HobiDikiş

Evde el yapımı sabun yapma. Ev yapımı sabun: adım kılavuz

Daha önce, evde el yapımı sabun üretimi yaygındı. Kül ve hayvansal yağlardan kullanarak, aile kendilerini ihtiyaçlarınız için deterjanlar üretirler.

20. yüzyılın başlarında, Alman araştırmacıların keşfi sayesinde, yavaş yavaş eve yerini üretim düzeyinde ucuz bir sabun üretmek mümkündür.

Ancak son zamanlarda, tüm doğal ve ev yapımı olan ilgi artmaktadır. Bu nedenle, evde popüler bir sabun yapımı haline gelir. sabunu önemli avantajlara sahiptir:

 • Bu cüzdan için iyidir. Sıfırdan sabun büyük bir parti ayrı mağazada tekrar tekrar satın almak daha ucuzdur olun. Bu durumda, yeni bir tane yapmak için kalan parçalarını kullanabilirsiniz.
 • Bu sizin cilt için yararlıdır ve zararlı kimyasallar içermez.
 • Ev yapımı sabun çevre için güvenli olan: suda dağılmayan hiçbir sentetik maddeler yer alır.
 • Sabun yapma - Bu ilginç ve yaratıcı bir süreçtir. Ve labors sonuçları toz toplama etrafında yalan asla.

güvenlik önlemleri

sodyum hidroksit ya da sodalı su - Evde el yapımı sabun imalatında olarak, aşındırıcı çalışma olacaktır. tahıllar, pullar, granüller - - herhangi bir biçimde cildi ve gözleri yakmak obluschivat boya ve en ciddi, çeşitli malzemeler zarar verebilir.

yüksek manşetleri ve kullanım göz koruması ve sahip eldiven giyin, son derece dikkatli olun , solunum sen suya lye eklerken. buharının solunması kaçının. Bunlar yanıcı, bu nedenle çalışma sırasında havalandırın.

hemen çıkarın ve deterjanla silin - alkali cildinize bulaşırsa, o başka şeyler geldiğinde sirke solüsyonu nötralize etmek gereklidir.

Başlamadan önce, çocuk veya evcil sizi rahatsız olmayacağından emin olun. Sabun imalatında folyo, tabaka metal, ahşap ya da alüminyum kaplar kullanmayın. yalnızca cam kaplar, güçlü plastik, emaye ya da paslanmaz çelik bir kaba alınıp. Çocukların kendilerine erişimi olmayan şekilde, sabun yapmak için malzemelerinizi saklayın.

Nasıl evde el yapımı sabun yapmak için?

Şimdi önlemlere aşina olduğu, işimize bakmaya alabilirsiniz.

İlk olarak, eldeki bütün malzemeler, çok rahatsız olacak sürecinde bunları bakmak emin olun. İhtiyacınız olanlar:

 • Lye (farklı bir şekilde - sodyum hidroksit), yani kostik soda.
 • Su (ya da reçeteye göre başka sıvı).
 • Gres, yağ.
 • Lastik eldiven ve göz koruması.
 • Karıştırma için iki kase. bir (kolay boşaltma sıvısı için) fışkırır daha iyidir.
 • Mutfak ölçekler.
 • Farklı karıştırma kaşık ve ölçümü. likör, ahşap bir çırpma ya da lastik spatula karıştırılması için ısıya dayanıklı plastik veya paslanmaz çelik, en az bir. esansiyel yağlar kullanırken Kaşık gerekecektir.
 • İki hassas pişirme termometre
 • Elektrikli blender (tercihen) - Evde el yapımı sabun yapımında size çaba kurtaracak.
 • Sıvılar için bir fincan ölçülmesi.
 • Sabun için kalıplar. Tüm cam, plastik, silikon ve paslanmaz çelikten en iyisi. Ahşap veya karton da kullanılabilir, fakat sadece bunlar mumlu veya yağlı kağıdın iç empoze eğer.
 • Kumaş veya tek havlu dökülen sıvı temizlemek için.

Bu örnek liste, bu yapıyorsun sabun ne tür bağlı olarak değişebilir ve buna katacak uçucu yağlar, parfümler, doğal dekoratif elementler ve diğerleri eğer.

Atlamadan önce bak

Eğer evde ev yapımı el yapımı sabun yapıyoruz zaman doğru her maddeyi ölçmek için.

Olursa olsun sıfırdan üretmek ya da yeni parçalar yapmak için atık kullanmak olsun, sen kesinlikle tarifi takip etmek zorundadır.

Bir yanlış ölçüm sabun kullanımı için, kötü kokulu çirkin veya elverişsiz olacağı gerçeği yol açabilir.

ölçekler, termometre ve sabun veya hesap makinesi 2 sözde küllü hesap: İyi bir ihtiyaç sonucu sağlamak. Tipik olarak, bir online servis maddelerin gerekli miktarını hesaplamak için.

Farklı yağlar alkali farklı miktarlarda gerektirir, bu yüzden onların sabunlaşma değeri bildiğinizden emin olun.

Ürünün nasıl bireysel malzemeyi çevirmek için?

Evde el yapımı sabun nasıl üç temel yolu vardır:

 • Sabun tabanının - Hazır satılmaktadır. Bu kendi malzemeleri ekleyin ve içine yeni parçaları oluşturmak, erir.
 • Parçalama - geleneksel bir sürtünme yapılmamış bebek sabun temel. Daha sonra, ilave su veya süt, gerekli olan maddeler ile karıştırılır, eritilir ve formochkam içine dökülür. Bu kolay ve güvenlidir.
 • Kullanılmayan - .., alkali yağlar, ve diğer katkı maddeleri tamamen bağımsız bir şekilde, sabun Ie oluşturulması. Bu yöntem ilk iki olduğunca basit ve açık değildir, bu yüzden bize bu konuda daha fazla anlat.

el sabunu zor kısmı. Ana sıfırdan sabun yapımı

soğuk ve sıcak - bu yöntem, iki alt türü vardır. İlk durumda operasyon sekansı:

 1. Birinci çözelti ve su tarifte belirtilen oranlarda karıştırılır. bu ilişkileri bozmak, böylece damıtılmış su kullanmayın çünkü onun yabancı maddelerin zor suyunu unutmayınız. Önemli: "patlaması" almak etmemek için, tersi değil, suya lye dökün! Bu karışım hemen hemen kaynama ısıtıldı olan kimyasal reaksiyona olduğu zaman.
 2. Dikkatle bileşenleri yerleştirmek ve karışım termometre birine yerleştirin.
 3. Biz petrol kısmına açın. Sıvı ve katı yağı ve mum olarak ısıtın. tavada ikinci termometre yerleştirin.
 4. Şimdi karıştırmak için sıvılarla iki konteyner olmalıdır. Ama bu tarifi belirtilen sıcaklıkta yapılmalıdır (bu bileşenlere bağlıdır). Bu nedenle, ısınmak veya istenilen seviyeye onları soğutmak.
 5. sıvı sıcaklığı birbirine tesadüf ettiği, yağ içinde sıvı dökün zaman.
 6. Şimdi şiddetle sıvıyı karıştırın. Elektrikli blender aksi takdirde aşırı ısınabilir, büyük ölçüde bu görevi kolaylaştıracaktır, ancak karışım hafifçe soğuduktan yalnızca kullanmaya başlamak için.
 7. Kalın ve bir kaşık olmak için karıştırın ve bir iz bırakır.
 8. Şimdi, sıvı formda dökmek bir havlu sarın ve 1-2 gün bekletin.
 9. Ardından, kalıptan sabun kaldırmak parçalar halinde kesilmiş ve "olgunlaşmak" bir ay ve bir buçuk edelim. Bu süre boyunca, sabun sertleşir, fazla nemin buharlaşmasını ve kullanıma hazır olur.

sıcak moda

sabunlar gibi üretiminde ilk adım, yani soğuk aynıdır - bir aşama "iz" için. Ardından (gerekli sıcaklığa açıkça muhafaza edilmesi mümkün ise), bir su banyosunda ya da bir fırın içinde pişirmeye devam eden bir karışım ile kap. Bu jelatinli hale gelinceye kadar sıvı, periyodik karıştırma olmalıdır. Sonra sertleşmeye başlar ve balmumu benzeri olur. Yani sabun bunun temel yağlar ve diğer malzemeleri ekleyin ve kalıplarına dökün zamanı, neredeyse hazır. Böyle bir yol imal zaman ürün hazır olana kadar, bir ay beklemek gerekmez. Sabun bir günde kullanılabilir, ama onu iki gün boyunca uzanın verirseniz, sadece daha iyi olacaktır.

Ne bir şekilde seçilir?

Her yöntemin kendine olumlu ve olumsuz yönleri, aynı zamanda varyasyonların bir yeri vardır.

Eğer yeni başlıyorsanız, o zaman ikinci yolu gibi olacak - en kolay ve en ucuz. Ama t.. Bebek sabunu opak, çok dekoratif almazsınız belirleyin. güzel parçalarını yapmak istiyoruz ama küllü su ile çalışmak korkuyorlar, o zaman 1 yolunu seçin. Ama daha ürünün nihai maliyetinin çıkıyor ve daha az bunun doğal bir parçası haline gelir, ayrıca sen kül suyu ve yağ dışarı sabun uzaklaşmak unutmayın.

Eğer güvenlik önlemlerini dikkatlice okuyun ve ciddi ve doğru çalışması ayarlı Ve eğer çizik ev yapımı el yapımı sabun dan yapmaya deneyebilirsiniz. Tabii ki bu en zor ama aynı zamanda en ilginç yolu olmakla birlikte, sabun içine aldığı her maddeyi kontrol ederler.

yaratıcılık için bolca yer

Belki evde el yapımı sabun kadar popüler olmasının temel nedenlerinden biri - farklı malzemeler kullanmak ve formu, renk, koku ve sevecen özelliklere sahip deneme için bir fırsattır. Davayı almaya karar verirseniz, o zaman seçme özgürlüğü en iyi şekilde.

Sıfırdan sabun yaptığınızda, hayvansal yağlardan ve bitkisel (ayçiçek yağı veya dayalı olarak alabilir kolza yağından). Su yerine et suyu, çay, süt eklenebilir.

Ayrıca sabun eklendi:

 • uçucu yağlar: nane, biberiye, bergamot, vanilya, lavanta, vb gül;.
 • örneğin hurma, hindistan cevizi, zeytin gibi bitkisel yağlar;
 • doğal boyalar, kil, baharatlar, otlar;
 • gibi bir çiçek yaprakları gibi dekoratif elemanlar;
 • skrabiruyuschie parçacık: toz, üzüm çekirdeği, haşhaş tohumu, kabağı parçaları ve diğerleri.

Bu sizin gibi evde el yapımı sabun için temel bir tarif bulmak ve sonra ona eklemeler deneme en iyisidir.

önemli ipuçları

Ancak ek bileşenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tembel olmayın - bazıları diğerleri zarar verebilir, sabun etkili olmayabilir. Uçucu yağlar bir baz yağı, örneğin, zeytin ile harmanlanması gerekir - bu tahriş edici özelliklerini nötralize eder.

Sabun üzerinde çalışıyor ve yaparken ev çeşitli aromalarla dolu olacak. Ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir yüksek konsantrasyonlarda uçucu yağlar, buharları teneffüs edecektir. Bu nedenle, bunları dikkatle seçmek ve her durumda, ecza dolabında sizin için doğru uygun ilaç var, emin olun.

Evde ev yapımı el yapımı sabun yaptığınızda, küçük parçalar veya başarısız örneklerini kalacaktır. dışarı atmak yerine, onları harekete geçelim. Rendeleyin ya serpin ve bir banyo çekerken suya cips yinelemek veya renkli lekeler yaratmak için, yeni kalan sabun küçük parçaları ekleyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.