Ruhsal gelişimDin

Confessor (Krasnoturyinsk) Maxim Tapınağı. Tarih ve modern yaşam

Kuzey Urals'ta Confessor Maxim'in (Krasnoturyinsk) muhteşem bir güzellik tapınağı vardır. Bu beş başlı, güzel bina genellikle göksel bir gemi ile kıyaslanır; altın kubbeleri gökyüzünde yükselir. VI-VII yüzyıllar önce Bizans ve sonra Colchis'te yaşayan ilahiyatçı ve filozofun şerefine kutsandılar. Kiliselerindeki çanların sesi ve güçlü şarkısıyla yaptığı sesler, hizmet için kilise cemaatçileri çağırıyor. Ülkemizdeki birçok kiliseler gibi o da refah yıllarını biliyordu, zor zamanları öğrendi ve nihayet yeniden doğuş dönemini öğrendi. Ama sırayla her şey hakkında.

Ahşap mezarlık kilisesi

XVIII. Yüzyılda dahi, tüccar Maxim Pokhodoshin tarafından kurulan maden ocaklarının bu bölümleri vardı. Zamanla, babasının hatırasını sürdürmek isteyen oğlu, yerel mezarlığa ahşap bir kilise yaptırdı; bu mezarlık, 1787'de babasının cennet patronu Confessor olan Monk Maximus'a kutsandı. Mezarlık kilisesinden kademe kademe evrimleşerek, 1829'da ateşle yok olana kadar Tanrı'ya hizmet ettiler.

Böyle bir talihsizliğin sonucu olarak, yerliler kendilerini neredeyse manevi bir beslenme olmadan buldular. 1842'de, mayınların şefi MI. Protasov, yerel halkın ahlaki koşullarıyla olan aşırı meşguliyetinden dolayı en üst makamlara yazdı. Bu şaşırtıcı değil - bunların önemli bir yüzölümü, eski hapishaneler, yıllarca hapis yattıktan sonra çevre köylere yerleşti. Protasov, ziyaretinin eski hükümlüler üzerinde olumlu etkisi olacağı üzere yanmış bir kilisenin yerine büyük bir taş kilisenin inşasında yaratılan durumdan çıkış yolunu gördü.

Taş kilise yapımının başlangıcı

İki yıl sonra, tüm bürokratik gecikmeler sonunda Confessor'in Maxim Tapınağı sonunda atıldı. Krasnoturinsk hala küçük bir şehirdir ve o sırada sadece iki madencilik tesisi - Goroblagodatsky ve Bogoslovsky tarafından kurulan yerleşimlerin merkezi idi.

Başkentten uzaklığı, inşaat hızını yavaşlatan nedenlerden biriydi. Yalnızca Leuchtenberg Dükü olan Petersburg Sanat Akademisi başkanının kişisel müdahalesi işe ivme kazandırdı.

Ana müteahhit tespit edildi. Üçüncü guild S. Yakovlev'in taciri oldu. Ancak doğrudan serf muzhik Nikandr Trukhin'in çalışmalarını denetledi. Hiçbir eğitim almayan ve sadece deneyime, yaratıcılığa ve sağduyuya dayanan bu folk nouveau, tanrısızlığın yıllarında patlayıcılar tarafından dahi yok edilemeyen bir tapınak inşa etmişti - böyle sağlam bir duvar örgüsü o kadar sağlammış gibi görünüyordu. Onlar vicdanlı bir şekilde çalıştı, Tanrı için çalıştığını biliyorlardı. Nahalturish - gelecek dünyada cevap verecek. Confessor olan Aziz Maximus tapınağı, mimar A. Delusto'nun tasarımına göre Bizans tarzında yapılmıştır.

Moskova ustalarının çalışmaları

Ve bu arada başkentte, gelecekteki katedral için bir ikonostaz yarattılar. Sanatçı A. Maximov ve mimar G. Ponomarev, karikatürcü I. Vladimirov ile birlikte yapmaya başladı. Çalışmalar daha önce onaylanmış projeye göre gerçekleştirildi, ancak sanatçılar yaratıcılık için geniş bir kapsam içeriyordu. Sonunda 1851'de tamamlanan ikonostaz ve diğer simgeler Urals'e ulaştı. Ertesi yıl Krasnoturinsk'daki Confessor olan Maxim tapınağı ciddi bir şekilde kutsanmıştı.

Tapınağın simgeleri St. Petersburg sanatçı A. Maximov tarafından boyandı. Şehrin sakinleri, yazarlıklarının İtalyan ustalarına ait olduğuna inanmak tamamen haksızlıktır. Bu hata, ünlü K. Briullov'un öğrencisi olan Maksimov'un on üç yıl İtalya'da öğretmeni ile birlikte yaşaması ve çalışması gerçeğine bağlı. Kendi eli, İsa Mesih'in Çarmıha gerilmesinin sunak parçasına aittir.

Sovyet döneminde tapınağın kapatılması

Tapınak, yıllarca Torino madenlerinin dini hayatının odağıydı. Aydınlanma ve eğitim çalışmaları 1934 yılına kadar devam etti. Yerel köy konseyinin kararıyla Confessor kilisesindeki Maxim (Krasnoturyinsk) kapatıldı.

Binayı havaya uçurmak için uzun ve başarısız girişimlerden sonra, kendi takdirine bağlı olarak kullanmak üzere ekonomik makamlara aktarmaya karar verildi. Başlangıçta, NKVD'nin bir depo vardı ve zaman içinde yeniden inşa edildi ve bir sinema açıldı.

Tapınağı onarmak

Sadece 1995 yılında, City Duma'nın kararı ile Confessor kilisesinin (Krasnoturyinsk) cemaat sakinlerine iade edildi. Yeniden yapılanma ve restorasyon çalışmaları ile ilgili rahatsızlığa rağmen, ilahi hizmetler hemen başladı. Cemaatçılar tarafından kurulan Koro şarkıcıları, liderlerinin - ana Tatiana'nın yüksek profesyonellik sayesinde derhal sese tutarlılık ve güzellik katmaya başladı.

Tapınağın temel taşından bu yana yüzyıldan fazla bir süre geçti. Onların içinde, ülkenin yaşamından gelen tüm devreler içerildi. O zamandan beri, etrafındaki her şey tanımanın ötesinde değişti. Ancak, Havari Pavlus'un sözlerine göre , Tanrı her zaman kutsal tapınaklarıyla aynıdır, zor zamanlardan sağ çıkarken hala kubbelerini gökyüzüne getirirler. Ve yıllar önce tapan, tapınağını, Confessor'ün (Krasnoturyinsk) çan çalma tapınağı Maxim'e çağırıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.