FormasyonBilim

Insanlık tarihine oluşum ve medeniyet yaklaşımlar

Yerli edebiyat ve bilimde Uzun bir süredir, göz ve insanlığın geçmişteki çalışmalarına tek yaklaşım yoktur. Ona göre, toplumun bütün gelişme ekonomik yapılarını değiştirilebilir. Bu teori açık ve kanıtlanmış Karl Marks ortaya koydu. Ama bugün daha sık hikaye kökenli ve gelişme tarihine oluşum ve medeniyet yaklaşımları bir araya birleştirerek faktörlerin daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmektedir insan ırkının.

fenomen, birçok açıklamaları vardır, ancak bunlardan en önemlisi Marx'ın teorisi tek taraflı ve pek çok faktörü dikkate ve toplum olarak böyle bir çok yönlü fenomenin çalışmada dikkate alınamaz geçmiş verilerini, almaz söylüyor.

Oluşum ve medeniyet yaklaşımlar aşağıdaki faktörler bağlılığın dayanmaktadır:

  1. oluşum - ekonomik gelişme ve mülkiyet hakkına dayalı;
  2. medeniyet - din arasında değişen ve ilişki ile biten dikkate yaşamın tüm unsurlarını alır "bireysel -. güç"

Bu medeniyet yaklaşımı ise birleşmiş bir kavram açısından zayıf olmasına dikkati çekiyor. Her araştırmacı de dikkate yalnızca bir veya iki faktör dikkate alır. Böylece, Toynbee onaltı ayıran toplumun türlerini, zirve ve düşüşe kurulduğu günden itibaren tek topraklarında toplumun gelişimi dayalı. Ona aksine Uolt Rostou sadece 5 medeniyetlerin tanımlar oranına yerleştirilir vurgu temeli "nüfus - tüketim", bunlardan en yüksek kitlesel tüketim durumudur.

ikinci teoriden görüldüğü gibi, formasyon ve medeniyet yaklaşımlar çoğu kez, tuhaf olmadığı, birbirleri ile üst üste gelir. Bu durum nedeniyle hepsi bakışın sadece bir nokta ile toplumun tarihinin ile karakterizedir gerçeğine etmektir. Böylece, toplum bilimiyle hem oluşum ve medeniyet yaklaşımlar tam bir yönteme yalnızca dayalı tüm aşamalarında, doğuş ve gelişimini, açıklayamam.

Yani, bu en kapsamlı medeniyetlerin Marks'ın ve Toynbee'nin teorisinin oluşum teoridir. Son yıllarda giderek daha fazla eğimli araştırmacılar çoğunluğu bu kavramların anahtar parametrelerini birleştirdiğinizde bilim, ekonomi, kültür ve kamu hayatın diğer alanlarında geliştirilmesi yolunda gitti, neden mümkün oluşum ve medeniyet yaklaşımlar tamamen haklı olduğunu düşünmek o tarihin sayfaları arasında izlenebilir.

Yukarıdaki nedeniyle insanların 5 aşamadan (oluşumları) Marx'ın teorisi ekonomi ve geliştirme araçları türüne ağırlıklı dayalı olmasından etmektir. Toynbee'nin Teorisi etkili sosyal, dini, kültürel, bilimsel ve diğer faktörleri açığa onu tamamlar. Bu Toynbee'nin erken dönemlerinde daha doğrusu dini bileşeni odak dikkati çekiyor ve bu onların muhalefet tarafından şartlandırılmış edildi. Zamanla, durum değişti ve bugün toplum bilimiyle oluşum ve medeniyet yaklaşımlar sadece şartlı ayrılır.

Tarihin kavranması bu yöntemler kusurları ve erdemleri olarak var olduğunu belirtmek gerekir. Yani, oluşumları teorisi herhangi topluluğun ekonomi tarihinin beş aşamadan tüm yönleriyle detaylı bir çalışma vardır. dezavantaj çalışma için konu sadece Avrupa ülkesini belirlendi gerçeği ifade edilir devletler (yani kendi çalışmalar Marx'ın teorisi), doğan süreçlerin tek taraflı anlayış. Deneyim Slav devletleri, dünya Arap, Amerika ve Afrika değil hesaba katılmalıdır. bir faktör muhakeme yeteneğini ve uygarlıklar Toynbee'nin teorisinin "babası" temelli olarak sağlar.

temelden yanlış ne karşı şu anda insan gelişiminin tarihine oluşum ve medeniyet yaklaşımlar. Araştırma esasen toplumu geliştirme yöntemlerine Böyle bir yaklaşım oda en yakın toplum içerisinde meydana gelen tüm temel süreçlerini incelemek bırakır. Ve böylece beyaz lekelerin oluşumunu önlemek için eş zamanlı oluşum ve medeniyet yaklaşımlar kullanılmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.