TeknolojininElektronik

Bir termostat ve nasıl kontrol etmek nedir?

Bir termostat nedir? motor tork enerji, aynı zamanda sıcak ile farklılığı zaman. Motor aşırı ısınabilir ve onun zamanında çalıştı etmediğini, bu soğutma sistemini sağladı. Bir makara, bir radyatör (genellikle bir, iki veya üç bölüm), borular ve diğer elemanlar tarafından tahrik edilen bir su pompası oluşur. Bir sistem tasarımı ve termostat önemli bileşeni. Bunu nedir ve onu nasıl kontrol edeceğinizi, bizim bugünkü makalesinde söyleyecektir.

randevu

Yani, termostat nedir? motor çalışması sırasında soğutucu (su) akışını kontrol etmek için soğutma sistemi bu yapı elemanı. Küçük ve büyük - Bildiğiniz gibi, araba iki devreyi kullanır. İlk akışkan, birinci daire boyunca dolaşır. Daha sonra, motor optimal bir sıcaklığa kadar ısıtıldı zaman, vana açılır ve antifriz büyük devre zaten. Bir valf olarak ve bir termostat olarak hareket eder.

nerede

Bir termostat nedir, biraz anladım. Şimdi öğenin yerini anlamaya ihtiyacımız var. Genellikle, termostat gövdesinin pompasının girişinde veya silindir kafasının çıkışında görülebilir.

cihaz

Bu mekanizma, çok sayıda eleman içerir:

 • valf gövdesi;
 • yayı döndürür;
 • alt ve üst çerçeveler;
 • çubuk;
 • Valf plakaları;
 • Kauçuk boşluğu;
 • O-halkası;
 • bir kılavuz cihazı;
 • ısıl çift.

Son bir termostat sensörü. Sözü edilen sıcaklık artışı valf konumunu değiştirmek sağlar kıvamına, yansıtılır. Modern araçlarda termostat bir katı taşıyıcı ile kullanılır. Bu nedenle, termostat - ısıya duyarlı bir mekanik kapak. Bir pirinç çerçeve içinde yer almaktadır. Plaka elemanı termostat gövde üzerine yerleştirilmiştir.

İşte bu parça temsil? Bir çubuk, bir yandan lastik boşluğu ve diğer çerçeve içinde durmaktadır olduğu bunun içinde bir silindir olarak işlev görür. Termal kendisi vücut boşluğuna ile kauçuk arasında yer almaktadır. dolgu maddesi bakır ve granül haline balmumu karışımıdır.

Nasıl Çalışır

motorun çalıştırılması zaman, valf kapalı bir konumda bulunmaktadır. Ana radyatör atlayarak küçük bir daire içinde Soğutucu hareket eder. Bu hızlı motoru sıcak sağlamaktadır. antifriz sıcaklığı ayar parametrelerini (yaklaşık 80 derece) ulaştığında, termokupl erimeye başlar. Bu nedenle, termostat gövdesinin sap boyunca hareket eder. Plaka geri çekme yayının kuvvetinin üstesinden gelmek için başlar. Bu soğutma sisteminin büyük bir döngü erişimi açar. Valf hemen ama yavaş yavaş açılır unutmayın. Bu nedenle ikinci tekerlek, bir sıvıdan daha geçiş yoktur. Tamamen termostat sadece 95 derece veya daha fazla açılır. Motor bastırılmış olduğunda, sıvı sıcaklığı düşer. Buna uygun olarak, ısıl katı halde elde etmek için başlar. Bu süreç iteratif ve birçok kez tekrarlanır.

ısı rejimi üzerinde

termostat açma sıcaklığı farklı olabilir. Tipik olarak, 70 ila 85 derece arasında zaman içinde değişir. kış ve yaz öğeleri ayırt. 72 (bir örnek olarak - - motor ZMZ Araç "ceylan") İlk durumda termostat sıcaklığı (açıldığında) ikinci 82 derecedir. Deneyimli sürücüler makineyi aşırı ısınmasına etmemek için, mevsimsel öğeyi değiştirmek için tavsiye edilir. Ama bu eğilim sadece yerli arabalara gözlenmektedir. Yabancı arabalar sıcaklığın daha esnek aralığı için tasarlanmıştır. Onlar "kış" veya "yaz" için termostat değiştiremezsiniz. Araç aşırı ısınmayı yaşanıyor Ama eğer bir düşük sıcaklık elemanı olarak değiştirilmesi düşünmeye değer. Bazen valf çalışamaz. Bu nedenle, aşağıda biz termostat kendinizi nasıl kontrol edileceği bakacağız.

Fonksiyonel Test - bir yol №1

Motoru çalıştırmayı ve işletim sıcaklığına ısınmak için olmalıdır elemanın servis kolaylığı emin olun. Daha sonra, kaputu açıp radyatöre gidip alt ve üst boru ısındı nasıl kontrol etmeniz gerekir. Ama burada iki tuzağın dikkati çekiyor:

 • Borular çok sıcak olabilmektedir. Bu nedenle biz sadece kalın eldiven yoluyla onlara dokunmak.
 • fan (elektrik değildir ve bir viskoz bağlantı ile tahrik edilmektedir özellikle) elini zarar görmemesi için, onay boğuk motor üzerinde yapılır.

ayrıntılı bir ısınma sonrasında sıcak meme ve böylece servis öğe hem değiştirilmesi gereken etmezse.

Nasıl termostat kontrol edilir? yöntem №2

Önceki yöntemde, motorun aşırı ısınma riski olduğu unutulmamalıdır. akışkan ana radyatöre akmaz ise, saniyede ısınır. üyesi yanında aynı pozisyonda takoz olabilir. Valf sadece yarısı açılırsa bir arızayı tespit etmek Özellikle zor. Bu nedenle motor soğutulmuş ve ısıtılmış, ancak çok uzun olacaktır. Üretici motoru ısınma kez düzenleme sağlamaz. Bu parametre her iklim ve hava sıcaklığı bireydir. Bu nedenle, daha doğru veriler için biz elemanını dışarı çıkarıp mutfağa evine taşırlar. termostat koymak ve plaka üzerinde koymak, (küçük almak mümkündür) tencerede su doldurun. En kısa zamanda su kabarcığı başladı yakından valfın açılması ile. Bahar düzgün hareket etmelidir. Öyle değilse, o zaman eleman sıkıştı.

onarım tabi olup olmadığı?

Termostat mahfaza katlanabilir değildir. Bu nedenle, ürünün arıza durumunda tamamen yenisini değiştirilir. Neyse ki, elemanın değeri (Rus VAZ için) 200'den fazla ruble değil.

Yani bunu nasıl çalıştığını ve bunu test etmek için nasıl bir termostat buldum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.