BilgisayarlarBilgi teknolojisi

Bilişsel teknolojilerin dönemi. Eğitimde Bilişsel Teknolojiler

Bugün azımız insan bilinci üzerindeki bilgisayarlar veya medyanın etkisini düşünün. Şüphesiz yerde, bazen, çoğumuz gibi bir şey duymuş "bilişsel eğitim teknolojisi." Birisi bile olduğunu söyleyebiliriz. Ama büyük çoğunluğu hiçbir fikri bu kavramın neyi özü vardı.

genel kavramlar: bilişsel teknolojiler nedir

Genel olarak, terimin korkmanıza gerek yoktur. Öyle, kurgusal söyleyebiliriz eğer, tamamen bilimsel olduğunu ve. Aslında, bu alanda aynı bilişsel ve iletişim teknolojileri, hem de tüm diğer alanlarda insan biliş, veya devam eden süreci anlamak için daha doğrusu yetenek işleyişini anlamına gelen Latince terim «Cognitio» bakış açısından ele alınabilir. Ama insan beyni baskın bilinçaltı olarak küçük bir rol oynamaktadır.

Başka bir deyişle, hatta bilgi ve adama belki de bir bilinçaltı düzeyde belli bir seviyenin bazı bilgilere vermek ve belirli eylemleri işlemek için onu zorlamaya yönelik özünde bilişsel teknolojilerde. Beklendiği gibi, modern bireyin bilinç şeyi etkilemeye çalışıyoruz. Hatırlama, 25 çerçeve üzerinde yasağı etkisi.

Ancak bu onun avantajları da dikkate karmaşık malzemenin asimilasyon ile ilişkili eğitim süreçleri almak, özellikle öyle ya da öğretmen öğretti.

oluşma tarihi

Öncelikle, bize tarihe dönelim. İlk defa, bu formül 1948 E.C. Tolman tarafından önerilen ve pedagojik araştırma John. C. Bruner, R.C. Atkinson, G.E. Gardner, M.S. Shehtera ve diğer pek çok bilim adamı devam etti.

Fen eğitiminin bu armatürlerin artık ne denir başkanı oldu O "bilişsel teknolojiler dönemi." Aslında, onlar bilinç düzeyine bakılmaksızın onlar tarafından algılanan olabilir düşünme her düzeyde konularda bazı genel eğitim modelini sundu. Fikir, tabii ki, ilginç, ama psikolojisi açısından, meşru şüpheler neden olabilir. Yine ...

Konuyla maruz başlıca türleri

Günümüzde hayatımızın içine bilgisayarlar ve internet medya çok sıkı olduğu zaman, bu tür değişmeli sistemlerin en az üç ana tip konuşabilirsiniz:

  • kognotropnye ilaçlar;
  • bilişsel yardımcıları tip sözde;
  • türünü iletişim sanal arayüzler "adam - Bilgisayar".

İlk durumda biz çok fiziksel gücü, sağlığı iyileştirmek, organizmanın verimliliğini artırmak ve bir uyarıcı olarak, başka bir şey söz ediyoruz. D. bu yönde en parlak temsilcisi, tesadüfen, doping aynı B12 (denilen ve edilebilir ) sporcular tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Bu bio, nano bilişsel teknolojiler adlandırılan isnat edilebilir bir ölçüde etmektir.

İkinci seçenek - adaptif destek sistemi. Bunun için en kolay, modern yolcu örnek üzerinde otomatik pilota açıkladı veya aynı bilgisayar simülatörde edilir. Pilot duyguların duygusal ekranlara bağışık değildir. tüm fonksiyonları için otomatik pilot bilgisayar adıyla yapıldığında.

Aynı bir kişinin tekerlekli sarhoş arkasında alır olmadığını anlayabilir son otomotiv sistemleri için de geçerlidir. nasıl davranacağını zaten makineyi kendisi seçer. Çoğu durumda, araç bilgisayarı basitçe kontrol sistemi kilitler.

Üçüncü vaka daha geniştir. Eğer ilkel (bilinçaltı) düzeyinde bilgisayar gelişimini istiyorsanız bu tip Bilişsel teknolojileri ilk eğitim gerektirir. Beklendiği gibi, büyükanne ilköğretim onlar hiç ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu önce bile, bu terminaller üzerinde çalışmaya baş.

tüm algıladığı gibi?

Kendilerini olarak hedefleyen bilişsel teknolojiler bir kişi bilgilerini (genellikle sadece bir öneri) nasıl algıladığını anlamak için.

Örneğin, bilgisayar oyunlarının karakterleri kontrol sağlayan son laptop MSI GT72S G Tobii son sunum, bunlar öğrenciler için kullanıcının gözleri izlemek özel sensörler olduğunu göstermiştir. Bu eylemin işlendiği tarihte bir oyuncu basitçe bir kenara bakmak tercüme edebilir ve oyunda canlandırdığı karakterin aynı hareket edecek çıkıyor.

Ama bu sadece basit bir işlemdir. Ve kim aksi düşünce? Aslında, bilgisayar terminalleri, insan bilinç dışı etki edebilmektedir. Herkes bilir, ancak aynı sabit birimler (özellikle de fan) düşük frekanslı kızıl ötesi radyasyon kullanıcı tarafına gönderilir. Doğal olarak, biz onların duyuları algıladıkları yok ama endişe duygusu, korku, ya da bir şey kalır. kolay dizüstü ile. Onlarda, gürültü seviyesi en aza indirilir.

Eğitimde Bilişsel Teknolojiler

Ama hepsi yaygın örnekleridir bu. Şimdi eğitimde bilişsel teknolojileri uygulamak için nasıl bir kaç kelime.

Onların ortaya çıkmasıyla, öğrenci, öğretmen sürecinin bir katılımcısı olarak kafamda şu ya da bu nesnenin sokmaya çalışmanın konusu değil, oldu. yeni bir düzeye İlişki "öğrenci-öğretmen".

Ancak bu durumda, sözde bilişsel şemalarını geçerlidir. Bu deneyim sundu veya bilgileri tahrif olduğu bundan önce döşenebilir. Genel olarak, esas alınarak belirli bir desen, işlem zorunlu bir katılımcısı olmuştur aktif konusu öğretilmektedir.

Yapı ve Metodoloji

Eğitim sektöründe yer alan son Avrupa öncelikler de görülebileceği gibi, öncelik bilişsel teknolojilerin gelişimine katkıda endojen toplumun yaratılmasına verilmelidir. Ama bu sadece ne tüm açık bir fikir değil. Eh, sen bu nedir, "endojen toplum" kavramı, görüyor musunuz?

Ve, kabaca, yeni keşifler ve gerçeklik algısı dayanarak komisyon anlaşılacağı bilgisayarlarda bağımlılığımızı, konuşma. SkyNet filmi "Terminatör" ve "Matrix" dan hatırladın mı?

Beyin stajyer üzerindeki etkisinin yapısı oldukça karmaşıktır, ama aynı zamanda basit.

Beyin Hoşuna olsun ya da olmasın, harici bilgi toplar. Gözlerin, kulakların duymak, parmaklarını ve cilt hissi görüyoruz. örneğin karşılaştığı temel zorluk, bilişsel öğrenme teknolojileri, doğru yönde bu algıyı yönlendirmektir.

Başka bir deyişle, hatta kendi kişisel eğilimleri ve alışkanlıkları tanınması zorluklarını bir bireyi öğrenme olarak, malzeme değil "tıkınma" olarak öğretilen ve bu yüzden derin bilinçaltında, orada bir yerde kilitler olduğunu anlamalarını sağlayacak alabilirsiniz. Katılıyorum, aynı çarpım tablosunun zorunlu çalışmanın Sovyet sistemi çok etkili oldu. Biz Sonuç basit, Dolayısıyla, örneğin, çoğalmaya bir hesap makinesi için 3 9. tırmanmayı yoktur: kuralları bilmek eğer her şey mümkündür çarpın. Ve burada teknik gerekli değildir.

öğrenme ilkeleri

Nasıl herkes geldi bilişsel teknolojilerin çağ istemem. Eğitim metodolojisi yararlı bilgi algı düşürülür onların eğitim düzeyine ve gelen bilgilerin algı derecesi ile bir veya daha fazla kişiden oluşan davranış modeli temelinde inşa hatta bir birey, ama bütün toplum değil.

ilgi için biz iki örnek alır. mağdur (göreceli tabii) - katilinin rolünü ve ikinci sundu bunlardan birisi iki ayrı öğrenci, bakalım. kendisinin onları açıklayacağız bile biz katili güdülerini anlamaya çalışıyoruz.

Daha sonra öğrenciler yer değiştirmek. İşte karmaşıklığı başlar. Yeni deneyimli olayların temelinde adam onların etkisine karşı hassastır. Bilişsel teknolojiler hasımlarının intikamcı eylemlerin hata onu ikna etmeye izin verir. Böyle bir gelişme ve olayların sonucunu içeren algısal ve bilişsel teknolojiler vardır. Kurt veya kurban derisinde yapılmış olan, yani kişinin farklı bir şekilde gerçekliği algılamaya başlayacaktır inanılmaktadır. Belki bu doğru ama vsgegda çalışmıyor.

"- bilgisayarın adam" Başka bir örnek bir etkileşimdir. Eğer şartları dikte birisini düşünüyor musunuz? Ne yazık ki, çoğu insan bunun bir koşul bilgisayar sistemi ortaya çıkarır olduğunu söylüyorlar. Hatta Windows 7 ve üzeri bak! Neden sistem yönetici olarak programı başlatıldığı gerektirir? Sen Yönetici kendinizi vardır. Neden şu ya da bu işlemi yapmanız yasaklayan bir süper yönetici, var mı? Bu izole edilmiş bir örneği değil.

Öte yandan, öğrenmede kullanıcının bakış açısından, kendisinin de gereksiz özellikleri kapatarak bilgisayarın şartlarını dikte edebilir. o yapılacaktır Nasıl - başka bir sorudur. Ama özü aynı kalır: o basit olabilir.

yerine epilogue

Ve Tanrı böyle teknolojiler insan yararına kullanıldığı olmadığını korusun. Eğer insanlar kendi davranışlarından sorumlu (ve kontrollü) olan cips implante edilir bilim kurgu, bir türünde filmlerin bazıları bakarsak, kendisi olur nasılsa değil. İlk defa öğreterek öğretilen materyali öğrenemez olanlar için öğrenme algoritmaları kullanmak daha iyidir.

Bu durumda, bilişsel teknolojiler sadece, aslında, başlangıçta varsayılır birey, zihinsel gelişim iyileştirilmesine azalacaktır. Buna ek olarak, hatta ön plana geliştirme ve bilgi belirtilen karmaşıklığı algıladıkları, ve daha sonra analiz ve kararın kabul edilmesi lehinde uygun sonuçlara ulaşmak için yeteneğini geliyor.

Ayrıca, bir kişinin kolayca metin veya karmaşıklık her seviyedeki oral sunum anahat olabilir varsayılır, böyle devam ana fikirler öğretilen malzemenin temelinde kendi yargılarını yapmak için çalışma belirlemek ve, özetler yapmak mümkün olacak. D.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.