Sanat ve EğlenceLiteratür

Literatürde Destanı türler. Örnekler ve türe epik özellikleri

türleri ve bileşenleri daha küçük türler bu tür - tüm sanat olarak, tarihsel olarak iç bölünmeler, büyük vardır.

edebi türleri

sözleri, destanları ve dram - Tüm literatür aşağıdaki türlerden ayrılır.

sözleri bir müzik aleti adını aldı - lir. Antik çağda üzerinde bir oyun şiir okuma eşlik etti. Klasik bir örnek - Orpheus.

Epik (Yunanca epos - anlatım) ikinci bir görünümüdür. Ve onun içine gider her şey epik türler denir.

(Yunanca dramadan) Dram - Üçüncü tür.

Antik çağlarda Plato ve Aristo ayırma literatür cinsleri çalıştı. Bilimsel olarak bu bölünme Belinsky haklı.

En son oluşturulur ve ayrı (dördüncü) olarak ayrıldı görünüşüdür literatür çok sayıda belirli ayrı parçalar. Bu - lirik-epik türler. Gönderenin ismi epik tarz emilir ve şarkı sözü türün münferit bileşenler dönüşmüştür anlamına gelir.

Örnekler epos sanat

epik kendisi halk ve yazar ayrılmıştır. Ve halk epik destanı yazarı öncüsüydü. Bir roman, destan, hikaye, hikaye, deneme, roman, şiir masalı gazel ve fantezi gibi örnekler Epik tarzları beraber literatürde bütün bir dizi temsil eder.

epik anlatım tarzı tüm türler içinde farklı olabilir. Kişinin kişiye bağlı açıklamasına yapılır - yazar (öykü üçüncü kişi anlatılıyor) ya da kişiselleştirilmiş karakteri (hikaye ilk kişi anlatılıyor) veya belirli bir anlatıcı adına. İlk bizzat açıklama olası seçenekler olduğunda, çok - anlatıcı birkaç tane olabilir, biri olabilir, ya da açıklanan olaylara karışmamış şartlı anlatıcı olabilir.

Bu türlerin karakteristik özellikleri

Hikaye üçüncü bir kişiden ise, olay açıklamasında belli müfreze, tefekkür varsayılır. Birinci veya daha fazla kişi varsa, (örneğin telif eserler denir) olaylar ve kişisel ilgi karakterleri üzerine davranılır birkaç farklı görünümler vardır.

epik türün karakteristik özellikleri - (olayların başarısını gerektirir) bir arsa, zaman ve mekân (epik türünde, bu tarif olaylar ve zaman açıklamasında arasında belirli bir mesafe varlığını dikkate alır). Üç boyutlu uzay kahramanları portreler, iç mekan ve manzara açıklama ile teyit edilir.

epik tür özellikleri ikinci iki unsurları içerir yeteneği ile karakterize edilir şiir (lirik geri çekilme) ve dramı (monologunu, diyalog). birbirleri ile üst üste gibi Epik türleri.

epik türler Forms

büyük, orta ve küçük - Buna ek olarak, epik üç yapısal biçimi vardır. romantizm ve destan içeren büyük hikayeyi ilişkin bazı edebi indirdi ortalama formu. Bir kavram epik roman yoktur. birbirinden, onlar anlatı ve hikayenin farklı şekilleridir. Romandaki değerlendirilmek üzere gündeme gelen konulara bağlı olarak, tarihsel fantastik, maceracı, psikolojik ve sosyal ütopya anlamlara gelebilir. Aynı zamanda epik tarz sunuyor. numarası ve sorunlar ve sorular, bu edebi şekil verebilir hangi cevapları küresel doğası, Belinsky özel hayatın epik roman karşılaştırmak izin verdi.

orta formu hikaye ve hikaye, kısa hikaye, bu yazıyı, bir peri masalı, bir mesel ve anekdot ilgilidir By hatta küçük epik formu oluşturur. Yani ana epik türler ise - "kafa ve yaşam kitabından dize bir parça" bir roman, roman ve kısa öykü, sırasıyla olarak karakterize edebi eleştiri

türlerin önemli formlarının temsilcileri

ile birlikte okuyucuya belli bir içerik hakkında bir fikir veren, bir şiir, bir öykü, bir masal, deneme gibi, bu tür epik türler yukarıda listelenen kendi özellikleri vardır. Tüm epik edebiyatın türler onlar mükemmellik zirveye ulaşmak ve ölürler, doğarlar. Romanın ölümüyle ilgili Şimdi söylentiler.

Bu temsilciler, epik türler ulusal çıkarları ve bu olayların arka planı bireyin yaşamını hem temsil roman, görüntülenen olay ölçeği hakkında epik veya epik roman konuşmak, gibi büyük formlar.

Epik anıtsal eseri, teması daima ulusal öneme sahip sorunlar ve konular. Bu türün Tanınmış bir temsilcisi romanı "Savaş ve Barış" Tolstoy olduğunu.

epik türlerin Bileşenleri

Genellikle milli ruh ve halkın geleneklerinin ilahi ayrılmıştır arsa hangi - ( "Ölü Canlar" ve bazen de sıradan) tür, Epik bir şiirsel.

Burada kullanılan "yeni" terimleri, dilde adından türetilmiştir ki burada birinci baskılı eser yayın - (işler Latince yayınlanan Rom, Roman,) Romanesk. tür, kompozisyon, sanatsal, üslup, dil ve anlatım - romandaki Özellikleri çok olabilir. Ve bunların her biri belirli bir gruba ürünü taşımak hakkını verir. Bir sosyal roman, karakter çalışması, kültürel, tarihsel, psikolojik, macera, Pilot yoktur. macera romanı Rusça Fransızca İngilizce, orada vardır. Temel olarak, yeni - belirli katyonları ve kurallara tarafından yazılmış bir çok sanatsal, çoğunlukla düz yazı iştir.

sanatsal destanı ortalama formu

Özellikler etik tür "roman" sadece iş miktarı hakkında değildir ve denir rağmen "küçük roman." Hikaye çok daha az kazalarıdır. Çoğu zaman bu bir merkezi olaya adanmıştır.

hikaye - hayatın herhangi bir spesifik durum açıklayan anlatı karakterin küçük çalışmalarını nesir. masal itibaren farklı gerçekçi renkler. Bazı edebi anlatıma göre zamanı, eylemler, etkinlikler, yerleri ve karakterlerin birlik olduğu bir çalışmayı çağrılabilir. Bu, tüm hikaye belirli bir zamanda tek bir karakter ile gerçekleşir bir bölüm açıklanan genellikle olduğunu göstermektedir. türün açık tanımların yoktur. İlk XIII yüzyılda Batı literatüründe adı geçen ve türün biraz kroki oldu Rus roman, adıdır - Bu nedenle, birçok hikaye inanıyoruz.

Gibi bir edebi tür Boccaccio'nun novella XIV yüzyılda onayladı. Bu hikaye çok daha eski yaş hikaye olduğunu göstermektedir. Hatta Puşkin ve Nikolai Gogol hikaye atfedilen bazı hikayeler. Yani görünen bir "hikaye" dir tanımlayan az ya da çok açık bir kavramdır Rus edebiyatında XVIII yüzyılda. Ama hikaye ve roman arasındaki bariz sınırlar, değil onun başından daha fıkra gibi oldu ikincisi olmasıdır, yani saçma bir kısa ömürlü taslağıdır. Ortaçağ'da doğasında özelliklerden bazıları, hikaye bu güne kadar korumuştur.

Temsilcileri küçük form Epos sanat

Hikaye genellikle aynı nedenlerle kroki ile karıştırılmaktadır - net tanımının olmaması, yazma hakkını ima eder. neredeyse birdenbire ortaya çıktığı fazlası. Kompozisyon - tek fenomen kısa bir açıklama. Günümüzde gerçek bir olay hakkında daha fazla belgesel hikayedir. anahat - Mevcut kısalık başlığı göstergesi olarak. gazete ve dergiler - Çoğu zaman, denemeler süreli yayınlanan.

Nedeniyle kütle fenomen o son yıllarda giderek yaygınlaşan "fantezi" gibi bir tarz unutulmamalıdır. O Amerika'da geçen yüzyılın 20'li yaşlarda ortaya çıktı. Bu Lovecraft atası olarak kabul edilir. Fantezi - tür kurgu bir tür, hiçbir bilimsel bağlama sahip ve tamamen kurmaca oluşmaktadır değil.

"Lirik nesir" temsilcileri

Yukarıda işaret edildiği gibi, üç edebi cinsler şu anda, dördüncü ilave şiir, ballad şarkı olarak ayrı bir grup halinde, örneğin Sözü türleri Epik literatür ayrılır ifade eden. Literatürde bu tür özellikler birlikte anlatıcının deneyimlerini (sözde lirik "I") açıklayan hikayesi getirmektir. bir destanı ve lirik unsurları içine birliği - başlık Bu tür özünde yatar. Bu tür kombinasyonlar eski çağlardan beri literatürde çıktı ama keskin anlatıcı kişiliğinde ilgi göstermeye başladığı bu eserlerin ayrı bir grupta bir anda durdu - duygusallığın ve romantizmin çağında. Lirik-epik tarz bazen "lirik nesir" çağrısında bulundu.

türler ve diğer edebi birimlerin her türlü birbirini tamamlar varlığını ve sürekliliğini sağlamak edebi sürecin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.