SağlıkTıp

Kalıtımın kromozom teorisi

ebeveynlerin herhangi birinden, doğmamış çocuğa benzer olacak Umutlar ve korkular, zeka miras ve neyi karakter özellikleri hep karakterize edilecektir onların hamilelik boyunca ve bebeklik döneminde anneler, babalar ve dedesi eşlik eder. Ama veliler bu kadar bağımlı değildir - burada kalıtım, genetik ve ... davanın kromozom kuramını davranır.

otozomunun ve cinsiyet kromozomları - genleri içeren insan kromozomları iki tipe ayrılır bilinmektedir. ise otozomal kalan kısmında, insan cinsel ilişkili olan bazı genetik özellikler genetik bilgiler içerir. Bir gen bir nükleotid sayısı ve genetik bilgi, organizmanın belirli özelliklerine oluşumuna daha açar olan dizisini ihtiva eden bir DNA segmentidir. Bunlar iki türlüdür - baskın ve çekinik. Kayıt yönteminin genetik bilgiler genler şunları içerir nükleotid dizileri ve denir genetik kodu.

Ve tasarlarkenki yumurta ve sperm fetal genetik kodu belirlenmesi için gerekli onların 23 çift getirmek. O zaman bile çocuk, fiziksel yapısıyla, ayırt edici eğilimleri ve eğilimleri göz rengini koydu. Bu sihirli sayı 23 anne ve baba her ikisi sadece yarısı genetik sermayesini geçti demektir - tahmin etmek imkansız olduğunu. Bu, bir çocuğun her karakteristik iki ana malzemenin geçiş sonucu vardır. 22 otozomunun büyüklüğüne göre numaralandırılır. Diğer iki kromozomlar, X ve Y, cinsiyet kromozomları vardır. çiftleri ve adı karyotipte düzenlenmiş insan kromozomlarının Bu model.

önemli bir rol üreme sürecinde oynadığı Kalıtım, temel bir özelliktir canlı organizmaların morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal veya psikolojik - ve bunların özellikleri. temel kalıtım kanunları 1866 yılında formüle edildi, genetik biliminin kurucusu olarak kabul edilir Mendel,. O, spesifik genetik faktörlere bağlı bireysel özellikler gametlerin payı oluşumunda, (genler daha sonra adı almıştır) ve döllenme katılma belirtti. Sonuç olarak, insanlar Baba ve anne genlerin farklı kombinasyonları ile doğarlar.

Mendel'in çalışmaları, Amerikan genetikçi Thomas H. Morgan devam etti. Sinekler-drozdofil araştırma sonuçlarına dayanarak kalıtım O'nun kromozom teorisi. O farklı kromozom üzerinde bulunan genler bağımsız olarak miras sonucuna varılmıştır. Döllenme sırasında kromozomların birleşmesi kalıtsal özelliklerin aktarılması çok önemlidir. Her çift içeriyor benzer genler ve en basit şekli miras olabilmesidir ilişkili olan bir çift genleri.

Buna ek olarak, kromozom kalıtım istemlerin teorisi ve olası genler bağ açma. hücrelerdeki kromozom normal sayıda arızalar ve önde gelen nedenidir genetik hastalıkların insanın. anormal sayı ile bir çocuğun doğumundan yol açması daha olası olsa da bazı kromozom anormallikleri, taşıyıcı hastalığa neden olmaz kromozomların (kromozom sendromu). Bu patoloji, kromozom, kopya varlığında, ters yönde ya da başka bir kromozoma kromozomun bağlantı parçasının daha düşük bir sayısı olarak ifade edilebilir. Çoğu mutasyonlar yeterince nötr ve insan gelişimi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. İstisnalar kromozom yapısını değiştiren kromozomal anormallikler vardır.

Morgan araştırma boşuna değildi. Kalıtım Onun kromozom teorisi geninin doğanın çalışmada, en önemlisi daha da gelişmesine teyit edildi ve.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.