Entelektüel gelişimiDin

Budist stupa: ad, dini bir önemi. Budist Kültür

Antik çağlardan beri, bütün halklar arasında, özel bir ritüel mezar ve onlar için özel yerler vardır. İnsanlar onlara bir haraç vererek atalarının mezarlarının geliyor. Pek çok kültürde, torunları yaptığı el arabası defin ünlü bir kişinin ölümünden sonra bu yere gelebilir ve orada gömülü kişinin başarıları hatırlamak, onu ibadet. Hindistan'da, bu fonksiyon bir Budist stupa tarafından gerçekleştirilir. Biz daha iyi onu tanımaya öneririm. Bu makaleyi okuduktan sonra, öğreneceği Budist stupa kutsal tepe ve tümsek - ilişkili kavramlar. Biz de bu doktrin kurucusu ile ilişkili Budizm'in en ünlü anıtlarından anlatmak.

ilk stupa

Hindistan'da, ilk stupa öncesi Budist zamanlarda ortaya çıkmıştır. Başlangıçta, eski Hindistan'da yöneticilerin mezarları yerleştirildi anıtlar vardı. Kelime "harç" bir Sanskritçe kökenlidir. o "taç", "saçın düğüm", "taş yığını ve toprak" veya anlamına Çeviri "başın üst." Gelenek yakılmak kalıntıları Hindistan'da o günlerde kelimenin genel anlamda hiçbir mezar yerleri yoktu gerçeğine yol açmıştır. Sadece yanmamış kalıntıları veya küllerini tutmak için gerekliydi. Bu stupa olduğunu ve kremasyon sonrasında kalanları yerleştirilir.

reliquaries

Bir süre sonra, stupa manevi anlamda önemli şahsiyetler kalıntılarının bulunduğuna reliquary oldu. Onlar onuruna da Buda zamanında dikilecek başladı ve. Örneğin, Lotus Stupası Yaşamı boyunca (Buda doğdu Lumbini,) babası Nepal'de Kral Suddhodanoy tarafından kurulmuştur. O nilüferler yedi veya dört seviyeleri ile bir silindir şeklindeydi.

Buda'nın hayatı boyunca oluşturulan Diğer bazı stupas, aynı zamanda metinlerde bahsetti. Yaklaşık dört relikvarnyh harçlar olduğunu. Tüccarlar Tapussa Bhallika ve saç ve tırnak kupürleri öğretmen üzerinde iki tanesi inşa. Aynı Budist stupa Anathapindakoy oluşturuldu. Bilinen ve o Shariputra kalıntıları üzerine inşa edilmiştir o diğerleri.

teklifleri için bir nesne olarak Stupası

Buda stupa onun ayrılmasından sonra onun kalıntıları üzerine inşa edilmiş istedi. O, bu anıt yeni bir anlam kazandırdı. Şu andan itibaren, stupa Buda'nın aklın sembolüdür kendi Buda-doğası, tarafından yapılan teklifleri için bir nesne olarak kabul edilmiştir. Teklifleri yaparak, insanlar olumlu nitelikleri birikir inanılmaktadır. Yavaş yavaş, daha kendine Buda-doğasını keşfetmek ve sonunda nihai mutluluğa, aydınlanma geliyor.

zamanımızda çeşitliliği stupas

hepsi bedensel kalıntıları yerleştirilir olarak değil Halen reliquaries, stupa hepsi değildir. stupa genellikle pek damping çağrılabilir kalıntıları, sadece bir parça yerleştirilir. Aynı zamanda kutsal metinleri veya nesneleri, aydınlanmış öğretmen giyim içerebilir. Buna ek olarak, harç mevcut kalıntılar olabilir. Bu durumda, Budizm kutlandı önemli olayları hafızasında oluşturulan anıt, sadece isimdir. Kısaca kolay havan bahsediyor. Bunların birçok türü vardır. önemli bir olayın şerefine inşa edilen anıt stupa aradı. Ayrıca, bir yeminle takiben izlenebilir. Bu yazıda Buda onuruna oluşturulan en önemli stupas, bakacağız. Onlar relikvarnym vardır.

8 relikvarnyh stupas

yakma sonra kalan Buda kalıntıları ölümünden sonra 8 parçaya ayrılmıştır inanılmaktadır. Onlar Budizm vaaz yaşamın büyük bir öğretmen ile ilişkili edilenlerin içinde, Hindistan'ın farklı bölgelerinde bulunan 8 stupas yerleştirildi. Kısaca, her biri açıklar.

Magadha Ajatashatru Kralı Rajgir Şeki bunlardan birini kaldırdı - Kapilavastu içinde, lichchhavi - Vaishali, Kolaiah içinde - Ramagrame içinde, boule - Allakape, Malla içinde - Pava. Kushinagar stupa Mull başka bir şube inşa edilmiş ve Vetthapidy gelen Brahman memleketi bunu dikilmiş. Bu Buda kalıntısı vardır altında aynı 8 stupas vardır. Onlar büyük relikvarnymi Stupa denir.

4 hac yerleri Buda işaretli

Ayrıca, "hac 8 yerler" ve "8 sutricheskih stupas" ya da ortak terimler "Rulay 8 stupas." Onlar Buda Sakyamuni olan Rulay ömrü ile bağlanır. Buda kendini hayatının ilişkili hac 4 yerlere tayin etmiştir. üçüncü, dördüncü, sol Parinirvana ilk öğretileri verdi içinde doğduğu İlkinde, ikinci aydınlanma elde. Bu yerler geleneksel olarak sırasıyla Lumbini (Kapilavastu), Bodhgaya, Sarnath ve Kushinagar ile tanımlanır.

en önemli dört stupas

Lumbini Stupası Lotus hayatı boyunca Korol Suddhodana (Buda'nın babası) tarafından inşa yaratıldı. bir lotus şeklinde bunun ana kısmı. Bu Buda'nın ışığının görünümünü simgelemektedir.

Bodhgaya aydınlanma Stupa inşa veya - herhangi bir engel karşı zafer. Onun yaratıcısı Dharma kral Bimbisara olduğunu. Bu stupa Rulay aydınlanma sonra inşa edilmiştir. Tam aydınlanma, zihninin tanınması - O sekiz en önemli Budist yolun hedefi sembolize olduğunu. Bu anıt da tüm engelleri ve perdeleri aşılmasında bir sembolüdür.

bilgelik (veya kapısı 16) Stupası Sarnath inşa edilmiştir. Bu noktada, Rulay "Dört Yüce Gerçek" olarak bilinir yaptığı ilk öğretilerini verdi.

Öğretmenin bakım yerine, Kushinagar, Stupası Parinirvana inşa edilmiştir. bir çan, Buda'nın mükemmel bilgelik anlamına - şekli ana bölümü. Bu form bakım Parinirvana sembolize eder.

Mucizelere ile ilişkili dört stupas

hac yukarıda belirtilen 4 yerlerde tarafından daha sonra Buda yapılan kerametleriyle 4 daha fazla bağlı ilave edildi. Bu Vaishali, Sankasya (Shinkasi) Shravasti ve Rajgir. Geçen yılında Buda öfkeli fil bastırılmış. Hayvan, ona kuzeni Devadatta tutulmuş.

Budist Stupası birlik veya uzlaşma, Sangha uzlaşma onuruna inşa edilmiştir. Burada, Buda, Birinci Budist Konseyi geçtikten sonra. Bu Vinaya metinler ve sutralar kaydedildi.

tüccara Anathapindaka verdi koruda Jetavana, içinde Buda'nın altı öğretmenler tarafından kazanılan zaferin şerefine Shravasti inşa Wonderland stupa. Bu öğretmenler yanlış görüşlerin takipçileri idi. Buda çift mucize gösterdi. O alevlerin kendilerini yayılan hava, ve bir seferde su jetine yükseldi ve daha sonra, bir lotus üzerinde oturan, Buda çok gökyüzünde önlerinde ortaya çıkardı. Bu anıt, bazı Lisabi tarafından dikilmiştir.

stupa Shinkasi yakınsama Tusita cennet inşa edilmiştir. Önceki Buda gösterdi Shakyamuni Buda tekrar uygulama. Ona göre, o cennet Tushita çıktım. İşte Buda Abhidharma ölü anne, hem de onların maiyeti ile 33 tanrıları vaaz verdi. Bundan sonra o tanrıların Indra ve Brahma tarafından kendisi için oluşturulan harika merdiven ile aşağı yere gitti. Bu yakınlaşma sembolü anıtın temsil sayısız adımlar vardır.

Stupası mükemmel zafer Vaishali meydana geldi. İşte Buda'nın zamanında veba kenti harap. Onu durdurmak başardı. Buda bu sevgi ve saygı yerel halk çağrısında bulundu. Tekrar Vaishali ziyaret ettiğinde, maymunlar Buda için gölet kazdı ve öğretmen bal sundu. Courtesan Amrapali Buda sunulan mango korusu olarak kullanılan bu yer, üzerinde. Orada yakında bırakacak havarilerine açıkladı. Ancak, bunları bırakmamaya sordum. Buda dolayısıyla ölüm ve zaman yenerek üç ay için hayatını uzatıldı.

Çeşitli listeleri ve bulma yerleri stupas

Bu hac yukarıda yer kaydetti ve stupa sadece kısmen Mahaparinirvana Sutra'sında belirtilen relikvarnymi stupas, örtüşen bir bunları neden olmalıdır. Tibet kaynaklarda Buda yaşamı ile bağlı olanların farklı listeler var. Buna ek olarak, bunların konumu da değişir. Büyük olasılıkla, bu listeler sözlü geleneğe dayanarak derlenmiştir. Onlar anma sitelerine hacların özel ilişkilidir. Bu yerlerde çeşitli zamanlarda pek çok stupas olmuştur. Bunlardan birkaçının Örneğin, Sarnath bugün kalıntıları. Buda ilk öğretileri verdi kez yerinde inşa edilmiş - ya Dhamekh Dharmaradzhika - Bilim adamları ikisinden hangisi karar veremez.

Sutricheskih sekiz stupas

Orada terimi "sekiz stupas Rulay" Bazı özel sitelerde varlığının bir yansıması değildir bir görüş olmakla birlikte, sadece birçok Budist anıtlar yer aldığı bölgelerde olan Buda'nın hayatı yolculuğunda en önemli olayları ilişkilendirmek için izin verir. Tibet geleneğinde, sonuç olarak, birbirinden farklı mimari unsurlardır sekiz sutricheskih stupas, bir grup vardı.

Hindistan ve yurtdışında Stupas

Kuzey Hindistan'da bulunan hac yukarıdaki yerlerde, hem de büyük bir relikvarnye stupa tümü. yaşadığı ve Buda'nın öğretilerini yaymak yerdir. bir 3 sonra. MÖ. e. bu yerler İmparator Ashoka tarafından ziyaret edilmektedir, burada hac harika toplu önem kazanmıştır. Daha sonra Ashoka Hindistan'daki birçok Stupa inşa etti. bu güne kadar hayatta olanlar, en eski Bharhute ve Sanchi (Hindistan) yanı sıra Nepal ve Patan içindedir. Buna ek olarak, Gandhara (bugünkü Afganistan ve Pakistan) inşa edilmiştir.

Sanchi Stupası, yukarıda verilen fotoğraf, Bhopal kentinde birkaç kilometre uzaklıktadır. O Hindistan'ın mimari yapılar, günümüzde korunmuş ve Budizm ile ilgili en eski olduğunu. At Sanchi Stupası yarım küre şekli vardır. Hiçbir iç alanı vardır. Bu harç yuvarlak bazında olup, çapı 31 m'dir. Bundan başka, bir teras üzerinde, daha önce tören.

Ayrıca ilginç Borobudur stupa olduğunu. Borobudur - yaklaşık 7-9 yüzyıllar tarafından oluşturulan bir antik Budist tapınağı. (Yukarıdaki fotoğraf olarak gösterilmektedir). Yaklaşık üzerindedir. Java, Yogyakarta (Endonezya) şehrine 50 kilometre. Borobudur - Ülkenin en çok ziyaret edilen turistik. Bu tapınak, düz bir yüzey üzerine dikilmiş diğer aksine bir yamaçta inşa etti. bir versiyonuna göre, o gölün ortasında idi. Borobudur, onun ayna yüzeyinde yansıyan lotus çiçeği sembolize dair bir teori yoktur. Budizm ile ilgili sanatın hemen hemen her iş, görülen lotus çiçekleri. Buda genellikle çiçek açması çiçeği andıran bir tahtta oturmuş. Borobudur stupas ve diğer birçok tapınak bu bitkinin görünür yaprakları anda.

Gördüğünüz gibi, sadece Hindistan'da Stupa inşa edildi. Budist kültürü yaygın olduğu için, şaşırtıcı değildir. Ülkemizde, bu arada da bunları bulabilirsiniz. Bunlardan biri - stupa Longsal. Bu Ekim 2012'de gibi yakın bir tarihte inşa edilmiştir. Bu Budist stupa Karlutskoy alanının yakınında, Izhevsk kalbinde yer almaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.