Uzmana sorun

Denge fiyatı

Piyasada denge özü bu durumda, yani piyasa ne alıcı ne de satıcı mevcut dengeyi kırmak için kendisine düşen bir arzum yok, yani dengeli olarak kabul edilebilir. denge fiyatı - nokta hangi partilerin çıkarları aynıdır. Başka bir deyişle, denge - bu, belirli bir fiyata talep arza eşittir bir durumdur.

Kuşkusuz, iş operasyonlar sırasında bazı malların değeri üzerinde etkisi olan ekonomik değeri sürekli değişiyor. Bu nedenle, denge fiyat dinamikleri sadece nadir durumlarda oluşabilir ve kısa bir süre için sadece elde edilir. Bu değişimlerin nedenleri gelir bir değişiklik, yeni teknolojilerin tanıtılması, çeşitli için fiyatlarındaki tat, moda, artış ya da azalma değişiklikler olabilir üretim faktörlerinin. bu değerler sırasıyla sola veya sağa arz ve talep eğrileri değişen, değiştirmeye başlarsanız, piyasa dengesini ve denge fiyatı değiştirebilir.

Fonksiyon denge fiyatı

· Bilgi.

· Dağıtım.

· Dengeleme.

· Uyarıcı.

· Standardize.

kararlı denge

Pazar, nazım, dönmek için bu duruma dönmek ya da olmamak biraz zaman alabilir. Burada istikrar veya denge stabilite sorunu ile karşı karşıyadır.

İstikrar dengelemek - yalnızca iç faktörlerin etkisi altında denge durumuna geri dönmek için tekrar pazara yeteneğidir. Piyasada denge kararlı halinde, o zaman daha fazla ayarlama yani gerekli değildir, pazar kendisi dengeyi korumak için yapabiliyor. Piyasa istikrar özelliğine sahip değilse, o zaman gerekli düzenleme haline gelir.

Piyasada devlet etkisinin başlıca araçlardır: sübvansiyonlar, vergi, sabit oranlar veya malların sabit tutarlar. En uygun yumuşak yolu ve regülasyon piyasa mekanizmasının vergidir. Vergiler pazar oluşumların etkisi özgürlüğüne karışmaz piyasa süreçlerinin sızıntı şartlarını değiştirmez.

Denge fiyatından Sapmalar

Olası herhangi kesin denge fiyatı veya denge durumundan bir sapma. Piyasa dengesi satılan malların numarası veya piyasa fiyatını değiştirmek için hiçbir fırsatı varken durumda bulunmaktadır.

piyasa fiyatı otomatik olarak piyasada kurulmuştur. Bu süreç Adam Smith mekanizması seçildi "görünmez el". Daha etkili talebi ile piyasaların yararına belirli kaynakların yeniden dağıtılmasını kolaylaştıracaktır fiyat tekliflerinin ile karşılaştırıldığında talep fiyat artışı.

Overpriced müşterilerinin ihtiyaçlarını üretimi artırmak ve karşılamak için üreticileri isteyen malların göreli kıtlık bir göstergesi olabilir. denge fiyatı büyük ölçüde maliyetleri piyasa ortalamasının altında olan üreticilerin maliyetlerini aşabilir beri, o zaman bu durum ekonominin genel verimliliğini artıracaktır iyi üreticileri, kaynakların yeniden dağıtılması katkıda bulunacaktır.

Ancak, tüketicilerin her zaman denge fiyatları ile mutlu ihtiyacı duymaz. Kamu öfke fiyatlandırma sürecinde aktif devlet müdahalesi için zemin oluşturur.

Zaten belirtildiği gibi Uygulamada, hükümet müdahalesi, minimum veya maksimum fiyatlar kurulması dönüşebilir. devlet tarafından kurulan minimum fiyat, denge altında olacaksa, bir eksiklik var ve denge fiyatından en az yüksek olursa, üretilen malların bir artı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.