FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Coğrafi konum ve Afrika'nın doğası. Afrika diğer kıtalara göre kıta gibi?

Kara Kıta nerede? Afrika gezegenin diğer kıtalara göre kıta gibi? sıcak farklı doğa Dünya'nın kıtanın? Tüm bu soruların yanıtları - Bu makalenin bak!

Nerede ve nasıl Afrika'nın kıta?

Afrika belki de en şaşırtıcı ve gezegenimizin en zıt olduğunu. Bu Gizemler ve ilginç, rahatsız edici kafasında ve birçok bilim adamı ve yolcuları hayal gücünün çok tutar. Aynı o kıtaya özellikleri? Ve nasıl diğer kıtalara göre Afrika'nın kıta? Şimdi bu sorulara cevap vermeye çalışayım.

Sıcak coğrafi konumu Dünya'nın kıtanın çok benzersiz çağrılabilir ne. Yani, öyle gezegen, tek kıta neredeyse ortada ekvatoru "cut" dir. Tüm en uç noktaları yaklaşık olarak bu hayali hat aynı mesafede bulunmaktadır.

Afrika - boyutuna göre dünyanın ikinci kıta (toplam alan yaklaşık 30 milyon kilometrekare). kuzey kısmında daha geniş olduğunu ve güneydeki peşin ile - büyük ölçüde daralır.

Nasıl diğer kıtalara göre Afrika kıtası? konumu özelliklerine göre bu kıta, gezegenin güney kıtaların grubuna aittir. Bir süperkıta Güney - o Antarktika'dan bir parçasıydı kez Yarımküre. Kuzey "komşu" Afrika Avrasya olduğunu. Avrupa Akdeniz ve Asya ile ondan ayrılır - kırmızı.

Atlantik'in sularına yıkanan kıtanın ve doğu batı ucu - Hint Okyanusu.

Afrika doğanın ana özellikleri: 7 şaşırtıcı gerçekler

"Athrig" - Bilim adamları kelime "Afrika" kabilelerinden birinin adını geliyor inanıyoruz. Onun temsilcileri kez kıtanın kuzeyindeki yaşadı. Daha sonra bu isim mucizevi bir şekilde bütün bir kıtayı gösteren bir coğrafi yer adı haline geldi.

Afrika'nın Şaşırtıcı, ama karakteristik - onun doğanın bir "ayna" dır. anakara ekvator ortasında neredeyse kesilmiş olduğundan, bunun kuzeyinde bulunan doğal alanlar, ekvatorun güneyindeki olan bölgeleri, ayna. Böylece, Kahire'ye Cape Town hareket, gezgin Afrika'nın doğal alanların her iki görmek mümkün olacak. Hiçbir kıta artık bir gezegen böyle sıradışı bir özelliği ile donatılmıştır edilir.

bu kıtanın yaklaşık yedi harika coğrafi gerçekleri sunan Afrika hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

  • Afrika - sadece kıta, tüm hemisferde bulunan;
  • İşte dünyanın en büyük çöldür - Sahara;
  • Kıta rezervleri ve elmas madenciliği dünya lideri;
  • gezegenimizin sıcak kıtada (Fas) bir kayak da vardır;
  • Afrika'da bulunan dünyanın gölde balıkların tür çeşitliliği açısından zengin olduğu;
  • Burada dünyanın en bystroischezayuschee gölü - Göl Çad;
  • Büyük Sahra Çölü büyümeye devam eder; o yarım ay artar.

Sonuç olarak ...

Şimdi, bu yazıyı okuduktan sonra, Dünya'nın diğer kıtalara göre Afrika kıtasını nasıl ayarlanacağı bilecektir. Gezegenin dört hemisferde bulunan dünyada, tek kıta. Aynı zamanda o "ayna" doğal alanlar neden olan ekvator, ortasında kabaca kesilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.