SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Boğmaca nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bulaşıcı solunum hastalıkları en sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak kabul edilir. Birçok ilgili sorular ilgilenen nedeni budur neyi boğmaca ve nasıl kendini gösterir. Bütün bu hastalık okul öncesi çocuklara en yatkın sonra.

Ne boğmaca olduğunu ve nedeni nedir?

Bilindiği gibi, bu hastalık bulaşıcı bir kökene sahiptir. Boğmaca, bakteri Bordatella boğmaca, solunum sistemi alt kısımlarını etkiler. Hemen patojenlerin sadece kaynak olan gizli desteği de dahil olmak üzere, enfekte kişi olduğunu belirtmek gerekir belirtiler görünmez. Enfeksiyon tükürük ve mukozal sekresyonların ile birlikte, hava yoluyla iletilir.

Nedir boğmaca, ve semptomları nelerdir?

Bir kez solunum yollarında, mikroorganizmalar aktif şekilde prolifere olmaya başlar mukoz membranlar, bağlıdır. Kuluçka süresi genellikle 5 ila 14 gün sürer. Hasta çocukların yorgunluk ve uyuşukluk, burun akıntısı ve yavaşça kuru öksürük şikayet: Bundan sonra, hasta hafif bir hastalığa sahiptir. Bu aşamada, boğmaca belirtileri nezle andırır. Ancak, hastalığın bu dönemde en bulaşıcıdır.

Ama hastalığın klinik resmin gelişmesiyle daha şiddetli hale gelir. insan vücuduna, bu maddeler toksik ve alerjik bir reaksiyon tetikleyebilir - şey bakteriyel sopalarla kendi yaşamsal fonksiyonların bronş pasajlar ürünlerinin lümenin içine atılmış olmasıdır. Ana boğmaca belirti çocuk basitçe düzgün nefes alamaz sırasında paroksismal kuru öksürük vardır. Yüzünde cilt boyun siyanotik ve şişmiş damarların olduğunda bazı durumlarda, görülebilir. Oldukça sık, öksürük kusma ile biter. Nöbetler genellikle günde 5 ila 50 kere tekrar edilir, bunlardan en ağır geceleri ortaya çıkar.

İlginç bir şekilde, öksürük solunum yolu, sinir gerilmesi veya korku toz neden olabilir.

Nasıl boğmaca tedavisi için?

Çocuğun güçlü boğucu öksürük farkeden, hemen çocuk doktoru aramalısınız. Sadece bir uzman tam olarak ne boğmacaya bilir ve doğru hastalığını teşhis edebilir. Çoğu zaman, tedavi evde gerçekleşir, hastanede yalnız çok şiddetli vakalarda gereklidir.

Tedavi çocuğun durumunun ve hastalığın gelişim aşamasına bağlıdır. Örneğin, ilk aşamalarda hızla patojenlerin vücudunu temizleyebilirsiniz antibiyotikleri, kullanılması tavsiye edilir.

Hasta zaten ağır öksürük nöbetleri muzdarip Ama eğer bu antibakteriyel ajanlar yardım etmek olası değildir. Bu gibi durumlarda, genellikle bronkospazm rahatlatmak ve nefes kolaylaştırmak antihistaminler (örneğin, Tavegilum difenhidramin) reçete. Bu malzeme, aynı zamanda, anti-alerjik özelliklere sahip olduğu Bazen kalsiyum glukonat uygun alımı vardır. yüksek ateş hastalar antipiretik ve anti-enflamatuar ilaçlar tavsiye aldıktan edin.

Hiçbir durumda kendi kendine ilaç kalkmayın veya boğmaca görmezden mi - sonuçları son derece zor olabilir, özellikle bir çocuğun vücut için. Evet, bazen spazmodik öksürük uzakta kendi başına gider, ama saldırılar bağışıklık savunma veya soğuk algınlığı azalma ile döner. Buna ek olarak, boğmaca pnömoniye neden olabilir. tüm doktor öneriler gerçekleştirmek için önemlidir nedeni budur.

önlenmesi için olduğu gibi, küçük çocuklar çok etkilidir boğmaca, karşı aşılanmış geçirirler. İstatistiksel veriler aşılama sonrası çocukların sadece% 20'si, yine de hastalık zuhur ettiğini gösteriyor ama hafif bir formu içinde.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.