Sanat ve EğlenceFilmler

David Cronenberg, film yönetmeni ve senarist: biyografi, yaratıcılık

Belki dünyaca ünlü yönetmen David Cronenberg bir korku filmi her şeyi bilir. O - ilham ve yaratıcılık adamı. onun sinematografik aktivite (1975) Davut başından beri birbiri ardına, titiz film eleştirmenlerinin her yönetmenin damgası herhangi görmemişti, tam uzunlukta filmler bir plan üzerinde on dokuz benzersiz aldı önceki çalışmalarından miras. Bağımsız sinemanın en özgün yönetmenlerinden birinin deha Tanıma jüri başkanı kendisine emanet edildi , Cannes Film Festivali'nin 1999 yılında.

Ancak, bu konuda hikayesi, genellikle bir biyografi ile başlar.

Üçüncü nesil emigrant

David Cronenberg Toronto 15/03/1943 doğdu. Büyükbabası birinci nesil muhacir, bir Litvan Musevi, Foreman adını taşıyordu. Ancak, Kanada'ya kalkmıştı, atası derhal Konenberg olarak değiştirdim. O kaderi hile vermek isteyebilecek? Sonuçta, ülkesinin adının en zengin vatandaşı Leopold Kronenberg oldu. yeni konumda Müteşebbis dede babası David verdi küçük bir aile şirketi (kitapçı) yarattı. dükkanlardan ohod alan herkes, ayrıca gazete "Toronto Telegams" gazeteci çalışmıştır. Eğitimin anne gelecekteki müdürü bir müzisyendi. O Kanadalı bale dansçıları eşlik etti.

Çalışma. sinema için Tutku

Liseden sonra David Cronenberg'in doğduğu şehrin Üniversitesi'ne gitti. onun insani odak var saptandı. Çalışmanın sırasında öğrencinin 1967 yılında mezun Fakültesi İngilizce literatürde en bilimler okudu fakülte, transfer.

Üniversitede David sinema ilgilenmeye başladı. Bu tesadüf sonucu ortaya çıktı. Arkadaşlarından biri sınıf arkadaşları hakkında kısa film yaptı. Cronenberg'in o hayran izledi. O sinema yoluyla gerçekliğin dönüşümü olasılığı çekti oldu.

İlk başta srezhessiroval ve iki kısa film yönetti: (1967) ve "Move" (1969) "Tahliye itibaren".

yaratıcılık Belirgin felsefesi

David'in insanın tanrısal doğanın dogmayı kabul etmek istemiyordu, bir ateist oldu. Yaratıcı kişilik fahiş zihin ve beden mutasyon insan katıldı. sinemada benzersiz eğilim, genç film yönetmeni, belli ki ilkesine dayalı icat Developing "gözlerini inanmıyorum." Öğrenci David Cronenberg it a gizemli ve esrarengiz doğasını veren görünür dofantazirovat insan bilgisinin belirgin sorgulamak. O gelecekteki yaratıcılık temel taşı fikri herhangi bir kişinin bir bilim adamı deli gibi olduğunu ve onu çevreleyen yaşamı, deneyler için bir laboratuvar olduğunu belirten formüle.

usta filmi

Planlanan konseptine uygun olarak yaratmıştır - (1970) "Geleceğin Suçları" (1969) "Stereo" ve - iki kısa film sonrasında. David o bilinmeyen yeteneklerini, akli deformasyon açarak, insan mutasyonların temasını geliştirdi. Anormal sert bir delilik gibi, bir taraftan bu Kanadalı sinemacı olmak isteyen eserinde merkezine yerleştirme ve.

deha ve akıl hastalığı arasındaki sınırı koydu nerede Ama sonra, bakın, Allah bilir. Eflatun veya lütuf insan düşünce deliryum denir. havarilerine göre, Yunan filozofu kendisini görünmez biriyle uzun konuşmalar yaptık. Bazı insanların yaratıcılık biyografileri hatırlatmakla yetinelim. Nitekim, çağdaş bilimsel verilere göre, akıl hastası olarak kabul Dostoyevski (epilepsi şiddetli formu), Gogol (şizofreni). Periyodik delilik (bu görüşmeler ile doğrulanmıştır) tedavi ve korku Stiven King'in edebi kralından.

Bir şey şüphe götürmez: acemi yönetmen David Cronenberg tuhaf insan doğası senaryoları yansıtan aynasında, kendi dünyalarını yarattılar.

İlk uzun metrajlı filmi

1975 yönetmenin yaratıcılık yeni bir aşamaya işaret ediyor. sinema tarihinde ekranlar ilk uzun metrajlı filmi "Kramplar" yayınladı. David Cronenberg (av Orman tutsaklık) bütçe film için fon biriktirmeye. Onun komut bir deli bilim adamı ve insan cinsel fonksiyonun güçlendirilmesi etkileyen yeni bir insan parazitleri getiren genetik, anlatıyor. O Montreal yakınlarındaki yerleşim adanın birinde yaşıyor. parazitin implantasyonu ilk deneyim metresi sözde bilim adamı üretir. Ancak yakın bir zamanda durumun kontrolden çıkar - ada şiddetli cinsel yırtıcıları açısından yasalara uyan vatandaşlar döner bütün salgın patlak.

Filmografi maestro Cronenberg

Bu kusurları filmleri olmadan değil aslında David Cronenberg kaynaklanmaktadır. Daha önce bahsedildiği gibi, "The Star Kartları" "Kramplar" (1975) (2014) adlı on dokuz maddeden oluşmaktadır, şimdiki anda bunları listeleyin.

Ancak, "kramplar" o gerçek bir yönetmen olarak kendini kanıtladı. Diyaloglar mutabakatı. ironi: Filmin bir motif yoktur. aktörlerin Görünür çabalar. Ucuz bir film olarak kapasite için alınabilecek herşey David Cronenberg yaptı. yönetmenin Filmografi gerçekten etkileyici. Görüldüğü üzere, genç yönetmen ilk filmin başarısından sonra onun defne dinlenme yoktu ve yeni üslup keşif, ifade özgün yollarla arıyordu.

Daha sonra bir sonraki üç bütçeli filmlerde tarzı bir arama izledi. Ve son olarak, 1981 yılında, ona yaratıcı arama sonucunu kazandı. Orada açık bir başarıydı: yönetmeni kendisi senaryo tarafından yazılmıştır neyi yarattığı filmi "Tarayıcılar", sinema dünyasında onu tanıma getirdi. Tür resimlerinde nitelikli uzmanlar patlayıcı karışım dedektif, korku, bilim kurgu, korku şoku (ilaç deney sonucunda yeni bir insan ırkının rastgele oluşturulması konusunda rivayet senaryo) çağırarak, belirsiz.

İleriye dönük olarak, yönetmenin tam filmlerinin temsil eder. Üzerinde daha ayrıntılı konuşacağız.

p / p №

orijinal adı

gişede adı

yaratılış yıl

1

heyecan

"Konvülsiyon"

1975

2

kuduz

"Kuduz"

1977

3

Fast Company

"Dissolute şirketi"

1979

4

Brood

"Yavru"

1979

5

Tarayıcılar

"Tarayıcılar"

1981

6

Videodrome

"Videodrome"

1982

7

Ölü Bölge

"Ölü Bölge"

1983

8

Fly

"Fly"

1986

9

Ölü Ringers

"Ölü Ringers"

1988

10

Çıplak Öğle

"Çıplak Öğle"

1991

11

M. Kelebek

"M. Kelebek "

1993

12

kaza

"Crash"

1996

13

Existanz

"Varoluş"

1999

14

örümcek

"Örümcek"

2002

15

Şiddetin Tarihçesi

"A History of Violence"

2005

16

Eastern Promises

"Eastern Promises"

2007

17

Tehlikeli İlişki

"Tehlikeli İlişki"

2011

18

Cosmopolis

"Cosmopolis"

2012

19

Maps to the Stars

"Yıldız Haritası"

2014

Filmler 80'li. İkonik filmi "The Dead Zone"

Bu topikal konularda sondaj yaptığı eserlerinde tanınabilir Direktörü David Kronenbergstal. STR gerçekten insan hayatını etkilemeye başladı. Seyirciler açıkçası şimdi Rus okuma kamu Victor Pelevin başka roman olacak hemen aynı Kanadalı yaratıcı yeni eserlerle bekliyor. Ve yazar onları hayal kırıklığına uğratmadı. Bir sonraki filmleri, "Videodrome", şirket ticari televizyon ve basına getirmek, görme derinliği toplumsal sorunların müdürü şaşırttı. açıklama bir derinlik inceledi el yazısı sihirbazı ile ilgilidir. Film eleştirmeni, öngörü vurdu Böyle bir seviye aşırı bilgisayar başardı.

Ve önümüzdeki yıl "ölü bölge", Cronenberg filminde festivallerde iki uluslararası ödül kazanan Stephen King romanından uyarlanan. Eleştirmenler 1984 yılında bu kinorabotu iyi korku filmi diyoruz. Kısaca bu olağanüstü eserin hikayesini anlatmaktadır. Sınıf öğretmeni Dzhonni Smit, ikamet Maine, ciddi bir araba kazası biniyor. Beş yıldır komada. Son olarak, kendi kendine gelme, Smith hediye keşfeder: diğer insanların geleceği ona açık ve anlaşılır gibiydi.

Hemşire, onun için bakım Johnny kızını tehdit ölümcül bir tehlikeye işaret ediyor. Hemen eve anne döndükten sonra ateşten bir çocuğu kurtarmak için yönetir.

Smith dönüşüm için zihinsel hazırlıksız. Sorumlu hekim şüpheliler elini alır ... ve geçmiş görür, ruhsal bozukluk, o hastayı inceler kötüleştirebilir. O genç kadın çocuk arabada insanlar bırakmak tahliye verdi savaşı görür. Annesini ve o yaşıyordu (o zamana kadar Onun ölmesini kabul) - Doktor onu şok!

Johnny hediye ile yaşamayı bilmiyor. Hala aşık onunla geri onun kız arkadaşı, onu belirleyin. Ancak, şu ona onun kararsız zihinsel dengenin nihai sonuçların geçmişini oldu. Polis genç kadınların seri cinayetlerin soruşturmasında bir medyum olarak kullanır. Aniden, ortasında bir soruşturma deneyde, yardımcısı bırakır. Dzhonni Smitu hizmet etmiştir kişiye görünür ve o ve Şerif evine gider. Evin eşiğinden gelen misafirler asistan anne ateşler ama özlüyor ve tepki şerif atış doğrudur. Bir manyak, şimdiye kadar bu korkunç cinayetleri oluşturmak için - evin içine Breaking, şerifle birlikte Johnny kendisi scissors- makas oğlunu protknuvshego görür.

O kaderin bir silah haline gelmiştir karşısında şok olduğunu ... Smith bir kulübede yerleşmiş bir münzevi haline gelir. Ancak insan zafer ona hiçbir dinlenme vermez, insanlar tavsiye için ona git. belirleyicisi başka felaket önlemek için başarısız: Bir adam, fikrini değiştirdi, buzu düşmüştü oğlu kaydeder.

izleyici gerçekten bağımlılık yapar ve uzak taşıyan "ölü bölge". Stephen King ve David Cronenberg tarafından ortak çalışmalarının bir sonucu olarak oluşturulan film, büyüleyici ve olağanüstü dönüşmüştür.

Ama trajik biter. Sarah, aşkım, Johnny ABD başkanlığına aday seçim kampanyasında gönüllü olmuştur. Kim dokunmadan süre Stillson'un elle insanları selamlıyor aday seçmen ile görüşmede, ve filmin kahramanının geldi. Onun geleceği görüyor: başkanı oldu o aday Dünya Savaşı III ortaya çıkaracak.

dünyayı kurtarmak için - John görevini artık küresel olduğunu fark eder. Ama bu Stillson'a öldürmeliyiz. E. O çocukların öğretmeni, ( "Öldürmeyeceksin!") Predictor manevi krizi geçiren, Tanrı buyruğunu kırmak için gerekli olan ancak bu adımı atmaya karar verdi. Özellikle onun girişim başarılı olacağını bilir çünkü. Ama detaylarını görmüyor ...

Ancak, atış takip edilmedi. John bir silah çekti, zaman, o bir çocuk Sara Stilson arkasına saklandı. Muhabirin fotoğraf çekmek mümkündür ve daha sonra intihara iterek başvuru bir resim kariyerlerini yok eder yayınladı.

Önümüzdeki adayın koruma öğretmen. Onlar kendisine ateş açıp ölümcül bir yara. Can, favori neler olduğunu açıklayabilir önce öldü.

popülaritesi yükselişi, filmin bütçesi büyüme

Bu bir başarıydı! Kendiniz için Yargıç: ABD'de 10 milyon $ gişe geliri "ölü bölgelerin" bütçeli yalnız 20 milyondan fazla sorumluydu! Dünya görüntüleyici, bilindiği gibi, 20 milyon. Doları ödedi. Film yılı için dehşet iyi grubu olarak adlandırılır, uluslararası kinokonkursov ödülleri vardır.

Bu film şeridi sonra başka yönetmen onun defne dinlenmiş olurdu. Ancak, eserinde Devid Kronenberg içinde durdurulamaz. Onun için Filmler - bu onun hayatı. Ortaya çıkan gelir o zenginleşme kaynağı olarak değil düşünmektedir, ancak bir yol olarak fon yeni filmleri oluşturmak için olsun. Sıradan insanların standartlarına göre, o - "Fly" sadece takıntılı ... "Methven bölgesi" yönetmen fanatiği aşağı yeni blockbuster üretiminde "yanıklar" gelir elde Ah, bu film, (önceki filmin verimliliği ile kıyas yoluyla) sence ... tüm dünyada bakmak için, 40 milyon dolar yapmıştır "Sineklerin" elde edilen gelirin görünüyor? 60 istemiyoruz?!

90'lar. Tanıma ve ödüller

"Fly" David Cronenberg'in adının ardından dünyada bir marka haline gelir. Yirminci yüzyılın son on yılında, kendi kendini yetiştirmiş bir film yapımcısı tanınan ve saygıdeğer girilen. O, tüm başardı! O başarıyla türler ve deneyler başladı. Uilyam Berrouz onun distopyacı "Naked Lunch" film uyarlamasının övdü. 1990 yılında, usta G. Hwang tarafından oyunun kendi uyarlaması çalıştı. O derece filmi "Madame Butterfly", tanınmış bir uzman kaldırmak başardı. Tabii ki, o yapar ve korku filmlerinin favori türünde. eserleri dayanan filmi "Crash" James Ballard, Cannes'da yönetmen ödülünü getiriyor.
1999 yılında, 1 numaralı yönetmeni David Cronenberg dünyada kabul edilmiştir. Filmografi Maitre kült filmi "eXistenZ" doldurulan. Yazar, insan zihni bilgisayar sanal gerçeklik tuzağına düşer ve gerçek dünya bunun yerine koymayı nasıl başladığını sürecini göstermek için başardı.

O Cannes Film Festivali'nin jüri başkanı emanet edildi. Ve o ustaları yenerek, rekabetin bütün tarihinin en skandal ödüllendirici geçirir ve onlara başlayanlar için ödüllerini takdim etti. En doğal haliyle yetenek: Sonuçta, Cronenberg için, filmlerin maliyeti ile yaptığı yolculuk, sadece bir yaratıcılık kriterini vardır başladı. Hiçbir şey "sinema kutsal inekler" ama yapacak Böylece kötü bir oyun iyi bir yüz yapmak.

Cronenberg yeni yüzyılın Filmler

2002 yılında ise Oda minimalist gerilim "Örümcek" Bütün yarışma pogramma Cannes Film Festivali için sesi ayarlar. Sihirbazı titizlik Dostoyevski insan ruhunun derinliklerine izleyiciler düştü. Oedipus kompleksine küresel tabi şizofreni Dennis Clegg ile Tüketilen. Film kahramanı mutlak umutsuzluk yaşam durumun izlenimi verir.

Anlaşılmaz yaratıcılık yollarıdır. D. Wagner "Oscar" için aday romanından uyarlanan Suç draması "A History of Violence" (2005),. Daha sonraki filmler nakit yönettiği, ancak sadece 2014 yılında film alegori "yıldız haritası" "Oscar" verildi. Son yıllarda yaratıcı ustaları, o yavaş yavaş saniyenin felsefi alt konulara odaklanarak uzak gen mutasyonlarının konu taşındı gösterir.

Yetenekli yönetmen ve yazar olarak sivrildi. David Cronenberg yaratıcı hediye çok yönlü sürpriz doyum olmuyor. "Eating" - romanı sadece başlangıç olduğunu, ancak okurken izlenim klasik kalem kalır. Okuyucular Kanadalı film mükemmel konuşuyor sadece bir dili gördük. Onun roman yakalar ve ilk gelen son sayfaya muallakta okuyucuyu tutar.

yerine bir sonuca ait

Devid Kronenberg yönettiği halka yönelik ilginç nedir? Aslında, o öz - öğretti. mezunlarını film yapmak edebi üniversitelerini hazırlamak vermeyin. o önlenmiş olur? Büyük olasılıkla, hayır. Bu yardım etti. Hiç kimse ateş nasıl ve hangi David, söylediği için, o kendi benzersiz şekilde eserlerinde yürüyordu olduğunu.

kendine bırakıldı 9 yıl kadar, ailede sevilmemiş çocuktum A. S. Pushkinym ile analoji (aynı zamanda "delinmiştir" kardeşi bir baba, bir kardeş - anne). Bu deha zemin hazırlamaya yeterliydi ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.