FormasyonÖykü

Döneminde biyografi, Tüm Rusya Ivan 3 İmparatoru

Tüm Rusya Ivan 3 İmparatoru aralıksız Tatarların baskınlar ve acı mücadelesi ile ilişkili dramatik olaylarla dolu bir çağda doğdu aldatma ve ihanet dolu prens var. Rusya'da tarihinde, o bir olarak girilen Rus topraklarının toplayıcı. Bu daha sonra dünyanın altıncı yer aldı devlet, kurulmasından rolüyle dolgunluk ile ifade edilir.

gölgelendi çocukluk

güvenle teslim Büyük Prens Vasili II Mariya Yaroslavna eşi - bir soğuk kış gününde, Moskova üzerinde 22 Ocak 1440 çan sesi süzülüyor. Rab bellek önümüzdeki birkaç gün içinde kutlandı Aziz İoanna Zlatousta, onuruna kutsal vaftiz nişanlıydı valinin oğlu ve varisi, Ivan gönderdi.

Babasının altında 1445 Suzdal kadro tamamen Tatar ordularını mağlup edildi iken, mutlu ve kaygısız çocukluk sevinçleri, genç grand prens sona erdi ve prens Han Ulu-Muhammed'in kölesi oldu. Moskova ve onun geçici vali Dmitriy Yurevich Shemyaka sakinleri kaçınılmaz panik ve umutsuzluk doğmasına sebep olurlar şehirdeki kötü adamlar, yakında işgali için bekliyorlardı.

İhanet Duke durumuna geçer

Ama bu kez Rab bela önlenmiş ve bir süre sonra Prens Vasili döndü ama Moskovalılar için onlar için aşırı toplamına Horde fidye miktarlarına göndermek zorunda kaldı. sakinleri ile Memnuniyetsizlik yeni gelen destekçilerinin güç Dmitriya Shemyaki bir tat yararlandı ve onların yasal egemen karşı bir komplo yaptı.

Novgorod Chronicle haince yakalanan ve sipariş Shemyaka tarafından kör nasıl Trinity-Sergius Lavra Vasily III için bir hac yolunda söyler. Bu onun arkasında o bu güne kadar bilinen kiminle takma ad "Karanlık", oturmuş neden olmuştur. eylemlerinin komplocular Basil kasten Rusya'da Tatarların ve şehir ve cemaate onun alt merhametine verdi bir dedikodu başladı haklılığını göstermek için.

Tver Birliği Prens ile

Gelecekteki Grandük babasına sadık kaldı kardeşlerinin ve asiller ile İvan III Murom gaspçı kaçtı, ama yakında Moskova'da genç grand prens cezbetmek için kandırmak başardı ve sonra cezaevinde babasına baygın Uglich, gönderildi. Onun gelecekteki eylemlerin nedenini tespit etmek zordur - Rabbinin öfke korkuyordu, ya da daha büyük olasılıkla, bundan faydalanmak vardı, ama sadece Shemyaka yayımlanan birkaç ay sonra onları esir kör ve hatta belirli Vologda elinde onu kabul edip.

Hapiste geçirdiği körlük ve aylar hesaplanması, mahkum sonradan hayat ona pahalıya mal ölümcül bir hata Shemyaka ortaya çıktı kırdı. ücretsiz kez fesleğen ve oğlu Tver Prens Boris gitti ve onunla bir antlaşma, yakında büyük bir takımı başında Moskova'da ortaya çıktı. usurper rejimi düştü ve o Uglich kaçtı. Daha fazla güvenlik için, o zaman sadece dört yaşındaydı büyük prens Ivan Boris kızı Prenses Mary ile altı yıllık nişan yapıldı.

İlk askeri kampanya

Eskiden çocuklar çok erken büyüdü ve dokuz çağında, varis grandük sevk edilecek başlar şaşırtıcı değildir ve 1452 yılında, tüm Rusya Ivan 3 kafaların gelecekteki Çar birliklerinin kendisini voivod köklü gösterir Ustyug kale Kokshengu, yakalamak için babasına gönderdi.

şehri kalenin yakalayıp talan Ivan Moskova'ya döndü. İşte yüksek din adamlarının huzurunda ve büyük bir kalabalık izdiham de, o on iki damat yasalara uygun gelini on yıl evliydim. Aynı zamanda, Prince sadık insanlar iktidara yaptığı iddialarının son vermek daha orada Shemyaka gizleme Uglich zehirlenen ve kanlı sürtüşmenin durdu.

Bağımsız kural eşiğinde

O grandük olarak adlandırılır sonraki yıllarda, Ivan III aynı şekilde babası ve Basil II ile birlikte naip oldu. günümüze kadar "ospodari Tüm Rusya" ibaresi ile birlikte o dönemin korunmuş paralar. Saltanatının Bu dönemde, deneyimli bir Voivod Fyodor masal rehberliğinde, o becerileri çok daha sonra gerekli olacak generalship, sanatını anlayan ettiği aralıksız askeri kampanyalarının zinciridir.

Vasiliy Tomny ölür 1460 yılında İvan'ın saltanatı ülkedeki şehirlerin en uzatıldı Buna göre, ölümünden önce bir irade yaptığını yazar. Her appanage patrimonies vererek onu ve oğulları kalanını unutma. Ölümünden sonra, Ivan tam olarak onun yüzünden ona yeryüzünün kardeşlerin her vererek baba ve Moskova Beyliği'nin yeni tek hükümdarı oldu neler.

İlk adımlar

Er iç siyasi çekişmeler ve dış çekişme içinde karmakarışık oldu, yirmi İvan III babasının ölümünden sonra alınan, tüm güç köklü cetvel olmuştur. Büyük Basil II miras, ancak kötü yönetim prenslik organize olması, o onun güçlendirilmesi ve genişletilmesi için zor bir çizginin saltanatının ilk gün açtı.

tam yetki varsaymak John öncelikle devletin genel konumunun güçlendirilmesi önemsiyorum. Bu amaçla, daha önce teyit Tver ve Belozersk prenslik ile bir anlaşma ve aynı zamanda onun kişinin zamanında ve kendi kız kardeşi ona yanında olağanüstü üzerine yerleştirerek, Ryazan nüfuzunu güçlendirdi.

ülke sınırlarının genişlemesi

1471 yılında ölen Yaroslavl Prens Alexander Fedorovich, bulundurma oldu ilki Moskova Rus prenslikleri, geri kalanına bağlantı - Yetmişli yılların başında Ivan III hayatının ana nedenini başladı. Halefi iyi için, Boyar rütbesi aldı Moskova hükümdarlarının sadık hizmetkârı haline bulundu.

Yaroslavl Beyliği Dmitrov takip için, ayrıca Moskova Grandük yetkisi altında geçti. Yakında katıldı ve prensler güçlü komşusu porsiyon asaleti saflarına katılmak için seçtim Rostov kara, oldu.

Novgorod fethi ve yeni bir başlığın doğum

süreç daha sonra tanındığı isimle "Rus arazi toplama" arasında özel bir yer, çok sayıda prenslikleri, serbest ticaret ve aristokrat durumuna zıttır, Novgorod o zamana kadar bağımsız Moskova yakalanmasını alır. Novgorod Yakalama 1477 için, yeterince uzun bir süre üzerinde 1471 uzanmış ve Novgorod büyük bir tazminat ödeme ile sona erdi ilki iki askeri kampanya dahil, ikincisi bu antik kentin tam bir bağımsızlık kaybına yol açtı.

Bu İvan 3 Bütün Rusya İmparatoru olunca Novgorod yürüyüş sonunda, tarihte dönüm noktası olmuştur oldu. Bu şans eseri kısmen gerçekleşti. dilekçesi için muhasebe iş Moskova'ya geldi Novgorod, ikisi, tedavi "Rab" önce bir anda tersine, Grand Duke hitaben "egemen" kelimesini kullandı. İster o dalkavukluk tarafından kalemin kasıtlı veya kazayla kayma oldu, ama herkese ve özellikle Prens'e, sadakat duyguları böyle bir ifade akılda vardı. Bu zamana kadar, ve Tüm Rusya Ivan 3 başlık İmparator benimsenmesini bağlıyor karar verdi.

Tatar Han Ahmad işgali

Moskova prenslik başkanı Bütün Rusya Ivan 3 İmparatoru oldu tarihinin en önemli olayı düşen bir zamanda, Horde gücüne son verdi. Bu olarak bilinen Ugra dikilen. Onun çöküşü ve belirgin zayıflaması oldu hangi sonucu Tatar devlet içinde iç çatışmalar, bir dizi sonrası gerçekleşti. Bu yararlanarak John 3, Tüm Rusya ilk çar, sete haraç ödemeyi reddetti ve hatta infaz ona büyükelçilerini amaçlanmıştır emretti.

Tatar Han Ahmad, Litvanyalı cetvel Casimir ile bir ön anlaşmaya önce verilen yükselişi duyulmamış Böyle cüret Rusya'ya karşı bir kampanya başlatmak için. büyük ordu Oka geçti ve nehir Ugra kıyısında kamp kurmuş olan 1480 yazında oldu. Bizzat Ivan 3, Tüm Rusya İmparatoru gitmekte olduğu Rus ordusunu karşılamak için kolları sıvadılar. Kısaca sonraki olayları anlatan, bunların büyük ölçekli düşmanlıkların tırmanacak olmadığı unutulmamalıdır ve Ruslar tarafından kurtarıldı düşman saldırılarının sayısı, sadece sınırlıydı.

Moğol-Tatar boyunduruğu tamamlanması ve Litvanya'nın zayıflaması

Prensin beraberindekiler vaat Casimir bakımı beklemeden, kış başlamadan önce Ugra üzerinde duran ve korku sonra diğer tarafta onları bekliyordu, Tatarlar çekilmek zorunda kaldılar. Ruslar tarafından takip, onlar acımasızca Prenslerinin taahhütleri ihlal misilleme olarak talan Litvanyalı topraklarda, derinliklerine gitti.

Bu sadece Tatar-Moğol boyunduruğu boyunca tamamladığı Rusya'ya göçebelerin son büyük istilası, ama aynı zamanda Litvanya'nın önemli zayıflaması Dükalığı'nı sürekli devletin batı sınırlarına tarafından tehdit edilir. onlarla bu süre çatışma katılmadan Ivan III Moskova prenslik önemli alanlar Litvanyalı yöneticilerin planları ile çelişmektedir kapsaması nedeniyle özellikle akut olduğu için.

Kırım ve Kazan Hanlığı doğru Politikası

sırasında kimin saltanat Rus devletinin bağımsızlığı için süregelen bir mücadele dönemi vardı, bastırmak için saldırganlık Litvanyalılar Zeki ve ileri görüşlü politikacı Ivan III ile ittifak içine girmiş Kırım Hanlığı, bir zamanların kudretli Altınordu internecine mücadelesinin sonucunda kopan. Moskova anlaşmalara mahkumlara göre, onun yöneticileri defalarca böylece onların olası rakipleri zayıflatarak, onların baskınlar Ruslar düşman topraklarına yerle bir etmiştir.

Çok daha kötü olan tüm Rusya İmparator ilişkileri vardı Kazan Hanlığı'nın. Sık Tatar başarısızlıkla sonuçlandı tepkilerin bir dizi üstlenmek Rusları zorladı akınları. Bu sorun İvan III döneminin sonuna kadar çözümsüz kalmıştır ve halefi tarafından miras kalan.

Ivangorod inşaatı

Novgorod Moskova beyliğini Katılma yeni sorununa yol açtı - Rusların kuzey-batı komşusu Livonia oldu. Bu ülke ile ilişkilerin tarihi nispeten sakin dönemler de dahil olmak üzere farklı aşamaları, silahlı çatışma izledi biliyorum. Sınır güvenliği için İmparator Tüm Rusya Ivan 3'ün alınan tedbirler arasında en önemli yeri 1492 yılında inşaat tarafından işgal edilmiş kale Ivangorod ait Nehri Narva ile ilgili.

Moskova Beyliği'nin daha da genişletilmesi

İvan 3 yeni topraklara onları birleştiren, tüm Rusya İmparatoru seçildi Novgorod fethi, sonra büyük ölçüde iyileştirildi. 1481 yılından itibaren Moskova prenslik nedeniyle eskiden Vologda Andrei az sonra Vereisky Duke Mikhail Andreyeviç'le valisine ait toprakları dahil şekilde genişletildi.

Belli bir zorluk Ivan için zaferiyle sona erdi silahlı çatışma, sonuna kadar start verdi Moskova, Tver prenslik, itaat oldu. Uzun ama başarısız mücadelesi Moskova Prens Ivan III idi sonra, Ryazan ve Pskov arazi, efendisi olarak bağımsızlığını korumak için başarısız oldu.

Rus topraklarının bu önemli hükümdarı biyografisi ayrılmaz o güçlü bir devlet haline prenslik nispeten küçük bir kısmını miras almıştı dönüşümü ile bağlantılıdır. Bu durum o Ivan Büyük yıllığın girdiği Rusya'nın geleceği, bütün temeli haline gelmiştir edilir. Bu dönüşümün ölçekli Rus tarihinin en seçkin rakamlar arasında cetvel saflarına işledi.

O 27 Ekim, 1505 yılında tamamlanan Hayat yolculuğu, kısaca eşi Sofyu Paleolog tarafından atlattı. yaklaşan ölüm malum olma Ivan Veliky işlerinden ayrıldı. Son aylarda o kutsal yerleri ziyaret için ayrılmış. Küller Moskova Kremlin bulunan Başmelek Katedrali gömülü dört asırlık, "Rus arazi toplayıcı", duvarları onun döneminde inşa ve yüzyıllardır yaratıcısı Ivan 3. Tüm Rusya İmparatoru ait başlıklar, kalıcı girmiştir sonra oldu dönemin, bir anıtı olarak kaldı edildi Aletleri ve tahta çıkmak için fırsat vardı herkese aitti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.