Sanat ve EğlenceFilmler

Emir Kusturica - film yönetmeni, besteci ve yazar. Biyografi, yaratıcılık

Emir Kusturica ana ve yeraltı eşiğinde bağımsız sinemanın birkaç çağdaş yönetmenlerinden biridir. Onun resimlerinde bir zevk hem eleştirmenler ve izleyiciler vardır. mutluluk dediğimiz ve üzüntü - büyüleyici bir yolculuğa Balkan her şeye sahiptir kültür, bir dünya açılması - En az bir film Kusturtsy gördüyseniz, onun işi olduğunu kabul mutlaka olacaktır. Bir yönetmen, çok bilinen bugün Emir Kusturica gibi. En iyi filmler tanırım ve çok memleketinde sınırları dışına ekledi. Ancak, bu onların çağrı içinde Kusturica hiçbir yönetmen ve müzik belirtti. O sadece Boş zaman yapım filmlerde savunuyor.

Kökeni müdürü

O zaman Yugoslavya'nın bir parçası olan Bosna-Hersek'in başkenti idi bir şehirde - Emir Kusturica 24 Kasım 1954 Sarajevo ile Saraybosna'da doğdu. Bugün öyle Bosna'nın başkenti Hersek, bağımsız bir devlet. Gelecekteki yönetmenin Ebeveynler Müslümanları uyguluyorduk Ancak Emir iddiaları, onun uzak ataları Ortodoks Sırplar idi. Murat Kusturica Emir'in babası Komünist Partisi üyesiydi. O Bosna Hersek Enformasyon Bakanlığının görev yaptı.

Eğitim, ilk filmler

jimnastik salonunda yaptığı çalışmalar sırasında Emir futbol ilgilenmeye başladı. Bir keresinde bile profesyonel kulüp oynamak istedi. Ama hastalık nedeniyle futbol kariyerine eklemleri unutmak zorunda kaldı. Sinemaya ilgi aynı zamanlarda Kusturica. O, küçük bir amatör grup oluşturdu onun için beklenmedik bir ödül aldı.

Kusturica 18 yaşına, o bir eğitim almak için Prag'a gitti. Bu şehirde, bu zamanda teyzesi yaşadı. Amir hatırlar gibi, Avrupa uygarlığının merkezi onun için gerçek bir şoktu olmak. Emir bir film ve Gösteri Sanatları Prag Akademisi Televizyon Bölümü tercih karar verdi. Bu çok prestijli bir okul. Onun mezunları farklı zamanlarda Irzhi Menzel, Miloš Forman ve Goran Paskaljevic de olmuştur. Kusturica yaptığı ilk filmler Prag'da çalışmanın döneminde oldu yaptı. "Sonbahar" - 1971 yılında, "Bazı gerçeği", kısa film ve bir sonraki yıl oldu.

diploma tezi

Lisansüstü çalışmalar Emir 25 dakikalık filmi "Guernica" (1978) oldu. Geç 1930'larda bir Yahudi çocuğun hikayesini anlatıyor. Kusturica filmi antisemitizm ve Nazizm karşıdır. Bu filmde, Emir de yazar, yönetmen ve operatör oldu. Film Karlovy ana ödül öğrenci filmleri festivalini Vary kazandı.

Saraybosna dön

memleketine döndükten sonra Kusturica yerel televizyon iki film için havalandı. 1978 yılında bir resmi "Gelin gelin." Oldu Ancak, ahlaki ve etik kaygılar nedeniyle, bu filmi ekranda değildi. Emir Kusturica daha sonra, çünkü filmde ele alınan konular, sosyalist Yugoslavya'da tabu idi teyp yapmak çok cesurcaydı kaldırmak bir röportajda söyledi. oluşturduktan sonra bu Emir operatör Vilko Filac ile işbirliği başladı.

Başka televizyon filmi 1979 yılında ortaya çıktı - "" "Cafe" Titanik Bu Ivo Andric romanından çekildi. Olaylar İkinci Dünya Savaşı sırasında, Saraybosna'da unfolding.

"Sen Dolly Bell hatırla musunuz?"

yönetmenin tam uzunlukta ilk bu filmin sürümü ile 1981 yılında düzenledi. Slavko Stimac önemli bir rol oynamıştır. Bu Boşnakça lehçesi yerine Sırp-Hırvat resmi dilinde çekilen ilk Yugoslav resimdir. Venedik Film Festivali'nde ve FIPRESCI Ödülü en iyi ilk resim için ödül - ilk büyük başarısını Kusturica bu işi getirdi. o zaman müdürü orduda çünkü Emir kışla doğrudan filmin resmi tarama geldi! o 1960'ların başında kendisine gibiydi olarak film Saraybosnalı genç bir adamın, sadece onun çocukluğu hakkında, yetişkinliğe adım atan ve ilk aşkı, gelecek hakkında, büyüyor anlatır. Yönetmen defalarca bu işi vurguladı - Birkaç nesillerin otobiyografisini.

"Baba Uzakta İş Gezisinde"

Sadece 4 yıl sonra Kusturica izleyiciye yeni bir film memnun. 1985 yılında "Baba Dışarıda İş Gezisinde" bir resmi vardı. Bu film bir çocuğun gözünden görüldü Yugoslavya'da savaş sonrası dönemde, adamıştır. Marshal Tito, zamanla resim artık hayattaydı, ama buna rağmen, Stalin ve savaş sonrası baskı yaptığı kavga hala tabu konular vardı filmde anılacaktır. Bu çalışmada ilk kez Kusturica Mirjana Karanovic Predrag Manojloviç ve Davor Dujmovic aldı. Bu aktörler daha sonra da başka bantlar yönetmen katıldı. Kusturica aldı "Altın Palmiye" yaptığı resim, hem de FIPRESCI ödülü. Buna ek olarak, resmi "Altın Küre" ve "Oscar" için aday gösterildi. Emir "Altın Palmiye" takdim Milos Forman, dünya sinemasının en iyi umut onu aradım.

filmi "Çingeneler Zamanı"

Kusturica üçüncü resimde - "Çingeneler Zamanı". İtalyan ve İngiliz üreticilerin katılımı ile 1988 yılında kuruldu. Teyp, Makedonya'da filme, Roman konuların Emir hitap ilk ve aynı zamanda Çingene Roman dilinin sinema resmin tarihinde ilk oldu. Davor Dujmovic canlandırdığı - o bir genç Perhana oynadı. Goran Bregovic Emir Kusturica çeken film üzerinde çalışmak için. Filmin müzikleri onlar tarafından oluşturuldu. Kusturica Goran ile ve önümüzdeki iki filmde çalışmıştır. Yönetmen En İyi Yönetmen dalında ödül "Çingeneler Zamanı" için verildi Cannes Film Festivali. aynı zamanlarda Emir Kusturica Saraybosna Zabranjeno Pušenje Bass'dan punk rock grubunda oynamaya başladı. Ancak kısa süre içerisinde o varlığını anda durdu.

ABD'ye bir gezi

Zaten Saraybosna Film Okulu'nda biraz deneyimi (o grubun "Zabranjeno Pušenje" oynayan başladıktan sonra o ateş olduğunu) o zaman vardı Emir Kusturica, yönettiği ben M. Forman tarafından davet edildi Columbia Üniversitesi ders verebilecektir. Amerika'da öğretin, o 36 yaşından başladı. Emir kimliğini kaybetmeden, Hollywood'un sistemine uyacak şekilde denemeye karar verdi. ABD'de, onun yeni fotoğrafını çekti.

"Arizona Rüyası"

Bir alt sürüm "Arizona Rüyası", Emir tarafından İngilizce filmin konu aldığı sonra, David Atkins, bir öğrenci Kusturica yazdı Senaryo. 1993 yılında serbest bırakıldı. Bu filmde, Amerikan sineması, Faye Dunaway ve Dzhonni Depp gibi yıldızlarının oynadığı. Çok zaman o bir resim oluşturmak için yönetmen aldı. Defalarca galası tarihini erteledi. Film, sonunda sonuçlanan gişede başarısız oldu ve eleştirmenlerin takdirini neden olmadı. Ancak, Berlin Film Festivali'nde, o "Gümüş Ayı" kazandı. "Arizona Rüyası" Kusturica Amerika'da çekilen ilk ve muhtemelen son filmdir. Yönetmen artık Hollywood'da çalışmak istemesi bugün söyledi.

Kusturica Yugoslavya'ya döndü

Bosnalı savaş 1992 yılında başladı. aile evi Saraybosna'daydı Kusturica, tarafından tahrip edildi. Murat yakında bu olaylardan sonra kalp krizinden öldü. Yönetmen aile Karadağ taşındı. ülkesinin neler olduğunu izleyerek, Emir yeni resme üzerinde çalışmaya Yugoslavya'ya döndü. Bu kez fantasmogorichesky film meseli "Yeraltı" oldu. siyah komedi unsurları ile Bu resim Dushana Kovachevicha, Yugoslavya'nın ünlü oyun yazarı senaryosunu yarattı.

"Yeraltı"

1995 yılında filmi yayınlandı. Kusturica yeni yönetmenin işi son tarihin bölüm ile bağlı olan (özellikle de Balkanlar'daki savaşın ilk olaylar) ülkesinin geçmişte. resme tepki karışıktı. Eleştirmenler ailenin yönetmeni karşı baskıyı başladı "Savaş ve Barış" ve Saraybosna mevcut yönetimle bu işi karşılaştırdık. Filmin bazı değerlendirmeleri tonu Emir o sinemayı ayrılacağını söyledi çok korkunçtu. yönetmen o anlamadı karar verdi. Ancak, Cannes Film Festivalinde "Yeraltı" Onu 2 "Altın Palmiye" kazandı. Böylece, Sırp yönetmen iki kez ödülü kazanmak için dördüncü oldu. Ondan önce bu onur B. Augusto F. Coppola ve A. Sjöberg verildi.

"Kara Kedi, Ak Kedi"

Emir Kusturica filmlerini tanımlamak için üzerine gider. Liste resmi "Kara Kedi, Ak Kedi" tamamlayın. 3 yıl sonra, Emir Roman sorununa döndü. Onun yeni filmi önceki resme ( "Çingeneler Zamanı") aksine, bir komedi oldu. 1998 yılında ortaya çıktı ve Alman televizyon için yapılan çingene müziğinin projenin büyüdü. Emir İyi Yönetmen layık "Gümüş Aslan" rağmen 1998 yılında, "Venedik Film Festivali'nde" konulu resim favorisi haline gelmiştir, ama büyük ödülü kazanılmadı. Kusturica "Yeraltı" sonra G. Bregovic ile ilişkisi, bu nedenle Nele Karajlić yazılı yeni filmi için müzik sonlandırıldı.

No Smoking Orchestra ortaya çıkması

Kısa bir süre konusundaki çalışmalarının başlangıcından önce "Kara Kedi ..." Karaylich Zabranjeno Pušenje, Saraybosna rock grubunun yaptığı versiyonunu yarattı ve onun co-yazar ve şarkı şarkıcı oldu. grup No Smoking Orchestra denir ve bir oluşturmak için "kara kedi ..." çoktan "Ja nisam odavle" albüm kaydetmek zaman vardı. Bu mağdurlarına ithaf edilen Yugoslavya'da savaş 1992-1995.

Bundan sonra uzun bir aradan izledi. Onun Emir Kusturica filmleri oluşturulmaz ve gruptaki ağırlıklı No Smoking Orchestra nişanlıydı sırasında.

Stribor Kusturica, oğlu, davul arkasında onun yerini aldı. 2001 yılında bu konuda filmi ( "on Super 8 Stories") Emir Kusturica yaptı. Bu grubun bugün şarkılar oldukça iyi bilinmektedir.

Aktör çalışmaları Kusturica

Biz Kusturica şu anda sinema dünyasıyla hiçbir temasının olmadığını, ancak, diyemeyiz. O 2000 filmi "Saint-Pierre adanın dul" bir aktör ve 2003 "İyi Hırsızı" olarak ortaya çıktı. Üstelik Kusturica Dushana Milicha, hemşerisi yapımcılarından biri oldu. Biz 2003 filmi "Süpermarket Çilek" bahsediyoruz.

"Hayat bir Mucizedir"

Emir Kusturica Uzun bir aradan sonra, 2004 yılında, yeni bir film "Hayat Bir Mucizedir" yayınladı. bir kez daha Balkanlar'daki savaşın sorunu ele Yönetmen. Film Kusturica arasında favori, trajikomedi türünde vuruldu. Slavko Stimac önemli bir rol oynamıştır. Elçilerin Sparavolo ve Nele Karajlić - Buna ek olarak, ekran grubundan No Smoking Orchestra ( "Baba Dışarıda İş Gezisinde" Geri filmde oynadığı) Mirjana Karanovic ve Vesna Trivalich ve oğul Stribor Kusturica'nın ve 2 müzisyenler ortaya çıktı. Bu film 57 Cannes Film Festivali'nde gösterilen, ancak yalnızca Fransız eğitim sisteminin ödülü aldı edildi. ancak, "Cesar" ödüle layık görüldü, "Hayat bir Mucizedir".

2005 yılında, Kusturica sırf Cannes jüri başlı hale geldi. Onun liderliği altında, filmi "Çocuk," Dardenne kardeşlerin Palme d'Or" tahsis etti. Aynı yıl Kusturica "görünmez çocuklar", Almanak yaratılması katıldı. O, "Mavi Gypsy", bu filmde yedi birinin bölüm koydu.

"Ahit"

Mayıs 2007'de, Emir Kusturica tarafından 8 uzun metrajlı filmi galası "Ahit" denir. 60. Cannes Film Festivali'nde bu çalışma ile ve herhangi bir ödül almadı katılımın ilk 5 yıl süreyle yer yöneltti.

2007 yılında, 26 Haziran "Çingeneler Zamanı" galası - punk opera, grubun No Smoking Orchestra gelen müzisyenler tarafından Eponymous boyama dayalı oluşturuldu. belgesel "Maradona" 2008 yılında yayınlandı. Bu Diego Maradona, Arjantinli ünlü futbolcu adamıştır. 61'inci Cannes Film Festivali galasını gerçekleştirdi.

Hayat bir film

olan filmler Emir Kusturica, bugün dünyaca ünlü, son zamanlarda birkaç çekimleri aldık. Temel olarak, o grubun No Smoking Orchestra ile turneye çıktı. Stribor oğlu ve kızı Dunja - Eşi ve iki çocuğu, Maya vardır. Stribor, bir rock grubuna katılma hariç, babasının iki filmde rol aldı - ve "Hayat Bir Mucizedir" "Ahit."

2005 yılında Direktörü Emir Kusturica, Ortodoksluğu dönüştürülür. Kusturica 'nın ataları Ortodoks Sırplar gibi Amir göre, o sadece onun köklerine döndü. Yöneten ve müzik projeleri yanı sıra mimari (o futbol oynamayı sever) futbol oynamayı seviyor. Köy projesi Drvengrad'da için o bile 2005 ödül Filippa Rote aldı. Tamamen ahşaptan Sırbistan'ın dağlık bölgede inşa edilmiştir. Bu köy yerleşim değildir. Bu bir turist sitesidir. Kusturica dediği gibi onun yerli köy hafızada yaratmak istedik.

Birçok radikal görüş ve aşırı politik etkinlik için yönetmen kınıyoruz. Ancak, bakım asla. Kusturica basitçe uzak olaylardan olamaz. Emir bir düello Vojislav Seselj Sırp milliyetçilerinin lideri davet bir vaka. Bu 1993 yılında oldu. Kusturica ona Belgrad'ın merkezinde kavga sundu. Şeşel, neyse, o reddetti.

"Yüz sıkıntılar"

Daha yakın zamanlarda, 2015 yılında, onun yetenek Emir Kusturica başka sürpriz hayranları sundu. "Yüz sıkıntılar" - bir sansasyon Avrupa edebi sezon oldu öykü koleksiyonu. Onun nesir Emir gibi filmlerin büyülü atmosferini canlandıran içinde "Baba Dışarıda Business üzerinde oldu ""," Kara Kedi, Ak Kedi "Hayat Bir Mucizedir," olduğunu görünüyor. örf ve adetlere, aile ritüelleri ile yaşamın kumaşı Yırtılmış. Emir Kusturica tarafından belirtildiği gibi bu politik gelişmelerin baskısı altında gerçekleşir. "Yüz sıkıntılar" - hangi ardından severler uçan, mayınlı alanda patlayan içme sütü yılan, daha sonra koyun, delikleri görüntüleriyle aracılığıyla öykü koleksiyonu. çocukluk ayrıldığında komik, saçma, vodvil ve karakterler kendilerini kısa öykü içinde bulduğumuz bazen trajik durumlar olarak, gözenek, yetişkinlerin zalim dünya ile gençlik çatışması, vatan kaderi üzerinde yazarın yansımalarını etkilemiştir. Bu hikâyelerde yazarın patlayıcı fantezi ortaya çıkardı.

Gördüğünüz gibi, çok yetenekli kişi Emir Kusturica olduğunu. Kitaplar, yönetmenlik, oyunculuk, müzik - tüm bu onun yetenek tabidir. Kim gelecek Emir bizi memnun edecek başka ne bilir?

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.