ÇirkinlikBahçıvanlık

Budama elma ağaçları

Meyve ağaçlarının, özellikle de elma ağaçlarının normal büyümesi ve iyi yetişmesi için sürekli bakıma ihtiyaçları vardır. Gövdelerin çevresindeki toprak yabani otlardan temizlenmeli, gevşemeli ve gübrelenmelidir. İlkbahar başlarında toprağın kazılması gerekiyor ve yaz aylarında, sulamadan sonra periyodik olarak gevşetiliyor.

Meyvelerin kalitesini ve miktarını arttırmak için, doğru taç oluşumu, meyvelerin düzenlenmesi ve büyümesi ile kuru, kırık ve hastalıklı dalların giderilmesinden oluşan elma budaması yapılır. Sonuç olarak, ağaçlar belirli bir bahçe için gerekli boyutları alır, bol miktarda hasada dayanacak güçlü bir gövde ve meyve daha verimli ve meyvelerini verebilir.

Bununla birlikte, budama ağaçları, yalnızca toprakta doğru ve zamanında bakım yapılması ve elma ağaçları için gerekli gübrenin kullanılması ile olumlu bir sonuca sahip olacaktır.

Genellikle pruning elma ağaçları sıcaklığı sıfırın üzerine yükseldiğinde erken ilkbaharda yapılır. Yıllık ağaçlar söz konusu olduğunda dallar daha hızlı büyür, yeni yan tomurcukları aktive etmek için gereklidir.

Elmaların daha yetişkin budama biraz farklı yapılır: birkaç farklı yönlendirilmiş yanal sürgünler seçilir ve kalanları kaldırılır. Kalan kısımlar zemin yüzeyinden yüksekliği yaklaşık olarak aynı olacak şekilde oluşturulmuştur. Gövdenin herhangi bir kolu çok dar bir açı ile büyürse, gövde dışındaki böbreğin üstünden kesilir. Bu durumda, bahçıvanların iletken olarak adlandırdığı orta ateş, yan dalların yaklaşık dörtte biri üzerinde olmalıdır. Benzer şekilde, elma ağaçlarının sonraki katmanları oluşur. Onlarla aranızdaki mesafeyi maksimum 50 santimetreye kadar çıkarmaya özen gösterin. Bu amaçla, tüm yanal dallar, üstlerinde beş veya altı yapraklar göründüğünden başlayarak koparılır.

Yetişkin ağaçlar üç buçuk metre yüksekliğiyle sınırlıdır ve elma ağacı tacı nedense yaralanırsa veya öldürülürse, genç ateşten yeni bir ağaç taçlandırarak kaldırılır.

Meyve vermenin başlangıcından sonra, budama elma ağaçlarının kurutulmuş ve yaşlı dalları çıkarmaya ve ağaç büyümesini sürdürmeye yöneliktir. Genel olarak deneyimli bahçıvanlar, iyi bir ağaç büyümesi düşünerek, 30 santime kadar ulaşır ve bu durumda budama mümkün olduğunca en aza indirgenir.

Budamak elma ağaçları için birkaç kural vardır.

Birincisi, bahçıvançacı çok keskin ve temiz bir bahçe aletine sahip olmalıdır, böylece ağacın iyileşmeyen künt bir bıçaktan "tüy dökücü kabuğu" bulunmamaktadır.

İkincisi, aşırı durumlarda yalnızca keten tohumu yağı olan bir yağlı boya ile değiştirilebilen, bahçede doğrulanmış bir varlığa ihtiyacınız var: diğer tüm boyalar ağacı yakacak.

Bir sonraki kural elma ağacının sadece "halkada" tamamen budandığı ve kütükleri "halkanın" üstünde bırakmamak veya ana halkadan 30 dereceden daha fazla açıyla bir dalın kabuğunun akışı olan "halkayı" oymamasıdır. Bu koşullara uymazsanız, ağaç uzun süre hastalanır ve ahşap kuruduktan sonra çatlayacak ve yağmur ve rüzgarla taşınan çeşitli patojen fungus sporlarının odağı haline gelecektir.

Ve bir elma ağacını budamak için uymanız gereken son kural yavaşlıktır. En iyisi, söylediklerine göre birkaç kez ölçmek ve yalnızca o zaman budamak. Öncelikle her ağaca ayrı ayrı bakmanız ve ancak daha sonra işe başlamış durumdaki eylemlerini ayarlamaya başlamanız gerekir.

Budama bahçıvanlar özel bir bilim olarak düşünülen bir elma ağacı gibi böyle bir meyve ağacı, uygun bakımı ile, sadece iyi bir hasatla değil, aynı zamanda güzel bir görünüşüyle de keyif alacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.