Sanayi

Bilgi, özellikleri, ve köken: moloz türleri

Farklı bıçkı fabrikaları ya da endüstriyel atıkların işlenmesini ezilmesiyle üretilen bir yapı malzemesi çakıl olarak adlandırılan. inorganik tanecikli malzeme, yaygın olarak insan aktivitesi birçok alanda kullanılan küçük ezilmiş taş gibi görünüyor. fiziksel ve teknik özelliklerine bağlı moloz Farklı türleri, binalar, karayolları, demiryolları, imalat beton, peyzaj planlama sermaye kurtarma ve inşaat için kullanılır.

moloz çeşitleri ve burada her kullanım türü

Moloz kökenli tarafından sınıflandırılır. Bu, her şeyden önce, kaya tipi geliştirdiği alındığı. Üreticiler her zaman gerekli bilgileri sağlamak. Kökeni moloz nedenle kalitesini ve bunun kapsamı karakterize etmektedir. Ana moloz türleri kökenli tarafından ayrılır:

 • Granit. Bu moloz en dayanıklı türlerinden biridir. Dünya üzerindeki en yaygın biri katı kayadan elde edilir. Granit volkanik taş (birincil) kayaları ile ilgilidir ve yüzeye atılmış ve magma katılaştırılır. vb kristaller :. kuvars, feldispat, mika, çeşitli oluşan Granit kırmızı, pembe ve gri bir renge sahiptir. çakıl el türleri ve peyzaj planlaması, yol ve demiryolu ekipmanları, drenaj, dekorasyon inşası için çakıl taşları.
 • Çakıl. Ezilmiş taş eleme ya da ezme ile üretilen kaya. Bu granit gibi hemen hemen aynı güce sahiptir, ancak daha az arka plan radyasyon ve daha ucuz vardır. Beton moloz, beton üretimi için çakıl el türleri vakıf çalışmaları ve yol yapım.
 • Kireçtaşı. Bu şose - tortul bölünme oluşumu (ikincil) kaya - kireçtaşı, ana bileşeni olan bir kalsittir. Kireçtaşı ve dolomit gücü granit çakıl önemli ölçüde daha düşüktür. Bu yol inşaatı ve beton üretiminde kullanılır.
 • Cüruf. metalurjik üretim atığı Bu yarılma ürünü. Moloz ana avantajı - nispeten düşük maliyetli. Çoğu zaman için bağlayıcı olarak kullanılan betonun hazırlanması.
 • İkincil moloz. tuğla, beton, asfalt - inşaat moloz kırma Ürün. Bu tür moloz bütün doğal malzemelerden yapılmış alt ürünlerin özellikleri, ancak hala yaygın olarak beton, yol sektöründe, zayıf kirlerin güçlendirilmesi, çevre için bir agrega olarak kullanılan.

Ezilmiş taş üretim

çakıl üretim birkaç aşamadan oluşmaktadır:

 • kaya madencilik;
 • taşıyıcı (gerekli ise);
 • Birden çok kırma aşamaları;
 • fraksiyonları göre sıralama.

ana üretim aşaması çakıl - taş. Bu işlem alınan tanelerinin şekil ve büyüklüğüne bağlıdır. Kırma özel ekipman üzerinde 2-4 döngülerinde gerçekleştirilir - kırıcıyı. çakıl kırıcı farklı ayırt taşlama yöntemine bağlı olarak:

 • Çene - kırma ilk aşamada oluşturulur. Çalışma esası - İki plaka arasındaki gerilimi boşalmış ezilme kaya.
 • Santrifüj. Bu kırıcılar yol yapımında kullanılan herhangi sertlik ezilmiş taş cezaları, üretimi için başvuruda olasılığı daha yüksektir.
 • Koni kırıcı - ezilmiş taş üretimi için en pahalı makinelerden biri. Onların büyük avantajı - evrensellik. Böyle kırma makineleri çakıl herhangi hizip ve hatta yapay kum üretebilir.
 • Döner. Bu makinelerde, darbe enerjisinin yapılan kayalar taşlama. yüksek bir hızda bombardıman Irk engelleyen bir plaka üzerinde sürekli çarpmakta ve kalibre çıkış yarıkları içine düşmesine kadar ezilir.

Son aşamada, müşterilerine ürünlerin sevkiyat öncesi, moloz fraksiyonlara ayrılır. operasyon çökmesini adı altında ekipman gerçekleştirilir. Bu makineler, sabit ya da asılabilir. ezilmiş kaya tarama işleminde farklı çaplarda delikli birkaç titreşimli elek içinden geçer. Bu ayrılan fraksiyonların her birinde moloz yüklü.

Kırma taş fraksiyonlar

Çıkışta, çeşitli tane büyüklüğü öğütülmesinden sonra elde. ayrıca parçacık boyutuna göre, moloz sıralama uygulamak. Kesir - bireysel taneler (taş) azami değer. Çakıl fraksiyonların türleri temel ve görevli ayrılır. Anahtar - 5 ila 70 mm boyutu. 0'dan 40 mm - Boyutlar kesirler ve terk, ilişkili. 70-120 mm ve 120-150 mm: çakıl fraksiyonların özel türlerinden yapılan özel uygulamalar için.

Kırma taş primer doğal taş malzemedir. En büyük talep granit çakıl 5-20 mm. Beton, asfalt, beton üretiminde kullanılan bu tür bir malzeme. Ezilmiş granit büyük parçalar (20-45, 20-65, 25-60, 40-70 mm) aynı zamanda son derece yol yapımı bir yastık katmanıyla olarak, bazlar ile güçlendirilmesi ve temel döşeme yapımında, demiryolu setlerinin için kullanılan, piyasada talep edilmektedir .

Çakıl ve kırmataş

Doğal taş: Böyle kaba agrega kullanılarak beton üretimi için çakıl, çakıl, çakıl ve öğütülmüş taş, agrega, demir cürufu. yapımında kullanılan çakıl, bir dağ, nehir ve deniz vardır. Çünkü onun düzgün cilalı yüzeyinin son iki, kötü yapışma sahiptir. İnşaat Taş moloz doğal kayalar ezme tarafından üretilir. Moloz Bu tür kaba bir yüzeye sahiptir ve bir dar açı oluşturur, bu nedenle bağlayıcı çakıl, yapışma daha iyi olması. Kalite çakıl ve kırma taş ile karakterize edilir:

 • dayanımı;
 • büyüklüğü ve tane şekli;
 • don;
 • zararlı bileşiklerin içeriği.

Moloz fiziksel özellikleri

Malzemenin fiziksel özellikleri kökenli çok daha fazla önem verilmiştir. Bu kullanımı kapsamını tanımlayan moloz bu özellikleri bulunmaktadır. Moloz Her türlü aşağıdaki temel göstergeler ile karakterizedir:

 • dayanımı;
 • pul pul;
 • don;
 • su emme;
 • Tanelerin şekli;
 • radyoaktivite.

çakıl pul pul

ve lameller, kalınlığı veya genişlik sivri tahıl moloz standart içerik uzunluğundan üç kat daha fazladır. Bu ezilmiş yapımında taş ve beton ürünleri üretimini kullanırken her şeyden önce dikkat önemli bir özelliktir. çakıl beton karışımının toplam kitlesi ve lameller sivri şekilli bir sayıda kalitesiz edecek ve ek bir sızdırmazlık isteyebilirler. Bu tür bir şeklin tanelerinin çok sayıda çok sayıda boşlukların oluşmasına yol açar. kitle gruplara bölünmüştür ezilmiş taş lamellar iğnemsidir tane oranına göre:

 • I -% 15, kuboid;
 • II -% 15-25, daha iyi;
 • Sıradan flakiness III ve IV grupları -% 25-35 ve sırasıyla% 35-50.

Küp şeklinde moloz nedeniyle boşluk ile ilgili sorunlar olmadan betonun hazırlanması için en uygun olanıdır.

Moloz gücü

Bu özellik ilk kaya kale sınırlamak çakıl ile karakterize edilir. doğal taş malzemenin dayanıklılığı tepsisine silindir tambur aşınma simüle mekanik darbe sıkıştırma ezilebilirlik ezmek ile belirlenir. En yüksek mukavemet granit vardır. En popüler% 5'inden daha yumuşak kaya taşın içeriğe sahip bir granit moloz M1200 olduğunu. Ana uygulama - temellerin yapılar yüksek mukavemetli beton ve yük taşıyan yapılar üretimi.

malzemenin donma direnci

tekrarlamalı dondurma ve don çözme işleminden sonra bütünlüğünü, kuvvetini ve ağırlığı korumak için, bir malzemenin vasfı olarak adlandırılır. Bu özellik düşük sıcaklıklarda bölgelerde vakıf aygıtında kullanılan çakıl için özellikle önemlidir. Yüksek yoğunluklu ve düşük gözenekli, yüksek dayanıklılık gösteren malzemeler.

Etkinlik moloz radyonüklidler

radyoaktivite moloz - Yapı olarak kullanılan herhangi bir maddenin en önemli özelliklerinden biridir. Bu inşaat çalışmaları tüm türleri için uygunluğu tanımlar ve ilgili sonuçları ve sertifikaları ile teyit edildiği gibi, sıhhi ve epidemiyolojik normlara uygun olmalıdır. yüksek radyoaktivite çakıl birinci sınıf az 370 Bq / kg değerine karşılık gelir. fazla 370 Bq / kg - ikinci sınıf için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.