FormasyonÖykü

Falkland Savaşı: çatışma ve sonuçları tarihçesi

Bu yazıda, XX yüzyılın sonraki çatışmayı ele alacağız ve bu Falkland Savaşı ile ilgili. Bu savaş 1982 yılında Arjantin ve İngiltere arasında geçti Bu üç aydan kısa sürdü. bu gerçekleşti ve hangi birbirleriyle mücadele ile yapılması bu ülkeleri neden Neden? daha okumaya devam edin.

tarih öncesi

XVII yüzyılın sonunda Falkland Adaları, takımadalarda Avrupa denizcileri tarafından keşfedildi, fakat Arjantin yakın konumu nedeniyle, bu ülke hep kendi topraklarının bir parçası onları değerlendirdi. İki büyük ve fazla yedi yüz küçük adalar ve kayalardan oluşan adalar, hiçbir yerli nüfus vardı ve yıllar içinde o defalarca elden ele geçti. XVIII yüzyıl İngiliz yerleşim olarak, ama zaman burada kuruldu Amerikan Bağımsızlık Savaşı Britanya toprakları terk etmek zorunda kaldı. 1820 yılında Arjantin yerleşimciler Falkland Adaları geldi. İngiltere bu topraklar haklarını tazeleyen, 1833 yılında adaların kontrolü ele aldı.

XX yüzyılın ikinci yarısında, Arjantin Falkland Adaları sömürge statüsünü ortadan kaldırmak için diplomatik bir takım adımlar atmıştır. Bu ülke bu topraklar için bir iddia vardı ve onlara egemenliğini genişletmek istedi. kolonisizleştirme sorusu Birleşmiş Milletler toplantılarında kabul edildi, ancak çözülmüş değil. 1982 Falkland Savaşı sırf bu çözümlenmemiş anlaşmazlık meydana geldi.

adaya kim ait olmalıdır?

durum 1979 yılında askeri cunta başkanı Arjantin'de iktidara geldiğinde, erken 1982 yılında kötüleşti Falkland Adaları işgal etmeye karar verdi. Savaş Arjantin kez değil en iyi geçiyordu bir anda başladı. Bu bağlamda, Genel Leopoldo Galtieri askeri rejim bu durumda UK içinde, ülkenin iç sorunlarından insanların dikkatini dağıtmak için, yanı sıra ulusal gurur ve ortak bir düşmana karşı halkın birliğini güçlendirmek amacıyla adaların ele geçirmek için çalıştı.

Arjantin'in adaların yakalama

2 Nisan beri Arjantinli askeri güçleri dolayısıyla takip eden çatışma serbest bırakmaya, Falkland Adaları indi. Port Stanley konuşlu yaklaşık seksen İngiliz denizcileri koruyan adaların yakalama, hiçbir kan dökme yoktu. İngiliz teslim oldu ve Falkland Arjantinli Genel Menendosom başkanlığında yeni bir hükümet kuruldu. Bu bağlamda, ve Falkland savaşı nedenleri olan aslında yalan, olduğunu topraklarına çatışma iddiasına iki taraf.

Ertesi gün, BM Güvenlik Konseyinde Falkland Adaları Arjantin birimlerinin iniş sonra huzurlu yerleşime çatışmanın tarafları çağrısı üzerine bir kararı kabul etti. İngiltere'nin bölgedeki Arjantin ile diplomatik ilişkilerin her türlü kesti ve görevi Falkland Adaları kontrolünü geri alma oldu birlikler gönderdi. Arjantin, sırayla, daha asker yığan yedek kuvvetlerin işe açıkladı. Ülkeler birbirlerine yaptırım uyguladılar. Falkland Savaşı patlamak üzereydi.

çatışmanın tırmanması

İngiltere hemen özel bir amaç, bir grup organize ada dönmek için görev aldı. 25 Nisan'da İngiliz güçleri indi Falkland az 1,300 km doğusunda yer Güney Georgia adasında tarafından işgal edildi, savaş gemileri ile kurtarmaya geldi. Ertesi gün, BM Genel Sekreteri düşmanlıkların davranışlarını durdurmasını Birleşik Krallık çağırdı, ama ülke öneri reddedildi. Falkland Savaşı, alevlenmek sürdürdü ek kuvvetlerin bölgede çatışma tarafları bağladı.

30 Nisan tarihinde, Birleşik Krallık denizaltılar ve uçaklar tarafından tam bir abluka adaları başlattı. İngiltere bile sivil gemileri ve uçakları tavsiye gelmiyor 200 mil çapında ile savaş bölgesine belirlendi. Arjantinli pozisyonlara göre uçak, havaalanları ve diğer altyapı neden oldu hatırı sayılır hasara yol yaralar.

savaşın daha da elbette. Arjantin'in yenilgisi

2 Mayıs Britain 323 mürettebat ölümüne neden Arjantinli kruvazöründen General Belgrano, tarafından batırıldı. Uluslararası toplum son derece bu eylemi sinirlenmişti, daha çok İngiliz denizaltı kruvazörünü torpidoladı bir sürede, dışarı UK 200 millik olarak kendini kuruldu. Arjantinli Lacivert üslerine geri çağrıldı ve artık çatışma ilgilidirler.

Gelecekte, Falkland Savaşı'nın ana yemek hava sahası taşındı. 12 Haziran İngiltere Arjantin ana kuvvetlerini yoğunlaşmıştır Port Stanley, kitlesel saldırı yapıldı. Falkland Savaşı sona ermiştir. Kentin güçlü bombardıman sivil kayıplara yol açan, gerçekleştirildiği gibi bu operasyon, İngiliz denizcileri ve paraşütçü içeriyordu.

Stanley nihayet çatışmanın tarafları arasında İngiliz güçleri tarafından çevrili sonra ateşkes konusunda bir anlaşma imzaladı. Böylece, 14 Haziran Arjantinli asker teslim oldu ve İngiliz şehri işgal etti. Bu çatışmada geri İngiliz kontrolü altında, üzerinde Falkland Adaları oldu.

Sonuçlar ve sonuçlar

Falkland savaşının bir sonucu olarak, İngiltere öldürülen 258 adamımı kaybettim, 700 kişi de yaralandı. Arjantinliler 649 kişiyi, 1000'den fazla kişi yaralandı ve birden 11 bin. Yakalanan öldürdü.

Arjantin gelecekte küçük düşürücü yenilgi ettiği 1982 Falkland Savaşı, askeri cunta, Leopoldo Galtieri devrilmesinden neden oldu. Ama Birleşik Krallık, bu küçük galip savaş uluslararası toplumda kendi konumunu ortaya ülkeyi hükümet ulusal halkın güveni yükselterek ve izin tarafından yararlanmıştır.

Mevcut durum

İkincisi Falkland Adaları rafta petrol üretimini başladıktan sonra Arjantin ve İngiltere ilişkileri, 2010 yılında kötüleşti. Arjantin eleştirdi hangi ek olarak, İngiltere bölgenin askerileşmeyi suçlayarak bağlantılı adaları ilave asker yerleştirdi. Falkland Savaşı ve çözümlenmemiş anlaşmazlık hala iki ülke arasındaki gergin ilişkilerin nedenidir.

2013 yılında, Falkland Adaları, referandum sorusu statüleri konusunda gündeme alındığı, gerçekleştirildi. Katılımcıların% 98'si kalması adaya oy vereceğini bilinmektedir İngiliz üçak. Ancak, yaklaşık 3 bin adaları nüfus. İnsanlar, İngiliz kökenli çoğu. Arjantin, sırayla, BM onayı olmadan gerçekleştirildiği gibi, referandumun sonuçlarını tanımayacağını söyledi. Bu nedenle, ülke ve bu güne kadar kendi dahil olmak üzere bu topraklarda, iddia devam ediyor.

Ne yazık ki, hatta günümüz dünyasında Falkland Savaşı gibi çatışmalar vardır. Sadece birçoğu hakkında biz az şey biliyoruz. Bu arada, Arjantin'de, Falkland Adaları Malvinas olarak adlandırılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.