Gıda ve içecekRestoran yorumlar

"Durant Bar", Moskova: yorum, menüler, fotoğraflar

.. Trekhgorka günü, yani eski Trekhgornij fabrikanın yakınında, tam güçle Fedora Bondarchuka film stüdyosu hemen yakınında nispeten yeni içme-eğlence seçenekleri gelişeceğini - "Durand Bar" (Moskova). Onun yaratıcısı ünlü Rus lokantacı Ilya Esterov oldu. Kurum sermayenin gece kulüpleri halka en popüler ve çekici biri olmayı layık.

tanıdık

"Durant Bar" (Moskova) Trekhgorka bilinen çeşitli kırmızı tuğla binaların labirent gizlenmiş, binada yer almaktadır. nedeni başkentte gece halka açık yerlerde için en çekici biri olduğunu iddia etmeden Ancak, kurum değildir.

Duran Duran, 80'lerin romantik anımsatmaktadır popüler bant konser - başlık yerel üslup putun yükümlü görünümlerini barlar. Takım bir kez sevdiği efsanevi Lady Di denilen gerçeği ile tanınır .. İlk başta, bir "Durand Bar" (Moskova) oluşturarak, onun yaratıcıları dünyada çeşitli restoranlarda turunda yem yemeklerin seçimi ilkesinin temelini koyarak, mutfak çalışmalarını organize etmek planlıyordu Saymon Le Bon ve yoldaşı sanatçılar. Bunu yapmak için, dikkatli bu işyerlerinin menü çalışma olacak. Ama çeşitli nedenlerle bu fikri terk edildi.

yaratıcıları

"Durant Bar", Moskova (Bu makalede sunulan çalışma fotoğraf raporu) medya ün esas unsur olduğu ortakları ile birlikte lokantacı İlya Esterovym icat. Onlar bir kurum, modern endüstriyel estetik, kaliteli mutfağı birleşmeye karar verdi ve büyük bir bant Duran Duran sanatına duyduğu hayranlık vardı. Proje ekibi ayrıca Paul Pichugin, gibi tanınmış kulübün halkı dahil "Paşa Yüz Tanıma Kilidi." Onun görevi VIP seyirci ve diğer misafirler ile bir restoranda çalışmaktır. Buna ek olarak, o projenin yönetici ortağı olarak hizmet vermektedir.

yönetim sistemi

Duran Bar'da Yönetimi, tanıma Ili Esterova çok ciddi organize bir röportajda yaptı. sorumlulukları vardır: CEO idari işlerin denetimi, tedarikçilerle sözleşmeler ve mali konuların sonuca sorumludur; personel ve yönetim sorunları sorumlu restoran müdürü. Her emanet davasının kendisi için o sorumludur. Restaurateur Esterov kurumlarının faaliyetleri ile ilgili tüm önemli konularda kararlar alarak bir danışman, ilham, katılımcılarından biridir. Buna ek olarak, konserler ve yeni restoran misafirleri ve medyanın ilgisini çekmek sponsoru etkinlikler düzenlemektedir.

Kentsel iç varlığı, kıyıda büyük bir görünüm, büyük sundurma Duran Bar'a uğramak en belirgin nedenidir. restaurant "Duran Bar" İçişleri, Moskova da tasarım yazarı tasarımcı Mariey Zhukovoy tarafından tasarlanan, (fotoğraf iç dekorasyon tasarımı), "Soroca», Bad Boy Bar, Gıda Büyükelçiliği, ve diğerleri. O bir geleneksel Moskova loft atmosfere bir Londra parlaklık ekledi bazı eski, acı tanıdık müzik videosu anımsatan.

çubuğu Viktorya tarzı moda açık mutfakta bulunan zıt eski dükkanda, şömine (etkili) inşa edilmiştir. Moskova Nehri'nin muhteşem manzarası ve Stalinist gökdelen (otel "Ukrayna") ile teraslar varlığı başarıyla endüstriyel tasarım uzay çubuğu en yeni misafirler ziyaret çekici dönüştürülür.

"Durant Bar" (Moskova): Menü

Projede ana rolü, tabii ki, şef Nicholas Bakunova bir menü oynar. Böyle bir yerde mutfak başkanı Letto Kulübü'nde eserinde, "Balkon", "asma" için bilinen "Duran Bar" (Moskova) ve bir yüzer restoranda Montana olarak.

Yerel yemekler (çorba carpaccio bir pişmiş avokado ve üç düzine diğer ürünler ile krem sabun kökü, antilop Zebu ile tatlı) içerik ve etkileyici biçimde kusursuz denilen Ziyaretçi. Menü örnek vermek gerekirse, "Rus balık spesiyalleri" bölümü: arayla yengeç pençeleri, değer 785 ruble. 100 gr, jöle pişirilen sunulan burada kambur beyaz balık (fiyat:. 700 ovmak), ülke genelinde ide (fiyat :. 700 ruble) yanı sıra konserve toplanan şef füme. Burada yemekler en basit değildir: kuzu pirzola (doğranmış) gibi pişirilir çıtır hamur kürenin (fiyat :. 528 ruble), ahtapot (Okhotsk Denizi) imalatında sonucuna tütün tavuk , Makarna ole-ole garnitür votka (1190 ruble fiyatı.) aspic (fiyat: 777 ovun.). Bir Zebu kambur antilop (fiyat :. 1518 p), görüşüne göre, sermayenin ana mutfak harikalar zafer layıktır.

çubuk

baristas ve barmenler en üst düzeyde oluşur ekibi tarafından barda kokteyller sorumludur. Barmenler "Durand Bar" aktif münhasıran pişmiş kendi hazırlıklarını, diğer gıdaların alkol doğal tatlar olan bileşiklerin kullanılması fikrini terfi.

içecekler uzmanlar hazırlanmasında onların yıllık tecrübesi, hem de en ilgili küresel eğilimleri kullanılır. Heyecanla ve tutkuyla onlar sadece popüler bir içki değil oluşturmak ve gerçekten camda ruh sunmaktadır. Profesyonel Barmen, iyi bir arkadaş gibi, her misafir ruh halini anlamak için gereken, baş barmen ve barmenler Arthur Shusteriovas kurucularından reçete hazırlamak veya vesilesiyle akşamları bir içki almak mümkün belirtti.

Şef-barmen DC Andrew Zastavnyukom burada hoş klasik tarzda içecekler hazırladı. "Durant Bar" (Moskova) - Bir kurum, 3 adet asgari satılmaktadır çekim. tüm içecekler maliyeti: 550 ovmak, geniş mix-içecek :. 700 ovun.

Yurtiçi eğilim - bir eğilim

ziyaretçilerden gelen tepkiler, kavram şef "Durand Bar" başkentte en iyi çorba hazırlamak. Buna ek olarak, misafirler göre bir yorumda bunları yaptı, o mükemmel bir mizah anlayışı var. Zaman zaman, Rus mutfağı vaha bir kulüp yaratma hedefi takip Değil Nikolai Bakunov misafirlerine çok moda trendleri tasarlanmış keyfini çıkarma fırsatı sunmaktadır. korunmuş kuzey balık çığa balığı kesilmiş süt yapılan siyah "inci" hizmet daha sonra, ördek ve sebze sunulan jöle votka ile daha sonra doğrudan kutular içine soğan ve croutons makarna görev yaptı. Mutfakta Avrupa elemanlarının diğer kurumlar "yükseltme" Rus aşçılar yemekleri için kullanılır, "Durand" tersidir.

sayısız incelemelere göre, kulüpte yiyecek (Rus kişi için alışılmış) derin geleneksel Rus tat kombinasyonları dayanmaktadır. Örneğin, şehrin en iyi olarak kabul çorbası, burada (o kuru erik tadı benzemeye başlar ve çorba sadece kadife haline gelmesi sonucu, bütün kurallara uygun olarak, tüm süre sebze, ısı çürüyen kızarmış maliyet bölümlerini yaklaşık 4-6 saat hazırlanıyor 690 ruble) .. Eğer ahtapot ister misiniz? Patates tartar dayanır için (bölümleri 1190 ruble değer.). Eğer rozbiften bir salata ister misin? Buna pancar krem eklendi (fiyat:. 691 rub).

Avrupa lezzetleri yorumlanması

Yerel bir şef yabancıların, idrak yalnız tekrar Rus mutfağı izin verilmez emin. onun Slavophile Nikolay Strakhov görüşlere rağmen, Nikolai Bakunin gastronomik keşifler Avrupa karşıtları göz ardı etmez. Ziyaretçi yemeklerin uluslararası menüsünün onun versiyonunu hayranım. Yani, dolgulu et et topu gibi dekore "Duran" in köfte ve köfte, közlenmiş sebzeler oluşan patlıcan kubbesinin altında hizmet (maliyet:. 690 ovmak). gevrek hamur dışarı (maliyet Heatherlie :. 528 ruble) ve sığır straganof servis İngiliz kuzu pirzola tuz salatalık ve mantar köpük havyar bir kupür olan (1300 ruble değerinde.).

Bu durumda, tüm Bakunin gıda bozulma basit doğrusal aşçı olmadan yeniden böylece basit olması gerektiği ilkesini görmemektedir. postülanın sadece onay belki de sadece toplama harika konserve balık, 700-1500 arasında ovmak değer. diyebileceğimiz gibi, doğrudan teneke içine, zaten belirtildiği gibi, beslenen Hangi. kendi değerlendirmeleri Restoran misafirler tat burbot karaciğer ve jöle içinde kambur whitefish ile tanıdık gelen kalması unutulmaz anılar paylaşır. Diğer tüm yemekler misafirler tekrar buraya dönmek o kadar ilginç görünüyor.

tatlılar

Menünün Tatlı kısmı da fikirlerle doludur. İşte bunlardan bazıları:

  • İstanbul'da satılan benzer püresi kök orkide ile Dondurma (maliyet:. 378 ovmak).
  • Burger çikolata (fiyat: 595 ovun.). haşhaş bisküvi, onun bileşenlerinden biri Hakkında konuklar o eli satmak yazık değil söylemek.
  • Gerçek soğan ve domates ile "patates kızartması" ananas.
  • "Kırım brulee" (467 ruble.).
  • tatlı tadı geliştiren bir krem kökünden yapılan bir sabun ile "Anna Pavlova" (Bu 488 ruble değer.). Ancak bu yana müşteriye vardıklarında bazı "Anna Karenina" adını Öneriliyor başyapıt, gastronomik mucize hemen bir titreme özellikle hassas tabiata neden paramparça. eşitsiz bir savaşta onlara atılan yiyecek görünce tatlı diş, yaklaşan eğlenceli gecenin ve kokteyller denize sabırsızlıkla.

Bu zamanlarda belirtilen "Durant Bar" (Moskova) yorumlar çok şok edici bir kurum.

başarı sırları

projenin ticari başarı için temel ölçüt kar, elbette vardır. Ama para alınmıştı nasıl bir barda, az değil, gibi bir kurum için. Onlar örneğin sahiplerinin birinin arkadaş ya çünkü konukların Durand Bar "moda uğruna, onları burada değil harcamak, ama iyi çünkü esastır.

Bazen misafirler saate baktı ve zaten sabah 6 ne olduğunu merak ve onlar emindik şimdi sabahları sadece 02:00. Bu bir başarıdır, Ilya Esterov diyor. Başarı - çok iyi onlar için zamanın geldiğini misafirleriniz sizi sinekler tarafından ne zaman olacağı. Ve bu para kadar önemlidir.

Daha az önemli misafirler sayısıdır. Restoranın sahibi, restoranda akşam gelip orada onun için tablo, bütün koltuklarda oturanlar hostes duymak güzel. "Duran Bar" özelliği herhangi mevduat veya özel indirim yokluğu, hem de "kendi" tablolar sahipleri olarak ortaklar arasında kabul edilmektedir. sahipleri kurumların herhangi bir tablo veya herhangi bir emir rezerve etmek, o tam fatura ödeme, sıradan misafirin haklarına yapabilirsiniz. sahipleri herhangi bir ayrıcalık zevk almıyorum. Restoranın düzenli misafirler gibi, onlara sadece% 10 indirim.

kurum hakkında yararlı bilgiler

Restoran açık olduğu:

  • sırasında Sal-Çar:. 16: 00-00: 00.
  • Per-Sat:. 17: 00-6: 00.
  • Güneş:. 17: 00-00: 00.

özel özellikler kurumlar kokteyl menüsü varlığını içerir. eğlence itibaren Dj sağladı. ortalama hesap büyüklüğü: 2000 ruble. Rus, Avrupa, yazar: mutfak yemekleri sunmaktadır. Teslimat, hiçbir rezervasyon masaları: Hizmetler "Durand Bar" (Moskova) misafirler sundu.

Nasıl gidilir?

sakinleri ve ziyaretçiler ile oldukça popüler "Durand Bar" (Moskova) memnun. Adres kurumu: Rochdelskaya Sokak, 15, №19, 20. restoran Presnensky alana (CO) bulunur bina.

İlgili potansiyel misafirler kurum "Durand Bar" (Moskova) sorusu şudur: "Nasıl gidilir?". Gelecek ziyaretçiler düzenli kurumlar yönergeleri önerilir: En yakın metro istasyonu "Krasnopresnenskaya" ve "sergisi".

almak edenler yürüyerek restoran, metro çıkış sonra Zvenigorod Otoyolu diğer tarafına altgeçit üzerinde, sağda kalın sonra olmalıdır. Geçiş sola gerekir. Cadde üzerinde tekrar sola çevirmek zorundadır. 750 metre geçtikten sonra, sokak Rochdelskaya geçmeye gereklidir. başka bir 30 metre sola gerektiğini sonra kapalı alanın bariyer üzerinden gitmek. 100 metre sağa sonra, işareti "Duran Bara" göreceksiniz.

bar girişinde ayrıntılarını açıklamak için tavsiye edilir araba ile seyahat etmeyi planlayan kişiler, doğrudan kurum web sitesinde bulunabilir telefonda bir yönetici, aradı. Ayrıca, park kullanılabilirliğini sağlamalıdır.

ziyaretçilerin izlenimler

Misafirler kulüp sermayenin en gözde gece yerlerinden biri düşünün. harika bir atmosfer, büyük ses, profesyonel barmenler ve aşçılar kutlama. Kurum şiddetle katılmak üzere tavsiye edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.