Haber ve ToplumDoğa

Kızıldeniz'in tuzluluk. Ne Kızıldeniz'in yüksek tuzluluk açıklıyor

Okyanuslar gezegenimizin yüzeyinin 2/3 kaplar. Bu, diğer faktörlerin yanı sıra, suyun artan tuzluluk ayırt edilir. Bu oran, sıvı eriyiklerin 1 kg içeriğine bağlıdır. Bu milyon (‰) başına parça olarak ifade edilir fazla 50 bulunmaktadır. Bu, bir yüzde onda biridir.

ortalama deniz yüzeyi tuzluluk 32-37 ‰ olduğunu. En çok yaşayan yaratıkların yaşam derinliklerine düşerse, bu gösterge 34-35 ‰ düzeyinde sabitlenebilir. Ancak tüm denizlerde bildirilen rakamlar aynı düzeyde bildirildi. значительно превышает этот уровень. Kızıldeniz'in tuzluluk bu seviyede çok daha fazladır. Bu fenomen, çeşitli açıklamaları vardır. Bunların üzerine herkes bilmek isteyecektir.

genel bakış

Kızıldeniz dünya haritası üzerinde nerede bulunduğunu hatırlamak ilk yer ihtiyacı sunulan konuyu keşfe. Bu rezervuar Arap yarımadası ve Afrika arasında yer almaktadır. kuzey-batı, güney-doğudan Onun uzunluğu 1932 kilometredir. 280 km'ye eşit Deniz genişliği. Kızıldeniz alanı 460 bin metrekare olduğunu. Km.

ortalama derinliği 437 metre düzeyinde belirlenir ve en derin noktası 3039 m ulaşır. deniz o Bab'ül Mendep dar bir boğaz ile bağlı olduğu ile Hint Okyanusu, aittir olduğunu. Kuzeyde aracılığıyla bir mesaj var Süveyş Kanalı Akdeniz ile çevrelenmiştir.

Hint Okyanusu ile kanal deniz iletişimin genişliği çok küçük (yaklaşık 26-120 km) 'dir. bir rezervuar ile temsil edilir Bu nedenle depresyon, havuz en izole olarak kabul edilir. Kızıldeniz genç biri olarak kabul edilir.

alt kontur

, также следует уделить внимание его рельефу. dünya haritası üzerinde Kızıldeniz'i dikkate alındığında, aynı zamanda onun kabartma dikkat edilmelidir. Raf açıkça burada öne çıkmaktadır. kuzeyden güneye genişliği artar. 120-200 m rafın derinlikte dik yamaç çıkıntı anakara olur. Bu ana oluğu olduğunu. Bu 500 2000 km'lik bir derinlikte yer almaktadır.

Sualtı topografya sıradağlar, serideki sırtlar ve aşamalar açısından zengindir. kavite eksenine göre dar bir derin yarığı geçer. Bu eksenel oluk. bunların merkezi kısmı (yaklaşık iki bin. Km derinliği) 60'ların, bilim adamları çok sayıda derin tuzlu suları açılmıştır. Bunların bileşim benzersizdir.

Turşu nedeniyle sualtı tektonik aktiviteye idi. 15'ten fazla boşlukların eksenel çukur artık fazla 250 ‰ bir tuzlulukta su altı maden suyu kaynağı çok bulundu. Bu gerçek aynı zamanda Kızıldeniz'in kompozisyonuna ilişkin bazı etkisi vardır.

gölet iklim

. tuhaf hava koşulları da Kızıldeniz tuzluluk üzerinde bir etkisi var. Bu kıta tropik iklimde yer almaktadır. Bu nedenle, mevsime göre değişir, yüksek hava sıcaklığı, orada hakim.

biraz daha soğuk kuzey kesiminde üzerinde. 27 ° C - kış burada ortalamaları 15 ° C ve yaz aylarında ise Güneyde ise aynı zamanda, bu rakam Ağustos ayında Ocak ve 32 ° C Yükselen 20 ° C'ye yükselir.

deniz üzerinde yağış miktarı düşük olarak tarif edilebilir. Bu rakam yılda 50 mm'yi geçmeyen. Yağmur çoğunlukla sağanak şeklinde düzenledi. yılda buharlaşma miktarı, yaklaşık 200 mm'dir. Bu tür yüksek suyun buharlaşması ayrıca, artan tuzlulukla önemli bir faktördür.

Bu oldukça düşük Fırtına faaliyeti. Bu kışın artar. Genellikle fırtınalar rezervuar kuzey kesiminde meydana gelir.

Su değişimi ve gidrotsirkulyatsiya

, стоит уделить внимание его водообмену. Kızıldeniz'in yüksek tuzluluk açıklıyor incelenmesi, onun su değişimi dikkat etmek gereklidir. Bu faktör de tuzluluk artan seviyesini açıklar. Bu Kızıldeniz herhangi nehre girmemektedir içinde unutulmamalıdır. Su değişimi sadece Hint Okyanusu ve Akdeniz ile iletişim kanallarından oluşur.

Bab'ül Mendep yaklaşık 1-1,3 bin. Km alır içinden. cu. su. Bu yoluyla ayrılan suyun miktarından daha yüksektir Aden Körfezi. buharlaştırma ile Tortu harcanır. Ayrıca, su bir negatif değer tatlı su bakiye ağırlığı oluşturmaktadır.

Bu atmosfer süreçleri ile etkileşimine dayanmaktadır kapalı bir yapıdır. Rüzgar bir yaz ve kış su sirkülasyonu oluşturur. Bu da, Aden Körfezi suyun alınması için koşullarını belirlemektedir. Bu kütleler, su gövdesinin üst tabakalar üzerinde bir etkiye sahiptir. Nedeniyle bu duruma, kuzeydeki hidrolojik özelliklerinin dağılımı oldukça düzgündür. Güneyde su kütlelerinin karmaşık bir yapı söz konusudur.

tuzluluk

объясняется происходящими в нем процессами. Kızıldeniz'in Su tuzluluk dağılımı içinde vuku bulmakta olan işlemler kaynaklanmaktadır. Güneyde nedeniyle gidroobmenym süreçlerine bu rakam düşüktür - 36 ‰. Ama kuzey bölgelerinde bu 42 ‰ ulaşır.

Aden Körfezi sıcak ve daha az tuzlu sular. Onlar kuzeye üst katmanlara doğru hareket. Kışın, soğuk ve tuzlu suları ile Kızıldeniz ile buluşuyor.

200-500 m derinlikte ara su tabakasında tuzluluk ve sıcaklık nispeten sabit parametreler tanımlanmıştır. Hem kuzey ve güney, figür 40-40,5 ‰ olduğunu.

su kütlelerinin konvektif hareket işleminde oluşan derin tabaka. 500 m ya da daha az düzeyde belirlenmektedir. Burada, su sıcaklığı oldukça yüksektir. Bu 22 ° C ulaşır ve tuzluluk 40 ‰ eşittir. Derin kitleler Güney yönde hareket eder. Mineral tuzlu suları, bu tabakalar tanımlanmıştır. su katmanlarında üzerindeki etkisi çok az incelenmiştir.

konvektif karıştırma

меняется в результате остывания и нагревания масс в зимний и летний период. Kızıldeniz'de suyun yoğunluğu kış ve yaz aylarında soğutma ve kütle ısıtma sonucunda değişiyor. Bu konvektif hareket denir. ısıtılan su, bir düşük bir yoğunluğa sahiptir. Bu derinlemesine soğutucu ve yoğun kitle yerinden, yükselir.

Bu süreç denizde suyun iyi karıştırma eşlik eder. Hemen hemen eşit ölçülülük ile vasıflandırılmış tüm derinliklerde ve tuzluluk alanlarda. denizin derinliklerinde izole Sualtı tektonik faylar sıcak ve tuzlu akışları olduğunu. Bu nedenle, su gövdesinin alt bölümleri ısıtılır. Bu aynı zamanda kitlelerin karışmasını konvektif katkıda bulunur.

Su sistemi tarafından sağlanan yukarıda belirtilen özellikler Kızıldeniz bütün dünya okyanus sularının en tuzlu olmasının nedeni açıklar.

Neden su tuzlu?

Yukarıda belirtildiği gibi (bu kütlelerin bir yüzde 75 adet rezervuar hacmi gibi), derin su Kızıl Deniz yüksek tuzluluk gösterir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Özetle, bu olay için çeşitli nedenleri belirtilmelidir.

Suyun yüzeyinden dolayı oldukça büyük deniz, büyük alanın Buharlaşma. Bu durumda, tuz ve diğer kimyasal elementler yerinde kalır. atmosfer sadece tatlı su alır. Sıcak iklim de buharlaşmasını arttırır.

Nedeniyle denize akan nehirlerin eksikliği, aynı zamanda okyanusların su diğer organlar ile bağlantılı olmadığı için, deniz suyu arıtma negatif gösterge ile karakterize edilir.

Kızıldeniz'de yağış miktarı çok düşüktür. Bu nedenle, yağmur suyu aynı zamanda su kütlelerini desalinate edebilirsiniz.

Nasıl su tuzluluk yapar

уникальна. Kızıl Deniz suyu benzersizdir. Nedeniyle şiddetli fırtınalar, yağmur yokluğu, nehir yüksek şeffaflık ile karakterizedir akar. Onun parlak mavi tonu dünyanın her yerinden dalgıçlar çekiyor.

Lut aksine, hayat dolu olduğunu. balık, kabuklu deniz ürünleri, yosun ve mercan bir çok bu tür koşullara adapte edilmiştir. Kızıldeniz'de türlerin çeşitliliği çok büyüktür.

Özellikle iklim koşulları deniz hemen hemen her zaman sabit bir su sıcaklık ve tuzluluk muhafaza sağlar. Bu sayede bu sularda geliştirmek canlılar için yapar.

Gelecek için Projeksiyonlar

в ближайшее время снижаться не будет, а вот повышаться со временем может. Kızıldeniz'in tuzluluk yakın gelecekte azalmaz, ancak artış nedeniyle ders olabilir. Bu süreç çok yavaş. özel iklim ve coğrafi koşullara ek olarak, bu özellik tektonik fay etkilenir.

içine inen Tüplü dalgıçlar Kızıldeniz derinliklerinde. turşu, yukarıda söylendiği gibi Onlar bulunmuştur. Bunların sabit sıcaklık yılda 0.3-0.7 ° C'ye yükselir. Bu hataları aktivitesi artar. Kızıldeniz sadece bu maden suyu kaynakları tarafından beslenen değildir. Bu eser elementler açısından zengin su alır. Bu tuzluluk hafif, artış olsa sürekli teşvik etmektedir. o deniz yaşamı üzerindeki etkisini hemen rağmen. Yılda dünyadan binlerce turist çekmektedir.

такая высокая. Yukarıdaki gerçekler değerlendirdikten sonra biz niye Kızıldeniz'in tuzluluk kadar yüksek anlayabiliriz. pek çok faktör tarafından neden servis edin. Bu suyun eşsiz vücudu takdim yapar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.