SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Exudative iltihabı: nedenleri, türleri, sonuçlar

hepimiz genelinde çeşit iltihabı ile. ortak bir fenomen - bu tür zatürre veya kolit gibi ciddi formlar, eğer, özel günler, bir kesik veya çizik gibi böyle küçük sorunlar üzerinde de başına. Pek çok dikkat etmezler. Ama bile en ufak yaralanmalar eksüdatif iltihabı neden olabilir. Aslında, bu özel sıvı toplandı etkilenen alan, durumudur, ve daha sonra dışa doğru, kapiler duvarlardan geçmeden sızmaktadır. Bu süreç akışkanlar mekaniği ve hastalığın komplikasyonlara yol mümkün yasalarına dayanarak, oldukça karmaşıktır. Bu yazıda, eksüdatif iltihabı nedenleri neden ayrıntılı olarak analiz eder. Türleri, enflamatuar süreçlerin bu tür aynı zamanda tedavi görmekte, ortaya gibi, dayandıkları açıklamak aynı anda düşünün ve (her biri için sonuçları yetersizdir).

İltihap - bu kötü veya iyi?

hemen hemen her hastalığın bir parçasıdır ve insan acısını getiriyor çünkü kötüdür - Birçok elbette, inflamasyon, diyecekler. Ama aslında, yıllardır evrim vücudumuzun sırasında o zararlı etkileri, tıpta uyaranları çağrıldığında hayatta kalmak için yardımcı inflamatuar süreçlerin bir mekanizmalarını hazırladı. Bu virüsler, bakteriler, bir deri yaraları, kimyasal maddeler (örneğin, zehirler, toksinler), olumsuz çevresel faktörler olabilir. Tüm bu uyaranlara anormal aktivite bizi koruyun sadece eksudatif inflamasyon gerekiyor. Bu nedir? Fazla ayrıntıya girmeden, açıklaması oldukça basittir. Herhangi uyaran, insan vücudu, bu hücrelere zarar verir girdi olan. Bu değişim denir. Bu inflamatuar sürecin başlangıç yapmasını sağlar. Onun belirtileri, uyaranın tipine ve bunun uygulanması yerine bağlı olarak farklı olabilir. Ortak EMIT arasında:

 • sıcaklık ya da tüm vücutta veya sadece etkilenen alanda artış;
 • etkilenen kısmının şişmesi;
 • ağrı;
 • kızarıklık alanı yaralandı.

Bunlar, bir o zaten eksüdatif iltihabı başladı anlamasını sağlayan ana işaretlerdir. kızarıklık, şişlik - fotoğraf yukarıdaki belirtilerin tezahürünü gösterir.

Kan damarlarında iltihaplanma bazı aşamada sıvı (eksüdanm) birikmeye başlar. onlar hücrelerarası boşluğa kılcal damarlardan nüfuz zaman eksüdatif inflamasyon olur. İlk bakışta bu büyüyen sorun gibi görünüyor. Ama aslında, doktorlar söylediği gibi sıvı çıkışı veya, eksudasyon, ayrıca ihtiyaç vardır. dokulara kılcal damarlardan Bunun sayesinde çok önemli bir konuyu almak - hemen orada tahriş edici ortadan kaldırılması ve hasarlı alanların iyileşmesini gitmek ocağın iltihabı için acele immünoglobulinler, kininleri, plazma enzimleri, akyuvarlar,.

sızması süreci

Ne eksüdatif iltihabı açıklayan patolojik anatomi (patolojik süreçler inceleyen disiplin) eksüdasyonda inflamasyon bu tip, "suçlu" sürecine özel önem veriyor. Bu üç aşamadan oluşur:

 1. Değişimi. O özel organik bileşiklerde ran - inflamatuar mediatörler (kininler, histamin, serotonin ve diğer lemfokinler). onların etkisi mikrovasküler Altında yatak genişletmeye başladı ve bunun sonucunda damar duvarlarının geçirgenliği artmış.
 2. daha geniş alanlarda kan akımı daha sert hareket etmeye başladı RiverBeds. Da, kan damarları (hidrodinamik) basınç artışına yol açmıştır bir sözde yıkama vardı.
 3. artan mikrodamarlar boyunca sıvının basıncı altında doku sızan sızıntı başladı, çatlak ve gözenekler bazen boru şekilli boyutları elde mezhendotelialnye. bileşenlerinin Parçacıklar inflamasyon merkezine taşındı.

dışkılarının türleri

Daha doğru bir doku halinde damar çıkan sıvı akıntının olarak adlandırılır ve aynı akışkan, boşluğuna kaçan - efüzyon. Ama tıpta sıklıkla bu iki kavram birleştirilir. olabilir bileşim salgılanması ile tespit Enflamasyon eksudatif türü:

 • seröz;
 • fibrotik;
 • pürülan;
 • çürümüş;
 • hemorajik;
 • mukoza;
 • hiloznym;
 • hilusopodobnym;
 • psevdohileznym;
 • Bir kolesterol;
 • nötrofilik;
 • eozinofilik;
 • lenfositik;
 • mononükleer;
 • Karışık.

Bize daha ayrıntılı olarak eksudatif inflamasyon, nedenleri ve semptomların en yaygın türleri ele alalım.

seröz eksüdatif iltihabı Form

İnsan vücudunda seröz zarlar ile kaplanmış zarı, akciğer zarı, perikard, bu nedenle, kan serumu veya görüntü benzeyen, ürettikleri ve sıvıyı emmek için "serum", Latince bir kelime "serum" denir. Çok elastik, neredeyse şeffaf, pürüzsüz normal durumda Seröz membranlar. eksüdatif iltihaplanma başladığında, onlar kaba ve mat hale gelir ve seröz eksuda karakter doku ve organlarda görülür. Bu proteinler (% 2), lenfositler, lökositler, epitel hücreleri tespit edildi.

eksüdatif inflamasyon nedenleri şunlar olabilir:

 • Çeşitli nedenlere (cilt bütünlüğünün hastalıklar, yanıklar, böcek ısırıkları, donma) travması;
 • intoksikasyon,
 • viral ve bakteriyel enfeksiyonlar (tüberküloz, menenjit, herpes, su çiçeği, vb);
 • alerji.

Seröz sıvı inflamatuar odak ve tahriş edici toksinlerin atılmasına yardımcı olur. olumlu özelliklerinin yanında ayrıca negatif vardır. seröz eksuda inflamasyon parenkimde çıktı Yani, gelişebilir , solunum yetmezliği meningeste, kalp yetmezliği - - perikard beyin, böbrek şişmesi - böbrek yetmezliği, epidermis altında deride - dermis ve seröz kabarcıkların oluşması onu soyma. Kendi başınıza her hastalık için semptomlar. sıcaklık ve ağrı genel artış izole edilebilir. En eksüda emildikçe Uygun durumlarda, hiçbir iz bırakmadan ve seröz zarlar içinde görünen çok tehlikeli patoloji prognozu rağmen elde edilir.

fibrotik inflamasyon

Yukarıda belirtildiği gibi, eksüdatif enflamasyon her türlü de mikrodamarlar evrimleşmiş sekresyonların bileşimi tarafından belirlenir. ve iltihap uyarıcıya (travma, enfeksiyon) etkisi altında fibrinojen proteininin artan bir miktarda meydana Böylece, lifli bir eksüda elde edilmiştir. Normal olarak, yetişkin 2-4 g / l olmalıdır. hasar görmüş doku fibrin dönüştürülmüş bir maddedir. Bu, aynı zamanda bir elyaflı bir yapıya sahiptir ve kan pıhtılaşması temeli olan bir proteindir. İlave olarak, elyaflı eksüda lökositler, makrofajlar, monositler vardır. Belirli bir aşamada, iltihap uyarıcıya etkilenen dokuların nekroz geliştirir. Bu sayede kendi yüzeyi üzerinde bir elyaflı filmin oluşturulması, elyaflı eksudat emprenye. Altında aktif hastalığın seyrini zorlaştırmaktadır mikropları geliştiriyorlar. Filmde ve lokalizasyon özelliklerine bağlı olarak krupöz pseudomembrane ve lifli eksüdatif iltihabı ayırt eder. Patolojik anatomi aralarındaki farklılıkları açıklar:

 1. ağrısı, uterus, vajina, idrar kesesi, sindirim sistemi - pseudomembrane inflamasyon çok katmanlı kabuk ile kaplıdır, bu organlarda meydana gelebilir. Bu lifli film kalınlığında oluşturulduğunda kabuk gövdeleri haline gibi. Nedenle, kaldırılacak zordur ve ülser geride bırakır. Zamanla, onlar iyileşir, fakat yara izleri kalabilir. Başka bir kötülük var - Hasta yaşamsal fonksiyonlarının yüksek toksisite ürünlerini böylece bu film mikroplar, daha aktif çoğaltmak için. Hastalığın bu tip en ünlü enflamasyon - difteri.
 2. Mukoza oluşturulmuş gövdeler ile krupöz, enflamasyon tek tabaka kabuk kaplanmış bronş, periton, soluk borusu, perikard içinde. Bu nedenle, mukoza önemli kusurların kalmadan kolayca çıkarılabilir ince bir lifli film, elde edilmiştir. Ancak, bazı durumlarda, bu akciğerlere hava akımını engelleyebilir böyle soluk borusunun iltihabı gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Exudative irinli iltihap

Bu patoloji, eksüda irin olduğunda gözlenir - yeşilimsi sarı viskoz bir kütle, karakteristik bir kokusu olan, çoğu durumda. Bunun da bileşim yaklaşık olarak şöyledir: beyaz kan tahrip çoğu hücreleri, albümin, fibrin şeritler, mikrobik kaynaklı, kolesterol, lipidler, DNA parçalarının, lesitin, globulin enzimler. Bu maddeler pürülan serum oluşturur. O başka, irinli tortusu dokusunda mevcut eksuda, yaşayan ve / veya mikroorganizmaları irinli hücreleri dejenere. Cerahatli iltihabı herhangi vücutta meydana gelebilir. "Suçluları" Festering genellikle piyojenik bakterilerdir (çeşitli koklar, Escherichia coli, Proteus) yanı sıra Candida, Shigella, Salmonella, Brucella. Formlar irinli eksudatif iltihabı yüzden olabilir:

 1. Apse. Bir bariyer kapsülü ile bir ocak çevreleyen dokularda irin girmesini önler temsil eder. boşluk bölmesi kılcallar bariyer kapsülü sayesinde orada giren pürülan eksüda toplanır.
 2. Apse. kalp enflamasyon Bu formda kesin sınırlar vardır ve irinli eksüda komşu doku ve boşlukları yayılır. Bu desen doku morfolojik yapısı irin iltihap odağı ötesine olanak yerde retroperitoneal ve perirenal alanlarda adipoz dokuda, örneğin, deri altı katmanlarında gözlemlenebilir.
 3. Ampiyem. Bu form, apse benzerdir ve inflamasyon odak noktası olan bir sonraki hangi boşluklar görülmektedir.

irin mevcut birçok dejeneratif nötrofiller ise, nötrofilik eksüda pürülan aradı. Genel olarak, nötrofillerin rolü bakterileri ve mantarları yok etmek. Onlar cesur korumaları, bizim vücuda sızdığını düşmanlara ilk atmak. Bu nedenle, enflamasyon nötrofillerin başlangıç aşamasında en bütün, sağlam ve uygun eksüda mikrognoynym adı. Hastalık beyaz kan hücrelerinin ilerlemesi tahrip ve irin olduğundan çoğu dejenere olmuştur.

enflamatuar odakları (çoğu durumda bozuk mikroorganizmaları düşerse anaerobik bakteriler), pürülan eksüda bir çürük dönüşür. Bu karakteristik koku ve renge sahip olan ve doku ayrışmasını teşvik eder. Bir organizmanın yüksek zehirlenme doludur ve çok kötü bir sonuç vardır.

irinli iltihap tedavisi çıkış odasının antibiyotik kullanımı ve sağlanması salgısı dayanmaktadır. Bazen ameliyat gerektirir. Böyle enfeksiyonların önlenmesinde yaraların dezenfeksiyonu olduğunu. Bu hastalığın tedavisi yoğun kemoterapi ayında olumlu yanıt sahip tek parçaları çürüyen cerrahi olarak çıkartılması sırasında.

hemorajik inflamasyon

gibi bazı çok tehlikeli hastalıklarda şarbon, çiçek, veba, toksik grip tanısı hemorajik eksuda inflamasyon. Bunun nedeni onların gözyaşlarının kadar mikrodamarların geçirgenliğini artırır olduğunu. rengi koyu kırmızıya pembe değişir, böylece eksüda ederken, kırmızı kan hücreleri tarafından domine. hemorajik kanama benzer enflamasyon, ama dışa vurumu ondan farklı olarak, eksüda olarak sadece eritrositleri değil, aynı zamanda makrofajlar ile nötrofillerin küçük bir kısmını bulundu. hemorajik eksuda inflamasyon tedavisi buna yol açan mikroorganizmaların türüne göre atanır. Hastanın vücudu hastalıklara karşı direnç için yeterli güce sahip olmaması durumunda terapi geç başlayan ve eğer hastalığın sonucu, son derece elverişsiz olabilir.

nezle

o mukus ile her zaman seröz ve pürülan ve hemorajik fakat olabilirken bu hastalığın bir özelliği olduğu eksüda olduğunu. Bu gibi durumlarda, mukus salgılanması meydana gelir. seröz farklı olarak, daha fazla müsin antibakteriyel madde lizozim açar ve bir sınıf immünoglobulin. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşturulmaktadır:

 • Viral veya bakteriyel enfeksiyon;
 • Vücut kimyasal maddeler, yüksek sıcaklıklarda üzerindeki etkileri;
 • metabolizmasında rahatsızlıkları;
 • alerjik reaksiyonları (örneğin, alerjik burun iltihabı).

Kataral eksüdatif enflamasyon bronşit, nezle, rinit, teşhisi gastrit, akıntılı kolit, akut solunum enfeksiyonları, farenjit, ve akut ve kronik olarak meydana gelebilir. İlk durumda tamamen 2-3 hafta içinde iyileşir. İkinci olarak, mukoza değişiklikler - kabuk inceltici ya da hipertrofi hale geldiği atrofi, ki burada, aksine, mukoza kalınlaştırılmış olur ve vücut boşluğunun içine doğru çıkıntı olabilir.

mukus eksüda rolü iki yönlüdür. Bir yandan, bu enfeksiyonla mücadele yardımcı olur ve diğer yanda ise bu burun sinüslerde mukus gibi ek patolojik süreçlerde boşlukları sonuçları, kendi birikim sinüzit teşvik etmektedir.

eksüdatif inflamasyon akıntılı yapılan antibakteriyel ilaçlar, fizyoterapi ve böyle ısınıyor gibi geleneksel yöntemlerle tedavisi, farklı çözümler, haşlama ve otlar decoctions yutulmasına durulayın.

Eksüda iltihabı: eksüdatif sıvılar spesifik özelliklerinin

Yukarıda bahsedildiği ve şilöz psevdohilezny dışkılarının yaralanmaları lenfatik damarlarla görünen. Örneğin, meme torasik kanalının kopma olabilir. varlığı nedeniyle beyaz renkte Şilöz eksüda, içinde katı yağ miktarları artmıştır.

Psevdohilezny ayrıca beyazımsı bir renk tonuna sahiptir, ancak yağ değil daha o% 0.15 den, ama orada sümüksü madde, protein organları, nukleina, lesitin vardır. O lipoid nefroz gözlemledik.

Beyaz ve hilusopodobny eksuda, sadece renk dejenere hücreler parçalandı verir. Bu seröz zarlar kronik enflamasyon ile oluşturulur. Tüberküloz, plevra kanseri, frengi - karın boşluğu, karaciğer sirozu, plevral durumdur.

eksüda çok fazla lenfosit (% 90) ise, lenfositik denir. Bu plevral tüberküloz damarlarından göze çarpıyor. kolesterol gizli varlığı halinde, kıyas yoluyla bir kolesterol olarak adlandırılır. Bu tutarlı bir kalınlık, sarımsı veya kahverengimsi bir renk vardır ve uzun bir süre için biriktiği boşluğu, su ve mineral partiküllerinin yeniden emilimi olması koşuluyla, herhangi bir başka sıvı eksüdatif oluşturulabilir.

Görüldüğü gibi, eksüdatif enflamasyon belirli bir tür için karakteristik olan, her biri dışkıların çok türleri vardır. Ayrıca, bu tür sero-lifli veya seropurulent gibi herhangi bir hastalık karışık eksüdatif iltihabı teşhisi konmuştur durumlar vardır.

Akut ve kronik

Eksüda enflamasyon, akut ya da kronik bir şekilde oluşabilir. İlk durumda bu uyarıya karşı anlık tepkidir ve uyarıcı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. inflamatuar sürecin bu formu nedenleri çok olabilir. En yaygın:

 • yaralanması;
 • enfeksiyon;
 • kimyasal zehirlenme;
 • Herhangi organ ve sistemlerin bozulması.

Eksüdatif Akut inflamasyon yaralı alan, ağrı, ateş, kızarıklık ve şişme ile karakterize edilir. Bazen, özellikle otonom bozukluklar ve zehirlenmenin işaretli semptomları olan hastalarda enfeksiyon nedeniyle.

Akut enflamasyon, nispeten kısa bir zaman alır ve tedavi doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, tamamen iyileşti.

Kronik eksüdatif iltihap yıllarca sürebilir. Bu inflamasyon pürülan ve akıntılı türleri ile temsil edilir. iyileşmesi ile aynı zamanda, doku tahribine geliştirir. Kronik inflamasyon remisyon hasta güçlükle ilgili olsa da, sonuçta tükenmesi (kaşeksi), damarlarda sklerotik değişikliklerin, geri dönüşü olmayan organların bozulması ve tümörlerin hatta oluşumuna yol açabilir. Tedavi, birincil remisyon faz değiştirmemesi için gerekli yöneliktir. Bu durumda, bağışıklık sistemini güçlendirmek, uygun yaşam tarzı, diyet büyük önem vermektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.