Yiyecek ve içecekRestoranlar hakkında yorumlar

Dünyanın en iyi şefleri: ilk 15

İnsanlar sadece gezegenimizin en iyi şeflerinin çalıştığı bu lokantaları ziyaret etmek istiyor. Kapsamlı bir tecrübeye sahip olan profesyoneller, ara sıra bir ziyaretçiyi, bir kez değil, bir kez daha geleceği bir müşteriye dönüştürebilirler.

Pişirmeyi sever misin? Şık yemekleri pişirmek istiyor musunuz? Ya da hayatınızdaki en lezzetli yemekleri tadmak istersiniz? O halde bu üst-15 sizin için! İşte - dünyanın en iyi şefleri!

Ferran Adria

Bunun efsanevi şef olduğunu güvenle söyleyebilirsiniz. Ferran birkaç yıldır gezegenin en ünlü restoranında çalıştı - El Bulli. Bu kurumda masaları rezerve etmek için ziyaretten en az 6 ay önce mümkündü.

Buna ek olarak, çoğu bu aşıyı moleküler mutfağın guru olarak görüyor. Ferran'ın şimdiye kadar aldığı ödüllerden "Gümüş Kaşık", "Altın Kalp", "Dünyanın En İyi Restoranı" ve daha pek çok şey var.

Adamın kazara bir aşçı olduğunu iptal etmek ilginç. Orduda görev yaparken generalin mutfağında çalışmaya gönderildi. Tatilinde bir arkadaşıyla birlikte Ferran Katalonya'ya gitti. Orada kabul etmeyi istemediği El Bulli restoranında çalışmak üzere bir teklif aldı. Mutfak işletmesinde bir ay boyunca Adria kendini çok iyi gösterdi, bu nedenle El Bulli'nin sahipleri ona yardım şefi olmasını memnuniyetle önerdi.

Birkaç yıl sonra ana restoran şefi kendi restoranını açtı ve Ferran Adria şef olarak atandı. Ne yazık ki son birkaç yıldır El Bulli lokantası artık çalışmıyor.

Ferran Adria'nın dünyadaki en iyi şef olduğunu güvenle söyleyebiliriz!

Gordon Ramsey

Gordon'un Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık'taki en ünlü ve başarılı şef olduğuna dikkati çekti. Buna ek olarak, Scot Gordon, birincisi, son derece profesyonel bir yemek uzmanı ve ikincisi, yıllarca yemek pişirme ile ilgili birçok popüler şov üreten tanınmış bir şovmen.

Şu anda, Gordon restoranların en ünlü zincirine sahip Gordon Ramsay Holdings Limited. Böyle bir "imparatorluk" un yapısı, İngiltere'de tam 10 restoranın yanı sıra 12 restoran ve birkaç bar da içermektedir. 2015 verilerine göre, Gordon Corporation'ın toplam değeri yaklaşık 165 milyon dolar.

Çoğu Ramzi'nin dünyadaki en iyi şef olduğuna inanıyor. Fotoğraf bu makalede sunulmaktadır. Dünyadaki insanlar lezzetli yemekleri denemek için restoran ağını geliştiriyor!

Wolfgang Pak

Avusturya'dan bir adam, mutfak deneyimini, şekerleme hazırlamak için çok zaman harcayan annesinden aldı. Fransa'da eğitimini tamamladıktan sonra 24 yaşındayken Wolfgang Amerika Birleşik Devletleri'ne taşımaya karar verir.

Zaten Amerika'da, aşçı ilk kitabını yazıyor ve küçük bir restoran açıyor. Bu nedenle Wolfgang'a başarı gelir. Buna ek olarak, Pak 20 yıldır asistanlarıyla birlikte bir Vali Topu düzenliyor - her yıl Oscar törenini kapatan yaklaşık 1600 kişilik bir gala yemeği.

Dünyanın en iyi şeflerinin bazı yemekleri o kadar basit ki patronun profesyonele inanamıyor, ancak bu Avusturya için geçerli değildir - Wolfgang herkesi şaşırtabilir!

Mario Batali

Bu şef İtalyan kökenli% 50, ancak yine de İtalya'nın en popüler şeflerinden biri olarak kabul edilir. Mario'nun kariyeri oldukça ılımlı bir şekilde başladı - ünlü olmayan restoran Stuff Yer Face'de bulaşık yıkıyordu.

Ancak garip geliyor, Batali'nin kariyeri şaşırtıcı değil. Birkaç ay, bulaşık yıkayan bir kişi bir aşçı olur. Önce Chelsea'de çalışıyor ve ardından San Francisco'ya taşınıyor. Mario Batali'nin bir sonraki durağı "Santa Barbara" restoranıdır.

Bugüne kadar İtalyan yemeklerinde gerçek bir profesyonel olan Mario Batali, birçok TV şovunda liderlik yapıyor, çok sayıda restorana sahiptir ve mutfak konulu kitaplar yazmaya devam ediyor.

Elbette, dünyadaki en iyi şeflerin tümü benzersizdir: birisi bir alandaki uzman ve tamamen farklı olan birisi. Yani, Mario Batali dünyada İtalyan mutfağının en iyi şefini güvenle çağırıyor!

Nobuyuki "Nobu" Matsuhisa

Bu adamın ünlü olduğu füzyon mutfağı sözde getirildi. Aşçı, bir mutfağın iki parçasını birleştirmeyi başardı: Japonya ve Güney Amerika yemekleri. Uzun yıllar boyunca, şef Tokyo, Peru, Buenos Aires, Alaska ve tabii ki Los Angeles'ta çalıştı.

Dünyadaki en iyi şeflerin çoğu, Nobuyuki Matsuhisa gibi yemek yapamaz.

Paul Dean

Bu kadının güvenle Güney Amerika mutfağının kraliçesidir. Bugün Paul Dean, yine de, televizyonda kendi şovunu yöneten ve çeşitli yemek kitaplarının yazarı olan başarılı bir işkadını.

Yani, en üstte "dünyanın en iyi şefleri" düşer ve Paul Dean.

Jamie Oliver

Bu aşçı, çok çocukluktan yemek severdi. Ebeveynleri kentteki popüler pub'ın sahipleri idi. 16 yaşındayken Jamie okuldan ayrıldı ve okula girdi. Oliver kariyeri böyle başlar.

Şefin başarısının ve şanının ana kaynağı mutfaktaki başarısı değil, "Çıplak Şef" adlı popüler bir televizyon şovdu.

Bugün Jamie Oliver, emin bir işadamı, iyi bir aşçı, muhteşem bir şovmen.

Buna ek olarak, Jamie Oliver gibi dünyanın en iyi şeflerinin hemen hepsi işlerini geliştirmekten mutluluk duyuyor; bu nedenle yakın gelecekte her şehirde her gün ziyaret etmek istediğiniz restoran olacak!

Tom Coliccio

Uzun yıllardır Tom'un kendi kendine öğretildiği söylentileri var. Yani, Colicchio mutfak kitaplarında bağımsız olarak yemek yapmayı öğrendi. Bununla birlikte, bugün o zaten o da kitaplar kendisi yazan olağanüstü bir şef.

Maalesef Tom, tariflerini diğer mutfak uzmanları gibi en gizli gizlilik içinde korur; bu nedenle dünyanın en iyi şeflerinden alınan tarifler yine de benzersizdir, çünkü sadece birkaç tanesi bunu biliyor!

Bobby Fly

Bu, çocukken okula gönderilen bir İrlandalı şef. Sonra hemen işe gitmeye karar verdi, Bobby yerel pizzacı Baskin Robbins'e yerleşti.

Başarı, yalnızca John Allen'e ait bir restoranda çalışması sırasında aşçıya geldi. Fly, nitel olarak çalışmayı denedi, ancak her zaman değil. Bu basit sebeple John Allen aşçıyı Fransa'daki Pişirme Enstitüsüne gönderdi.

Bobby'nin kariyerine şimdi de bu arada mezun olduğu aynı üniversitede bir öğretmen olarak başladı.

Diğer katılımcılar

Yukarıda bahsedilen en iyi pişirme temsilcilerine ilaveten, adı Paul Bocuse olan şık şeften söz etmeyi başaramayız . Bu adam, 4 yüzyıllar önce doğmuş aşçılık hanedanına devam edebildi.

Ocak 1951'de doğan Bernard Loiseau'dan da söz etmek imkansız. Başarı, doğumdan sadece 30 yıl sonra aşçıya geldi. Ne yazık ki, zor durum nedeniyle Bernard 2003 yılında intihar etti.

Alain Ducasse adında bir adam 1956'da Fransa'da dünyaya geldi. 1974'te Ducasse kariyerine pişirme alanında başladı. Başarı ona hemen geliyor, ancak zaten 1984'te adam hayat ve ölüm eşiğinde. Sonra kahraman korkunç bir uçak kazasına düşer. Alain, uçağa binen tüm insanların tek kurbanı. Bugün Alain başarılı ve emin bir işadamı ve şefidir.

Heston Blumenthal, profesyonellik ve tecrübesiyle de en üst sıraya yerleşir.

Julia Child, tüm hayatında pişirmek için çok şey yapmış bir kadın aşçıdır. Arkadaşlarıyla birlikte üç gurme okulunu açtı. 2004'te öldü.

Delia Smith de iyi bir aşçı olduğu ve iyi bir TV sunucusundan daha az olmaması nedeniyle bu listeye giriyor.

Yüksek mutfak becerilerinin sırlarını çözmek zordur. Zaten anlamış olduğunuz gibi, dünyanın en iyi şeflerinin tüm tarifleri, bu yemekleri sadece bir veya birkaç yerde deneyebilirsiniz gerçeği nedeniyle benzersizdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.