SağlıkTıp

Boşaltım ürografi - böbrek hastalığı teşhisi için en bilgilendirici yöntemlerden biridir

Üriner sistemin hastalıklarını teşhis etmek laboratuvar ve enstrümantal araştırmalar olmadan çoğu zaman mümkün değildir.

Radyografik çalışmalar - ürolojide araştırmanın en yaygın araçları. Onları teknik olarak basit tutarak, kendilerini güvende ve idrar yolu hastalıklarının çoğunluğunda derece bilgilendirici bulunmaktadır. gibi soruşturmanın daha modern yöntemlerin tıpta kullanımına rağmen ultrason iç organların, bilgisayar ve manyetik rezonans görüntüleme, bugüne kadar X ışını çalışmaları alaka kaybetmedik.

Bu teknikler, taş, böbrek yapısındaki değişiklikler, üriner sistemin yapısındaki organik değişiklik varlığını belirlemek için yardımcı olur.

radyografik çalışmalar böbrek tipleri

Üriner sistemin X-ışını incelemeleri aşağıdaki türleri:

  1. kontrast ajanların kullanımı olmadan Bakış röntgen.
  2. intravenöz radyoopak maddenin tanıtımıyla Boşaltım ürografi.
  3. ilacın daha sonra üreterler ve yükselerek birinci mesane içine sistoskop kullanılarak radyoopak kateter ile tatbik edildiği retrograd pyelography, renal pelvis.

Boşaltım ürografi - böbrek röntgen çalışmanın en bilgilendirici ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem.

ürografi için hazırlıklar

ekskretuar ürografiden, onun yürütülmesi için hazırlık dahil böbrekler, bir rentenologicheskoe planlanan muayene doktor tavsiyelerine tüm göre gerçekleştirilmelidir edin. eğitimin amacı - yiyecek artıklarından bağırsakların kurtuluş, gazlar, çalışmanın yürütülmesini engellemektedir. Bunu yapmak için hasta önce bağırsaklarda gaz oluşumuna neden gıdaların tüketimini dışlayan özel bir diyet takip etmek prosedüre üç gün için önerilir. değil dikkatli Eğer ürografi veya sınavın diğer yöntemlerin yeniden atanmasını gerektirecek, araştırma sonuçları yanlış olacaktır hazırlar.

diyetin çalışmaya üç günü aşan önce neden gıdalar kaçınılmalıdır şişkinlik (süt, çavdar ekmeği, fasulye, lahana, patates, tatlılar). Hasta sindirimi kolay küçük cüruf ve sofra tuzu içeren ve bağırsak mukozasını tahriş etmez gıda almalıdır.

oluşumunu azaltmak için bağırsaklarda gaz çalışmaya başlamadan önce 3 gün süreyle, hastalar aktif kömür, carbol et suyu veya papatya almalıdır.

boşaltım ürografisi tayin ederse, bunun için hazırlık kontrast ajan kullanımı bireysel duyarlılığı zorunlu testleri içermektedir. örnek hassasiyeti, hemşire olarak gerçekleştirilir. Buna Bu 1 ml için orta, yavaş damardan enjeksiyon ile enjekte edilmiştir. kaşıntı, yanma hissi, burun mukoza salgılar, kırmızı gözler, hapşırma ve enjeksiyon yeri, ateş, taşikardi ve iptal boşaltım ürografinin genel güçsüzlük de, kızarıklık şişlik, öksürük zaman.

Araştırmanın arife bir göstermektedir günü hafif bir akşam yemeği, o 19 saatten daha geç yapılması gerekiyor. 20 saat içinde size 30-40 dakika ara ile iki kez yapılması gereken bir temizlik lavman kullanılarak bağırsak temizlemek gerekir.

Sabah Test lavman tekrarlanır iki saat önce. Anket mesaneyi boşaltmak için bu teklif hastaya önce aç karnına yapılır. bir hastaya, bir kontrast maddesi, damardan tatbik edilmeden önce, boşaltım ürografisi gerçekleştirilir.

Bu yazıda, soruya cevap, ne olduğunu ve eğitimin ne tür bu çalışma için nelerin gerekli olduğunu ne için ürografi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.