ÇirkinlikInşaat

Butovit taş - vazgeçilmez bir yapı malzemesi

Butovoy taşı - en eski yapı malzemelerinden biri. Bir kopya 40 kg'a kadar ve 50 cm'ye kadar boyutlarda olabilir, düzensiz şekil, sarımsı veya yeşil-gri renkte büyük parçalar şeklinde olabilir. Bu maddenin ekstraksiyonu kaynağı kireçtaşı, kumtaşı, dolomit, kabuk kaya, diğer manganez ve metamorfik kayaçların topraklarıdır. Nadiren granitten çıkarılır.

Üç çeşit buta

Üç çeşit taş vardır. Ragged - patlatma sonucunda elde edilir. Yatak - katmanlı kayalardan koptu. Plitnikovyy - şeyl yapıları olan metamorfik ve tortul kayaçlardan çıkarılır. Plakalı taş ocağı taşı plaka şeklindedir, ancak çok pürüzlüdür. Yatak kaya taşı hakkında da aynı şey söylenebilir. Bu plakalar, pürüzlülüğüne rağmen, pürüzlü görünümle aynı niteliklere sahiptir. Ancak, inşaat sırasında kullanılması daha uygundur, çünkü döşeme sırasında neredeyse ek maliyet gerektirmezler. Yırtık bütaya ek olarak, diğer malzemeler gereklidir. Döşeme sırasında oluşan boşlukları doldurmak için küçük taşlara ve bir çözeltiye ihtiyacınız var. Taş ocağı patlatma yöntemi ile ekstrakte edilmesine rağmen, bazı şartlar uygulanır. Yapı homojen olmalı, çakıl ve tabakalaşma belirtileri olmaksızın kil ve gevşek kayaçlardan arındırılmış olmalıdır.

Ana Özellikler

Çok güçlü bir taş. Gücü hafif kayaçlardan, ağır sedimanter ya da mağmatikten çıkarılan yere bağlıdır. Bu mukavemete bağlı olarak 2 ila 30 MPa aralığında ölçülür. Bu taşın mükemmel özelliklerinden bir diğerinin donduran direncidir. En az 15 döngü olmalıdır. Bu moloz taş buzlanmış ve en az 15 kez eritildi ve parçalanmadı ve pul pul dökülmediği, ağırlığının% 5'inden fazlasını kaybetmediği ve inşaatta kullanılabileceği anlamına geliyor. Bir çekiç ile vurduğunuzda, taş son derece ses çıkarmalıdır. Bu, yüksek kalitesini gösterir. Tersine, donuk bir ses, kil ve diğer kayalardaki yüksek oranda yabancı madde anlamına gelir. Böyle bir çizme, bir çekiçle (1 kg ağırlığında) tek bir darbeyle kolayca kırılabilir ve moloz içine parçalanır. Bu nedenle, standartların altında olan maddeler ezilmiş taş haline getirilir. Beton kaplamada, kaplama için tasarlanan aynı malzemenin fiyatından önemli ölçüde düşük olan taş ocağı kullanılır.

İnşaatta uygulama

Taş anıtsal yapıların, hidrolik mühendisliğin ve diğer mühendislik tesislerinin temellerini atmak için çok uygundur. Tuğla moloz ayrıca, sedimentasyon tankları, rezervuarlar, kanalizasyon kanalları ve ısıtılmayacak binalar için de kullanılır. Bu durumda, taş ağırlığı 30 kg'dan fazla olmamalıdır. Çok büyük taşlar bir balyoz ile önceden ayrılırlar. Küçük bir çit kuru harçla döşenebilir. Burada sabitleme çözeltisi kullanılmıyor. Daha yüksek bir bina için, bir bağlayıcı çözelti gereklidir. Bu, en değerli yapı malzemelerinden biridir. Fiyatı ton başına 1500 ila 20 000 ruble arasında değişiyor. Her lot için kaynak kayayı, parçaların büyüklüğünü, donma direncinin ve mukavemet izlerini gösteren belgeler düzenlenir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.