FormasyonDiller

Çekimli diller: tanım

dillerin Soru sınıflandırması kesinlikle çok karmaşık ve yetenekli olduğunu. Ne çekimli dildir ve ne olduklarını, yerli Rus dili aittir dilin ne tür bu konular günlük yaşamda pek basitçe gerçekleşmez. dil tipolojisi iletişim ve uluslararası teknolojileri alanında çalışan kişiler için önemlidir. Her öğrenci bilgini Ezbere öğretir. Birçok kişi muhtemelen bu bilgilerin gerekli ve onlar için gereksiz değil, ama o olduğunu söylersiniz? Belki de onların dilini anlamak ve her gün dile bu kelimelerin eşsiz tarihi ve kültürel değerini anlamak için tam sisteminin ana dilin yer hakkında bilmek değer.

genel bilgiler

Bölme dilleri sınıflandırmaların çeşitli mevcuttur. dillerin soy sınıflandırmasına göre de şubeleri var gruplar üzerinde sırayla ailelere, ayrılır. Hint-Avrupa, Kafkasya, Çin-Tibet, Altay ve diğer birçok dilde dil ailesinin içine hemen hemen tüm dallarını kapsamaktadır bilinir. onun Buna karşılık, Hint-Avrupa aile grupları, Slav, Cermen, Romantik, ve diğerleri ayrılmıştır. Örneğin, İngilizce dil Hint-Avrupa ailesinden Germen, batı dalı aittir. Rus dili Hint-Avrupa dillerinin Slav grubuna aittir. Bu sınıflandırma ilişkilerini dilini belirtir. Buna ek olarak, diller başka gerekçelerle ayrılır. morfolojik ve gramer sınıflandırması vardır.

dillerin Morfolojik sınıflandırılması.

adı dil eğitiminin türünü anlaşılacağı gibi aynı derecede önemli söyler dillerin morfolojik ve biçim sınıflaması, vardır. 1) izole edilmesi, ya da amorf 2) içerir ya da polisentetik 3) eklemeli) 4 çekim: bu sınıflandırmaya göre dil dört tipi vardır. Konu tüm zamanların en büyük dilbilimciler içeriyordu. Örneğin, onun zamanında Alman filologu Ağustos ve Friedrich Schlegel diller eğitiminin sentetik ve analitik yöntemdir sonuca. Diğer bir ünlü Alman dilbilimci Wilhelm von Humboldt bugün sahip olduğu forma getiren, teori mükemmelleştirilmiş.

Bükülmüş ve karşıtı olarak eklemeli diller.

zıt özelliklere sahip beri iyi veri türlerini anlamak için, onlar, karşılaştırmalı olarak incelenmelidir. en kelime "çekimli" ve onun etimoloji ile başlayalım. kelime dillerinin esnek bir yapı anlamına gelir Latince flectivus «esnek» gelmektedir. Bükülmüş dil diller için eklenerek oluşturulan türetme kelimesinin tabanında çeşitli değerleri ve çoklu görev farklı çekimleri. Agglutinative kelimesi Latince agglutinatio geliyor - "bağ" ve devam istikrarlı bir sistem anlamına gelir.

eklemeli diller

Eklemeli diller türetme yalnızca bir değerle, herhangi bir değişiklik tabi olmayan ile morfemler ekleyerek meydana geldiği dillerdir. Eklemeli diller örnek, Türk ve Fin-Ugor için içerir. Dillerin bu grubun çarpıcı bir örnek, Başkurt veya tartar Japon. Bir örnek verelim: araçları tercüme Tatarca kelime "hatlarynda", "mektuplarda" verileri morfem oluşur "kulübe" - "harf", "GEL" - çoğul hece, "Un" - morpheme üçüncü şahıs, "evet" yerel durumda ayarlanır. Yani her morfem tek anlamı var olduğunu. Başkurtça çarpıcı bir başka örnek: sözcüğü "Bash", "kafa" olarak tercüme tekil anlamı yalın sahiptir. buna morfem "Lar" Add - "Lar-bash" ve şimdi "kafa" yani morfem "Lar" tek değerdir olduğu anlamına gelir - çoğul.

gibi çekimli diller

Şimdi daha ayrıntılı olarak çekimli diller analiz edin. Yukarıda belirtildiği gibi, bu durumda, morfem biz memleketi Rus dilinin örnek görebilirsiniz birden fazla değere sahip. sıfat "güzel" "ilk", aynı anda bize erkeksi, yalın çoğul gösteren sonudur. Bu nedenle, tek bir ekinin kullanımı - üç değer. "A", dişil tekil ve yalın hali değere sahiptir biten isim "kitabı": Başka bir örnek vermek gerekirse. Böylece, Rus dilinin çekimli olduğu sonucuna varabiliriz. Dilin çekimli türünün diğer örneklerine Alman ya da Latin yanı bilinen çoğu gibi olabilir , dillerin Hint-Avrupa ailesine , özellikle de tüm Slav dil grubu. 18. yüzyılın Alman bilim adamı dönersek, bu çekimli dil, sırayla, eğitimin sentetik veya analitik yöntem olabilir dikkati çekiyor. Sentetik yöntem, bir bilgi elde etme farklı biçim birimleri, ekleri ve ekleri eklenerek meydana gelir. Analitik yöntem, yardımcı kelime olarak kullanılabilir. Örneğin, geleceği-gergin, eğitimin sentetik yoludur kullanarak, Rusça, "yazılı" içinde söyleyebiliriz. Yoksa "Ben yazacağım", diyebiliriz gergin geleceğin resmi kelimesini kullandığını, "olacak", analitik yöntemin bir örneğidir ki. Sınıflandırma net bir ayrım, hayır, birçok dil kelime oluşumu farklı yollarını birleştirmek olduğunu belirtmek gerekir. İlginç bir soru İngilizce bugün en çekimli ve eklemeli çalışılan olup olmadığıdır?

İngilizce çekimli?

Bu soruyu cevaplamak için yukarıda elde edilen bilgilere dayanılarak biraz analiz geçirmek gerekir. İngilizce fiil al «s» sonu üçüncü tekil şahıs mevcut bir değere sahiptir "uyur" çevrilmiştir, «uyur». Bir morfem - üç değer. Toplam İngiliz çekimli edilir. teorisini güçlendirmek için birkaç örnek şunlardır: fiil «var "Sözcüğünü işlev olan" "anlamına" bitti sahip bitti "çoğul ve aynı zamanda mükemmel gergin bize anlatır; «olduğu tekil değer, üçüncü tarafın bulunmasına taşıyan «Resmi kelime«edilir yiyor"» - »yeme. İngilizce dilinde yardımcı kelimelerin örneklerinden Bereket kelimesi oluşumunun ağırlıklı analitik yöntemlerle konuşulmaktadır.

Kısaca izolasyon ve çokbireşimli diller hakkında

Fleksiyon ve agglyutigativnye diller dünyanın en rasprostronenie, ama yine de, iki türü vardır. İzolasyon ya da amorf dil dil, kelime ve biçim birimleri ilave değişim bulunmayışıdır özelliği kelimesi oluşumudur. Dolayısıyla, onların çok isim. Bu diller örneğin, Çinliler için içerir. ifade "içinde ho cha bu" "Ben çay içmem." anlamına gelecektir Incorporated veya polisentetik belki de en zor çalışma ve telaffuz dilleri için. Kelime yapımı içinde birbirine oluşturulur cümleler kelimeler eklenmesi ile gerçekleşir. Nasıl, örneğin, Meksika dilinde «ninakakwa», nerede «ni» - «Ben», «Naka» - «o», «kwa» - «et".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.