Sanat ve EğlenceSanat

Fütürizm - bu nedir? Sanat formu ve ideolojik doldurma hareketi

on dokuzuncu ve yirminci yüzyılın sonu - desen transferi detaylı gerçeklikten serbest sanatının yeni formları için aktif bir arama. Bu arama ve Avrupa gençliğinin birçok temsilcilerinin kafasında devrimci kaynaşmanın yeni sanatsal ve sosyal akımların ortaya çıkmasına yol açtı. O sanat çevirmek (ve devrim emin olun) dünyayı bağlı olduğu efsanesini ekili. ilk işaretlerinden biri bir fütürizm haline geldi. Fütürizm nedir? Tam anlamıyla Futurum - «gelecek ".

ABD Boccioni, balla D., D. Severini - hareketinin kurucusu Milanese ozan F. Marinetti, boyama parlak temsilcileri olarak. fütürizm tarihinin on dokuz dokuzuncu yıl başlar: Marinetti Fransız dergisi "Le Figaro" diye tüm eski kovmaya denilen ettiği ilk bildirge, yayınlanan kültür değerlerini tarihin çöp sepetine ve en son teknolojik gelişmelere dayanarak geleceğin insanın bir tür oluşturmak üzere. Sanatçılar yakında zamanda onların manifestosunu yayınladı. Daha sonra manifestolar birçok vardı ve hepsi ilerleme adına geçmiş vazgeçmek denir.

Ne yazık ki, fütürizm sanat ile sınırlı değildi: o iyice farklı keskinlik ve radikalizm ile, politize edilmiş. Bu ideolojik çöküşü götürdü: hareket bazı üyeleri yakında Mussolini'nin bayrağı altında durdu kendi siyasi partisini kurdu on sekizinci yılında grubu ve diğerlerinden aralarına mesafe.

Teknikte Fütürizmi - kesikli bir çizgi, renk belirgin zıtlıklar dengesizlikler eksik hatları, kentsel ve teknik motiflerin varlığı ifade edilmiştir. Empresyonist öncü öncülleri yeni bir form arayışını ayakta ön planda, form artık arka planda solarken, yalnızca sanatçının tutumu önemlidir, herhangi kanonlarını reddetme. Bunun, sadece Fütürizm seçkin olduğunu söylemek gerektiğini diğer avangard hareketlerin tipik yaratıcılık böyle bir tutum: kübizm, soyut, ekspresyonizm, sürrealizm, Dadaizm. avangart felsefesi popüler kültüre dahil kişiliksiz varlık arasındaki kontrast, üzerinde, yaratıcı bireyselleşme hedefleniyor. Fütürizm, aslında, şiddete hitap eğer aynı zamanda farklı olarak ideolojik akımları doldurarak, ekspresyonizm (. Antifaşist Pablo Picasso ve diğerleri), tam tersine, dünyayı etkisi altına alan şiddete karşı yırtılmış ve kırık çizgiler protestolar yoluyla.

Rusya'da, bu tür iyi edebiyat alanında yakalanıyor, birçok kupa kazandı Gümüş Çağı şairlerinin, genellikle herhangi bir anlam yoksun bir şiir parçalı tarzı, metinler ve sembollerin kombinasyonlarda bir fazla, üretti. Rus Fütürizm'in ana ayağı Khlebnikov kabul edilir. Uygun motifler hatta daha sonra metinler Esenina mevcut fütürizm içinde, Pasternak, Mandelstam'ın var. Örneğin, "zenci" nedir? Stil besbelli bir klasik değil.

en tutarlı Fütüristler biri Mayakovski oldu. "Bir Pantolon Cloud" - şeklinde ve ruhu hem türün bir başyapıt, ve onun tarzı Kıyılmış şair ömrünün sonuna sadık kaldı.

Fütüristler şevkle Ekim Devrimi'ni kabul etti. proleter hareketinin baş muazzam kültürel bagaj ile insanlardı Ama duygu, karşılıklı değildi. Özellikle, Lenin, Üçüncü Kongresinde Komsomol üyelerine yaptığı konuşmada kültürel mirasın büyük önem vurgulayarak, fütürizm hakkında söz sanatın ne o anlamadı.

Bir sanat hareketi olarak Fütürizm yıllardır sadece birkaç sürdü. Ama ruhu kalmıştır. mimari ve yüksek teknoloji tarzı tasarımında bu güne kadar bilim kurgu ve popüler etkisi altında ellili Ortaya Çıkan sadece yeni bir aşamada, temelde aynı fütürizm olduğunu. O genel olarak siyasi hırs ve radikalizm yoksun, ancak Fütürizm'in olumlu bileşeni devraldığı: muhafazakarlık üzerine aklın nihai zaferle, devam eden geleceği ve inanç içine bir göz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.