FormasyonÖykü

Bu ve kim gerçek yazar "zaman sınırı yıllık Kararname" idi?

serfliğin karanlıkta nihayet Rus daldı, tarihsel bir hipotez vardır Çar Fyodor Ivanovich, bir başlıklı belge yayınladı olan "zaman sınırı yıllar İlişkin Kararda." Neredeyse tamamen, dilsiz köleler insanları dönüm, muafiyet için çalışan sığırların bazı analog hakkının çiftçilere mahrum edilir. Ancak, "emirlerine" kendisi kaybolur, ve içeriğinin detayların metin son derece cimri olduğunu. olaylar tarihçilerin en makul sürümü üzerinde yüzyıllardır savunuyorlar.

Resmi olarak kavramını benimsemiş

Tarih kitaplarına göre, "zaman sınırı yıllık Kararname" konulu 4 Aralık tarihinde, 1597 yılında imzalanan Jülyen takvimine. Bu yasal bir kural ortaya ülkede yaratılan kritik durum neden oldu. , Bundan önce tam yüz yıl her arazi "yaşlı arzusunu belirten ve miktarı amorti sahibini (ödeyen, statüleri dışına alabilir sonra 26 Kasım (St. George kutsal gün) ve yedi gün kadar bir hafta boyunca, buna göre bir yasa oldu ") gümüş ruble içinde. Fiyat anda hatırı sayılır, ama özgür köylüler onu kurtarmaya çalıştı olmak istiyor. Bu olgu büyük ölçekli satın aldı. Buna ek olarak, para toplamak için başarısız sıklıkla sonra, bazı serfleri basitçe koştu. resmen kabul edilmiş sürüme göre "zaman sınırı yıllık Kararname" Uzak ev sahipleri gelen köylüleri yasakladı. Ama bu gerici özünü sınırlı değildir. Nefret dolu sahibinden kaçmak için tek başına yeterli değildi. beş yıl - "zaman sınırı yıllık Kararname" ana kölesi geri dönebilirler sırasında spesifik bir arama terimi, ayarlayın.

"Ukaznoy" sürüm ve türevleri

tarihçi için belgesel kanıt yokluğu - fiziği ile aynıdır hakkında - onun teorik kavramın deneysel sonuçlar arasında tutarsızlık. Rus köylülüğün köleleştirme süreci açıklaması iki ana sürümü vardır. İlk (sözde "ukaznoy") göre, onaltıncı yüzyılın yasal düzenlemelere uygun olarak kesinlikle oldu. "Zaman sınırı yıllık Kararname" İmza ve o andan itibaren ... Ama bu teori yaratacağı olası etkileri vardır. V. N. Tatischeva göre bu belge 1592 yılından beri var olan ve yazar değildi Fyodor Ivanovich, ve Boris Godunov. Kağıt kaybetti ve bulup yapamadı. Ama o oldu.

Dikkate "ukaznoy versiyonu" kesinlikle makuldür, ancak birçok tarihsel teorilerin ortak bir kusur, karakteristik muzdarip. Bu mantık sözleri sadece dayanır ve onlarla yanında hiçbir şey, desteklenmemektedir. Bir kararname ve tüm olmalıdır. Başka bir soru - Nerede olduğunu. Birden fazla dört yüzyıl için kağıtla ne olabileceği biliyorum asla ...

Bir kararname var mıydı?

Bir ülkede toplumu değiştirmek için "Kararı" etkisi üzerinde dokümanın başlığı neredeyse onların geri dönüşü için toprak sahipleri dilekçelerinde belirtilen olmadığı gerçeğinden karar olabilir "mülkiyet". Bulmak ve kaçak köle teslim kraliyet başvurmak için talep mantıklı görünecektir "zaman sınırı yıl Kararı." Öyle değil mi? Daha sonra dilekçe sadece kişisel istekler karakterine bürünür ve yasaya uygun talepleri çünkü. Ama çar üzerindeki toprak sahipleri daha soyut formülasyonlar yapmak için tercih bakın vermedi.

O, Büyükanne, ve St. George Günü atın

Şu anda, bir kağıda hayata kraliyet irade varlığını teyit sadece yazılı belge, bunlar hangi köylü ve topraksız, uygun bir kararname atıfta olduğu bir Novgorod rahipler, görevi görebilir "kaçış yoktur." Aynı zamanda ve tarihte bir yasama eylemi yazarı bilinmiyor. Kesinlikle onun yaratma Çar Fedor zor atfetmek. Birincisi, Saltanatının yıllarında fiilen ülkeyi "gri naip" Godunov açtı ve o bu itmek ki yasama inisiyatifi. İkincisi, belge beş yıl önce ortaya çıktı ve daha sonra "Boriska" (veya sipariş üzerine) tarafından (belki kasıtlı) imha edildi inanmak gerçek bir zemin var. Üçüncü olarak, "rezerv kararname" Ivan Vasilyevich tarafından kabul edildi oldukça mümkündür, ancak daha sonra yürürlüğe girmiştir. Bütün bu sürümler rağmen, gerçek ortada: đurđevdan XVI yüzyılın sonunda yıkıldı ve köylüler daha önce zevk haklarından mahrum bırakılmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.