FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Önemsiz - Çin donanmasının öyküsü ve gurur

Herkes kelime "önemsiz" duyabiliyordu. Ama ilk defa duydum olanlar, muhtemelen ne anlama geldiğini merak. Çok az insan biliyor önemsiz olduğunu - Avrupa gemi inşa sanayinin temsilcileri önemli farklılıklar bir numarası olan bir geleneksel Çin gemisi,. Ve fark İlk bakışta, bu sıradışı geminin daha fazla çalışma ile dikkat çekicidir.

Belirgin görünüm

Diğer gemilerden önemsiz arasındaki temel fark bu geminin yem oldukça geniş ve son derece yüksek olmasıdır. burun, büyük ölçüde dikdörtgen bir şekle sahip olan, aynı zamanda, oldukça düşüktür. Ne olursa olsun hedef, geleneksel bir Çin gemisi düz dipli vardı. Bütün bunlar etkin bir şekilde yan ve arka orijinal yelkenleri ve geleneksel resimler tamamlayıcı bir çok sıradışı bir görünüm junks yarattı. Kural olarak, dağlar ve bulutlar yanı sıra ejderhalar ve diğer orada tasvir edilmektedir efsanevi yaratıklar.

Nedeniyle önemsiz özelliklerinin bu kadar büyük bir sayıya - bu en tanınan gemi çoğu ülkede kullanılan geleneksel Avrupa gemileri olduğu gibi, çok az ortak nokta vardır, dünyada ve eşsiz aynı zamanda muhtemelen. 300'den fazla Bazı kaynaklara göre - Ancak bu geminin birçok çeşidi vardır.

öykü

Bu isim "kap" anlamına, diyalekt yuzhnominskogo kelimenin bir yolsuzluk olduğunu Malay kelime Đồng, türetilmiştir geleneksel Amerikan adının anımsatır. Başka bir deyişle, önemsiz - daha bu geminin, aslında, öyle.

Eski bir efsaneye bu tip ilk gemi cennette Çinli imparator Fu Hsi kuruldu söylüyor. Mesafeli 29 yüzyılda yaşamış ve ülkenin sakinleri gizli bilgi verdi gerçeği biliniyordu, uygarlığın gelişimine katkıda bulunur. Beklendiği gibi, Uzak Doğu ve Güney-Doğu Asya Çin önemsiz saygı halklar, yaratık yaşayan mizaç, karakter ve çekicilik sahip bir çeşit. Ancak, bazı tarihçiler ilk junks çağımızın önce yaklaşık 1000 yıl ortaya çıktı inanmak eğilimindedir.

Çin diğer birçok ülkede okyanusun uzak kısımlarının çalışmaya ilgi olmuştur daha az olmasına rağmen, ilk deniz aracı burada ortaya çıktı. Ve bu önemsiz oldu. Onun kararlılığı her büyüklükteki açık sularda manevra için izin, ama aynı zamanda hız oldukça küçük kalmıştır.

olağandışı yelkenleri

Birisi için en önemli özelliği junks alışılmadık bir durumdur ve ilk birileri yelkenleri dikkat çekti. genellikle üçten beşe böyle bir gemide Direkler. Onlar alışılmadık yelken sahipleri olan yatay bambu direkleri, yer almaktadır. Bunların genel bir görünüşüdür vantilatör benzer - hem dıştan ve katlama sistemi.

Başlangıçta, yelkenler onları çok ağır yapılmış kamış paspaslar, yapılmış, bu nedenle zaman önemsiz hızlı yüzmek için adapte edilmemiştir. Ama bunun için ihtiyaç değildi. Ama malzemenin mukavemeti bile en güçlü rüzgar gusts dayanacak yelken verir. Daha sonra mat ve hızını manevra kabiliyeti artmış dokusu ile değiştirildi.

XIII yüzyılın sonunda, Çin Venedikli tüccar ve gezgin Marco Polo ziyaret etti. O birkaç yelkenleri dağıtabilir, orijinal Asya geminin ayrıntılı bir açıklama yapılmış ve mevcut dört direklere ek olarak bazı junks yedek monte edilebileceğini sadece şaşırdım.

askeri junks

Çinliler için önemsiz nedir? Genellikle bu bir ticaret gemisi veya nakil olduğunu. Çok daha nadir olarak askeri amaçlar için kullanıldı. Tarihçiler ilginç bir gerçeği belirttiği: 16-17 inci yüzyıllarda, Çince, Portekizce Hollandalı ve Japon korsanların sahil geldi. Bunun yerine asker seferber etmek ve kovalım, Çin bu durumda tavsiyeler veren antik eserine dönüştü. Sorunuzun cevabını bulmak değil, Çin halkı şeyi olduğu gibi bırakmak karar verdik.

Ancak, ne önemsiz olmakla gemi askeri harekat için idealdir? Geminin istikrarı Temmuz 5 ila 12 pounders ve mermi ve oklarıyla korunmaktadır özel siper ayarlamak için izin verir. 200 ton - Bu durumda, mürettebat boyutu 200 kişi ve yer değiştirme oldu.

Japon junks

Japonya'da oluşturulan Junks, dıştan dahil Çince, biraz farklı. İlk olarak köşelerindeki yuvarlaklığı öne ve yem su üstünde yüksek kaldırdı tekerleğin üzerinde asılı.

Çince aksine, Japon önemsiz - dar dikdörtgen yelkeni olan tek merkez direği olan bir gemi. Başka küçük eğik direği geminin baş üzerinde bulunan ve gerekirse muhtemelen temizlenebilir. kirişler güverte temelini oluşturan - - böylece kargo altında kullanılabilir alanı artan, teknenin dışında idi Japon junks başka bir özelliği kiriş olmasıdır.

modernlik

önemsiz fazla 3 bin yıl önce icat edildi gerçeğine rağmen, hala geçerlidir. Temel nedeni - Mükemmel tasarım, sığ suda istikrar, kapasite ve manevra kabiliyeti sağlar. Antik zanaat hemen hemen değişmeden Uzun yıllar boyunca, şimdi bile hala aynı ortaçağ önemsiz olduğunu. Fotoğraf açıkça eski ve modern gemi arasında ne kadar az olduğunu fark gösterir.

Şu anda, Çin'in fakir alanlardan bazıları ev almayı daha ucuzdur junks, yaşamak zorunda kalıyor. damar gıda ve veren kanla balıkçılar sağlar, bu yüzden kalmak için oldukça popüler bir yerdir. Kat Malikleri-junks büyük şehirlerde yakın nehirlerde yerleşmek tercih ederler. Bu yüzen köylerde nüfus Canton kentindeki örneğin olarak, en fazla 80 bin kişi olabilir. yaklaşık 12 bin - Hong Kong, Çin, de junks oldukça çok ikamet eden. Buna ek olarak, şu anda turist çekmek için kullanılır junks.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.