Haberler ve ToplumDoğa

Vyngapurovskoye mevduat: nerede ve ne stokları?

Vyngapurovskoye alanı ülkemiz için büyük fayda sağlamaktadır. Bugün daha ayrıntılı bir şekilde konuşacağız, ne kadar zengin olduğunu ve ülke ekonomisi için hangi rolü oynadığını öğreneceğiz. Rusya'nın ekonomik refahın büyük oranda bağlı olduğu çeşitli minerallerde çok zengin olduğu unutulmamalıdır.

öykü

Vyngapurovskoye petrol ve doğalgaz sahası, Tarko-Sale kasabasının 20 km güneybatısındaki Yamal-Nenets Özerk Bölgesi'nde bulunuyor. İdari bölüme göre, mevduat Yamal-Nenets Özerk Bölgesi'ndeki Tyumen bölgesinde yer almaktadır. Mevduattan 100 km'den biraz daha uzakta olan Noyabrsk şehri. Mevduatın hemen yakınında aynı ada sahip bir yerleşim yer almaktadır.

Depozito 1968 yılında keşfedildi. Başlangıç olarak, bu gaz olarak kabul edildi, ancak düzenli olarak kendi topraklarında yürütülen bir dizi jeolojik araştırma, oradaki petrolün çıkarılmasının mümkün olduğunu gösterdi. O andan bu yana, Vyngapurovskoye yatağı bir gaz-petrol sahası haline geldi. Endüstriyel operasyonda sadece hazırlık ve araştırma çalışmaları nedeniyle 1982 yılında kurulmuştur.

özellik

Mevduat, Batı Sibirya petrol ve doğalgaz ilçesine ait. Bu, 15x25 km'lik ölçülerde olan yerel denizaltının yükselmesi ile sınırlıdır. Kaldırma, milin orta bölümünü karmaşıklaştırır ve 200 m'lik yükseltici bir amplitüd içerir. Alt Kretase ve Jura kütleleri sanayi-yağlı olarak kabul edilir. Coğrafi olarak, sık orman yollarına sahip bir ovadır. Alt Kretase'de petrol ve gaz yataklarının varlığı ancak 1978'de keşfedilmiştir. Topraklarda herhangi bir sismik aktivite tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar, alanın 27 rezervuarı var. Bunlardan 24'ü petrol üretimi için, 4 gaz-yağ ve petrol-gaz yoğuşma katmanı içeren üretim için kullanılmaktadır. Ayrıca üç gaz tabakası vardır.

jeoloji

Arazinin işletmeye başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 24 milyon ton petrol çıkarıldı. Bu, her yıl% 0.21'lik bir gerçek petrol geri kazanım faktörü ile geri kazanılabilir rezervlerin gerekli miktarının% 44'üne eşittir.

Depozitenin birçok katmanı ve karmaşık bir yapısı vardır. Petrol taşıyan zemin yaklaşık 1600 m olup Orta Jura ve Üst Kretase yaşlı kayaların kalınlığını kaplamaktadır.

"Gazpromneft"

Vyngapurovskoye alanı Gazpromneft'e aittir. Şirketin holdingleri arasında en büyüklerinden biridir. 2008 yılı verilerine göre, üretim 3 milyondan fazla gerçekleşti. Aynı zamanda, proje fonunun% 35'i halen gelişmemiş rezervlerdedir. Zemin altyapısı, yağ ön arıtma dükkânı, 5 pompa yükseltici istasyon ve 5 pompa istasyon istasyonu içerir. Petrol toplamak için boru hatlarının toplam uzunluğu yaklaşık 600 km'dir.

Araziyi kurarken, araştırma enstitüsü "Giprotyumenneftegaz" tasarlanmaya başladı.

Bugüne kadar gaz rezervleri 80 milyar metreküptür.

Mevcut durum

Günümüzde, alan, sanayi için gaz ve petrolün çıkarımı için iyi gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Bu, belirlenen mevduat alanlarında ve gelişme ihtimali olan yeni bir siteyi açmanız için mümkün olan en kısa sürede çalışmanıza olanak tanır. Petrol, Jurassik yataklardan ve neocom'dan, ayrıca Seomann yataklarından gelen gazdan aktif olarak çıkarılır. Çok yoğun olan gaz ve petrol boru hatları dişleri ağı, bunların üzerinden mineral taşınması. Urengoy-Vyngapur-Chelyabinsk-Novopolotsk doğal gaz boru hattı arazisinde toprağa verildi. Sahadan sadece birkaç kilometre uzakta ana petrol boru hattı Kholmogorskoe-Fedorovskoye-Surgut-Omsk var. Surgut'tan Vyngapurovsky'ye kadar olan mesafe yaklaşık 400 km'dir. Karayolu ile ayrı bir bağlantı var.

Ana çalışma alanı

Şu anda BV1, BV8 (güney), BV8 katmanları aktif olarak gelişiyor. Son katman işin ana yönüdür. Ayrıca, uzmanlar tek kuyularda keşif ve değerlendirme çalışmalarına katılıyorlar.

BV8 tabakasının ana kaynakları bölgenin kuzey kesiminde bulunmaktadır. Katmanlardaki düzenli azalma doğu ve kuzeybatı yönlerinden kaynaklanmaktadır. İş, kil toplayıcıların toplayıcıları tamamen yerine getirene kadar sürdürülür. Bu formasyondaki rezervuar dağılımının doğası lokal olarak mercek altındadır. Ayrıca, araştırmacılar, kuzeydoğudan, oluşumun genişlediğini ve zenginliğinin petrolle kaplandığını keşfetti. Madenciliğin ana alanı çok parçalı. Ayrıca bir merceksel şekli, yükselme bölgelerinde bir gaz kapağı, batı bölgesindeki killi kayalar ve kumlu-kil cisimlerinin tutarsızlığı ile karakterizedir.

Katmanların gelişimi, 25 hektar / iyi bir ızgara yoğunluğuna sahip 9 noktalı bir sistem kullanılarak gerçekleştirilir. Ana biçimlendirme BV8 için 7 diş sistemi kullanılır.

Parsellerin özellikleri

Rezervlerin koşulları ve jeolojik mevkilerine göre, BV8 tabaka birkaç bölüme ayrılmıştır: kuzey, ana, güney, batı ve 50p. Kuzeydeki site, uzmanlar tarafından 3 satırlı bir sistem kullanılarak geliştirilmiştir. Bölge aynı zamanda bir sıkıştırma sırasıyla ilave deliklere tabi tutulur. Kullanılan net yoğunluk 14.3 ha / oyuktur. Merkezi kısımdaki site 12 hektar / iyi bir ızgara yoğunluğu kullanan 9 noktalı bir sistem kullanılarak geliştirilmiştir. Yakın gelecekte, 5 noktalı bir sisteme geçiş planlanmaktadır. Güney ve batı kesimleri ayrıca 9 noktalı bir sistem kullanılarak geliştiriliyor ancak burada grid yoğunluğu 25 hektara / kuyuya ulaşıyor. İyi kalkınma için 50r. 12 hektar / kuyu yoğunluğunda odak ve suya yakın sel felaketi kullanılır.

BV5, SE1 tabakaları hala tek kuyucuklar tarafından geliştirilmektedir, bu nedenle pilot üretimdedirler.

Vyngapurovskoye gaz sahasında GDI yöntemleri

1984 yılından beri aktif su pompalaması yapılmıştır. Toplam 56249.9 bin m3 pompalanmıştır. Artan yağ geri kazanımı yöntemleri sayesinde, 5.000 ton ilave yağ üretmek mümkün oldu. Toplamda, GDI soruşturmaları sırasında, Üst Jura, Neokomni ve Senomaniyen'de dört mevduat tespit edildi. 985 m derinlikte, yüksekliği 90 m olan Senomaniyen'de büyük bir rezervuar deposu kuruldu ve GVK 945 m'dir.

Vyngapurovsky mevduatının jeolojik kesitinde bir boşluk var. Şu anda çevredeki kırılma tabakalarını geliştirerek yağları daha yoğun yöntemlerle özümlemenizi sağlar. Rezervuarda tek bir hidrodinamik sistem oluşturuldu ve bu da bir takım avantajlar sağladı: fosil ekstraksiyon oranını arttırmak ve yağ kurtarma geliştirmek mümkün oldu.

Makaleyi özetlemek gerekirse, Vyngapurovskoye gaz alanının en büyüklerinden biri olduğunu söylemek istiyorum. Uzmanlar, minerallerin ekstraksiyonunu yoğunlaştırmak için bir takım önlemler almalarını tavsiye ederler. Bu, hidrodinamik yöntemlerle, yatay gövdelerin delinmesi, enjeksiyon kuyularının işlenmesi, yatağın izolasyonu ve onarımı üzerine çalışmalar, derinleştirici ve delici yöntemler, su doygunluk aralıkları çalışmaları, yüzlerin normalleştirilmesi, fiziksel ve kimyasal yöntemlerin kullanılması gibi su yalıtımı içerir. Gördüğümüz gibi, alanın çalışmalarının verimliliğini arttırma fırsatları var; en önemlisi bir arzunun olması. Ancak, mevcut hizmet düzeyi ile Vyngapurovskoye yatağı en güçlülerden biri olmayı sürdürüyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.