Haberler ve ToplumDoğa

Çayır Bitkileri

Çayır üç aşamalı olarak oluşur. Her şeyden önce, bir yaşındaki türlerin yanı sıra sürünen otları da yetişir. Tüm bu bitki örtüsü kökleri farklıdır ve rizomları, sürünen sürgünleri ve kökleri çim yüzeyini oluşturmaktadır. Sürgünler yoğunlaştıktan ve humusun ilk tabakası oluştuktan sonra, gevşek yapraklı türler ortaya çıkar. Bunlar yıllıklardan biraz daha derine inerler ve alttaki toprak katmanlarında bulunan besin maddelerini kullanırlar. Son aşamada, bitkilerin daha da "yoğunlaşması" ve toprağın asitlendirilmesi vardır. Sonuç olarak, tekli otların kökleri gerekli miktarda havayı almaktan vazgeçir. Böylece, bazı çayır bitkileri ölür. Onların yerine, olağan çim türleri çimlenir . Islak zeminlerde böcek ve sedge belirir.

Söylenmelidir ki çayır bitkileri dinamik olan oldukça zengin bir topluluktur. Çimenler hafif, besinler, aralarında su içirirler. Tüm üst evre fotometrik çayır bitkileri tarafından işgal edilir. En alt tabakada, ışığın neredeyse tamamen yokluğunu mükemmel biçimde tolere eden türler bulunur.

Kompozisyonun yanı sıra çayır bitki örtüsünün sadece insan faaliyetine değil, aynı zamanda arazinin kendisinin özelliklerine de bağlı olduğu söylenebilir: nehir döküntüsü, toprak kalitesi, rüzgar yönü, yeraltı suyu seviyesi. Tohumların taşınmasına katılan kuşların ve böceklerin yaşadığı büyük önem taşır.

Bu kriterlere dayanarak, çayırlar kuru, dağlık otlaklar, taşkın düzlemi, bataklık ıslahı, ova, gladler olarak ayrılırlar. Körfez (taşkın alanı) alanları, vadilerin veya su dökülmelerinin veya toprak ıslatmanın gerçekleştiği yerlerdir. Bu tür alanlarda, çayır bitkileri yaklaşık elli tür tarafından temsil edilir.

Üst katmanda sedge temsilcilerini görebilirsiniz. Asit topraklarına mükemmel uyum sağlarlar. Alt katman, çayır çayı (çakırtoz ailesinin sürünen bir bitkisi , aynı zamanda kaba bir verbena) ve diğerleri tarafından temsil edilmektedir.

Çayır alanlarının çoğuna kuru topraklar denir. Burada, ortalama olarak, yaklaşık seksen bitki ve bitki türü vardır. Bunların arasında yonca, yem, düşük ve uzun çimen bulunur. Pratik olarak her yerde geliştirilmiş bir kök sistemi ile ayırt edilen çayır mavisi yapraksiz panicles vardır. Bundan dolayı, tramplinge belirli bir direnç ile yeterince güçlü bir çim oluşturulur.

Çayır bitkileri arasında fescue da belirtilmelidir. Çeşitli morfolojik özelliklerle ayırt edilir. Örneğin, kırmızı çayır dona karşı dayanıklıdır ve bir buz kabuğunun altında iki ay hayatta kalabilir. Bu bitki haziran ayında çiçek açar. Yavru yaprakları yaz aylarında çok hızlı büyür - günde dört milimetreye kadar. Bitki, trampling'e karşı dayanıklıdır, ışığı sever, ondan onbeş gün boyunca su ile tam sel baskınına uğrar.

Gladlarda insanlar tarafından tarımın ihtiyaçları için kullanılan birçok farklı bitki vardır. Ayrıca burada yetişen çeşitli ot türleri de vardır. Bazı tarla bitkileri harici olarak çok caziptir. Bu gibi türler arasında, örneğin, bir mavi kahverengi çiçek bulunur. Sahanın çiçekleri, kural olarak, floranın oldukça yaratıcı olmayan temsilcilerinin yanında büyür. Bu türler arasında örneğin buğday kebabı, at kuyruğu ve diğerleri bulunur.

Bazı çayır bitkileri tehlikeli toksik bileşikler içerir. Besinler ve protein açısından zengin temsilciler de vardır. Bu gibi bitkiler arasında yonca, tatlı yonca bulunur. Sonuncusu, diğer şeylerin yanı sıra, E ve C vitamini bakımından zengindir, tütünün aromatizasyonunda kullanılan bir kumarin bileşikleri kompleksi içerir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.