FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Chatsky - Kaybeden veya üründe kazanan Griboyedov "Wit gelen Yazıklar"?

"Wit gelen Yazıklar" - En büyük dramatik eserlerinden biridir. ünlü komedi Griboyedov birkaç yıl Dünya Savaşı tamamlanmasının ardından kısa bir süre önce oluşturulan Decembrist ayaklanma. Bu yaratılış ile ilgili edebiyat eleştirmenlerinin ilgilendiren ana konu: "Kim Chatsky olduğunu - Kaybeden ya da kazanan?"

Babalar ve Sons

Griboyedov komedi yaratmak için tasarlanmış zaman sonradan Rusya'nın kültür hayatında rezonans, soylular arasında bariz bölünme birincil sebebi, toplumda, önemli bir artış olduğunu neden oldu. Oyunun kahramanı diğer karakterler için kararlıyız güçlü ataerkil örf ve adetlerine arka planlarda göze çarpan bir yaşam zihin ve iyi hedeflerinin kişileştirme, oldu. Yazar komedi mücadelesi nesiller tasvir. konu üzerine bir makale yazmak amacıyla "Chatsky: kaybeden veya kazanan", on dokuzuncu yüzyılın yirmili Rusya'da geliştirdiği sosyal durumu anlamak için gereklidir.

Decembrist hareketin kökeni

Fransız Aydınlanma gizli toplulukların üyesi oldu birçoğu genç soyluların, dünya üzerinde çok büyük bir etkisi vardı. Genellikle siyasi konularda tartışma bitmiyor. Ancak, özellikle şevkle fikirli gençlerin bir muhalefet hareketi oluşmuştur. Ki Kasım eylemleri, gizli örgütlerin yani sözde en aktif üyeleri, trajediye yol açtı. 14 Aralık 1825 bir ayaklanma oldu. gruplarına mensup birçok Sibirya'ya sürgün edildi. esas sorumluları - idam.

devrimci fikirler

- ayaklanmasından önce beş yıl yazar tarafından tasarlandı "Wit gelen Vay" yazılı "kazanan veya kaybeden Chatsky ise": Nasıl bu olaylar soruyu cevaplamak için yardımcı olabilir yoktur. Moskova toplumun kritik bir genç eğitimli adam, cansiperane seven kız ile komedi fırsatlar ve daha da önemlisi, başkaları tarafından anlaşılamamıştır. Gerçek şu ki Chatsky - çok eski gerici rejim karşıtları vardı aralarında soyluların en genç kuşağın bir temsilcisi. O, ki Kasım en iyi niteliklerini somutlaşan bir ölçüde etkilenen neden Rusya'da galip toplumsal düzenin görüşünü dile getirdi.

komedi asalet genç nesil tek temsilcisi Aleksandr Andreevich Chatsky olduğunu. Mağlup ve kazanan Griboyedov kahraman? Bu soru su götürmez bir şekilde cevap olamaz. Chatsky sözde yazarı tezat famusovskogo toplumda. O, önyargılar ve alışkanlıkları bir dizi değil bir ya da iki karakter sadece bir dünyayı aksine, fakat bir yaşam biçimi olduğunu.

Griboyedov ve çağdaşları

tema üzerine yazılı bir çalışma nasıl - çalışmalarına "Chatsky kazanan veya kaybeden" kompozisyonlar Griboyedov, zaman Arayan Moskova toplumda uyuşmazlıkların çok modern bir öğrenci sorunların çoğunu verir. Her şeyden önce, sen çağdaşları oyun nasıl algıladıkları hakkında bir fikir olması gerekir. Komedi süredir yasaklandı. Sonra sermayenin sakinleri sansür kısaltılmış olarak gördük. orijinal olarak, komedi tiyatro seyirci kalıcı bir izlenim de üretti. Oyun ilk kez son derece hassas konulara etkilendi. Buna ek olarak, Rus aktör bu Chatsky kahramanı daha önce değildi.

kahraman devrimci bir fikir

Griboyedov yarattığı görüntünün benzersizliğini anlamak için, komedi yetişmesi ve eğitimin en önemli sorunlardan etkilenen olmuştu gerçeğine dikkat etmelidir. Yazar, sivil görev konusu gündeme Vatan sadık hizmet hakkında görüşlerini dile getirdi. Ve tüm bu o kahramanın yardımıyla yaptı. Onun toplumun katılığına ifade gelişmiş görüşlerin yardımıyla düşüncelerini koymak Chatsky ağzında olduğunu. köklü toplumsal değişim ihtiyacının farkında olan tek karakter Chatsky olduğunu. Mağlup ve komedi bu anlaşmazlık kazanan o o kadar önemli değildir, çok gizli ve hiciv doğasıdır. FAMUSOV, Sofia ve diğer aktörlerin anlamıyorum Chatsky. Böyle taze fikirler dile getiren her insanın kaderidir. Bu fikirler hayatın olağan yolu ile anlaşmazlığa düştü Hele. komedi Chatsky kolay kahramanları bir deli için almak yerine, sözlerini dinlemek için. Ve toplumun gözünde, hep kaybeden olacaktır.

famusovskogo toplum

Evin Famusov coşmuş yalan ve ikiyüzlülük. Onlar bu yüzden hemen her şeyi inşa burada alışkın. FAMUSOV ahlak saflık hakkında kızını ders ve beş dakika için Lisa ile flört önce olmasına rağmen, ona bir örnek olarak onun manastır hayatı koyar. Kalbinde sadece hırslı düşünceler için bir yer varken MOLCHALIN Sofya önünde aşık bir adamı anlatıyor. Famusov kızı sessizce yalan tanıdık ve rahat yaşamak için, çünkü yalan görmek ama bunu yapmak istemiyorum yapabiliyor. Bu bilgiler ışığında göze çarpan Chatsky imajını. Yalan ve ikiyüzlülük bir dünyada Kazanan ya bu karakterin kaybeden? Chatsky ilerici fikirlere ilham. Onun idealleri uğruna topluma karşı gitmeye hazırdır. Ama ikiyüzlülük böylece gerçek ve şeref hakkında herhangi bir anlaşmazlık sadece yenilgiye yol açtığına, yaşam tarzı Famusov ve maiyeti içine yenir.

Sophia ve MOLCHALIN

Ürün bir aşk hikayesine dayanır. Chatsky Sophia Molchalin ona yakın ama çok amaçlı seçti olduğunu öğrendiğinde, bir sosyal çatışma gelişmeye başlar ve aynı zamanda karakter ve ana karakteri ortaya koymaktadır. Chatsky kim sorusuna Açık - kazanan veya kaybeden, Griboyedov cevap değildir. Seyirci oyun sırasında kahraman hakkında bir görüş oluşturdu. Sophia, bir kızın Onların çileden hata, ruhun asil özelliklerden yoksun değildir, ama onun çevresi çok yabancı olduğu için yetersizlik Chatsky sevmek.

Hile Molchalin brüt ve bariz geliyor. Ama oyunun başında Sekreteri Famusov düzenbaz sadece kahramanın gözünde görünür. Sophia Chatsky konuştuğu ciddiye doğru ve keskin kelimeler çekmek için kendi eğitim, o iştahla okur Fransız roman, ve isteksizliği sayesinde yalan görmez. kahraman karakterizasyonu ise onun ilişkileri Sophia'ya çok büyük önem değil. Ama tam nedeniyle kendisini komedi "Wit gelen Yazıklar" konulu eserlerin yazarı belirledi ana sorusuna kahramanın yararlı Molchalin net cevap muhalefet. Chatsky kim? Kazanan ya da kaybeden? Cevap yalan ve gerçeği asırlık tartışmada sadece bu karakter kazanmak mümkün olmasıdır. O üst düzey yetkililer gözüne vermedi Molchalin benzetti değil. o çocukluktan beri sevdiği Sophia, reddeder bile Kendisi sadık kalır. Ve famusovskogo toplumu, Chatsky görüşlerini değiştirmez sahte uslamlamalarının ile içerik olmaya devam yapmayı tercih ederek görüşlerini kabul etmiyor edelim. izleyiciye bilinmeyen karakterlerin daha da kader. Ama bu hilekar dünya er imha edilecek ya da geç, biz sadece tahmin edebilirsiniz.

Dışarıda Moskova'dan!

toplumsal sorunlar hakkında endişe Chatsky. O her samimi düşünce imha ettiği serflik korku farkındadır. Böyle bir toplumda rahat MOLCHALIN hisseder. İçinde Chatsky yer ve o bırakır.

Biz görünümü, sorunun cevabı harici noktadan çatışmayı düşünürsek: "Kim komedi Chatsky var? Kazanan ya da kaybeden "kısaca böylece vermek edilebilir: o sonuna kadar onların idealleri için mücadele edemedi ve bu nedenle kaybetti. Chatsky, sol şaşkın bırakarak ve Famusovs rahatsız etmişti. Gerçek kazanan kalmak ve toplum için daha önemli muhalefet tepki gerekiyordu. belki görüş çatışması, resim Griboyedov, devrimci faaliyetlerine ilk ciddi ivme oldu ve prototip Chatsky muhalefet hareketinin gelecekteki üyelerinden biri olmasına rağmen? Ama Griboyedov ait olmadığını Decembrist kahraman sorusu başka makale için bir konu oldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.