FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Gelişmekte eğitimi: temel ilkeler

Odak çocuğun potansiyelinin üzerinde olduğu eğitim süreci, organize bir şekilde - eğitim geliştirme. Bu amacı öğrencilerin geliştirmektir çevreleyen gerçekte geçerlidir bağımsız bilgi arayışı ve bu tür bağımsızlık olarak eğitimin dolayısıyla kalite, becerileri.

Gelişmekte eğitim alır vs vs Vygotsky'ye, Rubinstein, Ushinsky gibi ünlü öğretmen eserlerinde kendi kökenleri .. Daha bu sorunu Zankov Davydova yapıyor. Bu öğretmenler vurgu geliştirilmesi üzerinde olduğu bir eğitim programı geliştirdik bilişsel süreçlerin çocukların. Başarıyla özellikle ilköğretim okulunda, çeşitli öğretmenler tarafından bu güne kadar onların tekniklerini kullandı. Tüm eğitim "yakınsal gelişim bölgesi" dayanmaktadır, öğrenci olasılığını yani. Evrensel yöntem pedagojik gereksinimlerini.

, Geliştirme eğitimi destekleyen temel fikir, çocukların bilgi üç tipe ayrılır gerçeğinde yatmaktadır. Bunlardan biri - bu öğrenciler hiçbir fikrim yok şeydir. İkinci tip - Zaten çocuk sahibi bilgisi. Ve son kısmı arasında yer almaktadır. Bu Vygotsky'ye bahsettiği "proksimal gelişme bölgesi" dir. Başka bir deyişle, bir çocuğun mümkün olanı arasındaki farktır ve ne de o gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmekte pedagoji eğitimi geçen yüzyılın ortalarından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle ilkelerinden aktif okullar ve Elkonin Zankova kullanılmaktadır. Onların programları çeşitli özellikler uyarlanır.

Birincisi, Zankov kaydetti yeteneklerin geliştirilmesi ve çocukların bağımsızlık zorluk daha üst düzeyde eğitim katkıda bulunur. sorunların üstesinden gelmek için arzu öğrencilerin zihinsel yeteneklerini harekete geçirir.

İkinci olarak, öncü rol teorik malzeme verilmelidir. çocuk öğrenir ve desenleri ve bazı fenomenler ve süreçler arasındaki bağlantıları bulur sadece. Tekrarlama temel bir vakıf değildir. Eski dön yeni materyal öğrenme lens aracılığıyla yapılır.

eğitim Gelişmekte bir çocuk, öğrendiği ne olduğunun farkında öngörmektedir. Öğrenci ona malzemeyi ezberlemek için en iyi yol, yenilikleri, o kadar onun bakış değiştirmek ve nasıl öğrendiklerini anlamak zorundadır. D.

eğitim gelişmekte destekler temel prensibi, - bireysel bir yaklaşım. Karşılaştırma ve çocuk öğretmenleri paylaşmak önerilmez. Her çocuk - benzersiz kişiliği, özel bir yaklaşım gerektirir.

Davydov ve El'konin eğitim bilimsel kavramların bir sistem dayanmalıdır gerçeğine diyoruz. sınıfta Faaliyetleri dayanmalıdır soyut teorik düşünme çocuklar. genelden özele verilen bilgi. Öğretmen öğrenme için tümdengelim yaklaşımı kullanmalıdır.

Böylece, gelişimsel eğitim ana fikri - teorik düşünme oluşumu üzerinde durularak, çocuğun aktivitesini vurgulayan. Bilgi çoğaltmak ve uygulamaya koymak için değil gereklidir. Bu öğrencinin öğrenme ve kişiliğinin bu süreçte çok önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.