı yayılma gibi ısıl işlem uygulanması arttırır viskozite katsayısı en popüler metallerin biri olarak çelik bu tür karakterize etmektedir.

paslanmaz yassı çalışma su verme aşağıdaki türleridir - Ürün iyice ısıtılmış ve yerel getirildiğinde, küresel görünüm var, nerede ihtiyaç vardır alanların uygulanabilir kısmi sertleştirme. Buna ek olarak, sertleştirme çelik, çeşitli soğutma yöntemleri gibi bir proses. Bu paslanmaz çelik ne marka bağlıdır. Esas olarak bu amaçlar için yağlar ve alkali tuzları kullanılır. bir soğutma ortamı olarak su nadiren kullanılır.

Hangi ürünü formunun tür yanı sıra kendisine bir metal pul bağlı ve çelik temperleme farklı şekillerde uygulanır. kendinden katkılı adım izotermal sertleştirme ve temperleme ayırın.

prosesin ana parametreler ısı (sıcaklık) ve soğutma (oranı) bulunmaktadır. Yine, çelik arzu edilen sıcaklığa ısıtılır soğutulur hangi hızda kendini söndürme sonuçları etkiler. işlemin temel teknik sorun, aşırı ısınma durumunda, paslanmaz çelik ve böylece gücünü azaltır, hidrokarbon kaybedebilir gerçeği göz önünde bulundurularak uygun bir sıcaklıkta seçimidir. Sertleştirilmiş metal ürünlerin iç yapısında kalan stresi önlemek için ek mekanik işleme yöntemlerini uygulamak için. Örneğin, yavaş yavaş soğutma, burada sıcaklık azalması yavaş olacaktır. Bu yöntem, ağır aracı meydana getirmek üzere tasarlanmıştır kütük üretimini tavlama için iyidir.

çelik bir yüzey sertleştirici de bulunmaktadır. Size otomatikleştirmektedir kimyasal ve termal işleme aksine çok fazla zaman almaz süreci. Bunu indüktörün üretim ve her bir kısmı için tedavi rejiminin seçimini gerektirir sertleştirme işleminin gerçekleştirilmesi, bu yöntem ile. Yüzey sertleştirme otomotiv endüstrisinde, örneğin, bir tür (seri üretim), parçaların üretimi için uygundur.

Bu nedenle, "tavlama çelik" olarak adlandırılan metal ürünleri benzersiz prosesine uygulanması gereken oranlarda gücü, dayanıklılığı ve süneklik bir kombinasyonuna sahip hangi yüksek kalitede metal sağlamak üzere. Paslanmaz çelik en iyi modern malzemelerden biri olmasına karşın, ancak, onun kalitesini artırmak sağlayan teknoloji, eski çağlardan bize geldi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.