Sanat ve EğlenceLiteratür

Edebi modernizm: olmamıştı Ne

Her yeni kültürel figür tabii ki, insanlık tarihinin silinmez bir iz bırakmak istiyor, tamamen özgün onların yaratıcılık şey getirmek istiyor ve. Ama nedense yeni sanatsal formlar ve anlamları, arama sürekli işleme geleneklerine yaratıcıları açtı. Ayrıca bilinmektedir sanat ve kültür , çağdaş toplumsal gerçeklikte insanın entelektüel ve manevi emek ürünüdür. Böylece, 19 st bitmeden. geçmiş ve şimdiki etkisini deneyimlerken Her sanatçı ve yazar, yeni oluşturmaya çalışıyordu. Böylece, aslında, geleceği ilan deyişle, aslında ona onu geri döndü. Bu saçmalığa bir son modernistler koymaya karar - onlar tamamen geçmiş ve daha önce hiç olmamış bir şey yaratmak için mevcut feragat.

Toplum modernistler karşı saldırgan saldırılar geleneksel sanatsal yöntemlerle imha girişimi tepki verdi.

Yirminci yüzyılın başında. sanat salonlarında görünüm outrageously tuhaf işler akut reaksiyon bilenler arasında öfkeye neden. iyi bilinen İspanyol filozof Ortega y Gasset modernizmin sanat doğada popüler olmadığı gerçeği ile açıklanabilir. Bundan daha - bu antipopulyarno.

Nedir modernizm? Resimde, yeniliğin peşinde üç alanda ortaya çıkmasını sağladı: kübizm (Fransa'da ortaya çıktı, ama her zaman İspanyol Picasso adıyla ilişkili olan), fütürizm (ısrarla ve scandalously İtalya'da terfi) ve soyut (Almanya, Vasiliem Kandinskim Rusya'dan getirilen bir virüs gibi).

Herhangi gelenek ve kongre İşaret ve agresif ret safça işlerini mutlak yenilik düşünün Vladimir Mayakovski'yi ilan etti. Ancak, o özgünlük iddia hakkına olsaydı? Sonuçta, o sıradan kelimeler kullanarak ayetler tökezleyerek, onun karıştı yazdı! Dada kurucusu, sahne anlamsız ayetleri ... sesler okuyordu - Çok daha ilerici kendi kendini ilan dahilerin arka plan üzerinde Hugo Ball hissetti.

Sayısız ve çeşitli modernist akımlar farklı ülkelerde farklı yıllarda ortaya çıktı. Bunlar milli geleneklerine bağlı değildi ve uluslararası önemini oldu. Edebi modernizm yeni medeniyetin insanlık dışı bir tepkiydi. Sanatçılar ve modernist yazarlar hayatında somutlaşan onların manifestolar, dünyayı değiştirmek inanıyoruz.

antirealistic reklam metodu - farklı akış (imgeciliği, Acmeism, ekspresyonizm, surrealism, yapılandırmacılık, varoluşculuk) arasında çok sayıda tek bir araya getirilmiştir.

Edebi modernizm - bilinç sahip organizmaların etkinliğinin haritalama resmi işaretlerle cehennemi karışım olumsuzluk insan değerindedir.

Buna ek olarak, yenilikçiler her kendine yeni en önemli yaratıcıları düşündü. O zaman Art Nouveau kültürel figürlerin idealleri için mücadelede açıkça sağduyu ilkelerini ihlal etti.

Edebi modernizm - Dzheyms Dzhoys, Ezhen Ionesku olduğunu Jean Pol Sartr, çok, herkes yarın, hayır, çok acıklı kelime ölmek sadece yaşıyor davranarak, yaşamın saçmalığı adına bir kaside seslendirdi Hermann Hesse, ve diğer birçok yazar, daha doğrusu böyle sesler: sessizce ölüp bir solucan gibi çürür.

yaratıcı yöntem ve modernizm ideolojisini net bir fikir edinmek için kısa bir öykü "Metamorfoz" Frantsa Kafki, okumak yeterlidir. Biz kısaca hikayesini anlatmak.

Bir adam yatağında uyanır ve o olduğunu keşfeder - dev tesbih böceği ve şimdi nasılsa yakınları onun için yapmacıksız iğrenme ve nefret hissediyorum ve hatta cinayet tecavüz olmasına rağmen, aileleri ile yaşamaya devam etmek zorunda. Beyin umutsuzluğu ve katastrofik olayı kavramak edemez, ruh ağrısı ile yırtılmış, içeride adamın ihale kalbi atıyor - Ama sadece dışarıdan woodlice benziyor.

Böyle edebi modernizm, ahlaki ve entelektüel genişleme şirketi suçladı.

Yenilikçi bir eğilimleri, tüm farklı olan, aynı şekilde, teknikte ve gerçeklik ilişki, hem de içerikte ve tedavi. Sanat sanat, sanat kendisini yaratan ve orada kendisi kendisi için gerçekte daha önemlidir - bu hayat. Bütün sanatların bir yaşam, saçma açıklamada, daha ziyade bir ölüm, ölme sürecini pardon. Sırasıyla - Form içeriğinden daha önemlidir.

Modernizm önceki nesillerden tarafından sürülmüş, kültürel mısır tarlasına geldi (tahıl antik geleneğin yeni toplumsal koşullarda büyümeye deneyin romantik ortaçağ mirasının tohumları) Rodia orijinal olmayan fikirler, güçlü aşılmaz ve saf asfalt Kesinlikle Yeni Sanat dengesiz yağ kara toprak karık doldurmak için, .

Karmaşa, geçmişin ideallerinin olumsuzluk, yetkililerin devrilmesi ve tüm geleneksel nedenlerin reddi o modernizm egzoz yenilik tüm kaynaklar.

Yavaş yavaş, eski mücadelede, yeni sanat kendini yok etmekti. Modernizm asfalt öylesine güçlü değildi. insan uygarlığının tarihini - onun firması lahanası Postmoderniz kırmaya başladı sayesinde, herhangi bir toprak sanatı üreten tüm gücü absorbe.

Modernizm ve postmodernizm yalnızca sonuncusu (imkansız) geçmiş yok etmeye etmediğini farklıdır. O sadece (sanatsal aktivitenin tek olası tür gibi) tasarımı (prensipte yeni bir şeyin doğum gibi) işten geçişi düzeltir.

Bugünün sanatçı, yazar, şair, yüksek eğitimli ve onun fantezi görüntüleri oluşturulan farkında, bilgili olma - alıntı özünü. Ve tarafından ve büyük olduğunu, eserlerinin yazarlık talep etme hakkına sahip değildir: bütün araziler, motifler, sanatsal araçlar zaten önceki kültürel çağlarda kullanılmış olmasından dolayı, orijinal denilen edilemez. Yazar eski malzemelerden yeni resim sadece ekler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.